Lodówka Side by Side – Co to znaczy? Czy warto?

Rozważając większą lodówkę, sporo osób trafia na modele typu side by side. Co to jednak konkretnie znaczy? Czym wyróżniają się te chłodziarko-zamrażarki i czy warto sprawić sobie taki sprzęt? Odpowiedzi znajdziesz w poniższym poradniku.

Lodówka Side by Side - Co to znaczy? Czy warto?

Spis treści:

  Co to znaczy, że lodówka jest side by side?

  Lodówka side by side to rodzaj szerszej chłodziarko-zamrażarki, w której po lewej stronie znajduje się zamrażarka, a po prawej chłodziarka. Stąd nazwa, bo oba segmenty są obok siebie, oddzielone w pionie i mają własne drzwi. Chłodząca strefa jest większa od mrożącej (zazwyczaj prawie dwukrotnie).

  Lodówki side by side często nazywa się także dwustronnymi, dwuskrzydłowymi bądź podwójnymi (a rzadziej amerykańskimi). Niektórzy określają je mianem dwudrzwiowych, co jest prawdą, aczkolwiek dotyczy także zwykłych lodówek.

  Ta prosta definicja lodówek side by side to jedynie wstęp do tego, o czym musisz wiedzieć. Przejdźmy zatem do głównych cech omawianych urządzeń.

  Jakie są główne cechy lodówek side by side?

  Jest ich wiele i mają fundamentalne znaczenie, jeżeli myślisz o zakupie. Dotyczą i budowy, i funkcjonalności, a więc do konkretów.

  Rozmiar

  Ważna sprawa, gdyż mówimy o dużych, wielkogabarytowych chłodziarko-zamrażarkach.

  Analiza wymiarów lodówek wskazała, że modele side by side zazwyczaj osiągają ok. 90 cm szerokości (a dużo rzadziej aż 120 cm). Nie są za to bardzo wysokie, najczęściej liczą 178 – 179 cm. Głębokość zwykle przekracza 70 cm.

  Co ważne, nie ma lodówek side by side typowo do zabudowy. Z drugiej strony, większość modeli nie wymaga ogromu wolnego miejsca wokół. Da się je estetycznie wpasować w linię meblową.

  Pojemność

  Czyli w praktyce to, dla ilu osób lodówka side by side będzie odpowiednia. Dwuskrzydłowe chłodziarko-zamrażarki zapewniają zazwyczaj ponad 600 l całkowitej pojemności.

  To oznacza, że nadają się dla licznych rodzin: 2 + 3, a nawet wyraźnie większych. Nie ma tu problemów z przechowywaniem ogromu jedzenia.

  W dodatku producenci stosują wiele praktycznych udogodnień wewnątrz: przestronne szuflady, balkoniki, wysuwane półki, stojak na wino, komora świeżości, komora zero. W zależności od konkretnego modelu spotkasz się z wieloma elementami ułatwiającymi ułożenie produktów spożywczych.

  Wykonanie obudowy

  Na pierwszy rzut oka rynek obfituje w zróżnicowaną stylistykę.

  Jeżeli chodzi o kolor, to masz do wyboru grafit, czerń, biel, srebro, a czasem nawet beż. Wykończenie obejmuje z kolei mat bądź szkło.

  Zauważam jednak problem z pewnym połączeniem.

  Otóż bardzo mało (jeśli w ogóle takowe są w danym momencie) jest białych lodówek side by side ze szkłem.

  Szkoda, bo sporo osób interesuje się właśnie taką stylistyką. Wypomniałem tę sytuację także w pojedynku lodówka side by side czy zwykła.

  Wbudowana kostkarka i dyspenser wody

  Dodatki, które marzą się w lodówce wielu osobom, a są najczęściej dostępne w modelach side by side.

  Największą uwagę zwraca kostkarka, dzięki której w łatwy sposób wzbogacisz napój czy drink o lodowe sześciany.

  Dotyczy jej ważna kwestia.

  Lodówka side by side musi w końcu skądś pobierać wodę, aby produkować lód. Robi to na 2 sposoby, zależnie od modelu: albo przez podłączenie do wody, albo przez wewnętrzny zbiornik.

  To pierwsze rozwiązanie jest w mojej ocenie wygodniejsze, choć nie dla każdego będzie to takie proste podczas montażu. Wbudowane zbiorniki oferują z kolei zazwyczaj lodówki side by side firmy LG.

  Dodam, że automatyczna kostkarka w drzwiach nie jest jedynym rozwiązaniem. Tańsze sprzęty oferują zamiast niej kostkarkę twistową. To specjalna tacka w zamrażarce, którą ręcznie napełniasz wodą, a opróżniasz z kostek pokrętłem.

  Planujesz zakupy sprzętu? Kupuj na promocjach w zaufanych sklepach!

  Innowacyjne dodatki

  Niektóre lodówki side by side idą jeszcze dalej, jeżeli chodzi o opcjonalne udogodnienia.

  Na tym rynku pojawiają się już od dawna urządzenia z ekranami multimedialnymi (np. seria Family Hub od Samsunga). Na ekranie wyświetlisz np. listę zakupów, kalendarz, propozycję dań na obiad, dowolne zdjęcie, notatkę czy rysunek.

  Mało tego, wbudowane wyświetlacze lodówek side by side mają funkcje multimedialne: obejrzysz na nich serial, film, odtworzysz muzykę bądź skorzystasz z przeglądarki internetowej.

  Wszystko za sprawą modułu Wi-Fi i aplikacji mobilnej, dzięki której sterujesz funkcjami takiego wyświetlacza. Może to w pewnym stopniu bajer (w dodatku znacznie zwiększający cenę), ale zasługiwał na wzmiankę.

  Lodówki dwuskrzydłowe LG oferują natomiast chociażby szklane panele (InstaView Door-in-Door). W prosty sposób pokażą Ci, co trzymasz w lodówce bez potrzeby otwierania jej. To udogodnienie pełni także rolę mini barku, dając łatwy dostęp do najczęściej wyjmowanych produktów, np. napojów.

  Wracając do aplikacji mobilnej, ciekawą funkcję stanowi robienie zdjęcia wnętrza lodówki (i pokazywanie go w apce). Kiedy Ci się to przyda? Gdy jesteś na zakupach i nie pamiętasz, czy masz dany produkt w lodówce, czy Ci go w niej brakuje.

  Topowe technologie

  Pod względem stosowanych technologii i funkcji lodówkom side by side w zasadzie niczego nie brakuje.

  Powszechne są: wielopunktowe nawiewy, osobne obiegi zimnego powietrza dla obu części, metalowa izolacja, pochłaniacz zapachów czy liniowy kompresor inwerterowy. Chyba nie muszę też dodawać, że nie brakuje tu także systemu No Frost?

  Co więcej, mimo dwuczęściowej konstrukcji niektóre lodówki side by side gwarantują zmianę trybów pracy.

  O co chodzi?

  Wyobraź sobie, że w danym momencie potrzebujesz jeszcze większej części chłodzącej. Kilka kliknięć w aplikacji lub na panelu sterowania, a połowa zamrażalnika (a nawet cała ta część) staje się chłodziarką.

  Od lat analizując różne rodzaje lodówek, te typu side by side stanowią czołówkę, jeżeli chodzi o rozwiązania technologiczne.

  Ceny

  Nie zaskoczę Cię, jeżeli powiem, że lodówki side by side są droższe od zwykłych.

  Co ciekawe, średnia cen wypada jednak bardzo korzystnie w porównaniu do innych typów szerokich lodówek.

  Rzecz jasna są tu modele za górę kasy, np. ponad 10000 zł, ale w już zakresie 3000 – 6000 zł znajdziesz świetne modele. Potwierdza to zresztą mój ranking lodówek side by side.

  Czy warto kupić lodówkę side by side?

  Warto, jeżeli szukasz szerokiej, pojemnej chłodziarko-zamrażarki i podoba Ci się pomysł z 2 pionowymi częściami do mrożenia i chłodzenia żywności. Lodówka side by side to coś dla dużych rodzin. W dodatku ten sprzęt wyróżnia się znakomitymi technologiami oraz dodatkowymi udogodnieniami (np. kostkarką).

  Mimo to pamiętaj o tym, że modele side by side mają sporą konkurencję. Wielu osobom podobają się lodówki czterodrzwiowe, czyli multidoor. Dają sporą swobodę podczas układania żywności.

  Inną alternatywę stanowią lodówki french door. Mają dwudrzwiową część chłodzącą, a pod nią zamrażalnik.

  Jak widzisz, masz kilka układów do wyboru, lecz side by side z pewnością warto tu wziąć pod uwagę.

  Oceń publikację
  [Głosy: 1 Średnia: 5]
  Subscribe
  Powiadom o
  guest
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments