W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Lodówka mrozi zamiast chłodzić – Przyczyny i rozwiązania

Łukasz Proszek
Komentarze:  0

Dlaczego lodówka mrozi zamiast chłodzić? Potencjalnych przyczyn tej awarii jest całkiem sporo. Jedne wynikają z usterek poszczególnych części, a inne z błędów dotyczących użytkowania lodówki. Poznaj wszystkie, aby prędko zlokalizować źródło problemu. Nie zabrakło oczywiście rozwiązań tej awarii.

Lodówka mrozi zamiast chłodzić – Przyczyny i rozwiązania

Spis treści:

  Niewłaściwe ułożenie produktów spożywczych

  To jedna z najczęstszych i najmniej typowych przyczyn. Gdy lodówka Electrolux, LG bądź innej marki mrozi zamiast chłodzić, przyjrzyj się ułożeniu produktów spożywczych.

  Być może z pośpiechu lub nieuwagi niektóre trafiły na nieodpowiednie miejsce. W efekcie zablokowały cyrkulację powietrza i chłodny strumień je zamroził.

  • Rozwiązanie: Odsuń produkty spożywcze od ścianek. Przesuń również te, które są blisko wylotów powietrza. Jeśli więcej nie zauważysz zamrożonej żywności, nie masz się czym martwić.
  • Dodatkowa porada: Zapoznaj się z poradami z artykułu o tym, jak układać produkty w lodówce. Unikniesz wtedy wielu potencjalnych awarii chłodziarki, a dodatkowo wydłużysz świeżość żywności.

  Ranking lodówek wolnostojących – zwycięzca

  Samsung Bespoke RB38C7B6AB1

  Zepsuty czujnik temperatury

  Czujnik temperatury odpowiada za kontrolowanie, jak chłodno jest wewnątrz lodówki. Jeżeli ulegnie awarii, sprzęt nie działa prawidłowo.

  Zepsuty czujnik zakłóca pracę m.in. sprężarki. Gdy moduł sterujący otrzymuje złe odczyty, za często załącza ten element. Właśnie przez to Twoja żywność jest zamrożona.

  Sprawdź, czy wina leży po stronie czujnika temperatury. W tym celu sięgnij po multimetr. Ten element budowy lodówki znajdziesz na tylnej ściance. Gdy jego rezystancja się nie zmienia bądź nie ma ciągłości, czas na wymianę.

  • Rozwiązanie: Aby podmienić zepsuty element, najpierw odłącz lodówkę od prądu. Następnie zdemontuj stary czujnik temperatury, nie sprawi Ci to problemu. Dla ułatwienia pamiętaj, że to dłuższy kabel z wtyczką. Na miejsce zepsutego elementu zamontuj nowy, dopasowany do modelu sprzętu. Włącz ponownie lodówkę.

  Awaria przepustnicy

  To część budowy lodówki, która wpuszcza właściwą ilość powietrza do chłodziarki. Robi to poprzez otwieranie się i zamykanie.

  Kiedy przepustnica ulegnie awarii, do środka przedostaje się zbyt dużo zimnego powietrza. W efekcie lodówka mrozi, a nie chłodzi artykuły spożywcze.

  • Rozwiązanie: Sprawdź, w jakim stanie jest przepustnica. Znajdziesz ją na tylnej ścianie lodówki. Jeśli masz wrażenie, że element nie wygląda prawidłowo, wymień go. Pamiętaj o prawidłowym podłączeniu wtyczki. Jeżeli wahasz się, czy zrobisz to poprawnie lub nie masz na to czasu, poproś o pomoc fachowca.
  • Rozwiązanie 2: Czasami przepustnica nie jest zepsuta, tylko blokuje się w otwartej pozycji. Wówczas wystarczy ją odblokować. Lodówka wróci do prawidłowej pracy.

  Masz dość awarii swojej lodówki i szukasz nowej? Wspomóż się moimi niezależnymi zestawieniami:


  Zepsuty termostat

  Termostat to ważny element w lodówce. Jeżeli się zepsuje, system chłodzenia w komorze działa znacznie dłużej niż powinien. To dlatego Twoje produkty spożywcze są zamrożone.

  Usterkę tego typu łatwo rozpoznasz. Przekręć pokrętło termostatu od minimalnej do maksymalnej wartości. Jeżeli nie słyszysz przy tym charakterystycznego kliknięcia, udało Ci się znaleźć źródło awarii.

  Dodatkowo sięgnij po miernik, aby sprawdzić ciągłość termostatu. Jej brak na każdej wartości potwierdzi problem.

  • Rozwiązanie: Wymień termostat na nowy. Pamiętaj, aby dobrze go dopasować do swojej lodówki. Opróżnij sprzęt i odłącz go od prądu. Termostat znajdziesz przy żarówce, więc musisz zdemontować obudowę maskującą te części. Odepnij rurki i kable od zepsutego termostatu, ostrożnie go wyjmij. W jego miejsce zamontuj nowy element, równie ostrożnie podłączając wszystko z powrotem. Na koniec ponownie załóż obudowę i podłącz lodówkę do prądu.

  Awaria modułu sterującego

  Zdarza się rzadko, ale wiedz, że jest to możliwe. Jeśli zastanawiasz się, dlaczego lodówka Bosch, Samsung, Beko lub innej znanej marki mrozi zamiast chłodzić, to ważny punkt do sprawdzenia.

  Uszkodzony moduł sterujący wiąże się też z samodzielną zmianą ustawień przez lodówkę. Nierzadko dochodzi do tego niedziałająca żarówka w chłodziarce.

  • Rozwiązanie: Wymień moduł sterujący. Najpierw odłącz lodówkę od prądu i zdejmij górny zawias. Odkręć znajdujące się pod nim śruby, żeby wyjąć panel sterowania. Zdemontuj jego maskownicę, odłącz konektory i elementy elektryczne. Wyjmij zepsuty moduł sterujący. W to samo miejsce włóż nową część. Podłącz wszystkie konektory i elementy elektryczne. Umieść cały panel na swoim miejscu, dociśnij. Przykręć śruby oraz zawias górny, załóż zaślepki i podłącz lodówkę do prądu.

  Planujesz zakupy? Zobacz promocje w popularnych sklepach!

  Złe nawyki

  Jeśli Twój sprzęt jest sprawny, a widzisz zamrożone jedzenie w chłodziarce, przyczyna może być błaha. Zastanów się, czy Twoje nawyki dotyczące wkładania żywności do lodówki są prawidłowe.

  Wiele osób nawet nie zdaje sobie sprawy, że to w tym tkwi problem. Przede wszystkim nie wkładaj do chłodziarki ciepłych, parujących jeszcze dań. Para wodna skropli się, osiądzie na ściance i zmieni w lód.

  Z tego samego powodu unikaj przechowywania produktów o wysokiej wilgotności.

  • Rozwiązanie: Nie musisz niczego wymieniać i demontować. Wystarczy, że następnym razem poczekasz z włożeniem jedzenia do lodówki. Umieszczaj je w chłodziarce dopiero po ostygnięciu. Wilgotne produkty wkładaj do środka pod warunkiem, że masz do dyspozycji szufladę z regulacją wilgotności.

  Niewłaściwe ustawienie lodówki

  Twoja lodówka Samsung, Amica bądź inna jest w pełni sprawna lub nowa? Zastanów się, czy stoi we właściwym miejscu. W tym też może tkwić problem tego, że lodówka mrozi zamiast chłodzić.

  Jeśli sprzęt znajduje się w pobliżu źródła ciepła, przykładowo grzejnika, musi pracować i chłodzić intensywniej. To samo dzieje się, kiedy wystawiasz urządzenie na mocne słońce. Im bardziej intensywna praca, tym większe ryzyko zamrożenia komory chłodzącej.

  • Rozwiązanie: Przestaw lodówkę w inne miejsce. Postaraj się, aby była daleko od grzejnika i podobnych źródeł ciepła. Uważaj również, aby nie dosuwać jej maksymalnie do ściany, zostaw ok. 10 cm wolnej przestrzeni.
  • Dodatkowa porada: Wydaje Ci się, że sprzęt znajduje się zbyt blisko urządzenia do pieczenia? Ono też stanowi bardziej znaczące źródło ciepła. Przeczytaj artykuł piekarnik obok lodówki, aby wiedzieć, co i jak zmienić.

  Niedomknięte drzwi

  Dokładne zamykanie drzwi lodówki to ważny punkt. Tak błaha czynność często decyduje o działaniu urządzenia. Jeśli nie domkniesz chłodziarki, termostat odnotuje wyższą temperaturę niż zwykle.

  Wtedy sprzęt zacznie pracować intensywniej, żeby zapewnić właściwe warunki do przechowywania żywności. To doprowadzi do zamrożenia ścianek i samych produktów spożywczych.

  • Rozwiązanie: Domknij mocno drzwi lodówki. Pamiętaj o tym za każdym razem, kiedy wyciągasz coś z chłodziarki. To ważne zwłaszcza w przypadku starszych lodówek, które nie oferują czujnika niedomkniętych drzwi.
  • Rozwiązanie 2: Jeśli domykasz drzwi, a problem nie ustępuje, sprawdź uszczelkę. Prawdopodobnie już się zniszczyła, więc musisz ją wymienić. Zdemontuj starą uszczelkę i na jej miejsce załóż nową, precyzyjnie ją przyklejając.
  • Rozwiązanie 3: Brak szczelności czasem wywołuje też zła pozycja sprzętu. Dowiedz się zatem, jak wypoziomować lodówkę.

  Podsumowanie

  Dlaczego lodówka mrozi zamiast chłodzić? Najczęściej przez: awarię termostatu, przepustnicy, modułu sterującego lub czujnika temperatury. Czasem powód stanowi niedomknięcie drzwi, złe ułożenie produktów bądź samej lodówki.

  Jak widzisz, potencjalne przyczyny dotyczą zarówno usterek niektórych części lodówki, jak i błędów wynikających z użytkowania jej. Na szczęście sporą część da się dość łatwo samodzielnie rozwiązać.

  Poznaj też inne przyczyny i rozwiązania problemów z lodówką:

  Oceń publikację
  [Głosy: 1 Średnia: 5]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments