W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Lodówka Side by Side – Co to znaczy? Czy warto?

author avatar
Łukasz Proszek
Komentarze:  0

Rozważając większą lodówkę, sporo osób trafia na modele typu side by side. Co to jednak konkretnie znaczy? Czym wyróżniają się te duże chłodziarko-zamrażarki i czy warto sprawić sobie taki sprzęt? Odpowiedzi znajdziesz w poniższym poradniku.

Lodówka Side by Side - Co to znaczy? Czy warto?

Spis treści:

  Co to znaczy, że lodówka jest side by side?

  Lodówka side by side to rodzaj szerszej chłodziarko-zamrażarki, w której po lewej stronie znajduje się zamrażarka, a po prawej chłodziarka. Stąd nazwa, bo oba segmenty są obok siebie, oddzielone w pionie i mają własne drzwi. Chłodząca strefa jest większa od mrożącej (zazwyczaj prawie dwukrotnie).

  Lodówki side by side często nazywa się także dwustronnymi, dwuskrzydłowymi bądź podwójnymi (a rzadziej amerykańskimi). Niektórzy określają je mianem dwudrzwiowych lub o dwóch drzwiach, co jest prawdą, aczkolwiek dotyczy także zwykłych lodówek.

  Ta prosta definicja lodówek side by side to jedynie wstęp do tego, o czym musisz wiedzieć przed potencjalnym zakupem. Przejdźmy zatem do głównych cech omawianych urządzeń. Pokażą Ci, czy side by side to sprzęt dla Ciebie.

  Ranking lodówek side by side – zwycięzca

  Samsung RS68CG885DB1

  Jakie są główne cechy lodówek side by side?

  Jest ich wiele i mają fundamentalne znaczenie, jeżeli myślisz o zakupie. Dotyczą i budowy, i funkcjonalności, a więc do konkretów.

  Rozmiar

  Ważna sprawa, gdyż mówimy o dużych, wielkogabarytowych chłodziarko-zamrażarkach. Jeżeli tylko rozważasz sens zakupu lodówki side by side, musisz się upewnić, czy zmieści się w Twojej kuchni.

  Analiza wymiarów lodówek wskazała, że modele side by side zazwyczaj osiągają ok. 90 cm szerokości (a dużo rzadziej aż 120 cm). Nie są za to bardzo wysokie, najczęściej liczą 178 – 179 cm. Głębokość zwykle nieznacznie przekracza 70 cm.

  Co ważne, nie ma lodówek side by side typowo do zabudowy. Z drugiej strony, większość modeli nie wymaga ogromu wolnego miejsca wokół. Da się je estetycznie wpasować w linię meblową, lecz najczęściej w parze z meblami robionymi na wymiar.

  Pojemność

  Czyli w praktyce to, dla ilu osób lodówka side by side będzie odpowiednia. Dwuskrzydłowe chłodziarko-zamrażarki zapewniają zazwyczaj ponad 600 l całkowitej pojemności.

  To oznacza, że nadają się dla licznych rodzin: 2 + 3, a nawet wyraźnie większych. Nie ma tu problemów z przechowywaniem ogromu jedzenia po wielkich zakupach w supermarkecie.

  W dodatku producenci stosują wiele praktycznych udogodnień wewnątrz: przestronne szuflady, balkoniki, wysuwane półki, stojak na wino, komora świeżości, komora zero. W zależności od konkretnego modelu spotkasz się z wieloma elementami ułatwiającymi ułożenie produktów spożywczych.

  Wykonanie obudowy

  Na pierwszy rzut oka rynek obfituje w zróżnicowaną stylistykę.

  Jeżeli chodzi o kolor, to masz do wyboru grafit, czerń, biel, srebro, a czasem nawet beż. Wykończenie obejmuje z kolei mat bądź szkło.

  Zauważyłem jednak problem z pewnym połączeniem.

  Otóż bardzo mało (jeśli w ogóle takowe są w danym momencie) jest białych lodówek side by side ze szkłem na froncie.

  Szkoda, bo sporo osób interesuje się właśnie taką stylistyką. Wypomniałem tę sytuację także w pojedynku lodówka side by side czy zwykła. W drugim przypadku wybór okazuje się dużo szerszy.

  Wbudowana kostkarka i dyspenser wody

  Dodatki, które marzą się w lodówce wielu osobom (zwłaszcza lodówka z kostkarką), a są najczęściej dostępne w modelach side by side.

  Największą uwagę zwraca kostkarka, dzięki której w łatwy sposób wzbogacisz napój czy drink o lodowe sześciany.

  Dotyczy jej ważna kwestia.

  Lodówka side by side musi w końcu skądś pobierać wodę, aby produkować lód. Robi to na 2 sposoby, zależnie od modelu: albo przez podłączenie do wody, albo przez wewnętrzny zbiornik wymagający dolewek.

  To pierwsze rozwiązanie jest w mojej ocenie wygodniejsze, choć nie dla każdego będzie to takie proste podczas montażu. Wbudowane zbiorniki oferują z kolei zazwyczaj lodówki side by side firmy LG.

  Dodam, że automatyczna kostkarka w drzwiach nie jest jedynym rozwiązaniem. Tańsze sprzęty oferują zamiast niej kostkarkę twistową. To specjalna tacka w zamrażarce, którą ręcznie napełniasz wodą, a opróżniasz z kostek pokrętłem.

  Zobacz specjalne promocje z limitem czasowym!

  Innowacyjne dodatki

  Niektóre lodówki side by side idą jeszcze dalej, jeżeli chodzi o opcjonalne udogodnienia.

  Na tym rynku pojawiają się już od dawna urządzenia z ekranami multimedialnymi (np. seria Family Hub od Samsunga). Na ekranie wyświetlisz np. listę zakupów, kalendarz, propozycję dań na obiad, dowolne zdjęcie, notatkę czy rysunek.

  Mało tego, wbudowane wyświetlacze lodówek side by side mają funkcje multimedialne: obejrzysz na nich serial, film, odtworzysz muzykę bądź skorzystasz z przeglądarki internetowej! Przyznaj, że mówimy o dość wymyślnych bajerach jak na sprzęt do przechowywania żywności.

  Wszystko za sprawą modułu Wi-Fi i aplikacji mobilnej, dzięki której sterujesz funkcjami takiego wyświetlacza. Może to w pewnym stopniu bajer (w dodatku znacznie zwiększający cenę), ale zasługiwał na wzmiankę.

  Lodówki dwuskrzydłowe LG oferują natomiast chociażby szklane panele (InstaView Door-in-Door). W prosty sposób pokażą Ci, co trzymasz w lodówce bez potrzeby otwierania jej. To udogodnienie pełni także rolę mini barku, dając łatwy dostęp do najczęściej wyjmowanych produktów, np. napojów.

  Wracając do aplikacji mobilnej, ciekawą funkcję stanowi robienie zdjęcia wnętrza lodówki (i pokazywanie go w apce). Kiedy Ci się to przyda? Gdy jesteś na zakupach i nie pamiętasz, czy masz dany produkt w lodówce, czy Ci go w niej brakuje.

  Topowe technologie

  Pod względem stosowanych technologii i funkcji lodówkom side by side w zasadzie niczego nie brakuje.

  Powszechne są: wielopunktowe nawiewy, osobne obiegi zimnego powietrza dla obu części, metalowa izolacja, pochłaniacz zapachów czy liniowy kompresor inwerterowy. Chyba nie muszę też dodawać, że nie brakuje tu także systemu No Frost?

  Co więcej, mimo dwuczęściowej konstrukcji niektóre lodówki side by side gwarantują zmianę trybów pracy.

  O co chodzi?

  Wyobraź sobie, że w danym momencie potrzebujesz jeszcze większej części chłodzącej. Kilka kliknięć w aplikacji lub na panelu sterowania, a połowa zamrażalnika (a nawet cała ta część) staje się chłodziarką.

  Od lat analizując różne rodzaje lodówek, te typu side by side stanowią czołówkę, jeżeli chodzi o rozwiązania technologiczne.

  Ceny

  Nie zaskoczę Cię, jeżeli powiem, że lodówki side by side są droższe od zwykłych.

  Co ciekawe, średnia cen wypada jednak bardzo korzystnie w porównaniu do innych typów szerokich lodówek.

  Rzecz jasna są tu modele za górę kasy, np. ponad 10000 zł, ale w już zakresie 3000 – 6000 zł znajdziesz świetne modele. Potwierdza to zresztą mój ranking lodówek side by side.

  Lodówka side by side a jej zużycie energii elektrycznej

  Ile prądu potrzebuje lodówka side by side? Zwykle pobiera rocznie od 250 do 450 kWh, zależnie od modelu. Wpływają na to przede wszystkim dokładne wymiary, a co za tym idzie, pojemność. Swoje dokłada też rzecz jasna klasa energetyczna.

  Warto zatem rzucić okiem na etykietę energetyczną, aby później nie przerazić się rachunkami za prąd. Ogólnie biorąc, jak na tyle korzyści tragedii nie ma. Utrzymanie lodówki side by side kosztuje rocznie jakieś 200 – 350 zł. Czasem opłaca się więc dopłacić za bardziej ekonomiczny model.

  Komu najbardziej spodoba się lodówka side by side?

  Wiesz już, co to znaczy, że lodówka jest side by side, i czym się wyróżniają takie sprzęty. Komu więc najbardziej przypadną do gustu? Jak się okazuje, całkiem sporej grupie osób.

  Dużym rodzinom

  Side by side to jedne z najpojemniejszych lodówek, więc siłą rzeczy sprostają wymaganiom dużych rodzin. Mimo że nie są wysokie, i tak zmieszczą ogrom jedzenia. Jeżeli masz aktualnie np. dobrą lodówkę 70 cm, lecz okazuje się za mało przestronna dla Twojej rodziny, pomyśl właśnie o side by side.

  Miło się zaskoczysz dostępnym miejscem na produkty spożywcze. Bez kombinacji i komplikacji wszystko rozsądnie poukładasz (jak i później odnajdziesz we wnętrzu lodówki).

  Wymagającym osobom z większym budżetem

  Pamiętaj, że płacisz nie tylko za większe wnętrze chłodziarko-zamrażarki. Side by side przejawiają masę nowoczesnych rozwiązań, które już Ci przybliżyłem w tym poradniku.

  Dotyczą zarówno komfortu użytkowania, technologii chłodzenia, jak i dodatkowych funkcji, chociażby internetowych czy multimedialnych.

  Posiadaczom minimalistycznych kuchni

  Nie po to pięknie wykańczasz swoją kuchnię, aby ustawić w niej archaicznie wyglądający sprzęt, prawda? Nie ma co ukrywać, wygląd chłodziarko-zamrażarki także ma znaczenie, a side by side… no cóż, robią wrażenie!

  To jedne z najbardziej luksusowych lodówek na rynku. Szczególnie szklane modele emanują prestiżem. Tak eleganckie urządzenie będzie codziennie cieszyło Twoje oko, zachwycają również gości.

  Miłośnikom drinków z kostkami lodu

  Tak, wiem, że kostkarka to w zasadzie dość prosty dodatek. Mimo to wiele osób rozgląda się za szerszym sprzętem właśnie po to, aby móc z niej skorzystać.

  W łatwy i szybki sposób wyprodukujesz sporo estetycznych kostek lodu. Wzbogacisz nimi swój napój, jak i uraczysz gości. Jednocześnie nie wydajesz kasy na osobną kostkarkę automatyczną (a tanie to one nie są, no i wymagają miejsca na blacie kuchennym).

  Niższym osobom (i wielu wyższym też!)

  Lodówki side by side nie są ekstremalnie głębokie. Mają za to nieco niższą konstrukcję, co podoba się niższym użytkownikom. Łatwiej wtedy sięgnąć po dany produkt ustawiony głębiej na danej półce.

  Mało tego, wysokie osoby w zasadzie także powinny być zadowolone. To, czym jest lodówka side by side, opiera się głównie na pionowej chłodziarce i zamrażalniku. Ustaw częściej wykorzystywane mrożonki wyżej, a nie będziesz się po nie nadmiernie schylać.

  A kiedy lodówka side by side nie ma sensu?

  Odpowiedź sama ciśnie się na usta: gdy nie masz na nią miejsca w swojej kuchni. To jednak nie jedyny przypadek. Jeżeli aktualnie spokojnie wystarcza Ci model 60 cm, to obstawiam, że side by side okaże się za duże. Wtedy zmarnujesz przestrzeń w kuchni oraz prąd.

  Czasem nie ma co się napalać na większą chłodziarką-zamrażarkę tylko po to, aby robiła dobre wrażenie na gościach. Warto podejść do sprawy praktycznie. Wtedy wykorzystasz pełen potencjał sprzętu.

  Czy warto kupić lodówkę side by side?

  Warto, jeżeli szukasz szerokiej, pojemnej chłodziarko-zamrażarki i podoba Ci się pomysł z 2 pionowymi częściami do mrożenia i chłodzenia żywności.

  Lodówka side by side to coś dla dużych rodzin. W dodatku ten sprzęt wyróżnia się znakomitymi technologiami oraz dodatkowymi udogodnieniami (np. kostkarką czy dyspenserem wody).

  Mimo to pamiętaj o tym, że modele side by side mają sporą konkurencję. Wielu osobom podobają się lodówki czterodrzwiowe, czyli multidoor. Dają sporą swobodę podczas układania żywności.

  Inną alternatywę stanowią lodówki french door. Mają dwudrzwiową część chłodzącą, a pod nią zamrażalnik szufladowego typu.

  Jak widzisz, masz kilka układów do wyboru, lecz side by side z pewnością warto tu wziąć pod uwagę.

  Oceń publikację
  [Głosy: 1 Średnia: 5]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments