W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Kule do Suszarki – Co to, do czego służą, jak działają?

author avatar
Łukasz Proszek
Komentarze:  0

Kule do suszarki, zwane też piłeczkami, to proste, ale – jak się zaraz przekonasz – przydatne akcesorium. Poznając ich działanie, w łatwy sposób podniesiesz skuteczność swojej suszarki bębnowej. Dowiedz się zatem, czym konkretnie są kule do suszarki i do czego służą.

Kule do Suszarki | Czym są, jak działają i co dają? | Opinie

Spis treści:

  Co to kule do suszarki?

  To gadżety, dzięki którym zwiększysz efektywność suszenia odzieży w suszarce. Tym samym zmniejszasz zużycie energii. Wrzucając kule do bębna suszarki, sprawiasz też, że ubrania są przyjemniejsze w dotyku. Kule zapobiegają zbijaniu się wypełnienia, np. pierza.

  Tego typu produkty pełnią również inną funkcję. Zastępują płyn zmiękczający. Mimo że nie używasz tego detergentu, pranie jest dostatecznie miękkie.

  Kule do suszarki poprawiają cyrkulację powietrza w bębnie. Niektóre z łatwością napełnisz pachnącymi środkami, np. perfumami do prania. Dzięki temu wysuszone ubrania zaskoczą Cię nie tylko miękkością, ale i przyjemnym aromatem. Wtedy kule zastąpią w tym chusteczki do suszarki.

  Ranking suszarek do prania – zwycięzca

  Samsung DV90T8240SH

  Jak działają kule do suszarki?

  Włożone do suszarki kulki obijają się o bęben i tkaniny. W ten sposób włókna rozluźniają się i są miękkie, a Ty cieszysz się przyjemnymi w dotyku ubraniami. Ponadto takie piłeczki nagrzewają się, więc suszysz odzież efektywniej.

  Jeśli przyjrzysz się kulom, zauważysz ich charakterystyczne wypustki. Najczęściej jedna jest twardsza od drugiej, to celowe. Różnicę dostrzeżesz także w twardości wypustek.

  Kule na skutek obrotów bębna unoszą i rozdzielają ubrania. To powoduje, że gorące powietrze dociera do wszystkich części ubrań, w tym kieszeni, rękawów czy kołnierza. Nie musisz się więc martwić, że po wyjęciu ubrania będą nadal wilgotne. Piłeczki skutecznie temu zapobiegają.

  Z uwagi na to, że kule mają stały kontakt z tkaninami, zmniejszają ich sztywność. To dobra alternatywa dla płynu zmiękczającego, którego musisz użyć, aby ubrania nie były zbyt szorstkie.

  Co więcej, dzięki piłeczkom nie narzekasz na uporczywe zagniecenia. Zapobiegają ich powstawaniu podczas rozbijania ubrań, więc nie poświęcasz dużo czasu na prasowanie. Czasami wręcz nie musisz tego robić, to zależy od rodzaju suszonej odzieży.

  Wkładając kule do suszarki do prania, sprawiasz, że ubrania nie suszą się jako jedna całość. To gadżety, które nie tylko unoszą, ale i oddzielają od siebie poszczególne elementy garderoby. W ten sposób gorące powietrze łatwiej między nimi przepływa.

  Nawet najlepsza suszarka bębnowa może na tym zyskać!

  Po co stosować kule do suszarki?

  Głównie po to, żeby suszenie trwało krócej. Oszczędzasz nie tylko prąd, ale i swój cenny czas. Stosując kule do suszarki, minimalizujesz też ryzyko powstania trudnych zagnieceń i zbijania się wypełnienia (np. w kurtce). Dodatkowo zmiękczasz materiały, mimo że nie dodajesz specjalnego płynu.

  To realna szansa na zmniejszenie wydatków związanych z praniem i suszeniem (nawet gdy w Twoim domostwie gości nieco oszczędniejsza, bo mniejsza suszarka slim).

  Brak konieczności stosowania płynu sprawia, że kule do suszarki to dobry pomysł zwłaszcza dla alergików i wrażliwych osób. Niektóre płyny zmiękczające wywołują podrażnienia skóry. Zdarza się to nawet w przypadku łagodniejszych środków. Kule nie zawierają detergentów, więc nie obawiasz się reakcji alergicznych.

  Piłeczki do suszarki pozwalają też na równomierne wysuszenie odzieży. Nie zawsze jest tak, że wszystkie ubrania wyjmujesz z bębna idealnie suche, prawda? Jeśli kupisz kule, zapomnisz o tym problemie. Będą oddzielać od siebie tkaniny, tak aby gorące powietrze wysuszyło je wszystkie.

  Niemniej najważniejszą zaletą stosowania kul pozostaje krótszy czas suszenia prania. Szacuje się, że za ich pomocą skrócisz go nawet o 20 – 25 procent. Wydaje Ci się, że to niewiele? Weź pod uwagę, jak często używasz suszarki.

  Teraz pomyśl sobie, że każdy cykl zajmuje mniej czasu. W perspektywie miesiąca czy roku daje Ci to realne oszczędności. Zużywasz mniej prądu i płacisz mniejsze rachunki. Zaoszczędzone w taki sposób pieniądze przeznaczasz na przyjemności lub odkładasz. Przyznasz, że brzmi to bardzo dobrze.

  Jak używać kulek do suszarki?

  Nie jest to coś skomplikowanego. Otwórz bęben, włóż ubrania do suszenia i kule. Zamknij drzwiczki i nastaw program. Poczekaj aż urządzenie skończy pracę. Tyle!

  Nie musisz dbać o to, aby piłeczki były ustawione we właściwy sposób. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy postanowisz wlać do środka kuli perfumy do ubrań. Wtedy staraj się ustawić je pionowo, aby preparat nie rozlał się od razu.

  W zestawie znajdziesz przeważnie minimum dwie kule. Używaj ich jednocześnie, a więc zawsze wkładaj wszystkie do środka. Jak już wiesz, nie są identyczne, więc każda działa na swój sposób.

  Ważne, że piłeczki do suszenia nadają się do każdej tkaniny. Nie musisz segregować ubrań pod tym kątem, to duży plus.

  Aby mieć pewność, że prawidłowo używasz kulek do suszarki, sprawdź zalecenia producenta. Znajdziesz je na opakowaniu produktu. Zdarza się, że jest na nim informacja o wyborze odpowiedniego programu suszenia. Nie zawsze kule nadają się do stosowania w krótkich cyklach.

  Jakie kule do suszarki wybrać?

  Nie są to produkty cieszące się jeszcze gigantyczną popularnością. Niemniej wprowadza je do swojej oferty coraz więcej marek. Znajdziesz je bez problemu np. w elektromarketach. Nie musisz więc zamawiać tych gadżetów online.

  Kule do suszarki znajdziesz w asortymencie m.in. producenta Dr. Beckmann. To piłeczki przystosowane do używania perfum, o których już kilka razy wspomniałem. Zyskujesz więc dwa w jednym, szybsze suszenie i przyjemny zapach ubrań.

  Dobrymi ocenami cieszą się też produkty Hillmann czy Dryer balls od Electrolux. To zestaw 2 kul w różnych kolorach, mają nieco inne wypustki. Jedna jest twardsza. Zwróć uwagę na bezpieczeństwo stosowania. Producent podkreśla, że jego kule spełniają normy UE i mają stosowne certyfikaty. Dodatkowo są nietoksyczne.

  Podobnie wyglądają kule do suszarki Meliconi. Także dostajesz dwie w komplecie. Ich wypustki wyprofilowano w taki sposób, aby skutecznie zmiękczały tkaniny. Wszystko oczywiście bez potrzeby dodawania działającego tak samo płynu.

  Na rynku znajdziesz też piłeczki zrobione z wełny. Przykładem jest produkt Scanpart. To 3 kulki do suszenia, które wykonano dokładnie z wełny owczej. Sprawiają, że ubrania schną szybciej i mniej się mechacą.

  To w 100 procentach naturalny produkt. Kupisz go w tekturowym pudełku, więc jeśli dbasz o środowisko, to strzał w dziesiątkę.

  Czy kule do suszarki niszczą ubrania?

  Nie, nie musisz się obawiać o stan swojej odzieży. Jest wprost przeciwnie, dzięki kulom Twoje ubrania na dłużej zachowują świetny wygląd. Nie tylko mniej się gniotą, ale też pozostają miękkie bez używania detergentów. Nie narażasz więc włókien na zbędny kontakt z różnymi substancjami.

  Zauważysz, że za sprawą piłeczek do suszarki ubrania stały się przyjemniejsze w dotyku. To akcesoria, które wygładzają tkaniny i nie dopuszczają do ich nadmiernego mechacenia.

  Kule zwykle są kolorowe. Na szczęście to nie oznacza, że farbują ubrania. Tkaniny nie zmienią swojego odcienia, o to nie musisz się martwić. Jeśli masz wątpliwości, najpierw wypierz kule w pralce (nic im się nie stanie).

  Oceń publikację
  [Głosy: 26 Średnia: 4]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments