Twoja lodówka słabo chłodzi, przez co obawiasz się zmarnowania żywności? Musisz szybko rozwiązać ten problem! Będzie to możliwe, gdy przeczytasz mój poradnik. Omawiam w nim wszystkie przyczyny i rozwiązania słabo chłodzącej lodówki.

Twoja lodówka słabo chłodzi, przez co obawiasz się zmarnowania żywności? Musisz szybko rozwiązać ten problem! Będzie to możliwe, gdy przeczytasz mój poradnik. Omawiam w nim wszystkie przyczyny i rozwiązania słabo chłodzącej lodówki.
Spis treści:
Do nierzadkich problemów związanych z nieprawidłowym działaniem chłodziarki należy zapchany odpływ. Przyczyną zazwyczaj okazuje się za mała dbałość o urządzenie oraz jego nieregularne mycie.
Niedrożność elementu sprawia, że płyn zaczyna zamarzać, a lodówka nie jest w stanie określić, czy ustawiona wcześniej przez Ciebie temperatura jest nadal prawidłowa. Prowadzi to jednocześnie do zaburzenia pracy termostatu i słabego chłodzenia.
Jedną z poważniejszych przyczyn słabego chłodzenia lodówki jest zepsuty termostat. Jego zadaniem jest poprowadzenie napięcia do sprężarki oraz wentylatorów.
Na złą pracę termostatu wpływa nie tylko zapchany odpływ, o którym już wspomniałem, ale również niepoprawne ustawienie temperatury dla całego urządzenia.
Z tego względu kluczowe okazuje się bardzo dokładne zapoznanie się instrukcją obsługi bezpośrednio po zakupie lodówki i ustawienie wszelkich parametrów zgodnie z zaleceniami producenta, a nie z własnymi domysłami.
A jak sprawdzić, czy przyczyną awarii jest całkowicie zepsuty termostat?
Jedyną metodą jest ustawienie pokrętła od najmniejszej do największej wartości. Jeśli nie usłyszysz charakterystycznego odgłosu świadczącego o prawidłowej pracy elementu, jest on uszkodzony.
Kiedy Twoja lodówka słabo chłodzi, przyczyną problemu może być uszkodzony wentylator. Jego zaburzona praca wpływa na niewłaściwe rozprowadzenie temperatury po całym urządzeniu. Żywność, jaką przechowujesz w lodówce, nie będzie właściwie schładzana.
Kolejnym powodem nieprawidłowego chłodzenia urządzenia często mogą być nieszczelne uszczelki. Z pozoru błaha przyczyna może jednak wpłynąć na złą pracę sprzętu.
Nawet najmniejsza nieszczelność przepuszcza powietrze i powoduje nieprawidłowe, bo za słabe chłodzenie lodówki.
Masz dość awarii swojej lodówki i szukasz nowej? Wspomóż się moimi niezależnymi zestawieniami:
Złe umiejscowienie sprzętu może być kolejną przyczyną złego chłodzenia. Niekiedy zdarza się, że w celu zaoszczędzenia miejsca lodówkę umieszcza się za blisko ściany lub w pobliżu źródła ciepła. Wówczas sprzęt zmuszony jest do intensywnej pracy w celu prawidłowego schładzania znajdujących się w nim produktów.
Ustawienie za dużej temperatury w lodówce często powoduje słabe chłodzenie wewnątrz komory. Z kolei w urządzeniach jednoobiegowych problem wystąpi w sytuacji pojawienia się za niskiej temperatury, ale w zamrażalniku. W tym przypadku agregat nie podejmie odpowiedniej pracy i nie utrzyma optymalnej temperatury nawet w lodówce.
Jak już wcześniej wspomniałem, po zakupie urządzenia kluczowe jest zapoznanie się z instrukcją obsługi, ponieważ producent każdego modelu dokładnie określa jego ładowność.
Podane kilogramy dla urządzenia Samsung mogą się znacznie różnić od ilości dla małej lodówki Beko. Jeśli nie zapoznasz się z wytycznymi i umieścisz w urządzeniu większą część żywności, niż jest to zalecone, doprowadzisz do zbyt intensywnej pracy sprzętu.
Często urządzenie doprowadzone do granic możliwości nie będzie wystarczająco dobrze chłodzić.
Kolejna zasada dotyczy temperatury wkładanych do lodówki produktów. Jeśli któryś z nich będzie za gorący, wówczas sprzęt będzie musiał wykazać się zwiększoną pracą, aby odpowiednio schłodzić wnętrze.
Znajdujący się na dole lub z tyłu lodówki skraplacz niekiedy może powodować problemy z odpowiednim chłodzeniem. Przyczyną awarii najczęściej jest zalegający brud.
Zanieczyszczenie powoduje, że skraplacz nie może prawidłowo rozmieścić ciepłego powietrza i zagwarantować niskiej temperatury wewnątrz lodówki.
Nie tylko sam skraplacz może być przyczyną problemu słabego chłodzenia lodówki, ale również silnik jego wentylatora. Wówczas najczęściej masz do czynienia z uszkodzeniem całej części bądź jedynie jego śmigłem.
Uszkodzony kondensator nie jest w stanie zapewnić odpowiedniej pracy sprężarce, przez co dochodzi do słabego chłodzenia lodówki. Z tego względu przechowywana w chłodziarce żywność nie ma odpowiednich warunków i szybko może się psuć.
Za niepoprawne chłodzenie lodówki niekiedy odpowiada uszkodzony czujnik temperatury. W takiej sytuacji wentylator parownika oraz sprężarka nie uruchamiają się i nie mogą podjąć właściwej pracy przy nagłym wzroście temperatury.
Choć zdarza się to bardzo rzadko, to jednak przyczyną za słabego chłodzenia lodówki może być uszkodzenie modułu sterującego. Niekiedy trudno to stwierdzić od razu, dlatego ważne jest wykluczenie wszystkich innych usterek.
Sprężarka odpowiada za prawidłowe rozmieszczenie czynnika chłodzącego, a jej awaria dla przeciętnego użytkownika nie zawsze wydaje się oczywista. To właśnie w momencie jej usterki pojawia się problem ze słabym chłodzeniem lodówki.
Podczas uszkodzenia silnika parownika chłodne powietrze nie może być odpowiednio rozmieszczone we wnętrzu urządzenia. Efektem będzie nie tylko za małe chłodzenie w lodówce, ale również zdecydowanie za niska temperatura w części mrożącej.
Klixon lub starter to główny element odpowiedzialny za działanie systemu chłodziarki. Kiedy część jest zepsuta, sprężarka nie może prawidłowo wykonać swojej pracy, przez co powietrze w lodówce zdecydowanie się ociepla.
Czynnik chłodzący nazywany inaczej gazem chłodzącym może wpływać na słabe chłodzenie lodówki. Za małe stężenie gazu skutkuje utrzymaniem za wysokiej temperatury w komorze urządzenia. Da się to zauważyć, jeśli agregat będzie znacznie cieplejszy, niż powinien.
Lodówka słabo chłodzi najczęściej przez: zatkany odpływ, uszkodzony termostat, niesprawny wentylator, nieszczelność uszczelki w drzwiach, złe umiejscowienie, przeładowanie bądź awarię jeszcze innych części (np. parownik, kondensator, skraplacz lub czujnik temperatury).
W wielu przypadkach wystarczy zmienić nawyki związane z użytkowaniem sprzętu. Poważniejsze awarie wymagają jednak interwencji fachowca.
Zacznij więc od najprostszych przyczyn, które samodzielnie wykluczysz lub potwierdzisz. Gdy to nie poskutkuje, poszukaj dobrego serwisanta.
Poznaj też inne przyczyny i rozwiązania problemów z lodówką:
Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.