W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Maszyna do szycia – Jak wybrać?

author avatar
Matylda Stachurska
Komentarze:  0

Jak wybrać maszynę do szycia? Musisz zwrócić uwagę na jej rodzaj, ale i masę parametrów. Spokojnie, dasz radę! Zwłaszcza że przygotowałam dla Ciebie kompleksowy poradnik zakupowy. Opisuje to, na co sama patrzyłam, wybierając domową maszynę do szycia. A że jestem zadowolona z zakupu, Tobie też przyda się ta wiedza!

Jak wybrać maszynę do szycia? Na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Spis treści:


  Pamiętaj, że na portalu znajdziesz też mój subiektywny ranking maszyn do szycia. Po poznaniu porad zakupowych zajrzyj do niego, aby jeszcze szybciej wybrać porządny sprzęt.


  Rodzaje maszyn do szycia

  To chyba najważniejsza kwestia, bo dotyczy sposobu pracy i wygody szycia. Od Ciebie zależy, na jaki sprzęt się zdecydujesz. Najlepiej zrobisz, jeśli pod uwagę weźmiesz swoje potrzeby, oczekiwania względem urządzenia i oczywiście budżet.

  Maszyny do szycia mechaniczne

  Działaniem trochę przypominają tradycyjne urządzenia z dawniejszych lat. Producenci w tym przypadku zdecydowali się na pewne unowocześnienia. Należy do nich przede wszystkim silnik elektryczny.

  Maszyny mechaniczne oferują proste działanie i łatwą obsługę. Wszystkie ustawienia wybierasz za pomocą pokręteł albo przycisków. Sprzęt uruchamia się standardowo, czyli przez naciskanie pedału nożnego.

  Musisz pamiętać, że takie maszyny do szycia wymagają każdorazowego ustawiania parametrów, nie ma opcji zapisania zmian. Nie oferują też za wielu funkcji dodatkowych czy programów automatycznych.

  Rekompensatę stanowi solidna konstrukcja, która nadaje się do bezawaryjnego i wieloletniego korzystania.

  Maszyny do szycia elektroniczne

  To lepsze, ale i droższe maszyny do szycia. Do dyspozycji zazwyczaj masz tu większą liczbę pokręteł oraz przycisków umożliwiających szybką i sprawną obsługę. W takich urządzeniach sterowanie odbywa się zazwyczaj przy wykorzystaniu wyświetlacza LCD.

  Nie znajdziesz w nich pedała nożnego, a uruchamianie odbywa się wyłącznie po naciśnięciu przycisku START.

  Wiele osób zastanawiając się, jaką maszynę do szycia kupić, wybiera właśnie urządzenia elektroniczne. Zapewniają dużo funkcji dodatkowych, większą liczbę ściegów ozdobnych i oferują intuicyjną obsługę.

  Maszyny do szycia komputerowe

  Jak się pewnie domyślasz, są to najdroższe urządzenia na rynku. Zauważysz w nich podobieństwa do sprzętów elektronicznych. Wyróżniają się wbudowanym komputerem pokładowym.

  Takie udogodnienie daje możliwość zapisywania w pamięci urządzenia wszystkich ustawień i naniesionych zmian. Oznacza to, że przy ponownym korzystaniu z maszyny jednym naciśnięciem przycisku powrócisz do poprzednich parametrów.

  W komputerowych maszynach do szycia znajdziesz sporą liczbę funkcji i programów automatycznych, a także możliwość haftowania. Moim zdaniem to w pełni profesjonalne i najlepsze urządzenia do zakładu krawieckiego oraz zaawansowanego szycia w domowym zaciszu.

  Ranking maszyn do szycia – zwycięzca

  Singer 6805C Heavy Duty

  Prędkość szycia

  Im większa prędkość, tym przyjemniejsze i zdecydowanie szybsze szycie. Parametr ten w przypadku maszyn określa się na podstawie jednego wkłucia na minutę.

  Jeżeli nadal wahasz się, na co zwrócić uwagę, wybierając maszynę do domowego użytku, dokładnie przyjrzyj się tej kwestii. Wielu uważa, że dobry sprzęt powinien oferować między 800 a 900 wkłuć na minutę.

  To wystarczająca liczba, by w miarę szybko uporać się z przeróbkami krawieckimi, a nawet uszyć jakieś ubranie od podstaw. Nie zapominaj, że prędkość szycia decyduje o komforcie pracy i w dużej mierze wpływa na Twój czas wolny.

  Sposób podawania materiału

  Duże znaczenie w kwestii doboru maszyny do szycia ma również transport materiału. To od niego zależy, jaką grubość tkaniny ostatecznie obrobisz.

  Pojedynczy transport spotkasz najczęściej w klasycznych sprzętach mechanicznych. Będzie wystarczający do zszywania cienkich i jednowarstwowych dzianin.

  Drugi rodzaj transportu, czyli podwójny, podaje materiał równomiernie od góry i z dołu. Jest zdecydowanie wygodniejszy niż poprzedni, bo nie powoduje przesuwania się warstw tkaniny.

  Potrójny sposób podawania materiału występuje w zaawansowanych maszynach do szycia przeznaczonych do użytku w profesjonalnych zakładach krawieckich. Nadaje się do grubej skóry i produkcji przemysłowej.

  Regulacja docisku stopki

  Taką opcję spotkasz już w maszynach ze średniej półki cenowej. Ich koszt zakupu zazwyczaj wynosi ok. 1000 zł. Być może dużo, ale w zamian otrzymasz praktyczne udogodnienie.

  Regulacja docisku stopki może być płynna lub skokowa, najczęściej do wyboru masz kilka poziomów. Przydaje się do szycia delikatnych materiałów i cieńszych dzianin. To niezastąpiona funkcja, kiedy chcesz przerobić jedwabną koszulę, ale nie tylko.

  Wiedz, że regulacja docisku stopki bywa pomocna w szyciu grubych materiałów składających się z kilku warstw. Jak widzisz, warto dokładnie przyglądać się wszystkim parametrom i funkcjom, by w zamian otrzymać porządny sprzęt.

  Liczba ściegów

  Jaką maszynę do szycia wybrać, żeby nie żałować zakupu? Oprócz wyżej wymienionych kwestii dodatkowo zwróć uwagę na ściegi. Ich liczba, ale też rodzaj różnią się w zależności od urządzenia i oczywiście ceny.

  Zauważ, że nie każda maszyna do szycia oferuje ściegi ozdobne czy też overlockowe. Te drugie przydają się do wykańczania brzegów spodni lub rękawów.

  W najtańszych i najbardziej tradycyjnych sprzętach otrzymasz od 10 ściegów wzwyż. Podstawę stanowią wzory użytkowe, z których najczęściej korzysta się przy szyciu mechanicznym. Należą do nich między innymi ściegi proste i zygzakowate.

  Jeśli zajmujesz się krawiectwem na co dzień i Twoje umiejętności są mocno zaawansowane, najlepiej zrobisz, kiedy wybierzesz maszynę z jak największą liczbą ściegów. Wykorzystasz wówczas urządzenie do najbardziej zaawansowanych projektów krawieckich z możliwością ozdabiania literami i do haftowania.

  Regulacja ściegu

  Producenci już coraz częściej zapewniają użytkownikom maszyny do szycia z możliwością regulacji ściegów. Mimo to zawsze dobrze jest się upewnić, czy preferowany przez Ciebie sprzęt rzeczywiście ma takie udogodnienie.

  Będzie niezbędne, żeby samodzielnie ustawić długość oraz szerokość ściegu. Każdy z parametrów dowolnie wyregulujesz za pomocą pokręteł lub wyświetlacza LCD. Najczęściej spotkasz się z zakresem ustawienia długości od 0 do 5 mm oraz szerokości do 7 mm.

  W maszynach bez możliwości regulacji ściegu jedyne wyjście to dostosowanie się do ustawień zastosowanych przez producenta. Miej to na uwadze, szczególnie kiedy szukasz zaawansowanego urządzenia do szycia większych projektów krawieckich.

  Rodzaj chwytacza

  Uważa się, że to jeden z najważniejszych elementów każdej maszyny do szycia. Z tego względu jego wybór nie powinien być przypadkowy.

  Producenci oferują dwa rodzaje chwytacza:

  • Rotacyjny.
  • Wahadłowy.

  Za lepiej działający i zwiększający komfort szycia uznaje się ten pierwszy. Chwytacz rotacyjny daje możliwość szybszej wymiany nici. Co więcej, w porównaniu do modelu wahadłowego oferuje zdecydowanie bardziej cichą pracę i łatwiejszą obsługę.

  Mimo to nadal spora część osób decyduje się na wybór maszyny z drugim rodzajem chwytacza. Wszystko ze względu na jego obecność w starszych sprzętach i związane z tym przyzwyczajenia.

  Podejmując decyzję, miej na uwadze, że chwytacz wiąże się również z transportem tkaniny. Pod tym względem także o wiele lepiej sprawdza się ten rotacyjny, bo zapewnia szycie grubych i kilkuwarstwowych materiałów.

  Funkcje i programy automatyczne

  Jaka maszyna do szycia okaże się najlepszym wyborem? Wielu uważa, że wyłącznie ta z największą liczbą programów i funkcji dodatkowych.

  Do najważniejszych i najczęściej spotykanych należą:

  1. Szycie wsteczne – dzięki niemu prawidłowo zabezpieczysz początek i koniec ściegu oraz uchronisz szew przed rozpruwaniem. Funkcja szycia wstecznego przydaje się również do zmiany kierunku szycia. Okazuje się niezawodna podczas tradycyjnego cerowania.
  2. Nawlekacz igły – zapewne kojarzysz, z czym wiąże się tradycyjne nawlekanie. Sama często mam z tym problem, dlatego szczególnie doceniam takie rozwiązania jak automatyczny nawlekacz igły. Bardzo łatwo i szybko przełożysz nitkę przez maleńki otwór, no i zaoszczędzisz nerwy.
  3. Obcinanie nici – taką możliwość najczęściej oferują elektroniczne i komputerowe maszyny do szycia. Błyskawicznie obcinają górną oraz dolną nitkę i to przy użyciu wyłącznie jednego przycisku.
  4. Obszywanie dziurek do guzików – to jedna z wygodniejszych opcji, bo zapewnia szersze zastosowanie urządzenia. Za jej pomocą bardzo dokładnie i przede wszystkim estetycznie obszyjesz dziurkę na guziki w spodniach lub koszuli. Sprzęty oferujące taką funkcję w zestawie zawierają specjalną stopkę wymagającą samodzielnego montażu.
  5. Pozycjonowanie igły – również najczęściej spotykane w zaawansowanych maszynach do szycia. Funkcja daje możliwość wyboru ustawienia igły. Po skończeniu szycia to Ty decydujesz, czy dany element ma się znaleźć na dole czy na górze.
  6. Możliwość szycia podwójną igłą – nadal nie wiesz, jak wybrać maszynę do szycia? Zastanów się, do jakich materiałów najbardziej jej potrzebujesz. Jeśli między innymi do podwijania delikatnych dzianin, to wybierz sprzęt z opcją montażu drugiej igły. Co prawda znajdziesz ją wyłącznie w droższych urządzeniach, ale nie powinno mieć to aż tak dużego znaczenia, kiedy szukasz czegoś o szerokim zastosowaniu.
  7. Czujnik grubości materiału – jak w większości programów dodatkowych tę funkcję także spotkasz w elektronicznych lub komputerowych maszynach do szycia. Tak zaawansowany sprzęt automatycznie określa grubość materiału i na tej podstawie dobiera docisk stopki. Według mnie to wygodne rozwiązanie, bo skraca czas pracy i zapewnia wyjątkową precyzję.

  Podsumowanie

  Jak wybrać maszynę do szycia? W pierwszej kolejności ustal, jakiego ma być rodzaju. Polecam głównie modele elektroniczne, a nawet komputerowe. Ponadto wybierz sprzęt z wysoką prędkością pracy, dużą liczbą regulowanych ściegów oraz chwytaczem rotacyjnym.

  Indywidualną kwestie stanowią: sposób podawania materiału, funkcje oraz programy automatyczne. Jak widzisz, wybór maszyny do szycia mocno opiera się na Twoim doświadczeniu oraz oczekiwaniach. Na szczęście teraz już wiesz, na co zwrócić szczególną uwagę.

  Oceń publikację
  [Głosy: 1 Średnia: 5]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments