W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Test ekspresu do kawy Melitta LatteSelect F63/0-201

author avatar
Łukasz Proszek
Komentarze:  82

Melitta LatteSelect F63/0-201 to kolejny ekspres tej marki, który trafił do mnie na testy. Czy wypadnie równie dobrze jak inne modele Melitta, z którymi miałem styczność? Co zaoferuje nowego w porównaniu do nich oraz ekspresów innych firm? O tym w poniższym teście!

Test automatycznego ekspresu ciśnieniowego do kawy Melitta LatteSelect F63/0-201

Spis treści:

  Co powiesz na ekspres, który nie kosztuje fortuny, a oferuje m.in.: obsługę nie tylko kawy ziarnistej, ale i mielonej, funkcję jednoczesnego parzenia 2 kaw, dzielony pojemnik na 2 rodzaje kaw w ziarnach, długą listę dostępnych napojów czy rozbudowaną automatykę czyszczenia?

  Tak pokrótce można przedstawić automatyczny ekspres ciśnieniowy Melitta LatteSelect F63/0-201.

  Na papierze prezentuje się wręcz rewelacyjnie, ale dopiero mój niezależny test zdradzi Ci, czy warto go kupić.

  Skrupulatnie omówię i ocenię jego budowę, sterowanie, funkcje, sposób czyszczenia i oczywiście jakość parzonych kaw.

  Tradycyjnie w materiale ujrzysz wiele zdjęć oraz krótkich filmików. Dzięki temu prędko dowiesz się, czy to urządzenie dla Ciebie!

  Ceny Melitta LatteSelect F63/0-201

  Na początek szybki rzut oka na aktualne ceny tego produktu:

  Formalnie Melitta LatteSelect F63/0-201 należy do średniej półki cenowej – znajdą się zarówno wyraźnie tańsze, jak i dużo droższe modele. Niemniej to ekspres do 4000 zł, a nie do 2 razy mniejszej kwoty, co zobowiązuje.

  Dodam jednak, że ten producent przyzwyczaił mnie już do znakomitego stosunku ceny do jakości swoich urządzeń. Jako że sam ciągle podnosi sobie poprzeczkę, nie ma tu handicapu – po LatteSelect oczekuję wszystkiego, co najlepsze w ekspresach automatycznych!

  Przejdźmy do cech, które zdradzają, czy sprzęt spełnia wysokie wymagania i czy trafi do rankingu ekspresów do kawy.

  Budowa

  Melitta LatteSelect F63/0-201 oferuje w zestawie zarówno podstawowe akcesoria, jak i coś ekstra.

  Melitta LatteSelect F63/0-201 akcesoria z zestawu

  Z tych pierwszych chodzi o klucz do wkręcania filtra oraz tester twardości wody (to po prostu pasek ze wskaźnikiem, który trzeba zamoczyć w szklance z wodą, aby później w ustawieniach ekspresu wybrać twardość wody – jeżeli stosujesz filtr, nie musisz tego robić).

  Dodatek stanowi z kolei filtr Pro Aqua. Kosztuje kilkadziesiąt złotych, więc miło, że producent dorzucił go do urządzenia (bo nie jest to standardem). Zawsze jakaś oszczędność, prawda?

  Wracając do klucza, zdradza on jedną z ciekawych funkcjonalności. Po jednej stronie ma bowiem miarkę do kawy mielonej. Melitta LatteSelect F63/0-201 obsługuje ją i zawsze wymaga wsypania właśnie 1 miarki. Miejsce na mieloną kawę znajduje się na górze, przed pojemnikiem na ziarna kawy.

  Melitta LatteSelect F63/0-201 wlot na kawę mieloną i miarka

  Dodam, że producent zabrania użycia produktów typu instant, np. kawy rozpuszczalnej.

  Kolejną ciekawostkę stanowi dwukomorowy pojemnik na ziarna (pojemność 2 x 135 g).

  Melitta LatteSelect F63/0-201 dwukomorowy pojemnik na ziarna kawy

  Tuż przed nim zauważysz niewielką dźwignię o nazwie Bean Select. To za jej pomocą przełączasz się między komorami.

  Bardzo przydatna funkcja, ponieważ jednocześnie korzystasz z 2 różnych kaw. Nie czekasz, aż ziarna się skończą, aby wypróbować inny gatunek. Coś dla osób, które często eksperymentują z nowymi produktami. A gdy pijesz tę samą kawę, nic Ci to w zasadzie nie zmienia.

  Ta funkcja przyda mi się podczas testów, gdyż mam pod ręką sporo dobrych kaw ziarnistych. Do prawej komory wsypałem gatunek nadający się bardziej pod napoje typu Espresso, a do lewej ten odpowiedniejszy do kaw mlecznych, np. Latte Macchiato.

  Kończąc temat górnej części ekspresu, producent zagospodarował miejsce na tackę na filiżanki. Jest stalowa i zdejmowana.

  Melitta LatteSelect F63/0-201 górna tacka na filiżanki

  Melitta LatteSelect F63/0-201 to stylowy i nowocześnie wyglądający ekspres. Przynajmniej jak na moje oko.

  Melitta LatteSelect F63/0-201 design ekspresu, wygląd zewnętrzny

  Górny panel sterujący tworzą dotykowe sensory szybkiego wyboru, ekran oraz pokrętło, które służy także jako przycisk. Wszystkie te elementy są podświetlane na biało, tak samo jak dozownik, a właściwie obszar pod nim.

  Design urozmaicają chromowane elementy, a frontowa część oprócz piano black ma matowe wykończenie w srebrnym kolorze. Rozsądne rozwiązanie, gdyż pokrywa obszar najbardziej narażony na łapanie plam po wodzie, kawie czy mleku.

  Obszar z elementami sterującymi pochylono, aby ułatwić Ci obsługę oraz czytelność.

  Melitta LatteSelect F63/0-201 nachylony panel sterowania na froncie

  Zauważ jednak, że Melitta LatteSelect F63/0-201 nie jest z pewnością najmniejszym ekspresem automatycznym (choć znajdą się i znacznie większe). Wysokość nie jest duża (34 cm), szerokość w normie (25,5 cm), lecz głębokość (47 cm) wymaga już trochę miejsca.

  Melitta LatteSelect F63/0-201 widok z boku

  Dobitnie przekonałem się o tym, choć głównie za sprawą przewodu zasilającego. Ma 1 m długości i wychodzi bardziej z prawej strony. Musiałem wynieść mój prywatny ekspres, aby w jego miejsce ulokować testowany sprzęt.

  Jeżeli wnioski z mojego testu przekonają Cię do zakupu Melitta LatteSelect F63/0-201, koniecznie przemyśl najlepszy obszar na umiejscowienie urządzenia. Jest to nieco trudniejsze niż np. w przypadku bardzo wąskiego modelu Melitta Latticia OT F30/0-100.

  Cieszy natomiast pięknie wykonany dozownik all-in-one (kawa, woda, mleko) z szeroką regulacją wysokości (9 – 14 cm).

  Zmieściłem pod nim przeróżne filiżanki, szklanki oraz kubki. Zobacz zresztą, ile przestrzeni oferuje:

  A skąd Melitta LatteSelect F63/0-201 pobiera mleko? Albo z dołączonego pojemnika, albo bezpośrednio z kartonu lub dowolnego naczynia. Masz w tym swobodę, gdyż pojemnik na mleko nie jest zintegrowany, a wolnostojący.

  Melitta LatteSelect F63/0-201 wolnostojący pojemnik na mleko

  Podczas testów będę zatem korzystał z kartonu, ponieważ takie rozwiązanie preferuję (nie muszę bowiem myć osobnego pojemnika).

  Co do wężyka, jest odpowiednio długi i wpinany do tacki ociekowej.

  Melitta LatteSelect F63/0-201 wężyk spieniający podłączony do tacki ociekowej

  Ma to 2 korzyści: wężyk nie pałęta się po blacie, a przede wszystkim wpięcie go w tackę to efekt obecności automatycznego czyszczenia tego elementu. Wrócę do tej cechy w części dotyczącej rutynowego czyszczenia.

  Podstawka na filiżanki ma w centralnej części czarne tworzywo, które się nie rysuje (a przynajmniej bardzo trudno to uczynić).

  Melitta LatteSelect F63/0-201 podstawka pod filiżanki z kawą

  Inaczej może być ze stalowym obszarem wokół. U mnie złapał już kilka zarysowań, ale najważniejsze, że nie pokrywa całej podstawki, a jedynie jej część.

  Czerwony element w lewym górnym rogu to pływak. Informuje o konieczności wylania skroplin, aczkolwiek sprzęt powiadamia też o tym w sposób elektroniczny (sygnałem dźwiękowym oraz powiadomieniem na ekranie).

  Tacka ociekowa na skropliny (zintegrowana z podstawką) mieści w sobie od razu wyjmowany pojemnik na fusy. Nie jest jednak zbyt duża jak na gabaryty ekspresu (lecz dzięki temu łatwiej ją opróżnić oraz umyć).

  Melitta LatteSelect F63/0-201 wyjęta tacka ociekowa z pojemnikiem na fusy

  Został jeszcze pojemnik na wodę. Oferuje zintegrowany uchwyt. Ma również miarkę i mieści maksymalnie 1,8 l, czyli całkiem nieźle jak na warunki domowe (choć znam modele zapewniające nawet 3-litrowe zbiorniki).

  Melitta LatteSelect F63/0-201 wyjęty i napełniony pojemnik na wodę

  Wkręcenie w niego wkładu filtrującego to dosłownie pół minuty roboty.

  Melitta LatteSelect F63/0-201 wkręcanie filtra wody do pojemnika

  Nawet gdy ma to być Twój pierwszy automatyczny ekspres ciśnieniowy, jestem przekonany, że szybko opanujesz obsługę jego elementów.

  Zobacz przy okazji, jak wygląda i ile trwa wymontowanie głównych części tej maszyny do kawy:

  Oprócz tego, co pokazałem powyżej, możesz jeszcze bardziej zdemontować dolną podstawkę na filiżanki, a także rozłożyć wewnętrzne dysze z dozownika (oprócz osłonki to raptem 2 elementy).

  Zwróć uwagę, że – jak to zwykle bywa z ekspresami Melitta – masz dostęp do modułu zaparzającego (ten większy element wyjmowany z boku).

  Budzi to we mnie zaufanie, w dodatku dostrzegam pewną zależność: gdy można wyjąć i poznać z bliska zaparzacz, zazwyczaj oznacza to większy potencjał co do smaku i aromatu parzonych kaw.

  Nie będę zresztą ukrywał wniosków z poprzednich testów modeli tej marki – jak dotąd wszystkie zachwyciły mnie pod tym względem, również mój prywatny ekspres Melitta Passione OT F53/1-102.

  Kończąc temat budowy ekspresu do kawy Melitta LatteSelect F63/0-201, większość elementów na duży plus. Pozytywnie zaskoczył mnie zwłaszcza dwukomorowy pojemnik oraz obsługa kawy mielonej.

  Wykonanie oraz spasowanie są bardzo dobre, choć spora część obudowy to piano black (na którym bardziej widać kurz czy mikroryski).

  Sprawa indywidualna to wymiary sprzęt. Nadal nie rozumiem, dlaczego producenci ekspresów stosują w nich tak często zaledwie 1-metrowe kable. Ogranicza to swobodę ulokowania, lecz poza tymi kilkoma mankamentami jestem póki co pod wrażeniem.

  Konstrukcja to bardzo ważny aspekt, ale jeszcze większą rolę odgrywa jakość parzonych kaw oraz dotyczące ich funkcje i sterowanie. W kolejnych akapitach dokładnie opiszę, jak również ocenię te cechy, więc czytaj dalej!

  Dostępne kawy i ich ustawienia

  Melitta LatteSelect F63/0-201 to ekspres z długą listą napojów. Samych kaw jest łącznie 12, a oprócz nich 3 dodatkowe opcje: spienione mleko, gorące mleko oraz gorąca woda.

  Najpopularniejsze z nich wybierzesz bezpośrednio z panelu sterowania za pomocą dotykowych ikonek One Touch.

  Melitta LatteSelect F63/0-201 panel sterowania z szybkim wyborem kaw

  Zaczynając od lewej: Espresso, Cafe Creme, Cappuccino, Latte Macchiato, Spienione mleko/Gorące mleko (naciskasz lub przytrzymujesz), Gorąca woda.

  Oprócz napojów przyciski bezpośredniego wyboru obejmują funkcję 2 filiżanek, ustawienia osobiste/receptury, które za kilka chwil opiszę, a także moc kawy (4 poziomy).

  Gdzie więc skrywają się pozostałe kawy, skoro jest ich łącznie 12? W przepisach.

  Aby w ogóle wejść do menu, musisz nacisnąć i przytrzymać pokrętło. Wtedy zobaczysz wszelkie ustawienia i opcje, a jedną z nich są właśnie receptury.

  Melitta LatteSelect F63/0-201 przepisy z dodatkową listą kaw

  Jak widzisz, przepisy obejmują: Ristretto, Lungo, Americano, Espresso Macchiato, Caffe Latte, Cafe au Lait, Flat White oraz Long Black. Jeśli chcesz zrobić kawę z powyższej listy, używasz przycisku 'my recipes’, który przywołuje dostępne opcje.

  To, co jeszcze bardziej mi się podoba, to pełna swoboda dotycząca ustawień każdej dostępnej kawy. Wyregulujesz i zapiszesz jej pojemność (zarówno kawy, jak i mleka/pianki, gdy mowa o mlecznym napoju), moc oraz temperaturę (3 poziomy: niska, normalna, wysoka).

  Zobacz zresztą, jak wygląda to w praktyce na przykładzie Cappuccino:

  Dużo możliwości i szeroki zakres regulacji oznaczają to, że stworzysz swoją wymarzoną kawę. Zmienisz proporcje kawy i mleka, poeksperymentujesz z mocą czy temperaturą, aby znaleźć dla siebie idealne ustawienia.

  I nie jest to bajer. Mój prywatny ekspres także oferuje podobne możliwości w tym zakresie, z których ochoczo korzystam. Piję kawy mleczne z samodzielnie wyznaczonymi proporcjami. W mojej ocenie to olbrzymi plus.

  Co więcej, pokrętło daje Ci możliwość zmiany pojemności w trakcie parzenia! Mnie przydaje się to, gdy używam nowych filiżanek bądź szklanek. Zawsze zapominam sprawdzić ich dokładną pojemność, ale gdy widzę, że kawy jest już dużo, a do końca paska parzenia trochę zostało, mogę szybko zmniejszyć, a nawet zakończyć parzenie.

  Przechodząc do ustawień osobistych (wraz z przepisami dostępne pod przyciskiem 'my recipes’), możesz stworzyć maksymalnie 6 odmiennych profili użytkownika.

  O co w tym chodzi?

  Załóżmy, że Twoi domownicy lubią tę samą kawę co Ty, ale o odmiennych proporcjach, temperaturze czy mocy. Dzięki profilom nikt nie będzie musiał za każdym razem całkowicie (a właściwie jakkolwiek) zmieniać ustawień tego samego napoju.

  Podobną funkcjonalność spotkałem np. w dużo droższym ekspresie KRUPS Intuition Preference+ EA875U. Różnica taka, że… oferował 2 profile, a nie 6 (ale już nowszy i droższy KRUPS Intuition Experience+ EA877D aż 8).

  Profilom nadasz nazwy, a następnie poustawiasz wszelkie opcje dotyczące ulubionych napojów. Wielokrotnie naciskając przeznaczony tej funkcji sensor, szybko przechodzisz między profilami. Proste, wygodne i przydatne.

  Rzuć okiem na sposób zarządzania omawianą funkcją:

  Jak widzisz, na ekranie pojawia się nazwa wybranego profilu, żeby każdy wiedział, czy musi zmienić go na swój. Z drugiej strony, zauważ, że lista napojów dla profili dotyczy tylko tych, które można bezpośrednio wybrać na panelu. Trochę szkoda, że nie obejmuje również dodatkowych przepisów, niemniej większości to pewnie wystarczy.

  Ta część recenzji niesie same plusy dla Melitta LatteSelect F63/0-201… oprócz jednej cechy, która troszkę mnie irytowała, przynajmniej na początku.

  Mowa o czułości dotykowych ikonek bezpośredniego wyboru. To nie jest responsywność, którą wszyscy znamy z naszych urządzeń mobilnych.

  Na początku miałem wrażenie, że kluczowa jest siła nacisku. Dłużej analizując czułość, doszedłem do wniosku, że jednak nie o to chodzi. Wystarczy bowiem ciut dłużej przytrzymać palec na sensorze, a ten wiernie zareaguje. Mimo to chwilę trzeba się do tego przyzwyczaić, bo smartfony, z których to najczęściej korzystamy dotykowo, reagują nieco inaczej.

  Skoro listę napojów i wszelkie ustawienia mamy za sobą, przejdźmy do tego, co najważniejsze, czyli smaku i aromatu parzonych kaw!

  Test parzenia kaw

  Ekspresy automatyczne Melitta przyzwyczaiły mnie do bardzo dobrego sposobu parzenia kaw. Z tej cechy wynika kolejna: zróżnicowanie smakowe. Nie jest tak, że np. kilka czarnych kaw smakuje praktycznie tak samo.

  Dlatego też postanowiłem ocenić wszystkie dostępne kawy, jak i funkcję gorącego mleka.

  A że jestem wymagającym koneserem kawy oraz znam wszystkie napoje z listy, to tym bardziej ciekawy test. Poznaj wszelkie wnioski.

  Espresso

  Wypicie małej czarnej to dla wielu osób obowiązkowa czynność każdego poranka. Cóż do tego lepiej się nada niż aromatyczne Espresso?

  Zrobiłem więc 70-mililitrowego szota (na 3 poziomie mocy), aby sprawdzić jakość tego napoju.

  Powiedzieć o zaparzonym Espresso, że jest intensywne, to jak nic nie powiedzieć. Pełny, głęboki i goryczkowy smak, lecz bez nadmiernej kwasowości. Idealny balans, który przypadł mi do gustu, gdyż jestem wyczulony na zbyt dużą dominację gorzkości w czarnych kawach. W tym przypadku jest jak najbardziej akceptowalna.

  Melitta LatteSelect F63/0-201 zaparzone espresso w filiżance

  O ile po czarnej barwie kawy niewiele da się wyczytać (przynajmniej w przypadku Espresso), tak sporo o procesie jej parzenia zdradza crema, czyli warstwa pianki.

  W przypadku Espresso musi być sprężysta i długo się utrzymywać. Również jej kolor mówi o tym, czy kawa została poprawnie zaparzona: za jasna crema oznacza rozcieńczenie/niedoparzenie, a za ciemna przeparzenie. Bazując na moich doświadczeniach, pod tym względem test wypadł wzorowo.

  Melitta LatteSelect F63/0-201 jakość pianki crema w zaparzonym espresso

  Crema pozostała ze mną do końca delektowania się napojem, a do jej konsystencji nie mam żadnych zastrzeżeń.

  Zauważ przy okazji, że Melitta LatteSelect F63/0-201 to cichy ekspres automatyczny. Filmik z tego testu jasno pokazuje, że młynek wyciszono.

  Oczywiście nie ma mowy o bezgłośnym działaniu, ale to dotyczy każdego modelu. W porównaniu z wieloma innymi (również za ponad 4000 zł) sprzęt nie generuje dużego hałasu. W dodatku… ekspresowo parzy kawę. Do temperatury także nie mam obiekcji; Espresso było po prostu gorące.

  Espresso na 2 filiżanki

  Postanowiłem, że funkcję 2 filiżanek sprawdzę na 2 kawach: małej czarnej i dużej mlecznej. Padło więc między innymi na Espresso.

  Możesz zapytać, co właściwie jest intrygującego w tej funkcji – przecież wystarczy, żeby była, prawda?

  Otóż nie do końca. Niektóre ekspresy automatyczne nierównomiernie rozlewają kawę, robią oba napoje z jednej porcji (czyli je rozcieńczają, degradując smak) lub generują nadmierne wibracje, przez co lżejsze filiżanki uciekają z podstawki.

  Oceń, czy któryś z tych problemów tutaj występuje:

  Równa ilość napoju w obu filiżankach? Ja nie potrafiłem dostrzec widocznej różnicy, kawy było praktycznie tyle samo.

  Przerwanie rozlewania w połowie, aby zmielić drugą porcję ziaren? Tak.

  Problem z tańczącymi filiżankami? Nie.

  Nie mam uwag do działania tej funkcji, wypada perfekcyjnie. Oczywiście skosztowałem zaparzonej kawy – smakowała dokładnie tak samo jak w przypadku standardowego parzenia.

  Latte Macchiato

  Podczas mojej przygody z ciśnieniowym ekspresem automatycznym Melitta LatteSelect F63/0-201 wypiłem… bardzo dużo Latte Macchiato.

  Przetestowałem różne proporcje pianki i kawy, przelatując też przez wszystkie 4 poziomy intensywności.

  Na filmiku uwieczniłem parzenie dość standardowego stosunku kawy do mleka: 300 ml rozbite na 30 procent kawy (90 ml) oraz 70 procent mlecznego dodatku (210 ml) – na 3 poziomie mocy.

  Moje kubki smakowe są szalenie wyczulone na spłycony smak kaw mlecznych. Na szczęście Melitta LatteSelect F63/0-201 nie zafundowała im powodów do narzekań. Mimo sporej ilości mleka bez problemu wyczułem głęboki aromat ziaren kawy.

  Melitta LatteSelect F63/0-201 zaparzone latte macchiato w szklance

  To nie był jakiś kawowo-podobny napój mleczny, który ma tylko ładnie wyglądać – ba, wyczułem nawet pewną dozę goryczki, ale harmonijnie współgrającą z kremową charakterystyką Latte Macchiato.

  Melitta LatteSelect F63/0-201 zaparzone latte macchiato w szklance 2

  Spodobało mi się jeszcze coś. Otóż tańsze ekspresy Melitta także robią niesamowicie smaczne i aromatyczne kawy, ale pod względem spieniania mleka to taka średnia półka.

  Melitta LatteSelect F63/0-201 poszła o krok dalej. Mleczna pianka wyszła bardzo gęsta, puszysta, jak i jednolita. W mojej ocenie wypada w tym wręcz topowo.

  Melitta LatteSelect F63/0-201 pianka zaparzonego latte macchiato

  W dodatku sam proces spieniania – podobnie jak mielenia – jest cichy na tle innych urządzeń z tej kategorii.

  Jeżeli taki koneser Latte Macchiato jak ja miał często problemy z kilkugodzinnym wytrzymaniem bez tego napoju, to rekomendacja sama w sobie!

  Latte Macchiato na 2 filiżanki

  W tym przypadku to jeszcze bardziej wymagający sprawdzian, bo oprócz kawy dochodzi także spienianie mleka. W teorii niesie to za sobą większe ryzyko innej ilości napoju w obu szklankach.

  Czy mleczny puch coś tu skomplikował? Przekonaj się:

  No cóż, jeżeli Melitta wprowadza jakąś funkcję do swojego ekspresu, to ja już dawno się przyzwyczaiłem, że będzie to dopracowane.

  Tyle samo kawy, podwójne mielenie i parzenie, brak nadmiernych wibracji – czyli wszystko w porządku.

  Melitta LatteSelect F63/0-201 2 zaparzone latte macchiato

  Aby ten test jeszcze coś pokazał, zmieniłem moc kawy na najniższy poziom. Byłem ciekaw, czy nadal dobrze wyczuję specyfikę użytej kawy.

  Nie wiem, jak ten producent to robi, ale z jednej strony rzeczywiście zauważam różnicę w intensywności, a z drugiej nadal cieszę się pełnym smakiem kawy.

  Melitta LatteSelect F63/0-201 2 zaparzone latte macchiato - pianka

  Łagodne Latte Macchiato na 1 poziomie mocy jest po prostu… łagodne. Brak jakiejkolwiek kwasowości czy goryczki; rasowo mleczny, słodki smak, lecz bez degradacji potencjału używanych ziaren.

  Oczywiście sporo zależy od kawy, którą preferujesz, ale jeśli nie jest to jakiś budżetowy no name, to zróżnicowanie poziomów mocy zadowoli Cię. Tak samo jak smak oraz aromat.

  Cappuccino

  Myślisz, że Cappuccino to prosta do zrobienia kawa? Wbrew pozorom automatyczny ekspres może łatwo ją zepsuć: albo za płytkim smakiem przez dominację mleka, albo za dużą kwasowością.

  Tutaj nie ma mowy o takich sytuacjach i to przy różnych proporcjach oraz ustawionej mocy.

  Cappuccino z ekspresu Melitta LatteSelect F63/0-201 jest odpowiednio kremowe, lecz z bardzo wyczuwalnym aromatem użytej kawy.

  Melitta LatteSelect F63/0-201 zaparzone cappuccino

  Wyjątkowo dobrze prezentuje się pianka tej kawy, gdyż ma bardzo mało pęcherzyków. Wiele opinii głosi, że właśnie taka powinna być w przypadku Cappuccino.

  Melitta LatteSelect F63/0-201 pianka zaparzonego cappuccino

  Jeżeli jesteś miłośnikiem tego włoskiego klasyka, zachwycisz się smakiem parzonego Cappuccino!

  Cafe Creme

  Ostatnia kawa, która znajduje się na panelu sterowania (wśród ikonek bezpośredniego wyboru).

  Zaciekawiło mnie to, bo ogólnie nie jest to bardzo popularny rodzaj.

  Jaka jest specyfika Cafe Creme? Podobna, lecz nieco łagodniejsza od Espresso. I dokładnie tak to wypadło podczas kolejnego testu Melitta LatteSelect F63/0-201.

  Melitta LatteSelect F63/0-201 zaparzone cafe creme

  Wyraźny smak, ale nie aż tak goryczkowy jak w przypadku Espresso. Dobra opcja dla kogoś, kto pragnie zacząć przygodę z poznawaniem czarnych kaw. Być może właśnie dlatego producent zdecydował się na uwzględnienie tej kawy od razu na panelu.

  Obiecująco zaprezentowała się powstała pianka. W oparciu na moich doświadczeniach widać po niej prawidłowy proces parzenia.

  Melitta LatteSelect F63/0-201 pianka zaparzonego cafe creme

  Jeżeli kupisz LatteSelect, zdecydowanie polecam Ci skosztowanie Cafe Creme. Mnie nie zawiodło.

  Ristretto

  Przechodzimy do dodatkowych kaw z przepisów. Na pierwszy ogień poszło Ristretto, które osobiście bardzo lubię.

  To w mojej ocenie najlepsza alternatywa dla Espresso, o ile chcesz zmniejszyć nieco wyczuwalną goryczkę (i zarazem ilość kofeiny).

  Melitta LatteSelect F63/0-201 zaparzone ristretto

  Melitta LatteSelect F63/0-201 idealnie spełnia to założenie, bo zaparzony napój jest zdecydowanie łagodniejszy od Espresso. Jednocześnie utrzymuje smakowe bogactwo użytej kawy.

  Lungo

  Zaparzone Lungo było wyraźnie gorzkie i z pokaźną pianką jak na większą czarną kawę. Te 2 cechy to podstawy tego napoju, więc po raz kolejny nie mam zastrzeżeń.

  Melitta LatteSelect F63/0-201 zaparzone lungo

  Dodam jeszcze, że czuć różnicę w stosunku do ustawionej mocy. Dla mnie już 2 poziom był imponująco intensywny, ale to kwestia gustu.

  Melitta LatteSelect F63/0-201 pianka zaparzonego lungo

  Americano

  W tym teście na pierwszy plan wyszła zachwalana już przeze mnie swoboda ustawień.

  Okazuje się bowiem, że to Ty ustalasz proporcje kawy i wody. Siłą rzeczy to od regulacji zależy specyfika smakowa Americano.

  Melitta LatteSelect F63/0-201 zaparzone americano

  Tradycyjnie zwiększyłem ekspresowi poziom trudności. Mocno rozwodniłem i tak wyjściowo rozwodnione Americano.

  Melitta LatteSelect F63/0-201 pianka zaparzonego americano

  Finalnie nie miałem jednak problemu z docenieniem jakości mielonych i parzonych ziaren kawy.

  W dodatku barwa napoju wcale nie pokazywała jakiegoś większego rozwodnienia. Napar pozostał mocny w smaku, co jest w tym rodzaju najważniejsze.

  Espresso Macchiato

  Do tej pory spotkałem niewiele ekspresów automatycznych, które robiły naprawdę prawilne Espresso Macchiato.

  Chodzi o to, że ta kawa mleczna musi faworyzować wpływ samej kawy na ogólny smak. Wiele urządzeń idzie w kierunku zbyt kremowej specyfiki, co spłyca smak… ale nie Melitta LatteSelect F63/0-201.

  Zaparzone Espresso Macchiato było odpowiednio intensywne. Mleko stanowiło jedynie subtelny dodatek – i tak powinno być w tym napoju.

  Melitta LatteSelect F63/0-201 zaparzone espresso macchiato

  Bez spoglądania na kawę od razu odróżniłbym ją od Cappuccino, a tym bardziej Latte Macchiato.

  Melitta LatteSelect F63/0-201 pianka zaparzonego espresso macchiato

  Wspomnę, że i w tym teście pokombinowałem z ustawieniami. Dosyć, że wybrałem łagodną moc, to jeszcze zwiększyłem ilość mleka. Nie zmieniło to na niekorzyść smaku napoju, nie okazał się zbyt płytki.

  Caffe Latte

  To kolejna bardzo sympatyczna kawa mleczna, która zasmakowała mi nawet bez cukru. Bardzo delikatna i kremowa, ale nawet z większym udziałem mleka moje kubki smakowe bez problemu wychwyciły aromat.

  Melitta LatteSelect F63/0-201 zaparzone caffe latte

  Całość dopełniła aksamitna pianka.

  Melitta LatteSelect F63/0-201 pianka zaparzonego caffe latte

  Jeżeli lubisz mleczne napoje, to koniecznie przetestuj Caffe Latte.

  Cafe au Lait

  Zaczynając przygodę z moim prywatnym ekspresem, często piłem tę kawę. Do tej pory raz na jakiś czas do niej wracam. To prosta biała kawa, w której mleko stanowi subtelny dodatek, tworząc niewielką warstwę pianki.

  Melitta LatteSelect F63/0-201 zaparzone cafe au lait

  Wobec tego ten napój ma intensywny smak i aromat, który przypadł mi do gustu.

  Melitta LatteSelect F63/0-201 pianka zaparzonego cafe au lait

  Flat White

  Jeszcze bardziej intensywny w smaku napój od poprzedniego, gdyż bazuje na podwójnym Espresso, co od razu wyczułem.

  Melitta LatteSelect F63/0-201 zaparzone flat white

  Wygląda łagodnie, ma więcej pianki od Cafe au Lait, lecz daje solidną dawkę energii.

  Melitta LatteSelect F63/0-201 pianka zaparzonego flat white

  Long Black

  Czyli duża czarna kawa. W trakcie jej przygotowywania kluczowa jest kolejność: na początku do naczynia trafia gorąca woda, a dopiero później kawa.

  Melitta LatteSelect F63/0-201 zaparzone long black

  Również dzięki temu na wierzchu napoju pojawia się jednolita crema.

  Melitta LatteSelect F63/0-201 pianka zaparzonego long black

  Long Black z ekspresu Melitta LatteSelect F63/0-201 wygląda i smakuje wzorowo. W praktyce przypomina Americano (większą różnicą niż smak jest wierzch napoju), a urządzenia tak samo daje swobodę regulacji proporcji kawy i wody.

  Dosyć, że większa, to do tego bardzo mocna kawa.

  Kilka słów o gorącej wodzie i gorącym mleku

  W tych zadaniach chodzi praktycznie tylko i wyłącznie o temperaturę. Gorąca woda rzeczywiście taka jest. Przyda Ci się, gdy zechcesz napić się np. herbaty czy ziół.

  Gorzej wypada gorące mleko, bo w rzeczywistości jest letnie. Jedyny sposób, aby troszkę to zmienić, to pozostawić pojemnik lub karton z mlekiem w temperaturze pokojowej (jeżeli wcześniej był w lodówce).

  Ta sytuacja jednak mnie nie zdziwiła. W moim ekspresie mam to samo.

  Dlaczego tak jest?

  Ponieważ ekspresy, jak ich nazwa wskazuje, mają działać ekspresowo. O ile w przypadku wody to nie problem, tak mleko nie powinno być bardzo szybko podgrzewane do wyższej temperatury, bo po prostu się przypali.

  Niemniej zanotuję to jako drobny minus, lecz problemem są ogólne ograniczenia techniczne w tym zakresie. Nie spotkałem do tej pory modelu, który rzeczywiście szybko podgrzałby mleko do bardzo wysokiej temperatury.

  Końcowa opinia o parzonych kawach przez ekspres Melitta LatteSelect F63/0-201

  Trochę tych testów było, więc czas na zwięzłą listę najważniejszych wniosków:

  1. Melitta LatteSelect F63/0-201, szczególnie jak na automatyczny ekspres ciśnieniowy, wykorzystuje potencjał parzonej kawy. Napoje są smaczne, nie brakuje im mocy. Nawet te z większą ilością mleka nie są spłycone smakowo. Pod tym względem to ścisła czołówka.
  2. Poziomy mocy są 4, co daje szeroki wybór, a najważniejsze, że czuć pomiędzy nimi różnicę.
  3. Konsystencja spienianego mleka jest idealna.
  4. Jeżeli pomiędzy poszczególnymi rodzajami kaw istnieje smakowa różnica, ten ekspres dokładnie to wykaże. Siłą rzeczy zdarzają się podobne do siebie kawy, np. Americano oraz Long Black. Pomijając takie przypadki, ekspres sam w sobie dobrze różnicuje specyfikę kaw, gdyż parzy je w prawidłowy sposób.
  5. Proces parzenia jest szybki i cichy. Cieszy fakt, że producent wyciszył młynek.
  6. Melitta LatteSelect F63/0-201 reaguje na ilość kawy. Co przez to rozumiem? Jeżeli robisz czarną kawę o większej pojemności, to ekspres od pewnego pułapu wie, że ma zmielić 2 porcje ziaren, aby utrzymać bogactwo smaku.
  7. Dodatkowe udogodnienie, np. funkcja 2 filiżanek, dwukomorowy pojemnik czy swobodna regulacja proporcji napojów, zwiększają zastosowanie i możliwości sprzętu.

  Opinia o rutynowym czyszczeniu

  To, co trzeba zrobić po każdej kawie lub np. co 2 dni, ma duże znaczenie. Jeżeli proces rutynowego czyszczenia będzie zabierał Ci zbyt dużo czasu, sił czy nerwów, to zniechęcisz się do używania ekspresu.

  Dlatego też zawsze oceniam to w moich testach.

  W tym przypadku była to przyjemność, bo tak najkrócej opiniując ten aspekt: chyba nie da się już nic bardziej ułatwić.

  Pierwsza rzecz to płukanie. Melitta LatteSelect F63/0-201 wykonuje je w sposób, że tak powiem, inteligentny.

  Co przez to rozumiem?

  Sprzęt uruchamia płukanie dysz gorącą wodą podczas włączania lub wyłączania, lecz nie za każdym razem. Musi posługiwać się wbudowanym timerem, bo gdy w krótkim odstępie czasu ponownie włączysz i wyłączysz ekspres, to płukanie nie nastąpi. Dobre rozwiązanie, gdyż bardzo zautomatyzowane.

  Zobacz zresztą, jak wygląda w praktyce:

  Możesz wyłączyć ten proces w ustawieniach, ale polecam go zostawić; płukanie nie trwa długo, nie jest zbyt głośne, a zawsze zwiększy higienę.

  Przepłukiwanie dozownika wodą nie stanowi jednak innowacji, to właściwie standard w porządnych ekspresach. Tego samego nie można powiedzieć o czyszczeniu układu mlecznego, głównie wężyka spieniającego mleko. Znam modele za kupę kasy, które tego nie oferują.

  Na szczęście Melitta LatteSelect F63/0-201 zapewni Ci je i to w najlepszym wydaniu!

  Dlaczego mi się tak podoba? Z kilku powodów.

  Po każdej kawie mlecznej ekspres od razu podrzuca powiadomienie na ekranie. Wystarczy kilka razy nacisnąć przycisk, gdyż w międzyczasie przypomina także o przepięciu wężyka do tacki; nawet nie wiesz, ile razy uchroniło mnie to przed wlaniem skroplin do kartonu mleka (mój prywatny ekspres Melitta także oferuję tę funkcję).

  Następnie uruchamia się krótki proces czyszczenia (o nazwie Easy Cleaning), po którym we wnętrzu wężyka nie pozostaje ani odrobina mleka. Wszystko za sprawą intensywnego działania pary wodnej, które obejrzysz na poniższym filmiku:

  I po raz n-ty muszę pochwalić cichość pracy Melitty. Uwierz, płukanie wężyka parą wodną potrafi być cholernie głośne, lecz tutaj takie nie jest. Producent bardzo skrócił ten proces, dodatkowo tłumiąc hałas. Nie spodziewałem się tak dobrego efektu.

  Dodam, że Easy Cleaning dostępne jest także z poziomu menu. Masz możliwość włączenia go w dowolnym momencie, nie tylko po zrobieniu kawy z mlekiem, gdy ekspres o to poprosi.

  Co jeszcze pozostaje? Melitta w instrukcji przypomina o demontażu dysz z dozownika i regularnym myciu ich (ja oczyszczam je co 2 – 3 dni, zależnie od ilości zrobionych napojów).

  Melitta LatteSelect F63/0-201 dysze z dozownika all-in-one

  Znowu urządzenie czymś mnie zaskoczyło, bo nawet licząc z osłoną modułu, to jedynie 3 elementy. Bardzo prosty układ. Spotykałem ekspresy automatyczne, których demontaż uszczelek i dysz skutkował np. 5 – 6 częściami, a niektóre z nich były bardzo drobne.

  Melitta LatteSelect F63/0-201 rozmontowany układ dysz z dozownika

  Finalnie szybko oczyścisz omawiane komponenty.

  Jak widzisz, nie przesadzałem z tym, że łatwiej się już nie da. Melitta LatteSelect F63/0-201 to przyjazny ekspres, jeżeli chodzi o rutynowe czyszczenie. Nie zmarnujesz czasu na ręczne czyszczenie wężyka, korzystając też z nowoczesnego sposobu płukania oraz nie trudząc się podczas mycia wyjmowanych elementów dozownika.

  Opinia o okresowym czyszczeniu + koszt środków czyszczących

  Jak o każdy ekspres, również o ten trzeba dbać. Ważne, aby konserwacja była łatwa i tania. W mojej ocenie Melitta LatteSelect F63/0-201 spełnia te warunki.

  Oto, jakich zabiegów i środków wymaga:

  • Odkamienianie – częstość tego procesu jest różna (zależy od kilku czynników). Jeśli używasz filtra, regularnie wymieniając go na nowy, gdy przyjdzie na to czas, możliwe, że usuwanie kamienia przeprowadzisz tylko raz w roku. Do tego rodzaju czyszczenia służy środek Melitta Anti Calc Bio Liquid (cena ok. 25 zł; starcza na 6 użyć). Wracając do filtra, jest nim Melitta Pro Aqua. Jeden dostajesz od razu w zestawie. Kosztuje ok. 45 zł, jego wydajność to 50 l przetoczonej wody lub 2 miesiące użytkowania. Pamiętaj, że ogólną zaletą stosowania tego wkładu jest poprawa jakości wody, co wpływa też na smak kawy. Osobiście zawsze stosuję filtr w moim prywatnym ekspresie Melitta (a jest to właśnie wkład Pro Aqua).
  • Program czyszczenie modułu kawywymagane co ok. 2 miesiące. Posłużą Ci wtedy tabletki Melitta Perfect Clean Tabs, które wkłada się w zaparzacz (zestaw tabletek kosztuje ok. 19 zł i starcza na 4 cykle czyszczenia). Całość trwa jakieś 15 minut.
  • Program czyszczenie modułu mlecznego – wykorzystuje płyn Melitta Perfect Clean Liquid (kosztuje ok. 25 zł i starcza na 5 użyć). Mieszasz środek z wodą według zaleceń z opakowania i przepompowujesz przez wężyk, a więc i urządzenie. W podobny sposób przepłukujesz je następnie samą wodę. Łatwizna, trwa to dosłownie kilka minut.
  • Czyszczenie modułu zaparzania – wyjmujesz zaparzacz, który pokazałem w części o budowie, myjesz go pod bieżącą wodą, czekasz, aż wyschnie, i montujesz. To tyle, a wystarczy go myć co ok. 7 dni, aby cieszyć się świetnym smakiem kawy. W tym przypadku nie potrzeba żadnego środka czyszczącego.

  Jak się okazało, cały zestaw do czyszczenia wraz z filtrem to koszt ok. 114 zł, lecz dobrze szukając, być może zejdziesz nawet poniżej 100 zł.

  Melitta LatteSelect F63/0-201, a obok kompatybilne środki czyszczące

  Wydajność jest bardzo dobra, ten komplet starczy Ci na wiele miesięcy. Do mojego ekspresu nadają się zresztą te same produkty, więc wiem, co piszę.

  A łatwość konserwacji? Niczego nie musisz się tu obawiać. Swoje dokłada bowiem wyświetlacz, na którym zobaczysz poszczególne kroki, które trzeba wykonać. A że najczęściej sprowadzają się do dolania wody lub opróżnienia tacki ociekowej, całość jest łatwa i nie trwa zbyt długo.

  Nie testowałem okresowego czyszczenia, ponieważ wypada tak samo jak w moim ekspresie: te same środki, te same kroki do wykonania. Nie mam żadnych obiekcji w tym aspekcie. Ekspresy Melitta nie są kłopotliwe podczas konserwacji, a i nie wołają o nią zbyt często.

  Ostateczny werdykt

  Melitta LatteSelect F63/0-201 to rewelacyjny ekspres automatyczny. Trudno znaleźć mi drugi model, który robi tak smaczne, aromatyczne kawy i zapewnia przy tym tyle dodatkowych funkcji. To jeden z najlepszych oraz najbardziej opłacalny ekspresów do domowego użytku.

  Chcesz kupić ten ekspres? Sprawdź aktualne ceny Melitta LatteSelect F63/0-201:

  Konesso

  Trochę gorzej, gdy ma trafić do biura, ponieważ nie ma ogromnej tacki ociekowej czy pojemnika. Przy sporej ilości kaw dziennie będzie więc wymagał dość częstego uzupełniania wody czy opróżniania tacki.

  Aby dokonać ostatecznej decyzji zakupowej, poznaj wszystkie plusy, minusy i cechy neutralne ekspresu Melitta LatteSelect F63/0-201, które zanotowałem podczas moich testów.

  Plusy Melitta LatteSelect F63/0-201

  • Melitta LatteSelect F63/0-201 to jeden z najlepszych ekspresów pod względem smaku oraz aromatu parzonych kaw. Wyprzedza w tym wiele kosmicznie drogich modeli. Nie ma tu mowy o zbyt płytkim smaku kaw mlecznych czy za mało intensywnym w przypadku czarnych kaw. Jestem wręcz przekonany, że Ty także od razu to docenisz.
  • Spienione mleko ma rewelacyjną jakość. Gęste, puszyste, aksamitne, a w dodatku o jednolitej konsystencji. Tak jak w przypadku oceny smaku napojów, tak i w tym ekspres Melitta reprezentuje absolutną czołówkę.
  • 12 kaw (a także 3 dodatkowe opcje) to okazja do testowania nowych napojów. Dostajesz długą listę, na której nie powinno Ci niczego brakować.
  • Zarówno mielenie, spienianie, jak i czyszczenie wężyka bądź płukanie są stosunkowo ciche. Widać, że producentowi zależało, aby Melitta LatteSelect F63/0-201 nie była zbyt hałaśliwa. W wielu przypadkach pozwala to na robienie kawy wczesnym rankiem – bez obawy o to, że ekspres obudzi innego domownika.
  • Uwielbiam swobodę ustawień dotycząca kaw, którą często stosuje Melitta. Dzięki niej według uznania zmienisz proporcje, moc oraz temperaturę napojów. Imponuje szczególnie zakres pojemności kawy oraz mleka/pianki.
  • Funkcja 2 filiżanek działa idealnie. Zapewni Ci taką samą ilość napoju w obu naczyniach, podwójne mielenie, a więc i pełny smak, oraz brak denerwujących problemów, np. z odsuwającymi się od siebie szklankami/filiżankami.
  • Sterowanie opiera się na kilku elementach: pokrętle z funkcją przycisku, dotykowych sensorach i ekranie. W praktyce w bardzo prosty sposób zaparzysz kawę czy zmienisz jej ustawienia. Nie musisz długo studiować instrukcji, aby wiedzieć, co do czego służy.
  • Jeżeli mieszkasz razem z innymi kawoszami, wszyscy docenicie 6 profili możliwych do stworzenia. W tym ekspresie nie musisz co chwilę zmieniać np. proporcji napoju, który pije kilka osób. Wystarczy skorzystać z profili użytkownika.
  • Dwukomorowy pojemnik na ziarna to skarb dla osób, które często testują nowe kawy. Bez problemu rotujesz gatunkami, nie musząc czekać, aż opróżnisz cały zbiornik, by nasypać drugą kawę. To rozwiązanie daje też inną możliwość: jednoczesnego stosowania ziaren typowo pod czarne kawy, jak i tych odpowiednich do mlecznych napojów.
  • Wypada docenić obsługę kawy mielonej. Rzadko spotykana funkcja w tej kategorii.
  • Dozownik typu all-in-one ma szeroki zakres regulacji, który kończy się na 14 cm. Efekt? Zmieścisz pod nim przeróżne szklanki, kubki i filiżanki, w tym te wyższe do kaw mlecznych o większej pojemności.
  • Wolnostojący pojemnik na mleko oznacza swobodę: wężyk równie dobrze umieścisz bezpośrednio w kartonie z mlekiem. Tym sposobem masz jedną część do mycia mniej.
  • Czyszczenie ekspresu nie sprawia żadnych problemów. To rutynowe nie może być już bardziej zautomatyzowane; nawet wężyk praktycznie sam się czyści. Okresową konserwację ułatwiają powiadomienia na wyświetlaczu. W dodatku środki czyszczące są wydajne i nie za drogie. Cieszy także wkład filtrujący w zestawie.
  • Patrząc na wszystkie zalety i zestawiając je ze słabszymi stronami, ten ekspres ma bardzo dobrą cenę. Znakomicie wpisuje się w ranking ekspresów do kawy do 3000 zł. Znam prawie 2 razy droższe modele, które nie oferują tylu przydatnych funkcji i nie robią tak dobrej kawy.

  Minusy Melitta LatteSelect F63/0-201

  • Spodziewałem się większej tacki ociekowej na skropliny. W praktyce ma niewielką przestrzeń. Wymaga częstszego opróżniania, zwłaszcza gdy robisz większą ilość kaw dziennie. Pamiętaj jednak, że dzięki temu łatwiej ją z kolei opróżnić czy umyć.
  • Zwykle nie punktuję tego jako minus, ale tym razem wypomnę przewód zasilający o długości 1 metra. Dlaczego? Ponieważ Melitta LatteSelect F63/0-201 to dość szeroki i głęboki ekspres. Uważam, że producent powinien dołożyć jeszcze kilkadziesiąt centymetrów kabla, aby ułatwić użytkownikom ulokowanie sprzętu. Niemniej nie dla każdego będzie to minus, kwestia indywidualna.
  • Funkcja gorącego mleka średnio się sprawdza. Jest ono letnie, szczególnie gdy przed podgrzaniem w ekspresie dopiero co stało w lodówce. Sęk w tym, że tak jest praktycznie z każdym ekspresem, który oferuję tę funkcję. To dlatego, że mleko nie może być bardzo szybko podgrzane do wysokiej temperatury, gdyż się przypali. Niemniej uwzględniłem to na liście minusów, bo wiele osób może liczyć na inny efekt.

  Cechy neutralne Melitta LatteSelect F63/0-201

  • Zbiornik na wodę ma 1,8 l pojemności, co stanowi całkiem dobry wynik pod użytek domowy… w porównaniu do użytku w biurze. Tam będzie wymagał częstszych dolewek. Na korzyść działa z kolei konstrukcja tego elementu; łatwo wlać do niego wodę. Ostatecznie specyfika pojemnika na wodę nie przechyla się ani na plus, ani na minus.
  • Melitta LatteSelect F63/0-201 to ogólnie ładny, nowocześnie wyglądający ekspres, ale jak to zwykle bywa z urządzeniami tej firmy, obudowa to w większości wykończenie piano black. A ono z kolei lubi uwidaczniać na sobie kurz i zbierać mikroryski. Na szczęście na froncie, wokół dozownika, zastosowano już matowe tworzywo. W dodatku w srebrnym kolorze (nie widać tak na nim plamek, a dodatkowo urozmaica stylistykę).
  • Chwilę musiałem się przyzwyczaić do czułości dotykowych sensorów. Nie działają tak jak dotyk w smartfonie, ponieważ szybkie muśnięcie ikonki nie wywoła reakcji. Musisz przytrzymać na niej palec, ale że nie jest to jakoś uporczywie długie, cecha neutralna, a nie minus.

  Biorąc to wszystko pod uwagę, uważam, że wymienione minusy to bardziej drobne mankamenty, zwłaszcza na tle tak wielu i tak ważnych zalet. Dlatego też z ręką na sercu przyznaję temu urządzeniu maksymalną ocenę 5/5.

  Gorąco polecam zakup, bo trudno mi uwierzyć, aby ekspres tej jakości mógł kogoś rozczarować. Dodatkowo przyznaję mu odznaczenie 'Dobra cena’, bo nie kosztuje wiele jak na to, co zapewnia.

  Materiał reklamowy dla marki Melitta, ponieważ otrzymałem zapłatę za wykonanie testu. Moja opinia o produkcie pozostaje niezależna, subiektywna i bez ingerencji osób trzecich.

  Ocena Melitta LatteSelect F63/0-201:

  Ocena 5 prorankingi

  Odznaczenia Melitta LatteSelect F63/0-201:

  prorankingi polecają - odznaczenie

  odznaczenie dobra cena od prorankingów

  Oceń publikację
  [Głosy: 28 Średnia: 4.4]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  82 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments
  Krzysztof
  14 dni temu

  Dzień dobry. Dziś zauważyłem, że podczas robienia kawy, kawa leci nie tylko z dysz. Jakby „przeciekała” dookoła I leci na ścianę ekspresu. Mam nagrany filmik. Co może być przyczyną ?

  Marek
  2 miesięcy temu

  Dzień dobry,
  Użytkuję ten ekspres zaledwie od 7 lutego, a już pojawił się komunikat o konieczności przeprowadzenia odkamieniania. Od początku stosuję oryginalny filtr do wody. Robię 3 kawy dziennie (100 ml mleka i 125 ml kawy). W instrukcji widnieje informacja, że gdy stosuje się ów filtr, to odkamienianie wystarczy zrobić raz w roku. Na razie nie miałem komunikatu o konieczności wymiany filtra. Skąd więc komunikat o tak wczesnej konieczności odkamienienia urządzenia ?
  Jeśli rzeczywiście jest to konieczne, to czy po przeprowadzenia odkamieniania mogę używać tego samego filtru, który był założony do tej pory, aż do pojawienia się komunikatu o konieczności jego wymiany ? Ekspres jest bardzo fajny i robi świetne kawy, ale tak szybka konieczność odkamieniania trochę mnie zaskoczyła.

  Marek
  2 miesięcy temu

  OK. Dziękuję za odpowiedź.

  Mikołaj
  2 miesięcy temu

  Panie Łukaszu, mnie również skusiła ta profesjonalna recenzja.
  Mam tylko pytanie czy wersja z inną końcówką MELITTA LATTESELECT F63/0-211 to jakiś następca? Mam opcje kupić taniej niż 201 i nie wiem czy nie ma jakiegoś haczyka 🙂

  Last edited 2 miesięcy temu by Mikołaj
  Anna
  4 miesięcy temu

  Panie Łukaszu!
  Świetna i baaaardzo dokładna recenzja.
  Waham się pomiędzy zakupem Melitta LatteSelect F63/0-201 a Melitta Barista T Smart F83/0-102?
  Jakaś podpowiedź przed ostatecznym wyborem?

  Dzoker
  4 miesięcy temu

  Melitta powinna Ci odpalic sporą prowizję za tak dobrą robotę. Latte select juz w drodze do mnie 🙂

  Łukasz
  4 miesięcy temu

  Panie Łukaszu,

  Dziękuję za mega info.

  Waham się pomiędzy Melitta z tej recenzji oraz Krups Intuition Expercience EA 877d

  Który ekspres lepiej wypada pod kątem jakości kawy?

  Dziękuję i pozdrawiam,
  Łukasz

  Liliana
  5 miesięcy temu

  Witam! Jestem zachwycona wyczerpującą recenzją. Ekspres Melitta LatteSelect F63/0-201 był jednym z kilku rozważanych, ale sądzę, że po wszystkim, co przeczyłam, moje poszukiwania dobiegły końca. Mam tylko jedno pytanie, a uzyskana odpowiedź będzie dla mnie kluczowa. Czy kawy mleczne z tego ekspresu są gorące, czy tylko ciepłe? Wiem, że niska temperatura takich kaw z niektórych ekspresów jest mankamentem (przynajmniej dla mnie).
  Pozdrawiam!!

  Liliana
  5 miesięcy temu

  Dziękuję za odpowiedź i za podpowiedź 😁

  Grzegorz
  5 miesięcy temu

  Noooooo. Panie Łukaszu. Brawo. Niezwykle wyczerpująca recenzja. Tak powinny wyglądać wzorcowe recenzje. Do chwili przeczytania tej recenzji byłem przekonany , że kupię De’Longhi. Cena poszybowała już do około 4500 zł. Drogo. No i proszę. Dzisiaj przeglądając inne recenzje zobaczyłem Melitta LatteSelect F63/0-201. Potem znalazłem Pana niesamowitą i wyczerpującą recenzję. To sprawiło ,że moja ostateczna decyzja padła na ten konkretny ekspress Oczywiście poinformowałem żonę o tej decyzji. Dziękuję za ten obszerny materiał i pozdrawiam.

  Przemek
  5 miesięcy temu

  Panie Łukaszu, m.in. po lekturze Pana obszernego testu i tekstu, zdecydowałem się na zakup bliźniaczego ekspresu CI Touch Plus. Po tyg. korzystania, zrodziło mi się kilka wątpliwości. Pierwsze. Czy to normalne, że ilość mleka pobierana z naczynia do spienienia (np. do latte macchiato lub spienione mleko), jest o około połowę mniejsza niż zadeklarowana? Ustawiam 200 ml, otrzymuję ok. 100 ml. Co ciekawe ilość mleka w napoju „gorące mleko” jest prawidłowo „przetwarzana” przez ekspres (deklaruję 100 ml, a otrzymuję nawet 115 ml). Czy ten typ tak ma, czy też jednak mamy do czynienia z jakąś usterką? Drugie. Zauważyłem, ze pasek postępu przygotowania napoju mlecznego zaczyna postępować jeszcze zanim z dyszy wyleci pierwsza kropla mleka. Być może jest to normalne, ale wolę się upewnić. Jest niemal połowa postępu i dopiero wówczas zaczyna lecieć spoenione mleko. Trzecie. Czy mozna przywrócić domyślne nastawy zdefiniowanych kaw inaczej niż poprzez przywrócenie ustawień fabrycznych? Czwarte. Niektóre krążki… Czytaj więcej »

  Dariusz
  6 miesięcy temu

  Witam . Kupiłem ten produkt, czy może ktoś podpowie jak zatwierdzić ( zrobić) kawę z menu na wyświetlaczu? Weszłem w przepisy ustawiłem kawę,mleko , moc , i potem exit i nic , wychodzi się na panel główny…

  Przemek
  6 miesięcy temu

  Dziękuję za bardzo dobry test. Rozważam zakup modelu Barista TS Smart F86/0-100. Czy róznica pomiędzy nimi sprowadza się tylko do funkcji smart Baristy? Czy pod względem solidności wykonania i trwałości to identyczny, wysokiej klasy produkt. Byłbym w stanie zrezygnować z funkcji Smart, jeśli rzeczywiście w wymienionych przeze mnie aspektach LatteSelect F63/0-201 jest jednak lepszy.
  Z góry dziękuję za odpowiedź

  Natalia
  11 miesięcy temu

  Super recenzja ekspresu. Już chwilę czadu zastanawialiśmy się z mężem nad kupnem ekspresu ale nie widzieliśmy jaki wybrać. Po Pana recenzji zdecydowaliśmy się właśnie na ten ekspres teraz czekamy aż do nas dotrze żeby przetestować, to będzie nasz pierwszy ekspres ciśnieniowy. Pozdrawiam

  Marcin
  1 rok temu

  Witam ,

  Dobra recenzja ekspresu Melitta. Dzięki tak dokładnej analizie postanowiłem zakupić wspomniany ekspres i jestem mega zadowolony. Mam jedno pytanie. Dlaczego wyświetla się komunikat aby opróżnić pojemnik na skropliny kiedy pływak pokazuje ,ze nie jest do końca pełny ( zaledwie połowa pojemnika)?

  Pozdrawiam serdecznie

  Marcin
  1 rok temu

  Zgadza się , opróżniłem pojemnik przed komunikatem aby to zrobić. Chyba powoli wraca do normy.

  Marcin
  1 rok temu

  Odnośnie zaparzacza kawy , czy w całości można go myć pod bieżącą wodą? Serwisanci zwracają uwagę aby nie moczyć mlynka.

  Marcin
  9 miesięcy temu

  Witam Panie Łukaszu.

  Po 4 miesiącach padła w ekspresie pompa wody. Serwis bezproblemowy co jest także na korzyść Melity. Mam jednak pytanie- serwis zalecił wymianę filtra ponieważ był on przyczyną usterki i stosowanie oryginalnego filtra Filtr jak i inne płyny używam tylko wskazanych przez producenta, filtr był świeżo po wymianie. W związku z tym czy mógłbym używać ekspresu bez filtra i wlewać wodę filtrowaną z czajnika ? Wpłynie to na samo urządzenie ?

  Pozdrawiam

  Marek
  6 miesięcy temu

  Najprawdopodobniej, jeżeli opróżni się pojemnik jak ekspres jest wyłączony, to „on” o tym nie wie i nie kasuje licznika ilości zrobionych kaw. Pływak może być tylko dla użytkownika a nie jest podłączony z czujnikiem poziomu

  Krzysztof
  1 rok temu

  Świetna, bardzo dokładna recenzja. Przekonał mnie pan do zakupu tego ekspresu. To będzie nasz pierwszy ekspres ciśnieniowy. Pozdrawiam.

  Anna
  1 rok temu

  Świetna, rzetelna recenzja, sama jestem zachęcona do zakupu tego modelu ale chcę zapytać o model Barista-czy też taka świetna kawa i pianka czy lepsza? Nie znam żadnego ekspresu ale potrzebuję aby robił 2 kawy mleczne na raz a Barista to wyższy model od Latteselect?

  Anna
  1 rok temu

  Dziękuję, upewniłam się że zakupie LatteSelect :-). Solidny test zachęcił do zakupu.Dziękuję

  Paulina
  1 rok temu

  Bardzo pomocna recenzja.
  Czy wiesz może czy pianka mleczna jest taka jak w juta e8 ?

  Alicja
  1 rok temu

  Super robota, świetna recenzja, bardzo wyczerpująca i przydatna. Od kilku dni wiem już, że chcę Mellitę ale nie wiedziałam, który model. Znalazłam tutaj odpowiedzi na wszystkie nurtujące mnie pytania i wybrałam. Jutro kupuję LatteSelect F63/0-201. Dziękuję

  Grażyna
  1 rok temu

  Witam.mam już trzy tygodnie express kawy mellita latte select dlaczego robi kawy mało gdy ustawiam latte machismo robi mle kawy jest ustawione 220 ml robi połowy szklanki

  Dariusz
  6 miesięcy temu
  Reply to  Grażyna

  Mam to samo

  Joanna
  1 rok temu

  Od tygodnia jestem posiadaczem tego cuda, jest super. Dwie uwagi: czerwony pływak nie jest demontowany i wężyk do mleka jest za krótki. To ogromne usterki w porównaniu do innych😁😁😁😁😁 (których nie zauważyłam) . Gdzie mogę kupić dłuższy wężyk (chodzi też o parametry)? Przy robieniu kaw mlecznych np. 6 muszę zawsze czyścić przewód, czy jest możliwość ominięcia tego procesu?

  Łukasz
  7 miesięcy temu

  W instrukcji znalazłem informację o możliwości pominięcia czyszczenia, i zrobienia kolejnych kaw mlecznych. Czy robiąc kilka kaw muszę po każdej czyścić, czy dopiero po wszystkich?

  Anna
  1 rok temu

  Czy naprawa Mellity jest droga?? tzn. części i serwis?
  Wcześniej myślałam nad SIEMENS EQ.6 Plus S100 TE651209RW. Teraz mam dylemat pomiędzy Siemensem, a Melitta Latte Select F63/0-201…

  Robert
  1 rok temu

  Witam, bardzo dobra recenzja.
  Czy do ekspresu można stosować wodę zmiękczoną, która nie posiada żadnej twardości na pasku?
  Pozdrawiam

  Mariusz
  1 rok temu

  Witam , gratuluję porządnej recenzji. Mam pytanie, co do płynu Melitta Perfect Clean, w przypadku robienia kaw mlecznych producent zaleca czyscić tym płynem moduł mleczny raz na tydzień. Płyn starcza tylko na 5 użyć, a kosztuje koło 30 zł. Więc miesięcznie wychodzi dość drogo. Czy stosuje się Pan do zaleceń producenta, czy może używa zamiennych płynów? Pozdrawiam

  Monika
  1 rok temu

  Mam pytanie, bo tam gdzie mieszkam jest problem z dostepnoscia Latte Select. Czy CI Touch ktory wydaje sie roznic najmniej (kolor przyciskow i 2 kawy mniej – white i creama) bedzie rowniez dobra opcja?

  Basia
  1 rok temu

  Cześć. Mega gratulacje. Odwaliłeś kawał do rej roboty. Dzięki Tobie i Twojemu rankingowi nie szukam dalej. Bralam pod lupę Jurę, ale po Twojej prezentacji jutro lecę na zakupy 😄 Serdeczne dzieki za pomoc.

  Anna
  1 rok temu
  Reply to  Basia

  Czy zakupiła Pani ten express?

  Sławek
  1 rok temu

  Po Twoim teście jestem gotowy do zakupu, jednak żona staje okoniem bo srebrny 🙁 Czy ten model występuje też jako czarny czy jestem skazany na model F63-102 z mniejszym wyborem kaw?

  Sławek
  1 rok temu

  To jeszcze zapytam czym się różni model F63-*** od F63/0-***?

  Robert
  1 rok temu

  Fachowa recenzja, wszystko idealnie opisane.

  Paulina
  1 rok temu

  Dzięki Pana recenzji jestem od wczoraj posiadaczką Latte Select. Mam nadzieję, że posłuży 🙂

  Paulina
  1 rok temu

  Użytkuję ekspres już prawie 1,5 miesiąca, czyszczę układ mleczny raz w tygodniu, zaparzacz także i mam wrażenie, że fusy (krążki) w pojemniku są bardziej mokre niż wcześniej. Zwykle pierwsze dwa krążki są rozsypane. Czy mam się martwić? To zależy od kawy?

  Michał
  1 rok temu

  Gdyby Pan kupował jeszcze raz 1 wybrałby Pan F63 zamiast F53 ? Czy został przy modelu F53?

  Michał
  1 rok temu

  Cześć! Dziękuję za odpowiedź 🙂

  A czy F63 CI Touch i F63 Latte Select to ten sam ekspres ? Czy są jakieś różnice ?

  Wracając jeszcze do tematu F53, a F63. Tutaj przewagą wyższego modelu jest możliwość robienia dwóch kaw mlecznych, lepsza pianka i mniej rysująca się obudowa. Czy coś pominąłem jeszcze?

  Anna
  1 rok temu

  A czy F63 Latte Select od F63 CI TOUCH różni się mocno w kawach? Zastanawiam się który wybrać… Różnica w cenie jest spora bo aż 500 zł i teraz mam wątpliwości który 🙁

  Grzegorz
  2 lat temu

  Witam,
  super test i recenzja!!!
  Mam jednak pytanie co do awaryjności sprzętu? Wspomina Pan, że ma już ekspres tej firmy ale jak długo go Pan użytkuje i czy były jakieś z nim problemy. Zakładam tutaj scenariusz ze wszelkie czyszczenia i konserwacje wykonuje się na bieżąco i zgodnie z zaleceniami.

  Będę wdzięczny za odpowiedź bo planuje kupić właśnie testowany model i tylko kwestia awaryjności mnie zastanawia (być może z powodu tego, że w jednym sklepie, który specjalizuje się w sprzedaży ekspresów dostałem informację, że Melitta to nie bo się psuje i ciągle będzie na serwisie, tak samo jak Nivona a tylko Jura sie liczy)

  Pozdrawiam

  Grzegorz
  2 lat temu

  Super dziękuję za odpowiedź 🙂
  Nazwy sklepu nie chce zdradzać (nie wiem czy wypada) ale to był sklep stancjonarny w Warszawie i chyba masz rację bo jak tylko weszliśmy z żoną i ledwo zdążyliśmy się odezwać to arogancka Pani od razu wkroczyła do akcji i powiedziała że Jura za 5500 zł jest warta rozważenia (lub droższy model) a reszta to nie ma sensu. Nawet nie dała nam dojść do słowa i na dobrą sprawę nie poznała naszych wymagań i preferencji co do budżetu a pomijam już funkcjonalności 🙂

  Także jeszcze raz dziękuję bo dzięki takim ludziom jak Ty życie i wybory sprzętu stają się przyjemne 🙂