W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Lodówka side by side czy zwykła?

author avatar
Łukasz Proszek
Komentarze:  0

Na rynku znajdziesz sporo zróżnicowanych rodzajów lodówek. Oprócz tych zwykłych uwagę zwracają chociażby szersze modele typu side by side. W poniższej analizie dokładnie porównam je ze sobą. Dzięki temu prędko się dowiesz, co będzie dla Ciebie lepsze.

Lodówka Side by Side czy Zwykła? Która i dla kogo lepsza?

Spis treści:

  Lodówka side by side a zwykła – Różnice

  Wiedząc, co to znaczy lodówka side by side, bardzo łatwo ustalisz różnice w porównaniu do zwykłych chłodziarko-zamrażarek.

  Side by side są przede wszystkim szersze (ok. 90 cm), głębsze (nieco ponad 70 cm), a więc znacznie pojemniejsze od zwykłych modeli. Zamrażalnik zajmuje całą wysokość i jest po lewej. Obok, czyli po prawej, znajduje się większa część chłodząca.

  A zwykłe lodówki?

  Osobiście zaliczam do tej grupy standardowe chłodziarko-zamrażarki o szerokości 60 cm – w teorii też dwudrzwiowe, ale z zamrażalnikiem pod chłodziarką, a nie obok niej.

  Do tej grupy można przypisać również ciut szersze modele, czyli chłodziarko-zamrażarki 70 cm. Niektóre z nich, chociażby firmy Haier, mają dwudrzwiową szufladę.

  Znając te podstawy, przejdźmy dalej, czyli do przewag obu rodzajów.

  Ranking lodówek side by side – zwycięzca

  Samsung RS68CG885DB1

  Przewagi lodówek side by side

  • Większa pojemność – najważniejsza przewaga. Cześć mrożąca lodówek side by side jest zwykle dwukrotnie większa w porównaniu do zwykłych. Chłodziarka także oferuje wyraźnie więcej przestrzeni. To korzystniejsze już w przypadku rodzin 2 + 2 (a nawet niektórych 2 + 1), nie wspominając o jeszcze liczniejszych. Dostajesz dużo więcej miejsca na przechowywanie żywności.
  • Lepsze wyposażenie wnętrza lodówki – efekt większej pojemności. Najlepsze lodówki side by side są znakomicie wyposażone. Oferują np. szeroki stojak na wino, komorę świeżości, komorę zero, regulowane półki czy balkoniki. To właściwie w nich standard.
  • Mniejsza wysokość – o ile side by side są szerokie i dość głębokie, tak ich wysokość osiąga ok. 178 cm. Zwykłe lodówki, zwłaszcza te pojemniejsze, przekraczają nawet 200 cm. Niższe osoby mogą mieć problem z sięgnięciem w głąb wyższych półek chłodziarki. W side by side nie stanowi to problemu. Masz łatwy dostęp do każdego zakamarka sprzętu. Dodatkowo możesz jakoś wykorzystać przestrzeń nad lodówkę (np. na półkę/szafkę, zachowując wymagany odstęp między nią a urządzeniem).
  • Łatwy dostęp do mrożonek – specyficzny układ lodówek side by side sprawia, że nie musisz się schylać po najczęściej wyjmowane mrożonki. Przykładowo umieścisz je w górnych szufladach części mrożącej, niżej przechowując produkty, które mają się dłużej mrozić.
  • Automatyczna kostkarka do lodu – to element większości lodówek side by side, tak samo jak dystrybutor wody. Masz pod ręką wydajną maszynę do robienia kostek lodu, co docenisz podczas letnich spotkań ze znajomymi czy rodziną. Zwykłe lodówki o szerokości 60 cm nie mają zintegrowanej kostkarki w drzwiach. Jeżeli więc marzy Ci się najlepsza lodówka z kostkarką, zapewne będzie to side by side.
  • Innowacyjne dodatki – mowa chociażby o multimedialnym wyświetlaczu (wyświetli nawet telewizję!), mini barku czy przeszklonych drzwiczkach łatwego dostępu.
  • Luksusowy design – nie ma co ukrywać, lodówki side by side wyglądają prestiżowo. Są duże, mają zazwyczaj kostkarkę, a czasem i inne nowoczesne dodatki. Świetnie wrażenie robią szczególnie modele wykończone szkłem. Tak luksusowa lodówka zrobi wrażenie na Twoich gościach.
  • Dobry stosunek ceny do możliwości – średnia cen lodówek side by side wcale nie jest ogromna. Może to nie jest przewaga stricte w porównaniu do zwykłych lodówek, ale w stosunku do innych szerokich. Już do 3500 – 4000 zł znajdziesz solidny model znanego producenta. Do 5000 – 6000 zł nabędziesz z kolei wręcz topowy sprzęt. Jedynie egzemplarze z wyświetlaczami potrafią być bardzo kosztowne, ale nie każdy oczekuje tego dodatku.
  • Różne tryby pracy (hybrydowa konstrukcja) – cecha warta odnotowania, aczkolwiek nie stanowi jeszcze standardu w tym rodzaju lodówek. Chodzi o możliwość zmiany zamrażalnika (w całości lub części) w chłodziarkę. W efekcie zyskujesz jeszcze większą przestrzeń do chłodzenia artykułów spożywczych.

  Planujesz zakupy sprzętu do domu? Sprawdź promocje w zaufanych sklepach!

  Przewagi zwykłych lodówek

  • Oszczędność miejsca – siłą rzeczy zwykłe lodówki są mniejsze. Zyskujesz jakieś 30 cm na szerokość, a mniejsza głębokość pozwala lepiej zlicować lodówkę z otoczeniem. To wszystko rzecz jasna kosztem przestronności, lecz niektóre modele 60 cm podchodzą już pod 400 l całkowitej pojemności. Wielu rodzinom to wystarczy.
  • Możliwość zabudowy (lub obudowy) – nie ma na rynku modeli side by side typowo pod zabudowę. Pod zwykłe urządzenia można z kolei podciągnąć i dobre lodówki do zabudowy, i lodówki do obudowy. W tych drugich nie zabudowujesz frontu, ale nie musisz też zostawiać miejsca po bokach. Finalnie oszczędzisz jeszcze więcej miejsca lub sprytniej ukryjesz lodówkę w kuchni.
  • Większa energooszczędność – zwykłe lodówki mają na ogół lepsze klasy energetyczne od tych szerszych. W dodatku chłodzą i mrożą mniejszą powierzchnię, więc potrzebują do tego mniej energii. Posługując się liczbami, model SBS zużyje rocznie prądu za np. 270 zł, a ten zwykły nawet 50 zł. Oczywiście sporo zależy od konkretnych modeli, ale różnica jest zazwyczaj znaczna.
  • Ogromny wybór stylistyki – dostaniesz czarną, białą czy szarą/grafitową lodówkę side by side, ale… wybór wśród zwykłych modeli jest jeszcze większy. Przewagę stanowią zwłaszcza białe urządzenia ze szklanym wykończeniem (takowych jest mało wśród SBS), jak również te retro.
  • Cichsza praca – nie dotyczy jej olbrzymia różnica, ale zwykłe lodówki są na ogół cichsze od SBS o jakieś 2 dB (zależnie od porównywanych modeli).
  • Niższe ceny – wiesz już, że dwuskrzydłowe lodówki nie są ogólnie ekstremalnie drogie jak na swoją szerokość, ale te zwykłe są jednak wyraźnie tańsze. Jak udowadnia mój ranking lodówek, porządny model zakupisz już za 2000 – 2500 zł. Za ponad 3000 zł dostaniesz jedną z czołowych lodówek 60 cm lub jedną z lepszych 70 cm.

  Lodówka side by side czy zwykła? Ostateczny werdykt

  Lodówka side by side czy zwykła? Wszystko krąży wokół Twoich potrzeb. Jeżeli Twoja obecna lodówka zdecydowanie pęka w szwach, to model side by side okaże się wybawieniem. W dodatku zapewni Ci kostkarkę i wzbogaci wystrój kuchni swoją luksusową stylistyką.

  Wiele osób przekonuje także specyficzny układ tych urządzeń.

  Skutkuje bardzo łatwym dostępem do produktów spożywczych – niezależnie, czy są w chłodziarce, czy zamrażalniku. Obie strefy dają bowiem możliwość ulokowania wyżej najczęściej wyjmowanej żywności.

  Mimo to pamiętaj o pewnych alternatywach, a także minusach side by side.

  Nie ma wśród nich modeli do zabudowy, a trudno też o białe sprzęty wykończone szkłem. Jeżeli chodzi o pewien kompromis, stanowią go zwykłe lodówki, ale o szerokości 70 cm.

  Kupując side by side, ale nie wykorzystując w pełni dostępnej przestrzeni, zmarnujesz wolną przestrzeń w kuchni, a także pobieraną energię.

  Rozsądny krok stanowi oszacowanie potrzebnej pojemności. Najlepiej udaj się do sklepu (lub znajdź w internecie filmiki z prezentacjami/recenzjami) i porównaj pod tym względem najpojemniejsze modele 60 cm, 70 cm oraz side by side. Wtedy łatwiej ustalisz, która z nich sprosta oczekiwaniom.

  Oceń publikację
  [Głosy: 2 Średnia: 5]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments