W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Klimatyzator przenośny – Na co zwrócić uwagę? Jak wybrać?

author avatar
Łukasz Proszek
Komentarze:  0

Co jest ważne w klimatyzatorze przenośnym i jak wybrać ten sprzęt? W moim poradniku zakupowym dokładnie to opisałem. Szybko się dowiesz, na co zwrócić największą uwagę.

Klimatyzator przenośny - Jak wybrać? Na co zwrócić uwagę?

Spis treści:


  Po przeczytaniu poradnika zakupowego od razu zobacz mój ranking klimatyzatorów przenośnych. Dzięki niemu jeszcze szybciej kupisz porządny sprzęt do chłodzenia.


  Wybór klimatyzatora przenośnego – w skrócie

  Oto kilka podstawowych informacji dotyczących wyboru klimatyzatora przenośnego:

  1. Zweryfikuj mocim większa, tym sprzęt efektywniej działa. Dobrym wyborem są klimatyzatory przenośne o mocy chłodzenia co najmniej 2,5 kW. Sprawdź, czy model, który Cię interesuje, oferuje poza chłodzeniem także grzanie. Opcja ta przydaje się zimą i czyni sprzęt bardziej funkcjonalnym!
  2. Dobierz sprzęt do wielkości pomieszczenia – zwróć uwagę na przepływ powietrza wpływający na to, jak szybko urządzenie jest w stanie ochłodzić pomieszczenie. Ten parametr odpowiada temu, do jak dużych mieszkań czy pokoi przeznaczona jest klimatyzacja przenośna.
  3. Sprawdź zakres regulacji temperatury – urządzenia oferujące szeroki zakres ustawień są bardziej uniwersalne. Dobrym wyborem jest klimatyzator z minimalną temperaturą pracy 18 st. C lub mniejszą.
  4. Dowiedz się, jakie funkcje ma klimatyzator przenośny – do podstawowych zalicza się: Timer, Swing i Tryb nocny. Dostępne w sprzedaży urządzenia często mają dużo więcej opcji, a większość z nich zdecydowanie poprawia komfort użytkowania.
  5. Zwróć uwagę na komfort użytkowania – wybierz wydajny klimatyzator przenośny z pilotem zdalnego sterowania, czytelnym panelem sterowania i kółkami u podstawy.

  Ranking klimatyzatorów przenośnych – zwycięzca

  Fral Super Cool FSC14.2SC

  Jaka moc klimatyzatora przenośnego?

  Moc wpływa na efektywność działania klimatyzatora przenośnego, dlatego stanowi jeden z najważniejszych parametrów. W modelach mobilnych, inaczej niż w ściennych, nie przekracza zwykle 4 kW.

  Zdecyduj się na domowy klimatyzator przenośny o mocy co najmniej 2,5 kW. To minimalna wartość tego parametru. Zwróć na to uwagę podczas zakupów. Jeśli model ma większą moc chłodzenia, to bardzo dobrze. Zyskujesz wtedy gwarancję szybszego chłodzenia i efektywnie wykorzystujesz sprzęt nawet w większych pomieszczeniach.

  Urządzenia o większej mocy są zazwyczaj droższe, ale zastanów się – lepiej zainwestować w wydajny klimatyzator przenośny na lata czy kupić tani sprzęt, który nie schłodzi dobrze pomieszczenia? Odpowiedź nasuwa się sama.

  Zobacz specjalne promocje z limitem czasowym!

  Jaki przepływ powietrza klimatyzatora przenośnego?

  Polecam klimatyzatory przenośne, w których przepływ powietrza wynosi nie mniej niż ok. 300 m3/h. Takie sprzęty są w stanie w stosunkowo krótkim czasie zmniejszyć temperaturę do pożądanej wartości. Wracasz do domu, ustawiasz klimatyzator, czekasz chwilę i cieszysz się przyjemnym chłodem.

  Zakres regulacji temperatury w klimatyzatorze przenośnym

  Wybierz klimatyzator przenośny, który gwarantuje duży zakres regulacji temperatury pracy. Optymalny wybór to model ustawiany od 18 do 30 st. C. Czasami wartość temperatury minimalnej jest mniejsza o kilka stopni i nieco większa w przypadku temperatury maksymalnej.

  Mając duży zakres wartości do wyboru, dobrze ustawisz sprzęt, niezależnie od warunków panujących na zewnątrz. Jednocześnie pamiętaj, że temperatura w klimatyzowanym pomieszczeniu powinna być niższa od tej na zewnątrz nie więcej niż o 7 – 8 st. C.

  Wybierając klimatyzator przenośny, przemyśl zakup modelu z funkcją grzania. Taki sprzęt przyda się niemal przez cały rok. Korzystasz z niego nie tylko latem podczas upałów, ale też jesienią i zimą, kiedy temperatura znacznie spada.

  Głośność pracy klimatyzatora przenośnego

  Hałas generowany przez klimatyzator przenośny ma duży wpływ na komfort jego użytkowania. Nie pomijaj tego parametru podczas wybierania idealnego dla siebie sprzętu! Zwróć uwagę, aby omawiana wartość nie była większa niż 65 dB.

  Zdaję sobie sprawę, że nawet 65 dB oznacza stosunkowo głośną pracę, ale takie są realia. Przyzwyczaisz się! Im większa moc urządzenia, tym zazwyczaj głośniej działa. Jeśli klimatyzator ma stosunkowo małą moc, a głośność pracy jest na podanym przeze mnie maksymalnym poziomie, poszukaj lepiej innego sprzętu.

  Czy klimatyzator przenośny może być przyjazny środowisku?

  Coraz więcej osób skupia się na kwestiach dotyczących ekologii. Obecny stan środowiska niemal tego wymaga. Pomyślałem, że pewnie i dla Ciebie te zagadnienia są ważne. Mam rację?

  Wśród klimatyzatorów przenośnych są mniej i bardziej ekologiczne modele. Znaczenie ma m.in. klasa energetyczna sprzętu, od której zależy, ile prądu pobiera sprzęt. Korzystną opcję stanowią klimatyzatory z klasą A+ lub A.

  Przyjazność środowisku zależy też od czynnika chłodzącego. Jego funkcję pełni jeden związek chemiczny lub mieszanina związków. W sklepach znajdziesz klimatyzatory przenośne z czynnikiem chłodniczym: R407C, R410A i R290. Najlepszym wyborem jest ten ostatni.

  Czynnik R290 to naturalny propan, który w minimalnym stopniu oddziałuje na środowisko. Za wyborem takiego klimatyzatora przemawia bezpieczeństwo jego użytkowania. Czynnik R290 ma wysoką granicę palności i zerowy wskaźnik ODP, więc nie oddziałuje negatywnie na warstwę ozonową.

  Jakie funkcje w klimatyzatorze przenośnym?

  W skrótowej wersji poradnika zakupowego wspomniałem tylko o podstawowych funkcjach klimatyzatorów przenośnych. Tutaj znajdziesz rozbudowane informacje na ten temat i poznasz inne ciekawe opcje.

  Oto cała lista:

  • Programator czasowy (timer)programujesz, kiedy sprzęt ma się wyłączyć w odstępach godzinowych. Zaawansowane modele pozwalają ustawić też czas włączenia. Przed powrotem do domu ustawiasz klimatyzator przenośny i wracasz do chłodnego mieszkania!
  • Funkcja Swing – zmienny kąt wylotu chłodnego powietrza sprawia, że trafia ono niemal wszędzie. Chłodzenie rozkłada się równomiernie, co zapewnia lepsze efekty pracy.
  • Tryb nocny – śpisz i nie martwisz się o za niską temperaturę i zbyt głośną pracę. Masz idealne warunki do wypoczynku.
  • Autodiagnoza – w przypadku jakichkolwiek problemów na wyświetlaczu pokazują się niezbędne informacje. Dzięki nim szybciej podejmiesz działania i łatwiej naprawisz klimatyzator przenośny.
  • Autorestart – po przerwie w dopływie prądu urządzenie włącza się automatycznie i pracuje zgodnie z wybranymi wcześniej ustawieniami.
  • Zdalne sterowanie – możliwość wybierania ustawień za pomocą dołączonego do zestawu pilota. Na rynku są też klimatyzatory przenośne Wi-Fi, którymi sterujesz z poziomu aplikacji na smartfonie, gdziekolwiek jesteś. Wygoda na najwyższym poziomie!
  • Tryb auto – ustawiasz domyślną temperaturę w pomieszczeniu i nie robisz nic więcej, aby ją utrzymać.
  • Tryb ECOzmniejsza zużycie energii nawet o kilkadziesiąt procent!
  • Wentylacja i osuszanie – niektóre klimatyzatory przenośne to tzw. modele 3w1, które poza chłodzeniem oferują też osuszanie i wentylację. Zapewniają one lepszą jakość powietrza.
  • Sygnalizacja zapełnienia zbiornika na skropliny – kontrolowanie poziomu kondensatu bywa uciążliwe. Sygnalizator jest odpowiedzią na ten problem.
  • Funkcja samoodparowanianie tracisz czasu na usuwanie skroplin z pojemnika, bo klimatyzator przenośny robi to za Ciebie.
  • Samoczyszczenie – utrzymuje urządzenie w bardzo dobrym stanie bez Twojej ingerencji. Klimatyzator przenośny po zakończeniu pracy automatycznie suszy parownik i usuwa z niego zanieczyszczenia.

  Co wpływa na komfort użytkowania klimatyzatora przenośnego?

  Na koniec pozostała kwestia wygody użytkowania sprzętu. Wpływa na to wiele czynników, w tym m.in. łatwość obsługi. Niektóre klimatyzatory przenośne zaprogramujesz zdalnie, korzystając z dołączonego do zestawu pilota. Przejrzysty ekran LCD na obudowie również jest niezbędny.

  Istotna jest mobilność. Modele przenośne, jak sama nazwa wskazuje, łatwo przesuniesz z jednego miejsca w inne. Obrotowe kółka są ważnymi elementami konstrukcji. Dzięki nim nie siłujesz się z klimatyzatorem, ale wygodnie go przenosisz.

  Wygoda użytkowania to również łatwa instalacja sprzętu. Wybierz klimatyzator przenośny do mieszkania, który ma w zestawie wszystkie niezbędne do montażu akcesoria. Wśród nich są takie elementy jak: wąż odprowadzający ciepłe powietrze, adaptery, wąż odprowadzający skropliny.

  Podsumowanie

  Wybierając klimatyzator przenośny, zwróć uwagę przede wszystkim na: jak najwyższą wydajność (moc, przepływ powietrza, obsługiwany metraż), regulację temperatury, przydatne funkcje (np. timer, tryb nocny) i wygodę użytkowania (sposób sterowania, obsługi, montażu i przenoszenia).

  Moje wskazówki zakupowe wyjawiły Ci najważniejsze cechy, więc teraz z pewnością dobrze wybierzesz!

  Oceń publikację
  [Głosy: 3 Średnia: 5]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments