W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Lodówka głośno chodzi – Przyczyny i rozwiązania

Łukasz Proszek
Komentarze:  0

Twoja lodówka wyjątkowo głośno chodzi i zastanawiasz się, co z tym zrobić? Tak się składa, że przygotowałem dokładny poradnik. Wyjawia wszystkie przyczyny zbyt głośnej pracy lodówki. Nie zabrakło oczywiście rozwiązań tego problemu. W efekcie Twoja lodówka przestanie pracować niczym traktor.

Lodówka głośno chodzi – Przyczyny i rozwiązania

Spis treści:

  Czy głośna praca lodówki zawsze zwiastuje awarię?

  Zacznijmy od pewnej ważnej sprawy.

  To, że lodówka wydaje specyficzny dźwięk, nie jest niczym niepokojącym, ponieważ na tym polega jej prawidłowa praca. Dlatego też czasem możesz usłyszeć swego rodzaju buczenie czy szumienie, a sporadycznie również trzaski.

  Niekiedy dochodzące z urządzenia dźwięki mogą być jednak niepokojące (np. piszczenie czy stukanie) i należy wówczas niezwłocznie znaleźć przyczynę problemu. Czerwona lampka powinna się zapalić zwłaszcza wtedy, gdy lodówka cały czas chodzi jak traktor. To już nie jest normalne.

  Za chłodzenie oraz jego optymalną temperaturę odpowiada sprężarka. W momencie procesu chłodzenia z urządzenia dobiega znaczący odgłos, który trwa zazwyczaj ok. 15 min i pojawia się mniej więcej co 45 minut.

  Zjawisko to nie jest niczym niepokojącym, ale kiedy lodówka głośno chodzi przez dłuższy czas lub wydaje inne niepokojące dźwięki, najprawdopodobniej masz do czynienia z jakąś usterką.

  Teraz poznaj wszystkie możliwe przyczyny, aby pozbyć się tego problemu!

  Ranking lodówek wolnostojących – zwycięzca

  Samsung Bespoke RB38C7B6AB1

  Złe wypoziomowanie sprzętu

  Słyszysz, że Twoja nowa lodówka głośno chodzi? Nie zawsze jest to powód do paniki. Do najczęstszej przyczyny należy po prostu nieprawidłowe wypoziomowanie sprzętu. Może się to zdarzyć, kiedy po zakupie samodzielnie ustawiasz urządzenie w kuchni.

  Niekiedy jednak głośne dźwięki da się zauważyć nawet kilka dni po podłączeniu lodówki przez fachowca. Nie zawsze problem leży po jego stronie, ponieważ zdarza się, że nawet nieświadomie przesuniesz delikatnie sprzęt, który w rezultacie zacznie działać nieco głośniej.

  • Rozwiązanie: Upewnij się, czy Twoja lodówka stoi stabilnie i w żaden sposób się nie odsuwa. Jej pochylenie do tyłu powinno wynosić 5 stopni. Aby to sprawdzić, nie musisz konsultować się z fachowcem. Wystarczy, że użyjesz poziomicy. Ustaw lodówkę, regulując jej nóżki, które w razie konieczności obniżysz lub podwyższysz. Niekiedy czynność ta okazuje się bardzo pomocna i urządzenie samo przestaje wydawać niepokojące odgłosy.
  • Dodatkowa porada: Przeczytaj poradnik o tym, jak wypoziomować lodówkę. Opisałem w nim szczegółowo wszystkie zalecenia.

  Przeładowanie lodówki lub zamrażalnika

  Choć problem może się wydawać mało poważny, to jednak niekiedy stanowi przyczynę głośnego chłodzenia lodówki.

  Ale co w sytuacji, kiedy w jej wnętrzu nie znajduje się za dużo produktów? Warto wówczas zerknąć do zamrażarki. Niekoniecznie to spora ilość mrożonek powoduje niepoprawną pracę całego sprzętu, a znajdujący się w komorze lód.

  Starsze modele, niewyposażone w funkcję No Frost, niekiedy nie odprowadzają odpowiednio wody, czego efektem jest osiadający na ściankach lód.

  • Rozwiązanie: Aby upewnić się, czy wytworzone sople są powodem awarii, niezbędne jest odmrożenie sprzętu. Po dokładnym wyczyszczeniu oraz umyciu włącz ponownie lodówkę do zasilania. Jeśli przyczyną dziwnego buczenia był lód, to od teraz sprzęt powinien działać prawidłowo i stosunkowo cicho.
  • Dodatkowa porada: Pamiętaj, aby starsze modele rozmrażać i myć nawet kilka razy w ciągu roku.
  • Dodatkowa porada 2: Jeżeli chodzi o zamrażalnik, każdy ma dobową zdolność zamrażania wyrażaną w kilogramach. Jeżeli ją przekroczysz, lodówka będzie za bardzo obciążona, co może prowadzić do jej głośnej pracy oraz awarii.

  Planujesz zakupy sprzętu do domu? Sprawdź promocje w zaufanych sklepach!

  Uszkodzona (lub zużyta) sprężarka

  Zdarza się, że powodu awarii i nadmiernego hałasowania lodówki trzeba szukać znacznie głębiej. Z czym wówczas możesz mieć do czynienia i dlaczego lodówka bulgocze lub wydaje inne dziwne dźwięki?

  Niektóre usterki są przyczyną długiego użytkowania sprzętu. Taka jest bowiem kolej rzeczy i nic z tym nie da się zrobić. Dlatego z biegiem lat lodówka, zwłaszcza starszego typu, będzie wydawać znacznie głośniejsze dźwięki, niż miało to miejsce w pierwszym roku jej eksploatacji.

  Nie ma tutaj również znaczenia marka, sytuacja może dotyczyć zarówno lodówki Beko, Amica, Samsung, LG, Electrolux, jak i urządzenia Whirlpool.

  Sprężarka, o której mowa w tym punkcie, odpowiada za prawidłowe rozmieszczenie czynnika chłodzącego, dlatego z upływem czasu jej zużycie jest normalne.

  • Rozwiązanie: Aby jednak mieć pewność, że przyczyną głośnego buczenia lodówki jest ten element, poproś o konsultację fachowca. Pamiętaj, że czasem wymiana sprężarki w ogóle się nie opłaca i lepszym rozwiązaniem będzie zakup nowego sprzętu.

  Masz dość awarii swojej lodówki i szukasz nowej? Wspomóż się moimi niezależnymi zestawieniami:


  Niesprawny wentylator

  Kiedy zastanawiasz się, dlaczego lodówka głośno chodzi, być może to wentylator jest powodem awarii.

  Jak to rozpoznać? Wystarczy, że przy otwieraniu drzwi lub w trakcie trybu pracy usłyszysz głośniejsze dźwięki niż dotychczas. Czynność ta potwierdzi, że masz do czynienia z uszkodzonym wentylatorem.

  • Rozwiązanie: Nie podejmuj się jednak samodzielnej wymiany, jeśli nie masz wiedzy na ten temat. Niektóre modele, jak np. te marki Samsung lub LG, mają wbudowane kilka wentylatorów i ich zlokalizowanie może być nieco trudniejsze. Dlatego lepiej będzie, jeśli wezwiesz fachowca, który dokładnie oceni problem.
  • Dodatkowa porada: Nie zapomnij jednak, że wymiana tej części może potrwać nawet kilka dni. Na przyszłość zapamiętaj, aby w żaden sposób nie zakrywać elementu chłodzącego, ponieważ zapchanie wentylatora także przyczynia się do wydawania przez lodówkę dziwnych odgłosów.

  Awaria elektrozaworu

  Najczęstszą przyczyną głośnych dźwięków w lodówkach wyposażonych w kostkarkę lodu jest zakamieniony elektrozawór, czyli część związana z przepływem wody.

  Długie użytkowanie sprzętu sprawia, że w elektrozaworze gromadzi się spora ilość kamienia, przez co lodówka w trakcie przygotowania lodu może bulgotać, a nawet trzaskać.

  • Rozwiązanie: Zdiagnozowanie problemu wymaga wezwania specjalisty, ponieważ usunięcie kamienia z elektrozaworu jest skomplikowaną czynnością. Osoba nieposiadająca odpowiedniej wiedzy na ten temat nie powinna się jej podejmować.

  Uszkodzona uszczelka w drzwiach lodówki

  W przypadku awarii sprzętu uszczelka jest ostatnim elementem, który weźmiesz pod uwagę. Wydaje Ci się pewnie, że jej rola jest mało znacząca, a elastyczna guma dotyczy jedynie samych drzwi. W momencie pojawienia się dziwnych dźwięków z lodówki sprawdź też tę niepozorną część.

  Uszczelka, która nie jest prawidłowo dopasowana i nie przywiera do drzwi, powoduje, że we wnętrzu lodówki gromadzi się ciepło, przez co urządzenie musi wykazać się wzmożoną pracą, aby schłodzić znajdującą się w nim żywność. Dłuższe, a nieprawidłowe działanie sprzętu powoduje powstawanie głośnych dźwięków.

  • Rozwiązanie: Jeśli to uszczelka jest winowajcą problemu, koniecznie wymień ją na nową. Zdejmij zużyty element. Aby było Ci łatwiej, użyj do tego nożyka. Nową uszczelkę przyklej do drzwi i delikatnie dociśnij. W końcowym etapie zamontuj specjalne łączniki.

  Wada fabryczna urządzenia

  Obecnie problem ten co prawda rzadko się zdarza, ale przyczyną głośnej pracy lodówki może być po prostu jej wada fabryczna.

  Kiedy wyczerpały Ci się wszystkie pomysły, sprzęt jest odmrożony i umyty, odpowiednio wypoziomowany oraz masz pewność, że to nie usterki sprężarki i wentylatora, być może wina leży po stronie producenta.

  • Rozwiązanie: Aby mieć pewność, sprawdź jeszcze, czy rzeczywiście poziom hałasu wynosi mniej niż 45 dB (lub mniej niż po prostu deklarowana głośność Twojego modelu). Jeśli tak, nie pozostaje Ci nic innego, jak skontaktowanie się z serwisantem i przedstawienie mu swojego problemu. Po przyjeździe fachowiec zdecyduje, czy faktycznie miałeś rację, i zorientuje się, czy należy wymienić jakąś pojedynczą część, czy może przysługuje Ci nowa lodówka.

  Podsumowanie

  Lodówka głośno chodzi najczęściej przez: złe wypoziomowanie, przeładowanie, awarię sprężarki, wentylatora, elektrozaworu lub uszczelki w drzwiach. Zdarza się też, że lodówka głośno pracuje przez jakąś wadę fabryczną. Wtedy skontaktuj się z serwisem.

  Jak widzisz, przyczyny są przeróżne. Ich powody tkwią zarówno w nieprawidłowym użytkowaniu sprzętu, jak i w usterce danej części bądź w wadzie fabrycznej. Teraz już jednak doskonale wiesz, co i jak sprawdzić!

  Poznaj też inne przyczyny i rozwiązania problemów z lodówką:

  Oceń publikację
  [Głosy: 6 Średnia: 4.3]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments