W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Lodówka słabo chłodzi – Przyczyny i rozwiązania

author avatar
Łukasz Proszek
Komentarze:  0

Twoja lodówka słabo chłodzi, przez co obawiasz się zmarnowania żywności? Musisz szybko rozwiązać ten problem! Będzie to możliwe, gdy przeczytasz mój poradnik. Omawiam w nim wszystkie przyczyny i rozwiązania słabo chłodzącej lodówki.

Lodówka słabo chłodzi – Przyczyny i rozwiązania

Spis treści:

  Zatkany odpływ

  Do nierzadkich problemów związanych z nieprawidłowym działaniem chłodziarki należy zapchany odpływ. Przyczyną zazwyczaj okazuje się za mała dbałość o urządzenie oraz jego nieregularne mycie.

  Niedrożność elementu sprawia, że płyn zaczyna zamarzać, a lodówka nie jest w stanie określić, czy ustawiona wcześniej przez Ciebie temperatura jest nadal prawidłowa. Prowadzi to jednocześnie do zaburzenia pracy termostatu i słabego chłodzenia.

  • Rozwiązanie: W sytuacji niepoprawnego chłodzenia sprawdź dokładnie odpływ. Jeśli zauważysz jego niedrożność, konieczne go wyczyść oraz rozmroź i umyj cały sprzęt.

  Ranking lodówek wolnostojących – zwycięzca

  Samsung Bespoke RB38C7B6AB1

  Uszkodzony termostat

  Jedną z poważniejszych przyczyn słabego chłodzenia lodówki jest zepsuty termostat. Jego zadaniem jest poprowadzenie napięcia do sprężarki oraz wentylatorów.

  Na złą pracę termostatu wpływa nie tylko zapchany odpływ, o którym już wspomniałem, ale również niepoprawne ustawienie temperatury dla całego urządzenia.

  Z tego względu kluczowe okazuje się bardzo dokładne zapoznanie się instrukcją obsługi bezpośrednio po zakupie lodówki i ustawienie wszelkich parametrów zgodnie z zaleceniami producenta, a nie z własnymi domysłami.

  A jak sprawdzić, czy przyczyną awarii jest całkowicie zepsuty termostat?

  Jedyną metodą jest ustawienie pokrętła od najmniejszej do największej wartości. Jeśli nie usłyszysz charakterystycznego odgłosu świadczącego o prawidłowej pracy elementu, jest on uszkodzony.

  • Rozwiązanie: Termostat należy wymienić na nowy. Nie ma możliwości jego naprawy bez względu na to, czy masz urządzenie marki Amica, LG, Electrolux, Samsung, Beko czy też Whirlpool.

  Niesprawny wentylator

  Kiedy Twoja lodówka słabo chłodzi, przyczyną problemu może być uszkodzony wentylator. Jego zaburzona praca wpływa na niewłaściwe rozprowadzenie temperatury po całym urządzeniu. Żywność, jaką przechowujesz w lodówce, nie będzie właściwie schładzana.

  • Rozwiązanie: Zdiagnozowanie uszkodzonego wentylatora szczególnie w modelach w zabudowie nie jest łatwe. Dla bezpieczeństwa i uniknięcia większych awarii sprzętu wezwij na pomoc fachowca, który dokładnie zdiagnozuje i rozwiąże problem.

  Uszkodzone uszczelki w drzwiach lodówki

  Kolejnym powodem nieprawidłowego chłodzenia urządzenia często mogą być nieszczelne uszczelki. Z pozoru błaha przyczyna może jednak wpłynąć na złą pracę sprzętu.

  Nawet najmniejsza nieszczelność przepuszcza powietrze i powoduje nieprawidłowe, bo za słabe chłodzenie lodówki.

  • Rozwiązanie: Aby sprawdzić, czy winowajcą awarii jest uszczelka, przyjrzyj się uważnie poszczególnym gumom zamontowanym na drzwiach. Jeśli zauważysz szczelinę, w miejsce starej uszczelki zamontuj nową. Specjalnym nożykiem odklej zużyty element i załóż nowy.
  • Dodatkowa porada: Możesz zdecydować się na zakup uniwersalnej uszczelki, jak i wybrać tę specjalnie przeznaczoną do Twojej lodówki. W tym celu zapoznaj się z naklejką umieszczoną na tylnej lub bocznej ścianie urządzenia, na której widnieją informacje odnośnie serii i numeru modelu.
  • Dodatkowa porada 2: Co ciekawe, nieszczelność drzwi nie wywołuje tylko wyrobiona uszczelka. Powodem może także być zła pozycja sprzętu. Warto więc wiedzieć, jak wypoziomować lodówkę.

  Masz dość awarii swojej lodówki i szukasz nowej? Wspomóż się moimi niezależnymi zestawieniami:


  Niepoprawna wentylacja

  Złe umiejscowienie sprzętu może być kolejną przyczyną złego chłodzenia. Niekiedy zdarza się, że w celu zaoszczędzenia miejsca lodówkę umieszcza się za blisko ściany lub w pobliżu źródła ciepła. Wówczas sprzęt zmuszony jest do intensywnej pracy w celu prawidłowego schładzania znajdujących się w nim produktów.

  • Rozwiązanie: Sprawdź odległość sprzętu od ścian i porównaj wartości z zaleceniami producenta. Jeżeli odstęp jest zbyt mały, ustaw lodówkę tak, aby spełniała warunki. Zacznie lepiej chłodzić.
  • Dodatkowa porada: W celu uniknięcia problemu staraj się umieszczać sprzęt ok. 10 cm od ściany oraz unikaj ustawiania go w pobliżu źródeł ciepła.

  Nieodpowiednia temperatura sprzętu

  Ustawienie za dużej temperatury w lodówce często powoduje słabe chłodzenie wewnątrz komory. Z kolei w urządzeniach jednoobiegowych problem wystąpi w sytuacji pojawienia się za niskiej temperatury, ale w zamrażalniku. W tym przypadku agregat nie podejmie odpowiedniej pracy i nie utrzyma optymalnej temperatury nawet w lodówce.

  • Rozwiązanie: Aby uniknąć nieprzyjemnej sytuacji niezbędne będzie zwiększenie temperatury w zamrażalniku i zmniejszenie jej w lodówce. Optymalnymi wartościami są 5 stopni Celsjusza dla chłodziarki (to najlepsza temperatura w lodówce) i -18 stopni Celsjusza dla komory z mrożonkami.

  Planujesz zakupy sprzętu do domu? Sprawdź promocje w zaufanych sklepach!

  Przeładowanie lodówki

  Jak już wcześniej wspomniałem, po zakupie urządzenia kluczowe jest zapoznanie się z instrukcją obsługi, ponieważ producent każdego modelu dokładnie określa jego ładowność.

  Podane kilogramy dla urządzenia Samsung mogą się znacznie różnić od ilości dla małej lodówki Beko. Jeśli nie zapoznasz się z wytycznymi i umieścisz w urządzeniu większą część żywności, niż jest to zalecone, doprowadzisz do zbyt intensywnej pracy sprzętu.

  Często urządzenie doprowadzone do granic możliwości nie będzie wystarczająco dobrze chłodzić.

  Kolejna zasada dotyczy temperatury wkładanych do lodówki produktów. Jeśli któryś z nich będzie za gorący, wówczas sprzęt będzie musiał wykazać się zwiększoną pracą, aby odpowiednio schłodzić wnętrze.

  • Rozwiązanie: W miarę możliwości odejmij trochę jedzenia z lodówki. Pomyśl także, czy dana potrawa nie jest zbyt ciepła na umieszczenie jej w urządzeniu.
  • Dodatkowa porada: Zawsze po zakupie sprzętu dokładnie czytaj instrukcję obsługi. Producent zawiera w niej wszelkie informacje dotyczące użytkowania sprzętu, a w tym przypadku jego ładowności. Pamiętaj również, aby żywność w chłodziarce umieszczać jedynie, kiedy jest w temperaturze pokojowej.
  • Dodatkowa porada 2: Co do konkretnego ustawienia produktów, sprawdź, jak układać jedzenie w lodówce.

  Zabrudzony skraplacz

  Znajdujący się na dole lub z tyłu lodówki skraplacz niekiedy może powodować problemy z odpowiednim chłodzeniem. Przyczyną awarii najczęściej jest zalegający brud.

  Zanieczyszczenie powoduje, że skraplacz nie może prawidłowo rozmieścić ciepłego powietrza i zagwarantować niskiej temperatury wewnątrz lodówki.

  • Rozwiązanie: Umyj zabrudzony element i urządzenie powinno zacząć działać prawidłowo.
  • Dodatkowa porada: Pamiętaj, aby czynność przeprowadzać regularnie, co jednocześnie pozwoli Ci uniknąć kolejnych awarii.
  • Dodatkowa porada 2: Konserwacja lodówki polega na wielu różnych sposobach, również domowych. Warto zatem wiedzieć, jak umyć lodówkę.

  Uszkodzony silnik wentylatora skraplacza

  Nie tylko sam skraplacz może być przyczyną problemu słabego chłodzenia lodówki, ale również silnik jego wentylatora. Wówczas najczęściej masz do czynienia z uszkodzeniem całej części bądź jedynie jego śmigłem.

  • Rozwiązanie: Niezależnie od rodzaju uszkodzenia niezbędna będzie wymiana całego silnika wentylatora. Skontaktuj się w tym celu z fachowcem lub serwisem, jeśli Twoja lodówka jest nadal na gwarancji.

  Awaria kondensatora

  Uszkodzony kondensator nie jest w stanie zapewnić odpowiedniej pracy sprężarce, przez co dochodzi do słabego chłodzenia lodówki. Z tego względu przechowywana w chłodziarce żywność nie ma odpowiednich warunków i szybko może się psuć.

  • Rozwiązanie: Niesprawny element może wymienić jedynie fachowiec. Nigdy nie próbuj robić tego na własną rękę, ponieważ jest to nie tylko niebezpieczne, ale przyczynisz się również znacząco do powiększenia awarii sprzętu.

  Uszkodzony czujnik temperatury

  Za niepoprawne chłodzenie lodówki niekiedy odpowiada uszkodzony czujnik temperatury. W takiej sytuacji wentylator parownika oraz sprężarka nie uruchamiają się i nie mogą podjąć właściwej pracy przy nagłym wzroście temperatury.

  • Rozwiązanie: Aby zażegnać awarię, wymontuj stary czujnik temperatury i zainstaluj nowy. Najwłaściwsze rozwiązanie to wezwanie na pomoc osoby posiadającej wiedzę z zakresu AGD.

  Złe działanie modułu sterującego

  Choć zdarza się to bardzo rzadko, to jednak przyczyną za słabego chłodzenia lodówki może być uszkodzenie modułu sterującego. Niekiedy trudno to stwierdzić od razu, dlatego ważne jest wykluczenie wszystkich innych usterek.

  • Rozwiązanie: Kluczową zasadą w momencie podejrzenia uszkodzonego modułu sterującego jest kontakt z fachowcem. Jeśli specjalista ustali, że wina niepoprawnego chłodzenia lodówki leży po stronie tego elementu, wymień go na nowy.

  Nieprawidłowa praca sprężarki

  Sprężarka odpowiada za prawidłowe rozmieszczenie czynnika chłodzącego, a jej awaria dla przeciętnego użytkownika nie zawsze wydaje się oczywista. To właśnie w momencie jej usterki pojawia się problem ze słabym chłodzeniem lodówki.

  • Rozwiązanie: Jeśli nie masz odpowiedniej wiedzy na temat AGD, wezwij na pomoc fachowca, ponieważ zlokalizowanie niektórych usterek nie jest łatwe.

  Uszkodzenie silnika parownika

  Podczas uszkodzenia silnika parownika chłodne powietrze nie może być odpowiednio rozmieszczone we wnętrzu urządzenia. Efektem będzie nie tylko za małe chłodzenie w lodówce, ale również zdecydowanie za niska temperatura w części mrożącej.

  • Rozwiązanie: Jedyną opcją naprawy usterki jest wymiana uszkodzonego silnika parownika, co może wykonać osoba specjalizująca się w dziedzinie AGD.

  Niesprawny klixon

  Klixon lub starter to główny element odpowiedzialny za działanie systemu chłodziarki. Kiedy część jest zepsuta, sprężarka nie może prawidłowo wykonać swojej pracy, przez co powietrze w lodówce zdecydowanie się ociepla.

  • Rozwiązanie: Starter znajdujący się na dole urządzenia wymaga wymontowania przez specjalistę. Warto jednak wiedzieć, że niekiedy usterka jest na tyle poważna, że wymiany będzie wymagała również sprężarka, dlatego tak ważne jest, aby całą sytuację ocenił fachowiec.

  Za małe stężenie czynnika chłodzącego

  Czynnik chłodzący nazywany inaczej gazem chłodzącym może wpływać na słabe chłodzenie lodówki. Za małe stężenie gazu skutkuje utrzymaniem za wysokiej temperatury w komorze urządzenia. Da się to zauważyć, jeśli agregat będzie znacznie cieplejszy, niż powinien.

  • Rozwiązanie: O ile wzrost temperatury bez problemu da się sprawdzić, tak w przypadku oceny gazu chłodzącego nie wykonuj tego samodzielnie. Jego rozszczelnienie jest bowiem bardzo niebezpieczne zarówno dla zdrowia, jak i nawet życia.

  Podsumowanie

  Lodówka słabo chłodzi najczęściej przez: zatkany odpływ, uszkodzony termostat, niesprawny wentylator, nieszczelność uszczelki w drzwiach, złe umiejscowienie, przeładowanie bądź awarię jeszcze innych części (np. parownik, kondensator, skraplacz lub czujnik temperatury).

  W wielu przypadkach wystarczy zmienić nawyki związane z użytkowaniem sprzętu. Poważniejsze awarie wymagają jednak interwencji fachowca.

  Zacznij więc od najprostszych przyczyn, które samodzielnie wykluczysz lub potwierdzisz. Gdy to nie poskutkuje, poszukaj dobrego serwisanta.

  Poznaj też inne przyczyny i rozwiązania problemów z lodówką:

  Oceń publikację
  [Głosy: 3 Średnia: 4.7]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments