W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Lokówka stożkowa czy zwykła?

author avatar
Polina Goch
Komentarze:  0

Lokówka stożkowa czy zwykła? Która z nich jest lepsza?
Po lekturze tego artykułu szybko dowiesz się, jaki rodzaj urządzenia do kręcenia włosów będzie dla Ciebie korzystniejszym wyborem!

Lokówka stożkowa czy zwykła? Która lepsza?

Spis treści:

  Lokówka zwykła a stożkowa – różnice

  Na wstępie wyjaśnię Ci, na czym polega przeciwstawność obydwu typów urządzeń do robienia loków.

  • Podstawową różnicą między lokówką zwykłą (inaczej tradycyjną) a stożkową jest kształt wałka.

  Lokówkę tradycyjną wyposażono w wałek o konstrukcji walca, którego średnica jest identyczna na całej jego długości. Zazwyczaj mierzy ona od 15 do 38 mm. Z kolei stylizator stożkowy, jak sama nazwa wskazuje, ma wałek w kształcie stożka. Jego średnica stopniowo zwęża się bliżej końca.

  To właśnie wałek powinien być decydującym kryterium, które musisz wziąć pod uwagę podczas zakupu najlepszej lokówki. Dlaczego? Ponieważ stożkowy wałek gwarantuje zupełnie inny efekt modelowania niż ten w kształcie walca. O tym jednak opowiem w dalszej części artykułu.

  • Kolejną istotną różnicą między lokówką zwykłą a stożkową jest klips wspomagający stylizację. Dzięki niemu nawinięte pasma nie zsuną się z wałka podczas kręcenia.

  O ile w lokówce tradycyjnej ten pomocny element spotkasz w niemal każdym modelu, tak stylizatory stożkowe są go zazwyczaj pozbawione. To oznacza, że w przypadku lokówki stożkowej musisz samodzielnie przytrzymywać modelowane kosmyki, co stanowi problem dla mniej wprawionych użytkowniczek.

  • Zamiast klipsa producenci urządzeń stożkowych dołączają do wyposażenia specjalną rękawicę termoochronną. Jej zadaniem jest zabezpieczenie dłoni przed poparzeniami.

  W moim odczuciu rozwiązanie w postaci rękawicy zapewnia większą swobodę kręcenia, jednak bez wątpienia sposób ten wymaga praktyki.

  Sama powinnaś przemyśleć, który wariant (klips czy rękawica) będzie dla Ciebie wygodniejszy. Wybór dopasuj do Twoich indywidualnych umiejętności i preferencji.

  Pamiętaj jednak, że początki zawsze bywają trudne, ale z czasem dojdziesz do mistrzowskiej precyzji – bez względu na to, na którą opcję się zdecydujesz.

  Ranking lokówek – zwycięzca

  Philips BHB887/00

  Lokówka zwykła a stożkowa – efekty stylizacji

  Poza elementami budowy i wyposażenia lokówka stożkowa różni się od tradycyjnej rezultatem stylizacji. Jak wcześniej wspomniałam, cały sekret tkwi w wałku, a raczej w jego kształcie.

  • Dzięki lokówce tradycyjnej stworzysz jednakowy skręt na całej długości włosów, co spowodowane jest równomierną średnicą wałka o konstrukcji walca.

  Takie jest założenie w teorii, bowiem w praktyce zwykłym stylizatorem da się osiągnąć zarówno loki o luźnym skręcie, jak i te bardziej zbite, sprężyste. Ważny jest sposób nawinięcia włosów na wałek. Wciąż jednak grubość loków będzie uzależniona od średnicy rurki.

  • Lokówka stożkowa pozwala wykonać loki grubsze u nasady i cieńsze na końcach, przez co wyglądają one na naturalne. Nierównomierna średnica wałka jest gwarancją skrętu o różnej objętości.

  Przeczytaj też:

  Podsumowanie

  A zatem lokówka stożkowa czy zwykła? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi.

  Standardowa lokówka jest na początku łatwiejsza w obsłudze (ma klips przytrzymujący kosmyki). Zapewnia równomierny skręt. Lokówką stożkową stworzysz naturalniej prezentujące się loki, choć ten rodzaj wymaga nieco dłuższej nauki w kwestii prawidłowej stylizacji włosów.

  Zastanów się, jakiego efektu oczekujesz na swojej głowie i na tej podstawie podejmij właściwą decyzję.

  Aby ułatwić Ci to, raz jeszcze podsumuję obydwa typy lokówek.

  Lokówka tradycyjna:

  • Wałek w kształcie walca o jednakowej średnicy.
  • Równomierna grubość skrętu na całej długości włosów.
  • Klips ułatwiający stylizację.
  • Prosta w obsłudze.

  Lokówka stożkowa:

  • Wałek w kształcie stożka o stopniowo malejącej średnicy.
  • Grubsze loki u nasady i cieńsze bliżej końców – bardziej naturalny efekt.
  • Rękawica termoochronna zamiast klipsa.
  • Wymaga większej wprawy i doświadczenia.

  Pamiętaj, aby dowiedzieć się też, na co zwrócić uwagę, wybierając lokówkę do włosów. W podlinkowanym przed chwilą poradniku omówiłam wszystkie najważniejsze parametry i cechy tego sprzętu.

  Zobacz też zestawienia innych stylizatorów do włosów:

  Oceń publikację
  [Głosy: 2 Średnia: 5]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments