W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Ładowanie odkurzacza bezprzewodowego – Dobre praktyki i porady

author avatar
Łukasz Proszek
Komentarze:  0

Akumulator w odkurzaczu bez kabla nie wymaga ogólnie szczególnego traktowania. Mimo to warto wiedzieć, jak długo i jak często go ładować. W poradniku poruszyłem te oraz wiele innych kwestii. W efekcie dobrze zadbasz o ogniwo swojego sprzętu. Artykuł dotyczy zarówno modeli pionowych, jak i robotów samojezdnych.

Spis treści:

  Pierwsze ładowanie odkurzacza bezprzewodowego

  Odgrywa ważną rolę. Musisz dopilnować, aby odkurzacz był podłączony do ładowarki dostatecznie długo. Tę informację znajdziesz na pewno w instrukcji. Standardowo będzie to ok. 8 godzin.

  Nie odłączaj sprzętu przed upływem tego czasu. Chodzi o to, aby akumulator naładował się do 100 procent.

  Jak widzisz, pierwsze ładowanie odkurzacza bezprzewodowego to nic skomplikowanego. Dotyczy to zarówno modeli pionowych, jak i robotów. Po prostu pamiętaj, aby był to pełny cykl ładowania (lub nieco dłużej). Nie przerywaj go za wcześnie.

  Ranking odkurzaczy bezprzewodowych – zwycięzca

  Dyson V15 Detect Absolute

  Jak długo ładować odkurzacz bezprzewodowy?

  To zależy od modelu odkurzacza, pojemności i rodzaju akumulatora. Każdy producent umieszcza informacje na ten temat w instrukcji. Przeciętnie ładowanie odkurzacza pionowego zajmuje 3 – 8 godzin w zależności od modelu.

  Przyznasz, że nie jest to przesadnie długo. Zwłaszcza ta dolna granica wygląda dobrze. Tak krótki czas ładowania zapewnia np. Tefal Air Force 360 Flex Aqua TY9490. Ta marka w ogóle słynie z modeli pionowych bez kabla, które nie za długo się ładują. Potwierdza to nawet bardzo mocny Tefal X-Force Flex 15.60 TY99F1.

  Oczywiście wspomniany czas ładowania nie dotyczy wyłącznie sprzętów pionowych. Podobnie wygląda to dla robotów sprzątających. Zwykle to właśnie te urządzenia ładują się szybko.

  Weźmy za przykład Tefal X-plorer Serie 95 Animal RG7975. Niby ładuje się nieco wolniej od wspomnianego wyżej urządzenia pionowego, bo 4 godziny. Niemniej zauważ, że jego czas pracy jak na robota wypada bardzo dobrze. To też prawie 4 godziny, dokładnie 225 minut.

  To, jak długo będzie się ładować dobry odkurzacz bezprzewodowy, zależy też od czegoś jeszcze. Chodzi o poziom naładowania akumulatora w momencie podłączania do ładowarki. Im mniej energii w ogniwie, tym dłużej musisz poczekać na osiągnięcie 100 procent.

  Przeczytaj dołączoną do sprzętu instrukcję, aby pozbyć się wątpliwości. Co ciekawe, niekiedy nie musisz odłączać odkurzacza od ładowarki, gdy akumulator już się naładuje. Pozostawienie go w stacji niczym nie grozi.

  Są też sprzęty wymagające odłączenia od ładowania zaraz po osiągnięciu 100 procent energii. Co się stanie, jeżeli tego nie zrobisz? Narażasz ogniwo na przeładowanie, a tym samym uszkodzenie.

  Wracając do głównego wątku, są też odkurzacze, które wymagają ładowania przez ponad 3-4 godziny. Tym cechuje się choćby przetestowany przeze mnie Dyson V15 Detect Absolute. Potrzebuje 4,5 lub nawet 5 godzin.

  Dyson V15 Detect Absolute Extra regulacja mocy na wyświetlaczu

  Mimo wszystko wynik wygląda nieźle (szczególnie jak na wydajność V15). Musisz tu wziąć pod uwagę, że to skuteczny sprzęt, wyposażony m.in. w kilka różnych trybów pracy.

  Czas ładowania to istotna kwestia, ale zawsze zestawiaj ją z czasem pracy. Bierz też pod uwagę, że mocne tryby szybciej pożerają energię akumulatora.

  Zobacz specjalne promocje z limitem czasowym!

  Jak często ładować odkurzacz bezprzewodowy?

  Jeżeli używasz go regularnie, to tak często, jak potrzebujesz. Gdy sprzęt pionowy to główny odkurzacz, zapewne będziesz go podłączać średnio 1 – 2 razy w tygodniu. W przypadku robota niewykluczone, że ładowanie będzie odbywać się częściej. To też zależy, ile codziennie musi pracować.

  Co innego, jeżeli bezprzewodowy model to tylko dodatek lub planujesz dłuższy wyjazd. Urządzenie, które stoi bezczynnie, musisz ładować zazwyczaj co ok. 3 – 6 miesięcy. O tym producent raczej też wspomni w instrukcji.

  To ważne, więc nie pomijaj tego. Podłączanie odkurzacza bezprzewodowego do ładowania zapobiegnie nadmiernemu skróceniu żywotności akumulatora. Nie dopuścisz ponadto do awarii urządzenia, która uniemożliwi Ci korzystanie z niego.

  Rodzaje ładowarek do odkurzacza bezprzewodowego

  Każdy sprzęt oferuje inną ładowarkę, ale ich główne rodzaje się powielają. Powszechne są modele tradycyjne. Z jednej strony są zakończone wtyczką, którą umieszczasz w gniazdku, a z drugiej odpowiednią końcówką.

  Wkładasz ją do sprzętu (korpusu odkurzacza lub wyjętego akumulatora, zależnie od modelu), aby rozpocząć ładowanie.

  PURON PU30 2 akumulatory z zestawu

  Wśród odkurzaczy z tradycyjną ładowarką znajdziesz sporo takich przystosowanych do montażu na ścianie. Nie musisz więc kłaść sprzętu na podłodze czy ustawiać w kącie, aby go naładować. Po prostu montujesz bazę blisko gniazdka, aby w razie potrzeby szybko podłączyć ładowarkę.

  Wiedz, że na popularności wciąż zyskują ładowarki magnetyczne. Oferuje to np. Philips 8000 Aqua Plus XC8349/01. Nie martw się, te ładowarki nie są bardziej skomplikowane w użyciu.

  Philips XC8349/01 system magnetycznego ładowania z bliska

  Wręcz przeciwnie. System ładowania magnetycznego sprawia, że podłączanie odkurzacza jest jeszcze mniej kłopotliwe.

  To rozwiązanie charakterystyczne dla robotów sprzątających. Sprzęt po prostu podjeżdża do stacji i właściwie się ustawia. Robi to w taki sposób, aby trafić w styki do ładowania.

  Tak działa Tefal X-plorer Serie 75 RG7687 i praktycznie każde inne urządzenie z opcją samodzielnego powrotu do bazy.

  Tefal X-plorer Serie 75 RG7687 baza ładująca z zasilaczem

  Sposoby ładowania odkurzacza bezprzewodowego

  Zastanawiasz się, po co poświęcam takiemu tematowi osobny nagłówek? Musisz pamiętać, że odkurzacze bezprzewodowe zwykle można ładować na kilka sposobów. Tu sporo zależy od posiadanego przez Ciebie modelu, ale często nie trzeba ograniczać się do jednej opcji.

  Pierwsza powszechna metoda to bezpośrednie podłączenie sprzętu do ładowarki. Tak jak wspominałem, jeden koniec podłączasz do odkurzacza, a drugi do gniazdka. Jeśli urządzenie nie zostało wyposażone w bazę, kładziesz je na podłodze lub opierasz stabilnie o ścianę.

  Niemniej baza jest coraz częściej standardem, zwłaszcza dla odkurzaczy renomowanych marek. Dlatego ładowanie rozpoczyna się, kiedy umieścisz w niej sprzęt, a całość zostanie podpięta do prądu.

  Zamiast stacji możesz mieć czasem do dyspozycji uchwyt ścienny. Tu zasada ładowania jest podobna. Musisz podpiąć tego typu ładowarkę ścienną do prądu, aby działała. Wówczas po podłączeniu odkurzacza rozpocznie się ładowanie akumulatora.

  Jest też inna metoda, a więc naładowanie samego ogniwa. Wyjmujesz je z obudowy i podłączasz do ładowarki. To wygodne, zwłaszcza gdy masz drugi akumulator na wymianę. Jeden się ładuje, a drugi jest gotowy do użycia, czyli swobodnie kontynuujesz sprzątanie.

  Wymienny akumulator do odkurzacza Tefal X-Force Flex 11.60 Aqua TY9890

  Na to pozwala choćby Tefal X-Force Flex 11.60 Aqua TY9890. Ponieważ na akumulatorze są diody, kontrolujesz proces ładowania. Nie zastanawiasz się, kiedy można go odłączyć.

  Ładowanie odkurzacza pionowego

  Już wiesz, że ładowanie bezprzewodowego, pionowego odkurzacza trwa 3 – 8 godzin. Jeżeli zależy Ci na czasie zbliżonym do dolnej granicy, uważnie analizuj specyfikację. Na pewno znajdziesz sprzęt spełniający oczekiwania.

  Pierwszy z brzegu przykład, PURON PU30. To urządzenie potrzebuje właśnie 3 godzin do naładowania.

  Im mniej energii ma akumulator, tym więcej czasu potrzebuje, żeby osiągnąć 100 procent. Śledzenie procesu ładowania raczej nie sprawi Ci problemu.

  Większość modeli oferuje specjalne światełko bądź światełka. Wygodnie podglądasz, czy możesz już odłączyć odkurzacz i posprzątać.

  Dyson V15 Detect Absolute Extra 2 akumulatory z zestawu

  Standardowo podpinasz urządzenie bezpośrednio do ładowarki bądź stacji czy uchwytu ściennego. W wielu modelach bez przeszkód naładujesz również sam akumulator, odłączony od obudowy.

  Jeżeli chcesz korzystać ze stacji, pamiętaj o jej prawidłowej instalacji. Zwykle sprowadza się to do mocowania na kilku śrubkach. Na koniec podpinasz kabel zasilający, jeden koniec umieszczasz w gniazdku.

  Koniecznie sprawdź, czy po naładowaniu akumulatora musisz odłączyć sprzęt. Czasami to zbędne, ale niekiedy obowiązkowe. Inaczej ogniwo się przeładuje i skracasz jego żywotność. W skrajnych sytuacjach dochodzi wręcz do awarii uniemożliwiającej dalsze odkurzanie.

  Najlepsze odkurzacze pionowe to bardzo często modele przynajmniej 2w1. Pełnią więc funkcję nie tylko urządzenia z długim uchwytem, ale i ręcznego, czyli tego małego.

  Ich ładowanie zwykle odbywa się na dwa sposoby. Odkurzacz ręczny możesz włożyć do bazy, ale nie musisz. Aby przypadkowo nie zepsuć sprzętu, doczytaj o tej kwestii w instrukcji.

  Philips AquaTrio 9000 3w1 XW9383/01 odłączony akumulator

  Częstotliwość ładowania zależy od sposobu, w jaki korzystasz z odkurzacza. Jeśli wiesz, że będzie stał nieużywany przez dłuższy okres, podłączaj go do ładowarki co kilka miesięcy. W przypadku niektórych modeli producenci zalecają, aby naładować akumulator mniej więcej do 50 procent i pilnować tego poziomu.

  Masz odkurzacz z funkcją mycia podłóg? Oferuje ją sporo odkurzaczy pionowych. Gdy chcesz podpiąć taki sprzęt do ładowania, najpierw zdemontuj nasadkę mopującą. Masz wtedy pewność, że nic złego nie zdarzy się po podłączeniu sprzętu do ładowarki.

  Warto przy okazji sprawdzić wszystkie aspekty zakupowe nowoczesnych odkurzaczy:

  Ładowanie robota sprzątającego

  Czas ładowania robota to też 3 – 8 godzin, choć zwykle maksimum to jakieś 5 godzin. Przeważnie sprzęty z tej grupy wyróżniają się krótszym czasem ładowania w porównaniu do modeli pionowych.

  Różnica polega na tym, że tutaj będziesz mieć zwykle jedną możliwość uzupełnienia ogniwa do pełna. To odkurzacz automatyczny uzupełniający stan akumulatora bezpośrednio w swojej bazie. Najczęściej robot sam do niej wraca. Robi to w momencie, gdy jest bliski rozładowania. Samodzielnie się ustawia, tak aby trafić w styki.

  Jasne, nie wszystkie roboty oferują taką funkcję, czasami musisz samodzielnie odłożyć sprzęt do jego stacji. Niemniej zauważ, że producenci coraz częściej ją wykorzystują. Potwierdza to ranking robotów sprzątających.

  Jeżeli urządzenie przystosowano do obsługi za pomocą aplikacji, zyskujesz też dodatkową opcję. Chodzi o wysyłanie komunikatu do odkurzacza, aby wrócił do stacji ładującej na Twoje żądanie. Tak jest m.in. w modelu PURON PR10.

  PURON PR10 wykończony połyskliwym plastikiem typu piano black

  W takiej aplikacji wygodnie też śledzisz postępy ładowania. Nowoczesne roboty oferują ponadto funkcję powrotu do miejsca, gdzie skończyły sprzątanie przed odjazdem do bazy ładującej.

  Pamiętaj o tym, aby stację podłączyć do prądu. Inaczej ładowanie ogniwa nie będzie możliwe. Nie zapominaj również, że w wybranych odkurzaczach samojezdnych ustawisz harmonogram ładowania. Ustal, kiedy robot ma wracać do bazy, zgodnie z Twoimi potrzebami.

  Jak ładować odkurzacz bezprzewodowy – dbanie o akumulator

  Chcesz, aby akumulator w Twoim odkurzaczu wytrzymał jak najdłużej? Jeżeli będziesz trzymać się kilku prostych zasad, zapewnisz mu imponującą żywotność.

  Sprawdź, o czym dokładnie mowa:

  1. Nie narażaj akumulatora na działanie bardzo wysokiej temperatury, ponad 50 stopni Celsjusza. Uważaj też, aby nie znajdował się w przesadnie zimnym środowisku. Mowa tu o temperaturze poniżej -20 stopni Celsjusza.
  2. Używając sprzętu, staraj się nie rozładować ogniwa do 0. Podłączaj go do ładowarki, gdy poziom naładowania spada do 15 – 20 procent (jeśli go regularnie używasz).
  3. Na żywotność akumulatora ma też wpływ sposób, w jaki obchodzisz się z odkurzaczem. Regularnie opróżniaj zbiornik na zanieczyszczenia. To ważne zarówno dla modelu pionowego, jak i robota. Praca na pełnym zbiorniku to obciążenie dla akumulatora, ryzyko przegrzania i mniejsza wydajność.
  4. Każdy producent podkreśla, żeby akumulator chronić przed wilgocią. Ostrożność zachowaj szczególnie w przypadku bezprzewodowego odkurzacza z mopowaniem. Zanim go podłączysz do ładowania, zdemontuj głowicę myjącą podłogi. Chyba nie chcesz, aby np. kosztowny Philips AquaTrio 9000 3w1 XW9383/01 uległ awarii?

  Spełniając te warunki, nie zapytasz zbyt często, ile wytrzymuje akumulator w odkurzaczu. Nie skrócisz niepotrzebnie jego żywotności oraz sprawności energetycznej.

  Oceń publikację
  [Głosy: 3 Średnia: 4.7]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments