Kiedy lodówka wolnostojąca nie nadaje się do zabudowy?
Gdy wpadniesz na pomysł, żeby obudować swoją lodówkę wolnostojącą albo kupić nową, ale chcąc wpasować ją w kuchenne meble, pamiętaj o kilku ważnych kwestiach dotyczących tego tematu.
Lodówki wolnostojące oddają ciepło na dwa sposoby. Większość z nich oddaje je bokami.
Żeby otoczyć taki model meblami, zostaw ok. 5 cm wolnej przestrzeni wokół niej (zarówno po bokach, jak i z tyłu).
Jeśli tego nie zrobisz, chłodziarko-zamrażarka będzie narażona na awarie, ponieważ jej system chłodzenia nie będzie działał w odpowiedni sposób. Szczegółowe informacje dotyczące odstępu powinny znajdować się w instrukcji obsługi danej lodówki.
Pamiętaj, że to wskazania producenta są tu kluczowe, lecz bardzo często lodówki wolnostojące wymagają zostawienia wspomnianych 5 cm odstępu.
Chcesz wiedzieć, jak rozpoznać lodówkę, która na pewno nie nadaje się do ciaśniejszej zabudowy?
Wystarczy, że spojrzysz na tył urządzenia. Jeśli znajduje się tam płaska powierzchnia i ewentualnie niewielki wypust, oznacza to, że lodówka oddaje ciepło bokami i nie nadaje się pod zabudowę.
Jak rozpoznać, czy można zabudować lodówkę wolnostojącą?
Skoro nie można obudować lodówki oddającej ciepło bokami, to szukaj takiej, która oddaje je w inny sposób.
To, czy lodówka nadaje się do zabudowy, sprawdzisz w podobny sposób jak wcześniej:
- Spójrz na jej tył – jeśli widzisz tam spiralę zamiast gładkiej obudowy, oznacza to, że lodówka oddaje ciepło tyłem. Taki typ lodówek jest przystosowany do zabudowy, a właściwie obudowy (bo front zostaje).
Możesz też ułatwić sobie sprawę i po prostu wybrać lodówkę do obudowy z mojego rankingu. To niszowy rodzaj, więc tym bardziej warto dobrze go poznać, a mój materiał Ci to umożliwi. Wpisują się w niego niektóre lodówki 70 cm, co daje wybór co do szerokości.
Zabudowa lodówki wolnostojącej do obudowy
Sprzętu tego typu nie ma zbyt wiele na rynku. W teorii umożliwia zabudowę, choć zależnie od modelu czasem wymaga pozostawienia 2,5 cm odstępu po bokach. W każdym razie jest to wyraźnie mniej od standardowych lodówek wolnostojących. Na tyle mało, aby mówić o ciasnej zabudowie. Szczególnie że również głębokość konstrukcji temu sprzyja.
Którzy producenci oferują takie chłodziarko-zamrażarki?
Szerszą ofertę mają marki Siemens i przede wszystkim Bosch. Chodzi o serię Perfect Fit. Specjalna konstrukcja daje Ci możliwość postawienia lodówki przy ścianie bocznej lub w ciągu mebli. Co do tyłu lodówki, wymaga pozostawienia 3,5 cm od ściany.
Samsung stworzył z kolei specjalną linię lodówek zwaną Kitchen Fit. Lodówki te mają 59 cm głębokości (poznaj przy okazji wymiary lodówek, aby wiedzieć, jaki rozmiar ma dany rodzaj), pozwalając na zabudowę na równi z meblami. Wymagają wycięcia otworów dla ich kratek wentylacyjnych w meblach obok. Rzuć zresztą okiem na warunki montażowe:

Zobacz przykładowe lodówki do obudowy Kitchen Fit:
Zobacz przykładowe lodówki do obudowy Perfect Fit:
Lodówka wolnostojąca w zabudowie – o czym należy jeszcze pamiętać?
Gdy ostatecznie zdecydujesz się na to, by umieścić wolnostojącą lodówkę pomiędzy elementami kuchennej zabudowy, zadbaj przede wszystkim o to, żeby sprzęt miał odpowiednie warunki do bezpiecznej pracy.
O czym pamiętać?
- Lodówka powinna znaleźć się jak najdalej od źródeł ciepła. Nie należy stawiać jej w towarzystwie piekarnika, zmywarki czy też innego urządzenia elektrycznego, które oddaje ciepło podczas pracy. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule piekarnik obok lodówki.
- Ważne jest, żeby zapewnić jej od tyłu swobodny przepływ powietrza. Nie powinna być ona „przyklejona” tylną częścią do ścianki meblowej czy ściany pomieszczenia.
- Zadbaj o jej prawidłowe wypoziomowanie. Zrób to za pomocą regulowanych nóżek i poziomicy. Nie stawiaj lodówki bezpośrednio na podłodze. Odległość urządzenia od podłoża powinna wynosić nie mniej niż 2 cm.
- Lodówka nie powinna stać bezpośrednio przy oknie, gdzie będzie narażona na nagrzewanie przez słońce.
Dlaczego warto zabudować lodówkę wolnostojącą?
Lodówka wpasowana w kuchenną zabudowę powinna nienagannie się prezentować. Mam tu na myśli jej front, ponieważ reszta urządzenia zostaje zabudowana.
Nowoczesne lodówki tego typu są wyposażone w różnego rodzaju dodatki, które czynią je nie tylko funkcjonalnymi, ale też efektowymi elementami kuchennego wystroju. O czym mowa? O szerokiej palecie dostępnych kolorów lodówek, ich stylizacji, dozownikach wody, kostkarkach do lodu lub też efektowych podświetleniach. Te dodatkowo nadają pomieszczeniu specyficznego klimatu. Dużo różnych bajerów mają szczególnie większe urządzenia, np. lodówki side by side.
Sam fakt zabudowy “na styk” potęguje efekt wizualny i estetykę w kuchni. W ten sposób pozbywasz się wszelkich szpar między sprzętem AGD a meblami wokół.
Nadal zastanawiasz się, czy warto zabudować lodówkę wolnostojącą?
Otóż poza aspektem wizualnym działanie to ma także jeden podstawowy plus. Lodówki wolnostojące są gabarytowo większe od lodówek technicznie przeznaczonych pod zabudowę. Te drugie mają sztywno określone wymiary, by już w zabudowie mierzyły tyle, co standardowa lodówka wolnostojąca. To wpływa negatywnie na pojemność o czym była mowa w pojedynku lodówka do zabudowy czy wolnostojąca.
Lodówka wolnostojąca, którą obudujesz, oferuje większe wnętrze. Oczywiście zabudowana zajmie także odrobinę więcej miejsca, ale ostatecznie jej wizualne walory przysłonią ten niewielki defekt.
Podsumowanie
Sporą część lodówek wolnostojących da się zabudować, lecz przestrzegając minimalnego zalecanego odstępu między sprzętem a jej otoczeniem (a więc ścianą bądź meblami kuchennymi). Zazwyczaj jest to kilka centymetrów.
Jeszcze dalej idą lodówki do obudowy, które wymagają mniejszej przestrzeni wokół. Wszystko dzięki temu, że oddają ciepło tyłem, a nie bokami. Niemniej pamiętaj z kolei o odstępie między urządzeniem a ścianą za nim.
Zabudowa lodówki wolnostojącej niesie za sobą kilka istotnych korzyści. Zyskasz większą pojemność na produkty spożywcze i możliwość szerszego wyboru lodówki pod względem stylistyki, wymiarów czy funkcji dodatkowych. A końcowy efekt wpłynie też na poprawę estetyki całej kuchennej zabudowy!
Zobacz zestawienia sprzętów do chłodzenia i mrożenia:
Łukasz Proszek
Redaktor naczelny PROrankingów. Od ponad 10 lat zawodowo zajmuję się testami sprzętów, tworząc przy okazji rankingi oraz poradniki (nie tylko zakupowe). Jestem pasjonatem urządzeń elektronicznych, a zwłaszcza RTV, AGD, mobile czy gadżetów dla kierowców. Interesuję się także sportem, gamingiem oraz muzyką, co również ma powiązanie z różnymi urządzeniami. Prowadzę portal, który teraz przeglądasz, jak i współpracuję z kilkoma innymi redakcjami o podobnej tematyce. Jeżeli masz do mnie jakieś pytanie, z chęcią pomogę w sekcji komentarzy.
Czy lodówka wolnostojąca może zachodzić tyłem jakieś 30 cm na okno , odległość od okna 40 cm
Cześć. Raczej nie, bo mogą na nią padać promienie słoneczne, co nie jest dla lodówki dobre.
Witam. Chciałbym zapytać o sposób mocowania drzwi lodówki wolnostojacej do frontu. Lodówka wolnostojacej która zostanie zabudowana w odpowiedni sposób a drzwi? Czy są jakieś specjalne uchwyty? Czy mógłby Pan coś podpowiedzieć, wyjaśnić? Dziękuję.
Cześć. Nie da rady z zabudową drzwi lodówki wolnostojącej. Nie ma odpowiednich zawiasów na utrzymanie frontu.
Witam, zakupiłam trzydrzwiową lodówkę firmy haier, czy mogę ją zabudować , ewentualnie ile luki zastawić pomiędzy meblami. Dziękuję
Cześć, takie informacje znajdziesz w dołączonej instrukcji obsługi.
Witam. Chciałam wymienić lodówkę w zabudowie na wolnostojącą. Czy wystarczy samo wymontowanie lodówki i na jej miejsce wstawienie wolnostojącej? (w sensie czy zwyły śmiertelnik sobie z tym poradzi 🙂
Cześć. O ile spełnisz wymagania montażowe – czyli zachowasz wymagany odstęp od ścian – to wystarczy.
Dziękuję za odpowiedź. A jeśli lodówka będzie wystawać za podwyższenie, na którym stała ta zabudowana (i stoi reszta mebli luchennych) to czy będzie pracować prawidłowo?
Ogólnie biorąc, musi znajdować się w wystarczającej odległości od obiektów wokół i być wypoziomowana. Jeżeli spełnisz te podstawy, będzie pracować prawidłowo.
Panie Łukaszu, chciałem zapytać co zrobić w przypadku, kiedy lodówka będzie stała w kącie, tzn. będzie przylegać jedną boczną ścianką do ściany. Lodówki mają wentylację na obu bocznych ściankach przy ziemi i boję się, że wentylacja tylko z jednej strony może jej nie wystarczyć.
Cześć, lodówki do obudowy Bosch mogą przylegać do ścian po bokach.
Dzięki za porady. Bezcenne! Dzisiaj montowaliśmy lodówkę wolnostojącą w obudowę. Baliśmy się czy z czasem nie siądzie agregat.
Cześć, cieszę się, że pomogłem : ) Oby lodóweczka spisywała się dobrze przez wiele lat!
Świetny artykuł, wreszcie uzyskałam wszystkie potrzebne informacje w jednym miejscu. Dziękuję!
Nie ma sprawy, cieszę się, że pomogłem : )