W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Lodówka – Wymiary lodówek do zabudowy i wolnostojących

author avatar
Łukasz Proszek
Komentarze:  0

Wymiar lodówki ma dla Ciebie kluczowe znaczenie? Chcesz poznać wszelkie rozmiary chłodziarko-zamrażarek? Mam zatem coś, co Ci się spodoba! Chodzi o dokładny przegląd gabarytów wszystkich rodzajów lodówek. Dzięki temu szybko ustalisz, który typ sprawdzi się w Twojej kuchni.

Lodówka wymiary - Przegląd rozmiarów lodówek

Spis treści:

  Przegląd wymiarów lodówek

  Tabelka z przeglądem wymiarów lodówek różnego rodzaju

  Ranking lodówek wolnostojących – zwycięzca

  Samsung Bespoke RB38C7B6AB1

  Standardowa lodówka wolnostojąca (jednodrzwiowa) – wymiary

  Największą popularnością cieszą się wolnostojące lodówki jednodrzwiowe. Pasują do większości kuchni zarówno pod względem wyglądu, jak i w kwestii rozmiaru.

  Szczególnie chętnie takie modele wybierane są do mniejszych pomieszczeń w domach jednorodzinnych i mieszkaniach. Z łatwością wkomponujesz je między szafki kuchenne czy ustawisz we wnęce obok ściany.

  Wymiary lodówek wolnostojących przedstawiają się następująco:

  Lodówka wolnostojąca jednodrzwiowa - średnie wymiary

  • Wysokość – od 170 cm do 205 cm
  • Szerokość – od 54 cm do 60 cm
  • Głębokość – od 58 cm do 68 cm
  • Pojemność chłodziarki – od 120 l do 300 l
  • Pojemność zamrażarki – od 50 l do 130 l

  Większość lodówek jednodrzwiowych ma szerokość wynoszącą ok. 60 cm, choć mogą zdarzyć się zarówno szersze, jak i węższe modele. Głębokość w takich sprzętach rzadko zaskakuje, zwykle utrzymywana jest w okolicach 65 – 68 cm. Najbardziej zróżnicowana jest wysokość: 170 – 205 cm.

  Podane wymiary dotyczą standardowych lodówek jednodrzwiowych, przeznaczonych do większości kuchni. W ofertach niektórych producentów znajdziesz też modele w nietypowym rozmiarze. Lodówki wolnostojące mogą mieć znacznie mniejszą wysokość niż standardowa, zaczynającą się już od 110 cm, choć mowa wtedy bardziej o mini lodówkach.

  Jako że rozmiary lodówek różnią się najbardziej wysokością, idzie to w parze z pojemnością. Przeważnie pojemność utrzymuje się w przedziale 200 – 270 l (chłodziarka) i ok. 90 – 110 l w części mrożącej.

  Widzisz dla takiej lodówki miejsce w swojej kuchni i pragniesz dobrze wybrać? Poznaj zatem mój niezależny ranking najmniej awaryjnych lodówek.

  Lodówki o szerokości 70 cm

  W ofertach elektromarketów coraz częściej pojawiają się lodówki z pozoru standardowe, ale o trochę nietypowych wymiarach. Wyróżniają się szerokością wynoszącą 70 cm.

  Ich wysokość i głębokość nie wybijają się ze standardowego zakresu, lecz zwykle dotyczą jego górnych wartości. Najczęściej mają ok. 200 cm wysokości i ok. 68 cm głębokości.

  Poszerzona konstrukcja znacząco wpływa na pojemność. Imponuje szczególnie chłodziarka, która spokojnie przebija 300 l, w niektórych modelach dochodząc do 340 l. To znacznie więcej niż górny zakres lodówek 60 cm. Zamrażalnik także nie zawodzi, osiągając np. do 125 l lub jeszcze więcej.

  Podoba Ci się ta opcja? Jeżeli tak, sprawdź, jaka lodówka 70 cm jest godna polecenia.

  Planujesz zakupy sprzętu do domu? Sprawdź promocje w zaufanych sklepach!

  Lodówka do zabudowy – wymiary

  Lodówki do zabudowy wciąż są chętnie wybierane, sam mam jedną w swoim domostwie. Ich boki i przede wszystkim front zakrywa się materiałem pasujących do reszty mebli kuchennych. Pomieszczenie jest wtedy spójne i estetyczne, a niewtajemniczeni nie mają pojęcia, gdzie znajduje się lodówka. To plus w pojedynku lodówka do zabudowy czy wolnostojąca.

  Jeśli chodzi o to, jakie wymiary ma klasyczna lodówka do zabudowy, zakres jest dość podobny do tych wolnostojących, lecz nieco mniejszy. Panuje tu po prostu mniejsze zróżnicowanie i w ogólnym rozrachunku niższe górne wartości.

  Wymiary lodówek do zabudowy zwykle utrzymane są w zakresie:

  Lodówka do zabudowy - średnie wymiary

  • Wysokość – od 170 cm do 193 cm (bardzo często 178 cm)
  • Szerokość – od 54 cm do 56 cm
  • Głębokość – od 54 cm do 56 cm
  • Pojemność chłodziarki – od 170 l do 220 l
  • Pojemność zamrażarki – od 56 l do 74 l

  Wysokość lodówki do zabudowy jest zwykle mniejsza niż 180 cm (żeby dobrze łączyła się z innymi szafkami kuchennymi). Wyjątek stanowią np. modele Electrolux bądź Whirlpool (są wyższe). Szerokość i głębokość wypadają niemal identycznie w tej kategorii i wynoszą 54 – 56 cm.

  Jeżeli wolisz schować chłodziarko-zamrażarkę w swojej kuchni, zobacz mój ranking lodówek do zabudowy.

  Rozmiar lodówek do obudowy

  Pewnym odłamem zarówno modeli wolnostojących, jak i do zabudowy są lodówki do obudowy. Ich boki nie muszą mieć wolnej przestrzeni (jak w zabudowie), ale zostawiasz na wierzchu ich front (jak lodówce wolnostojącej).

  Więcej o warunkach montażowych takiego sprzętu pisałem w artykule: Lodówka wolnostojąca w zabudowie – Czy można? Jak zabudować?

  Jakie są ich gabaryty?

  Lodówki do obudowy są raczej wyższe niż niższe (powyżej 185 cm, najczęściej 202 – 203 cm), prawie zawsze szerokie na 60 cm, jak i głębokie na 59 cm (seria Kitchen Fit Samsunga) lub 66 cm (seria Perfect Fit Boscha).

  Siłą rzeczy są to wyraźnie pojemniejsze lodówki od tych do klasycznej zabudowy. Niektóre urządzenia oferują 245 l w chłodziarce i 110 l w zamrażalniku!

  Lodówka side by side – wymiary

  Jeśli masz sporą kuchnię, to nic nie powstrzymuje Cię przed umieszczeniem w niej lodówki side by side.

  Taki sprzęt jest znacznie większy niż klasyczny model jednodrzwiowy. Daje jednak więcej miejsca do przechowywania żywności. Lodówka side by side jest zaprojektowana w sposób praktyczny i co też ważne – wygląda bardzo luksusowo.

  Rozmiar lodówki side by side trochę ogranicza możliwości aranżacyjne. Taki sprzęt raczej nie sprawdzi się w małych kuchniach w mieszkaniu w bloku. Lodówki dwudrzwiowe to masywne chłodziarko-zamrażarki stworzone do wielkich przestrzeni.

  Tego typu chłodziarko-zamrażarka sprawdza się przede wszystkim dla kilkuosobowej rodziny. Na czym polega wyjątkowość takiej lodówki? Co to lodówka side by side? Jest podzielona pionowo na pół. Z jednej strony jest pojemna chłodziarka, a z drugiej zamrażarka.

  Co więcej, to właśnie w tej grupie kryje się najwięcej modeli robiących kostki lodu (w sposób automatyczny). Potwierdza to chociażby ranking lodówek z kostkarką.

  Jakie wymiary ma lodówka side by side?

  Lodówka side by side - średnie wymiary

  • Wysokość – od 175 cm do 190 cm
  • Szerokość – od 89 cm do 120 cm
  • Głębokość – od 63 cm do 78 cm
  • Pojemność chłodziarki – od 300 l do 450 l
  • Pojemność zamrażarki – od 150 l do 315 l

  Lodówki side by side mają najczęściej 178 – 179 cm wysokości, choć niektóre modele sięgają 190 cm. Szerokość to zwykle 91 cm, choć Liebherr wypuszcza ogromne side by side liczące w tym parametrze aż 120 cm! Głębokość side by side zazwyczaj przekracza 70 cm.

  Oczywiście za tak dużym rozmiarem idzie znakomita pojemność. Przekroczenie 400 l w chłodziarce i 200 l w zamrażalniku nie jest w tym rodzaju żadnym wyzwaniem.

  Potrzebujesz tak przestronnego urządzenia do przechowywania jedzenia? Odwiedź zatem mój ranking lodówek side by side.

  French Door

  Lodówka French Door to swego rodzaju typ sprzętu side by side. Różni się ona od klasycznych modeli dwudrzwiowych umiejscowieniem zamrażarki. Konstrukcja wersji French Door to połączenie wygody side by side i klasycznej chłodziarko-zamrażarki.

  W lodówce French Door chłodziarka znajduje się w górnej części i jest dwudrzwiowa. Z kolei zamrażarka jest na dole i składa się z jednej lub dwóch szuflad.

  Zaletą najlepszych lodówek French Door jest możliwość korzystania osobno z zamrażarki, a osobno z chłodziarki. Zyskuje się też dużo miejsca do przechowywania. Do zamrażarki możesz wsadzić duże pojemniki i garnki, bo żaden pionowy słupek niczego nie blokuje.

  Jakie są wymiary lodówki French Door?

  Lodówka french door - średnie wymiary

  • Wysokość – od 170 cm do 200 cm
  • Szerokość – od 80 cm do 120 cm
  • Głębokość – od 65 cm do 90 cm
  • Pojemność chłodziarki – od 400 l do 500 l
  • Pojemność zamrażarki – od 70 l do 150 l

  Multi Door

  Inną ciekawą opcją są lodówki Multi Door. To w zasadzie sprzęt side by side, ale z dodatkowym podziałem w poziomie.

  Oznacza to, że lodówka Multi Door ma cztery osobno otwierane fronty – dwa w chłodziarce i dwa w zamrażarce.

  Lodówka Multidoor to takie połączenie French Door i side by side. Oferuje osobno otwierane drzwi, ale w zamrażarce (za tradycyjnie otwieranymi drzwiami) są ukryte szuflady. Dzięki temu każdą część chłodziarko-zamrażaki można otworzyć osobno, bez strat energii i temperatury.

  Wymiary lodówek Multi Door są bardzo podobne do sprzętów side by side. Wysokość nie przekracza 200 cm, zwykle ma między 170 cm a 180 cm. Szerokość także jest podobna, w granicy 90 – 120 cm, a głębokość wynosi zwykle między 70 cm a 90 cm.

  Chłodziarka w lodówce Multi Door ma pojemność od 340 l do 450 l, a zamrażarka od 120 l do 240 l.

  Lodówka podblatowa – wymiary

  Oprócz standardowych lodówek znajdziesz też sprzęty w bardzo nietypowych rozmiarach. Są to modele podblatowe. Jak wskazuje nazwa, umieszczasz je pod blatem szafki kuchennej.

  Ze względu na swoje przeznaczenie takie lodówki muszą mieć bardzo specyficzne wymiary. Zmniejszona jest nie tylko wysokość, ale też szerokość i głębokość (a tym samym pojemność).

  Jakie wymiary ma lodówka podblatowa? Sprawdź!

  Lodówka podblatowa - średnie wymiary

  • Wysokość – od 80 cm do 85 cm
  • Szerokość – od 45 cm do 60 cm
  • Głębokość – od 46 cm do 64 cm
  • Pojemność chłodziarki – od 100 l do 160 l
  • Pojemność zamrażarki – do 30 l

  Wysokość lodówek podblatowych ma niewielki zakres wynoszący 80 – 85 cm. Co do szerokości i głębokości, rozpoczynają się zazwyczaj od 45 – 46 cm. Szerokość kończy na 60 cm, podczas gdy głębokość może nieznacznie przekraczać tę granicę (mniej więcej do 64 cm).

  Lodówki podblatowe sprawdzają się przede wszystkim w bardzo małych kuchniach, szczególnie w niestandardowej lokalizacji, na przykład w przyczepie kempingowej czy na działce.

  Tego typu lodówki umieszcza się pod blatem kuchennym, więc ich wysokość musi być do niego dopasowana. Standardowo szafki mają nie więcej niż 85 cm wysokości, dlatego takie też są sprzęty podblatowe. Szerokość oraz głębokość lodówki jest mniejsza, ponieważ musi ona wpasować się między pozostałe meble.

  Zmniejszenie rozmiarów lodówki podblatowej sprawia, że ograniczona jest jej pojemność, jednak nawet takie sprzęty mają zarówno chłodziarkę, jak i zamrażarkę. Sprawdzają się dla jednej lub dwóch osób.

  Głębokość lodówki – co warto wiedzieć?

  Sprawdzając w opisie producenta, jakie wymiary ma lodówka, którą chcesz kupić, zwróć uwagę na jej głębokość.

  Dlaczego?

  Ponieważ mierzy się ją wzdłuż zewnętrznej krawędzi. W ten sposób nie zostają uwzględnione żadne wystające elementy.

  Przed zakupem zmierz, jaką głębokość ma wnęka, w której znajdzie się lodówka. Do otrzymanej wartości dodaj kilka centymetrów. Nie tylko dlatego, że lodówka ma dodatkowe wystające elementy nieuwzględnione w opisie. Sprzęt potrzebuje odpowiedniej cyrkulacji powietrza, dlatego nie możesz dosunąć go do samej ściany.

  Zawsze lepiej poznać warunki montażowe. Druga sprawa, że większość producentów nie podaje ich wcale jasno…

  Przeczytaj też: Ile waży lodówka?

  Jak dobrać rozmiar lodówki do swoich potrzeb?

  Sprzęt dopasowujesz do swojej kuchni, potrzeb, możliwości finansowych. Zwracasz uwagę na jej funkcje, dodatkowe opcje, ułatwienia i możliwości (ogólnie na wszystko, co jest ważne przy dylemacie, jaką lodówkę kupić). Nie zapominaj przy tym o jej rozmiarze. Na tym ostatnim aspekcie skupię się poniżej.

  Nawet jeśli wiesz, jakie są standardowe wymiary lodówki jedno- i dwudrzwiowej, wcale nie ułatwia Ci to ostatecznego wyboru.

  • Zbyt dużego (czyli też pojemniejszego) sprzętu nie wykorzystasz w pełni, tracąc miejsce w kuchni i wydając więcej na rachunki za prąd (bo teoretycznie im większa lodówka, tym więcej energii potrzebuje na chłodzenie).
  • Zbyt mała lodówka to jeszcze większy problem! Po wielkich zakupach na kilka tygodni nie schowasz w niej wszystkiego. Braknie Ci miejsca na półkach, w szufladach bądź zamrażalniku.

  Nie chcesz takich sytuacji, prawda?

  Jak więc łatwo dopasować wymiary lodówki?

  • Wielkość kuchni i miejsce na lodówkę – wiadomo, że wielkość kuchni w dużym stopniu determinuje rozmiar lodówki. Nie kupisz przecież modelu side by side do malutkiego aneksu w kawalerce. W przestronnych kuchniach możesz zaszaleć, wybierać to, co chcesz. W mniejszych dobrze przemyśl funkcjonalność każdego rozwiązania. Dobrze zmierz też wnękę. Do otrzymanych wartości dodaj kilka centymetrów (szczególnie przy głębokości). Każda lodówka potrzebuje cyrkulacji powietrza, nawet ta do zabudowy, choć w inny sposób niż wolnostojąca.
  • Pozostały sprzęt AGD – temperatura otoczenia ma spory wpływ na pracę lodówki. Im goręcej wokół, tym chłodziarko-zamrażarka bardziej musi się wysilić, aby zagwarantować świeżość produktom spożywczym. Dlatego też trzeba zachować odpowiednie odległości między sprzętem AGD. A przynajmniej niektórymi z nich. Ma to duże znaczenie szczególnie w zabudowie kuchennej. Szerzej pisałem na ten temat, omawiając postawienie piekarnika obok lodówki. To najlepszy przykład w tym aspekcie.
  • Styl życia i częstotliwość zakupów – to może wydawać się mało istotne, ale w rzeczywistości pomaga dobrać pojemność, a więc i w dużej mierze wymiary lodówki. Jeśli robisz zakupy rzadko i wolisz zawsze mieć pod ręką potrzebne składniki, przyda Ci się dobrze zorganizowana, pojemna lodówka, na przykład side by side. Łatwiej schowasz do niej masę produktów po wielkich zakupach w markecie.
  • Ilość domowników – ta informacja pozwoli Ci dobrze dopasować pojemność lodówki. Zakłada się, że chłodziarko-zamrażarka dla jednej osoby powinna mieścić ok. 120 l. Co ciekawe, dla dwóch osób wystarczy ok. 150 l, dla trzech 180 l, a dla czterech już powyżej 210 l. Każdy domownik dokłada więc do podstawy kolejne 30 l, choć w mojej ocenie warto dorzucić jeszcze kilkadziesiąt litrów do finalnego wyniku.

  Po przeanalizowaniu wymieniowych wyżej kwestii, dokonaniu pomiarów i sprawdzeniu zawartości portfela, możesz ruszać na łowy tej jednej jedynej lodówki!

  Oceń publikację
  [Głosy: 8 Średnia: 4.1]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments