W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Lodówka do zabudowy czy wolnostojąca? Która lepsza?

author avatar
Łukasz Proszek
Komentarze:  1

Lodówka do zabudowy czy wolnostojąca? Która z nich lepiej się sprawdzi? Jakie mają mocne i słabe strony? O czym jeszcze warto pamiętać? Wszystkiego szybko się dowiesz, czytając poniższy poradnik! W efekcie dobrze zainwestujesz swoje pieniądze.

Lodówka do zabudowy czy wolnostojąca - różnice, która lepsza?

Spis treści:

  Porównanie lodówki wolnostojącej z lodówką do zabudowy

  Na początku poznaj najistotniejsze różnice obu rodzajów chłodziarko-zamrażarek. Ułatwią Ci decyzję, jaką lodówkę kupić.

  Prostota kontra efekty specjalne

  Lodówka pod zabudowę wpasuje się w każde kuchenne wnętrze. Wkomponujesz ją w aranżację kuchni i zapomnisz o jej istnieniu – oczywiście tylko pod względem wizualnym!

  Dzięki możliwości zabudowy stworzy ona jednolitą całość z meblami kuchennymi. Wybierając tego typu lodówkę, nie spędzisz wielu godzin na spacerach po sklepach. Nie będziesz też tracić czasu na to, jaki kolor wybrać, jaki kształt lodówki i jakiej ma być wielkości (jest tu zdecydowanie mniej wersji gabarytowych do wyboru).

  Kupując lodówkę pod zabudowę, skupiasz się na wyposażeniu jej wnętrza i najważniejszych parametrach – to koniec Twoich zmartwień.

  Kiedy zdecydujesz się na lodówkę wolnostojącą, będziesz mieć pole do popisu w kwestii aranżacji wnętrza. Lodówka wolnostojąca to odrębny „mebel”, który bez problemu dopasujesz do stylu swojej kuchni.

  Kupując ten typ urządzenia, masz do wyboru całą gamę kolorów i stylów. Drzwi lodówek wolnostojących często zdobią stylizowane uchwyty. Niektóre z nich mają także podświetlane krawędzie czy dotykowe ekrany.

  Kiedy zdecydujesz się na wybór takiej lodówki, zyskasz więcej bajerów. Wszystko to jednak kwestia Twojego gustu i tego, w jakim stylu chcesz mieć kuchnię (no i czego wymagasz od samej lodówki).

  Cena za jakość kontra cena za styl

  Najlepsze lodówki do zabudowy są droższe od tych klasycznych, wolnostojących. Cena lodówek w zabudowie zależy od ich parametrów technicznych i wielkości. Odpada tutaj wizualna kwestia, płacisz za jakość i wielkość, nic poza tym.

  Mówiąc o cenach lodówek wolnostojących, zależą one przede wszystkim od ich designu i funkcji dodatkowych.

  Te najtańsze, proste lodówki wolnostojące, które nie posiadają dodatkowych gadżetów, jak np. kostkarki do lodu czy dyspensera wody, ani żadnych zdobień, kupisz już za niewiele ponad 1000 zł.

  Co innego, jeśli chcesz mieć lodówkę w kolorze, z nowoczesnymi dodatkami czy też wersję stylizowaną. Tutaj cena znacznie wzrośnie. Na takie cudeńko możesz spokojnie wydać 5000 zł, a znajdą się modele nawet powyżej 10000 zł! Szczególnie wśród lodówek side by side.

  Lodówka do zabudowy czy lodówka wolnostojąca - Zalety - Infografika

  Ranking lodówek wolnostojących – zwycięzca

  Samsung Bespoke RB38C7B6AB1

  Co zyskujesz, decydując się na lodówkę do zabudowy?

  • Obudowując ją materiałem, z którego wykonana jest pozostała część kuchennego wyposażenia, wkomponujesz ją we wnętrze i zyskasz jednolitą zabudowę kuchenną. Względy estetyczne to główna zachęta do wyboru lodówki pod zabudowę.
  • Unikniesz konieczności podjęcia trudnej decyzji w kwestii doboru lodówki pod względem koloru i stylu pasującego do kuchni.
  • Nie przepłacisz za dodatkowe gadżety. Lodówki do zabudowy siłą rzeczy nie mają np. kostkarki do lodu czy dyspensera wody. To najczęściej bardzo praktyczne sprzęty.
  • Wpasujesz lodówkę w miejsce, które chcesz – i tak jej nie widać!
  • Łatwo ją wymienisz w razie potrzeby – lodówki pod zabudowę mają standardowe wymiary, które zazwyczaj są do siebie bardzo zbliżone (zwłaszcza gdy kolejna lodówka będzie pochodzić od tego samego producenta).
  • Zabudowa lodówki często pozytywnie wpływa na dodatkowe wytłumienie głośności pracy.
  • Skoro chłodziarko-zamrażarkę w zabudowie przykrywa front, to nie musisz przecierać jej drzwi. Jasne, warto zadbać o czystość samego frontu meblowego, lecz to łatwiejsze zadanie.

  Zobacz specjalne promocje z limitem czasowym!

  Wady lodówki pod zabudowę

  • Mniejsza pojemność lodówki w porównaniu do lodówki wolnostojącej o tych samych wymiarach. Często wyjątkowo cierpi na tym przestrzeń w zamrażalniku. Dokładne porównanie znajdziesz zresztą w artykule o wymiarach lodówek.
  • Ograniczony wybór modeli. Dotyczy to już urządzeń o szerokości 60 cm, nie wspominając o szerszych.
  • Brak możliwości łatwego przemieszczenia lodówki w inne miejsce.
  • Wyższy koszt całkowity niż koszt lodówki wolnostojącej.
  • Na takiej lodówce nie przyczepisz magnesów.
  • Chłodziarka w tego typu lodówce jest przeważnie gorzej wyposażona od tej w lodówce wolnostojącej. Producenci mają bardziej ograniczone pole do aranżacji elementów wewnątrz.
  • Takiej lodówki nie kupisz i nie ustawisz w swojej kuchni od tak. Zwykle wiąże się to z remontem lub projektowaniem nowej kuchni.

  Co zyskujesz, decydując się na lodówkę wolnostojącą?

  • Masz bardzo szeroką ofertę modeli do wyboru. W grę wchodzą najpojemniejsze modele, np. lodówki Multidoor (czterodrzwiowe) bądź French Door.
  • Panuje tu dużo większe zróżnicowanie co do pojemności, wymiarów, stylistyki czy funkcji.
  • A skoro o funkcjach mowa, spotkasz te, które pojawiają się na drzwiach lodówki. Chodzi o zewnętrzny panel sterowania, kostkarkę, dyspenser wody, a nawet wyświetlacz LCD bądź mini barek z oknem! Pamiętaj jednak, że niektóre z tych dodatków pojawiają się tylko w szerszych modelach. To chociażby najlepsze lodówki z kostkarką.
  • Bez trudu znajdziesz designerskie modele z czarnym czy białym szkłem na froncie. To również świetny sposób na ciekawą aranżację kuchni. Tak samo jak modele retro, a nawet modułowe (z wymiennymi panelami; dzięki temu jesteś w stanie diametralnie zmienić zewnętrzny wygląd lodówki).
  • Lodówka jest mobilna, więc kiedy zechcesz, dużo łatwiej zmienisz jej lokalizację. Nie potrzeba do tego remontu i gruntownego przemeblowania.
  • W ogólnym rozrachunku powoduje mniejszy koszt sumaryczny.
  • Lodówkę wolnostojącą łatwiej naprawić, ponieważ masz do niej swobodniejszy dostęp.
  • Łatwo ją zamontować, a dodatkowo odpada Ci montaż frontu.

  Wady lodówki wolnostojącej

  • Jest bardziej narażona na zarysowania, obicia, wgniecenia i inne zniszczenia. Wiele stosowanych powłok zewnętrznych (na obudowie) łapie również widoczne odciski palców. W efekcie częściej musisz dbać o czystość lodówki, przynajmniej jeżeli chodzi o zewnętrzne elementy.
  • Tanie są tylko modele klasyczne. Za design, większą pojemność i dodatkowe funkcje musisz zapłacić o wiele więcej.
  • Mocno wpływa na wizualny efekt końcowy każdej kuchni. Rzecz jasna to nie musi być wada, ale tego typu lodówki nie ukryjesz w kuchennej zabudowie.
  • Musisz dobrać jej wymiary, by wpasować ją w dane miejsce. Niby oczywiste, ale lodówki wolnostojące najczęściej oddają ciepło bokami. Co za tym idzie, trzeba zachować dodatkowy odstęp od ścian i obiektów wokół.
  • Drzwi nie zawsze licują się z meblami, co dodatkowo utrudnia wkomponowanie sprzętu w kuchenną przestrzeń.

  Kiedy lepiej sprawdzi się lodówka wolnostojąca, a kiedy pod zabudowę?

  Jeśli nadal zastanawiasz się, jaka lodówka jest najlepsza – czy tę pod zabudowę, czy w wersji wolnostojącej, pomyśl nad tym, jak wygląda Twoja kuchnia i jaki wizualny efekt końcowy chcesz uzyskać.

  • Jeśli marzysz o kuchni minimalistycznej, jednolitej i bez zbędnych efektów wizualnych, zdecyduj się na lodówkę pod zabudowę.
  • Jeśli marzy Ci się stylowa, klasyczna kuchnia – a może nowoczesna i niesztampowa, np. w stylu retro – zdecyduj się na lodówkę wolnostojącą. Dzięki takiej decyzji dopasujesz ją stylistycznie pod własną wizję aranżacji.

  Weź też pod uwagę wymiary swojego pomieszczenia.

  Lodówka pod zabudowę zajmuje więcej miejsca niż wolnostojąca (w klasycznym wydaniu, bo są i większe rodzaje).

  Jeżeli Twoja kuchnia nie jest duża, lepiej nie wybieraj lodówki w zabudowie. Zajmie ona wiele miejsca i niepotrzebnie zabierze Ci i tak już niewielką przestrzeń. I przy okazji nie da tyle miejsca na produkty spożywcze co drugi typ. Lodówka klasyczna, w wersji wolnostojącej, sprawdzi się w takiej sytuacji o wiele lepiej.

  Natomiast jeśli masz mnóstwo miejsca na kuchenną przestrzeń, bez problemu zmieści się w niej lodówka do zabudowy.

  Nie potrafisz zdecydować? Jest na to sposób!

  Podobają Ci się lodówki wolnostojące, ale kusi Cię to, by je w jakiś sposób obudować?

  Nie możesz przez to zdecydować, co wybrać – czy lodówkę pod zabudowę, czy wolnostojącą?

  Jeśli tak jest, masz jeszcze jedną możliwość. Jest nią lodówka do obudowy.

  Zamontujesz ją między meblami bez konieczności zachowania między sprzętem a szafkami odległości (w najgorszym przypadku będzie to 2 razy mniejsza odległość niż u zwykłej lodówki). Co ważne, to często jednocześnie lodówki 70 cm.

  Lodówki do obudowy różnią się od lodówek wolnostojących sposobem wymiany ciepła. Dlatego też wstawienie ich pomiędzy szafki kuchenne nie spowoduje żadnych problemów z przegrzaniem materiału. Jest to więc praktycznie lodówka wolnostojąca w zabudowie.


  Zobacz przykładowe lodówki do obudowy Kitchen Fit:

  Zobacz przykładowe lodówki do obudowy Perfect Fit:


  Jak to działa?

  Lodówka wolnostojąca do obudowy wymienia ciepło tyłem i od spodu. Jej boki pozostają chłodne.

  Bez problemu obudujesz jej boczne ściany czy włożysz ją pomiędzy już zamontowane meble. Pamiętaj jednak, że mowa tu tylko o bokach lodówki, nie o jej froncie! Front pozostaje bez możliwości zabudowania go.

  W taki właśnie sposób ten rodzaj chłodziarko-zamrażarki łączy oba pozostałe. Nie ma dużo takich urządzeń, produkuje je w zasadzie tylko Samsung, Bosch i Siemens).

  Podsumowanie

  Odpowiedź nie jest jednoznaczna, ponieważ opiera się przede wszystkim na Twoich indywidualnych potrzebach.

  Jeśli chcesz uzyskać wnętrze wizualnie spójne, wybierz lodówkę pod zabudowę. Jeśli chcesz mieć lodówkę w zasięgu wzroku, wybierz tę wolnostojącą, która może ozdobić wnętrze Twojej kuchni. Zapewni przy okazji większą pojemność przy podobnych gabarytach.

  Ważne jest też to, ile pieniędzy jesteś w stanie przeznaczyć na zakup lodówki i jakie jej funkcje są Ci potrzebne. Jeśli lubisz nowinki technologiczne, zapewne zdecydujesz się na lodówkę wolnostojącą. A kiedy chcesz prosty sprzęt do chłodzenia i mrożenia, wystarczy Ci lodówka pod zabudowę.

  Bez względu na to, na jaki model finalnie się zdecydujesz, pamiętaj o tym, żeby dokładnie sprawdzić nowy sprzęt przed jego zakupem. Zestawienia i poradniki na moim portalu znacząco Ci to ułatwią!

  Przeczytaj też: Czy piekarnik może stać obok lodówki?

  Oceń publikację
  [Głosy: 3 Średnia: 5]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  1 Komentarz
  Inline Feedbacks
  View all comments
  Darek
  3 lat temu

  Zawsze wybieram lodówkę wolnostojącą. Jakoś nigdy mi aż tak nie zależy na zabudowie takiej lodówki, a najważniejsze mamy wraz z żoną takie same zdanie więc to się liczy.