W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Kwaśna kawa z ekspresu – Przyczyny i rozwiązania

author avatar
Łukasz Proszek
Komentarze:  0

Kwaśna kawa jednym razem wiąże się z jakością (oraz specyfiką) ziaren, a innym razem z nieprawidłową pracą ekspresu. Przyczyny są więc zróżnicowane. Ważne, aby wszystkie poznać, by jak najszybciej rozwiązać problem kwaśnej kawy z ekspresu. Pomoże Ci w tym poniższy poradnik.

Kwaśna kawa z ekspresu - Przyczyny i rozwiązania

Spis treści:

  Uszkodzona grzałka

  Awaria elementu grzewczego może być przyczyną dziwnego posmaku kawy. Pamiętaj, że to grzałka podgrzewa wodę do pewnego stopnia, umożliwiając tym samym przygotowanie aromatycznego napoju. Dlatego też parzenie naparu w za niskiej temperaturze wydobywa z niego większą kwasowość.

  Jak sprawdzić, czy wina dziwnego smaku kawy leży po stronie grzałki?

  • Rozwiązanie: Spróbuj najpierw zwiększyć w ekspresie temperaturę wody. Kiedy zauważysz, że pomimo tego wylewająca się z urządzenia ciecz jest letnia lub nawet zimna, problem najczęściej dotyczy uszkodzonej grzałki. W takim wypadku najlepiej oddaj ekspres do serwisu, zwłaszcza kiedy sprzęt jest jeszcze objęty gwarancją producenta.

  Masz dość awarii swojego ekspresu? Pomyśl o nowym:


  Ranking ekspresów do kawy – zwycięzca

  Jura E8 (EB)

  Mocno zakamieniony ekspres

  Kwaśna kawa z ekspresu Krups, Philips lub innego producenta często wynika z nieprawidłowej pielęgnacji urządzenia. Regularne zaniedbywanie tej kwestii powoduje, że na wewnętrznych częściach zaczynają się osadzać coraz większe ilości kamienia.

  Być może uznasz, że to mało prawdopodobne i raczej taka błahostka nie pogarsza smaku kawy. Niemniej uwierz mi, że brud potrafi zrobić swoje.

  Niska jakość kawy

  Okazuje się, że wybór kawy ma ogromne znaczenie. Jeśli zdecydujesz się na zaskakująco tanią mieszankę, do której użyto niedojrzałych lub spleśniałych ziaren, to zaparzony napar nie będzie smaczny, a bardzo kwaśny. Wyczujesz w nim sporą kwasowość, przez co stracisz ochotę na wypicie go do ostatniego łyka.

  • Rozwiązanie: Wybieraj dobre gatunkowo mieszanki pochodzące od sprawdzonych producentów. Unikaj podejrzanych kaw z marketów, które kuszą zaskakująco niską ceną. Pamiętaj, że przypadku zakupu liczy się przede wszystkim skład, dlatego uważnie czytaj, co zawiera poszczególna mieszanka.

  Szukasz dobrej kawy? Sprawdź moje zestawienia:


  Nieodpowiednie ustawienia w ekspresie

  Ekspres automatyczny DeLonghi, Jura bądź innej marki umożliwia regulację parzenia kawy w szerszym zakresie. Zdarza się, że w pośpiechu coś przez przypadek naciśniesz i tym samym zmienisz parametry urządzenia.

  Takie niekontrolowane ruchy powodują, że napar po zaparzeniu ma dziwny, a nawet kwaśny posmak.

  • Rozwiązanie: Każdy model ma inną zmianę ustawień, dlatego zajrzyj do instrukcji, by poznać zalecenia producenta dotyczące parzenia kawy. Zwróć uwagę przede wszystkim na moc kawy, grubość mielenia oraz temperaturę wody. To te parametry w pierwszej kolejności decydują o finalnym smaku kawy. Sprawdź kilka kombinacji, aby uzyskać satysfakcję ze zrobionych kaw.
  • Dodatkowa porada: Często grubość mielenia trzeba dopasować do używanych ziaren. Niektórzy producenci ekspresów podają co do tego zalecenia w instrukcji obsługi. Pamiętaj przy tym, aby nie popełnić błędu w użytkowaniu ekspresu. Reguluj młynek co 1 stopień i w trakcie mielenia.

  Za krótki czas parzenia kawy

  Nadal zastanawiasz się, dlaczego kawa z ekspresu jest kwaśna? Pomyśl przez chwilę, ile trwa jej zaparzanie. Czas ekstrakcji to bardzo ważna kwestia decydująca o ostatecznym smaku naparu oraz aromacie.

  Kiedy robisz kawę w pośpiechu, sprzęt nie może wydobyć z ziaren całego potencjału. W efekcie Twój napój nie będzie wyróżniał się niepowtarzalnym smakiem, a jedynie dużą kwasowością.

  • Rozwiązanie: Sprawdź w instrukcji obsługi, jaki czas parzenia kawy zaleca producent. Najczęściej już ok. 25 sekund wystarczy, by wydobyć z ziaren pełnię smaku i aromatu. Z tego względu raczej nie przerywaj nigdy procesu parzenia.

  Zobacz specjalne promocje z limitem czasowym!

  Mała ilość wody w pojemniku

  Nie tylko wybór dobrej jakościowo mieszanki decyduje o smaku naparu. Liczy się także ilość wody w pojemniku. Jeśli jej poziom będzie za niski, to ekspres zamiast cieczy zacznie pobierać powietrze. A to już będzie kolejną przyczyną powodującą zwiększoną kwasowość kawy.

  • Rozwiązanie: Stale kontroluj poziom wody w zbiorniku. Nie czekaj, aż ekspres sam powiadomi Cię o konieczności jej dolania. Ilość cieczy regularnie uzupełniaj, a unikniesz kwaśnego posmaku kawy.

  Problem z temperaturą parzenia

  Za niska temperatura wody nie musi oznaczać awarii bloku grzewczego. Takie zjawisko zaobserwujesz np. w nowych urządzeniach Siemens, Saceo, DeLonghi lub innych, gdzie czasami samodzielnie trzeba ustawić poszczególne parametry.

  Zdarza się również, że temperaturę parzenia przez przypadek zmieni ktoś z Twoich domowników. Na szczęście nie jest to żadna usterka, a problem da się łatwo naprawić.

  • Rozwiązanie: Kawę najlepiej zaparzaj w wodzie o temperaturze nieco ponad 90 stopni Celsjusza. Odnajdź w instrukcji obsługi lub od razu w ustawieniach ekspresu ten parametr i zwiększ go. Zazwyczaj automaty do kawy mają domyślnie ustawiony średni poziom temperatury wody.

  Złe przechowywanie ziaren

  Udało Ci się wykluczyć już wszystkie przyczyny, przez które kawa ma dziwny, kwaśny smak? Pomyśl przez chwilę, w jaki sposób przechowujesz ziarna. To bardzo ważne, zwłaszcza kiedy nie pijesz tego naparu za często.

  Pamiętaj, że zakupiona mieszanka nie będzie przez cały czas świeża i kiedyś straci swoją przydatność do spożycia. Dlatego nie trzymaj jej za długo w szafce lub pojemniku na ziarna w ekspresie i zużyj, zanim zniknie jej aromat.

  • Rozwiązanie: Kawę najlepiej przechowuj w szczelnie zamkniętych pojemnikach. W ten sposób ziarna na dłużej pozostaną świeże i nie utlenią się za szybko. Mieszankę staraj się wykorzystać w ciągu ok. 5 tygodni od zakupu. Dzięki temu unikniesz picia kwaśnej kawy o specyficznym aromacie.
  • Rozwiązanie 2: Nie przetrzymuj zbyt długo ziaren w pojemniku ekspresu. Nawet gdy jest bardzo szczelny, nie uchroni ich od utratą właściwości. Wsypane ziarna wykorzystuj do ok. 3 dni.
  • Dodatkowa porada: Ten temat dużo szerzej opisałem w poradniku, jak przechowywać kawę ziarnistą. Wymieniłem w nim najlepsze opcje, jak i te, które stanowią spory błąd. Jednocześnie warto wiedzieć, czy kawa może się przeterminować lub zepsuć.

  Planujesz zakupy małego AGD do kuchni? Sprawdź tanie i dobre sprzęty z Lidla!

  Zbyt twarda woda

  Nawet jak napełniasz ekspres bardzo twardą wodą, istnieje pewien mechanizm niwelujący to. Każdy lepszy automat ma regulację twardości wody i jej tester w zestawie. Nie omijaj tego procesu, bo inaczej zrobisz kwaśną kawę.

  • Rozwiązanie: Zbadaj twardość wody dołączonym do ekspresu testerem (musiał być w zestawie). Następnie odczytany wynik dostosuj w ustawieniach urządzenia, wspomagając się instrukcją obsługi.
  • Dodatkowa porada: Stosuj filtr wody w zbiorniku, jeżeli Twój ekspres ma tego typu kompatybilną część. Jasne, to dodatkowy wydatek, ale poprawi smak kawy i zmniejszy częstotliwość odkamieniania.
  • Dodatkowa porada 2: Jeżeli masz wyjątkowo twardą wodę w domostwie, pomyśl o jakimś systemie zmiękczającym ją. Twarda woda szkodzi wielu urządzeniom, do których jest wlewana.

  Podsumowanie

  Kwaśna kawa z ekspresu? Przyczyny to najczęściej: awaria grzałki, kamień i brud w urządzeniu, za mało wody w zbiorniku, nieoptymalne ustawienia (temperatura, grubość mielenia, twardość wody, moc naparu), niskiej jakości lub źle przechowywana kawa.

  Jak widzisz, zdecydowana większość przyczyn wynika z nieoptymalnego użytkowania ekspresu (oraz braku czyszczenia go). Co za tym idzie, łatwo rozwiążesz problem kwaśnej kawy z ekspresu.

  Inne poradniki dotyczące kłopotów z ekspresem:

  Oceń publikację
  [Głosy: 2 Średnia: 5]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments