W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Miejsce na ekspres do kawy w kuchni – Gdzie go postawić?

author avatar
Łukasz Proszek
Komentarze:  0

Uwielbiam ekspres do kawy, który stoi w mojej kuchni! Druga sprawa, że na blacie spoczywa sporo innych sprzętów i akcesoriów. Testując większe modele, często miałem problem, gdzie postawić ekspres w kuchni – stąd pomysł na artykuł. Poniżej dowiesz się wszystkiego na temat rozsądnego ulokowania ekspresu w kuchni!

Miejsce na ekspres do kawy w kuchni – Gdzie go postawić?

Spis treści:

  Miejsce na ekspres w kuchni a wymogi z instrukcji

  Instrukcję obsługi warto przeczytać nie tylko po to, żeby wiedzieć, jak korzystać z nowego ekspresu. Dzięki temu dowiesz się również, jak ustawić swój sprzęt, aby zapewnić sobie komfort użytkowania. Do tego dochodzi też kwestia bezpieczeństwa.

  Uważaj, aby ekspres nie stał zbyt blisko źródeł ognia i ogólnie ciepła. Mowa tu zwłaszcza o kuchence. Nie narażaj sprzętu na nadmierne ciepło, gdyż grozi to awarią.

  Sprawdź również, czy po ustawieniu urządzenia w wybranym miejscu kabel jest prosty. Pamiętaj, nie powinien być mocno zwinięty lub wręcz pozaginany. Uszkodzenie przewodu wiąże się z brakiem możliwości dalszego parzenia kawy w ekspresie.

  Do tego dochodzi kilka innych, istotnych zasad:

  1. Ekspres ma stać na równym, stabilnym podłożu. Upewnij się też, że powierzchnia jest odporna na działanie wysokiej temperatury.
  2. Postaraj się, aby ekspres nie był narażony na działanie wilgoci.
  3. Umieść urządzenie w takim miejscu, gdzie znajduje się odpowiednie gniazdko, a więc z uziemieniem. Zwróć uwagę na napięcie sieciowe.
  4. Wiele ekspresów ma po bokach szczeliny/kratki wentylacyjne, a zakrycie ich stanowi błąd w użytkowaniu ekspresu. Zazwyczaj producenci wymagają 5 – 10 cm odstępu od sąsiadujących mebli czy ścian.
  5. Kabel nie powinien wisieć na krawędzi blatu kuchennego, stołu bądź innej powierzchni. Dopilnuj, aby nie stykał się z gorącym podłożem. Dotyczy to też samej obudowy ekspresu.
  6. Dopilnuj, aby małe dzieci nie miały łatwego dostępu do urządzenia. Poza ich zasięgiem ma być również przewód zasilający.

  Ranking ekspresów do kawy – zwycięzca

  Jura E8 (EB)

  Miejsce na ekspres w kuchni a komfort użytkowania

  Kupując dobry ekspres do kawy, z pewnością chcesz, aby robienie kawy było przyjemnością, wręcz rytuałem. Musisz mieć świadomość, że na to wpływa nie tylko typ urządzenia, ale i miejsce ustawienia. To kluczowa kwestia, więc dobrze przemyśl, gdzie postawisz nowy nabytek.

  Jak wiesz, do prawidłowego działania ekspres do kawy potrzebuje wody. Najlepiej więc ustaw go na tyle blisko zlewozmywaka, aby móc wygodnie i szybko napełniać zbiornik (jednocześnie nie narażając sprzętu na działanie wilgoci). Gdy postawisz sprzęt daleko, prędko zacznie Cię męczyć ciągłe noszenie pojemnika w tę i z powrotem.

  Pozostając w temacie zbiornika na wodę, zwróć uwagę na łatwość jego wyjmowania. Nic nie powinno Ci w tym nadmiernie przeszkadzać. Przyznasz, że np. ciągłe odsuwanie od ekspresu puszek z kawą i herbatą czy innych przedmiotów jest uciążliwe, prawda? Tak samo jak odsuwanie od ściany całego ekspresu. Musisz więc to starannie rozplanować.

  Istotną rolę odgrywa też łatwy dostęp do kubków i filiżanek. Zazwyczaj ekspresy do kawy stoją w pobliżu szafki z zastawą i to słuszne wyjście. Nie odchodzisz daleko, aby mieć w czym zaparzyć gorący napój. Druga sprawa, że niektóre modele same w sobie oferują podstawkę na filiżanki czy nawet kubki oraz szklanki.

  Melitta Latticia OT F30/0-100 górna tacka na filiżanki

  Nie zapomnij również o kawie. Także musisz mieć ją w pobliżu sprzętu, zwłaszcza gdy to np. ekspres kolbowy z rankingu. To skróci czas przygotowania napoju. Zapobiegnie też niepotrzebnej irytacji, że musisz ciągle chodzić, bo potrzebne rzeczy znajdują się w różnych częściach kuchni.

  Masz wrażenie, że myśląc nad miejscem do ustawienia ekspresu, trzeba uwzględnić sporo kwestii? To prawda. Niemniej propozycji, gdzie powinien stanąć sprzęt, też jest sporo. Przejdźmy do nich.

  Ekspres do kawy na blacie kuchennym – Najlepsze miejsce?

  Blat kuchenny niemal od razu kojarzy się z najlepszym miejscem na ekspres do kawy. Nic dziwnego, bo robienie kawy przy blacie zapewnia wygodę. Zyskasz szybki dostęp do filiżanek, kawy, jak gniazdka elektrycznego oraz źródła wody.

  Melitta LatteSelect F63/0-201 design ekspresu, wygląd zewnętrzny

  Zwykle to na nim ustawiasz też inne urządzenia małego AGD do kuchni, np. mikrofalówkę czy czajnik.

  Na pewno masz na nim niewykorzystaną przestrzeń. To np. sam róg, gdzie raczej nie trzymasz żywności. Jeśli masz tam do dyspozycji gniazdko, sprawa załatwiona.

  Wygląd ekspresu KRUPS Intuition Preference+ EA875U

  Jednocześnie nic nie stoi Ci na przeszkodzie, żeby ustawić ekspres do kawy np. w środkowej części blatu.

  Melitta Latticia OT F30/0-100 szerokość konstrukcji ekspresu

  Stawiając swój ekspres na blacie kuchennym, obstawiam, że zapewnisz sobie łatwy dostęp do wszelkich akcesoriów. Nie chodzi wyłącznie o najlepszą kawę ziarnistą czy szkło na napój. W grę wchodzą również środki do czyszczenia ekspresu.

  Ponadto to zwykle najkorzystniejsze rozwiązanie dla osób, które korzystają z osobnego młynka do kawy oraz elektrycznego spieniacza do mleka. Wraz z ekspresem taki zestaw wymaga więcej miejsca, a blat zwykle je zapewnia.

  Czy aneks kuchenny to dobre miejsce na ekspres?

  Jak najbardziej. Aneks to popularne rozwiązanie w kuchniach otwartych na salon. Parzenie kawy będzie wygodne, zwłaszcza jeśli masz niewielki ekspres, (np. taki, który pokazuje ranking ekspresów kapsułkowych).

  Szczególnie ciekawy pomysł to postawienie sprzętu w miejscu, gdzie kuchnia styka się z pokojem dziennym. Wyznaczysz wówczas granicę między tymi dwiema strefami.

  Gdy dopilnujesz dostatecznie dużej odległości od zlewozmywaka, piekarnika i kuchenki, wszystko będzie w porządku.

  Zobacz specjalne promocje z limitem czasowym!

  Miejsce na ekspres do kawy w kuchni – Parapet

  To nie żart. Jeżeli masz dużo miejsca na parapecie, rozważ ustawienie tam ekspresu. Muszę tu podkreślić, że pomysł sprawdzi się dla wybranych urządzeń, szczególnie kapsułkowych, ewentualnie ekspresów przelewowych z rankingu.

  Gdy masz innowacyjny, rozbudowany sprzęt z systemem spieniającym itp., parapet to kiepski pomysł. Choć sporo zależy od ilości wolnej przestrzeni do dyspozycji.

  Niemniej ekspres stojący w tak nietypowym miejscu będzie zwracał na siebie uwagę. Niewykluczone, że zyskasz dodatkową ozdobę kuchenną.

  Musisz jednak uważać na promienie słoneczne. Nie powinny padać na ekspres do kawy.

  Gdzie powinien stać ekspres do kawy w kuchni – Wnęka

  Nie masz za dużo wolnej przestrzeni? Nic nie szkodzi. Na rynku znajdziesz sporo ekspresów do kawy, które zmieszczą się we wnęce szafy. Popiszesz się kreatywnością, a przy tym unikniesz ciągłego narzekania, że nie ma miejsca do gotowania.

  Chcąc skorzystać z takiego rozwiązania, starannie zmierz dostępną wnękę. Na tej podstawie dobierzesz urządzenie, które będzie do niej pasować.

  Ekspres do kawy stojący we wnęce

  Nie zapominaj, że tak zamaskowany ekspres do kawy musi mieć zapewnioną swobodną cyrkulację powietrza. Nie chcesz chyba, żeby szybko się przegrzał i zepsuł? Dlatego też zostaw mu 5 – 10 cm luzu po bokach.

  Na szczęście np. ranking ekspresów do kawy do 3000 zł przedstawia sporo dość wąskich konstrukcji. Te ze zintegrowanym pojemnikiem na mleko pasują jeszcze bardziej do umieszczenia we wnęce.

  Stół kuchenny a ekspres do kawy

  Duży stół kuchenny to bardzo dobre miejsce na drobne urządzenia, w tym ekspres. Nie przeszkadza na blacie podczas przyrządzania posiłków. Jednocześnie nie narzekasz, że jest za daleko, aby wygodnie parzyć kawę.

  Jest tu jeden mały haczyk, czyli obecność gniazdka. To obowiązkowy punkt. Jeśli przy stole nie masz miejsca do podłączenia ekspresu, pojawia się duży problem.

  Zapewne pomyślisz wówczas o użyciu przedłużacza. To jest jakieś rozwiązanie, ale kłopotliwe. Umieszczony na widoku przedłużacz nie prezentuje się estetycznie. Pojawia się też ryzyko zahaczenia o niego. Wtedy łatwo o wypadek, nawet o zrzucenie urządzenia ze stołu.

  Planujesz zakupy małego AGD do kuchni? Sprawdź tanie i dobre sprzęty z Lidla!

  Gdzie nie stawiać ekspresu do kawy?

  Na pewno nie w pobliżu kuchenki, na której gotujesz. Ekspres będzie szybko się brudził. W dodatku istnieje ryzyko jego awarii na skutek kontaktu z wysoką temperaturą i parą wodną. Urządzenia nie stawiaj też bardzo blisko zlewu.

  Musisz mieć pewność, że sprzęt nie będzie narażony na działanie niekorzystnych czynników. Poza wspomnianym już ciepłem i parą wodną będzie to też woda. Kontakt z nimi, szczególnie częsty, doprowadzi w końcu do usterki.

  Ekspresu do kawy nie stawiaj również przesadnie nisko. Wynika to nie tylko z braku komfortu parzenia napoju. To ważne dla rodziców małych dzieci. Tego typu sprzęt to nie zabawka, dlatego Twoja pociecha nie powinna mieć do niego łatwego dostępu.

  Ponadto unikaj powierzchni, które są nierówne i niestabilne. Staraj się też nie umieszczać urządzenia przy samej krawędzi. Wystarczy chwila nieuwagi, aby zrzucić ekspres. Wtedy zaparzenie kawy nie będzie już możliwe.

  Gdzie postawić ekspres do kawy, jeśli w kuchni nie ma miejsca?

  Jedno z lepszych miejsc to salon, a dokładniej kącik kawowy. Zyskujesz możliwość zaparzenia gorącego napoju bez potrzeby wychodzenia z pomieszczenia. To wygodne nie tylko, gdy siedzisz i relaksujesz się w samotności. Ekspres w pokoju dziennym docenisz też podczas odwiedzin gości.

  Kolejna propozycja to biuro. Masz osobne pomieszczenie do pracy? To bardzo dobre miejsce na ekspres! W końcu prawdopodobnie i tak podczas wypełniania obowiązków pijesz przynajmniej jedną filiżankę. Nie musisz nawet odchodzić od biurka, aby zaparzyć kawę, która doda Ci energii.

  Są też osoby, które ustawiają sprzęt w sypialni. Brzmi to oryginalnie, ale ma sens, zwłaszcza jeżeli każdy dzień rozpoczynasz od kawy. Wstajesz z łóżka, robisz kilka kroków i parzysz napój, aby się obudzić. Jeśli przy sypialni masz łazienkę, kłopot z napełnianiem zbiornika na wodę załatwiony.

  Podsumowanie

  Gdzie najlepiej ustawić ekspres do kawy w kuchni?

  Najlepszymi, najbardziej naturalnymi miejscami w kuchni na ekspres do kawy są blat oraz aneks. W grę wchodzi również stół, wnęka, a nawet parapet. Ważne, aby spełnić wymogi z instrukcji, mając też szybki dostęp do wody, kawy czy filiżanek.

  Oceń publikację
  [Głosy: 1 Średnia: 5]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments