W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Mikrofalówka nie grzeje – Przyczyny i rozwiązania

author avatar
Łukasz Proszek
Komentarze:  0

Twoja mikrofalówka nagle przestała grzać lub grzeje bardzo słabo? Musisz zatem wiedzieć, co z tym zrobić. W moim artykule podaję wszystkie przyczyny tej awarii. Nie zabrakło oczywiście rozwiązań problemu.

Mikrofalówka nie grzeje – Przyczyny i rozwiązania

Spis treści:

  Uszkodzenie magnetronu

  Jednym z najczęstszych powodów nieodpowiedniej pracy mikrofalówki jest uszkodzony magnetron. Sprawdź najpierw ten element. Nie zawsze okazuje się on zepsuty, więc niekoniecznie trzeba będzie go wymieniać. Jeśli jednak mikrofalówka nie grzeje, magnetron to dobry trop.

  Magnetron to po prostu lampa mikrofalowa, czyli najważniejszy element całej mikrofalówki. Jego zadaniem jest przetworzenie prądu w odpowiednie promieniowanie. Dzięki temu możliwe jest podgrzewanie jedzenia i płynów.

  Uszkodzenie magnetronu może mieć kilka przyczyn. Lampę mikrofalową niszczą zwarcia w instalacjach elektrycznych czy przypadkowe wygięcie magnesów, przez co nie powstaje pole magnetyczne. Znajdujące się na magnetronie pierścienie ferrytowe nie mogą być uszkodzone, bo będą zaburzać powstawanie mikrofal.

  • Rozwiązanie: Jeśli magnetron rzeczywiście uległ uszkodzeniu, jedyną możliwością jest wymiana go na nowy. Niestety, lampa mikrofalowa to najdroższa część kuchenki, ale też najważniejsza. Nowy magnetron znajdziesz w sklepach z elektroniką. Oznaczenie odpowiedniego modelu jest widoczne na jego podstawie lub w instrukcji obsługi mikrofalówki.
  • Dodatkowa rada: Czasem niesprawne działanie mikrofalówki jest spowodowane magnetronem, ale nie jego uszkodzeniem. Sprawdź, czy kable nie są poluzowane. Jeśli tak, wystarczy, że poprawisz lutowanie.
  • Dodatkowa rada 2: Nigdy nie uruchamiaj grzania, gdy w mikrofali nic nie ma! W takiej sytuacji fale nie mają w co wnikać, przez co odbijają się we wnętrzu, mogąc uszkodzić magnetron.
  • Dodatkowa rada 3: Magnetron musi być na bieżąco chłodzony podczas swojej pracy. Odpowiada za to wentylator. Jeżeli kiedykolwiek zauważysz, że przestał wydawać dźwięki, jak najszybciej go wymień (zlecając to specjaliście). To duża tańsza naprawa niż późniejsza wymiana magnetronu.

  Ranking mikrofalówek wolnostojących – zwycięzca

  LG MH6535GIS

  Spalony bezpiecznik

  Równie częsta przyczyna tego, że mikrofalówka nie grzeje, co problem z magnetronem. Bezpiecznik ulega awarii zazwyczaj wtedy, gdy kuchenka jest przegrzana (bo np. za długo pracuje, ma zasłonięte otwory wentylacyjne czy po prostu to model do 4 liter).

  Bez bezpiecznika mikrofalówka nie ma jak podgrzewać dań. Omawiany element odcina bowiem zasilanie. Aby sprawdzić, czy usterka dotyczy bezpiecznika, sprawdź jego ciągłość miernikiem (omomierzem).

  • Rozwiązanie: Wymień bezpiecznik na nowy. Na szczęście to tania część. Jej koszt wynosi od kilku do kilkudziesięciu złotych, zależnie od modelu.

  Niedziałający czujnik zamykania drzwi

  Inną przyczyną nieprawidłowego działania mikrofalówki jest zepsuty czujnik zamykania drzwi (nazywany też mikroprzełącznikiem). Tylko jeśli komora jest szczelnie zamknięta, powstaje właściwe promieniowanie i zwiększa się temperatura jedzenia. Mikrofale nie mogą uciekać na zewnątrz.

  Niedomknięte drzwi mikrofalówki sprawiają, że cały proces grzania nie odbywa się prawidłowo. Każdy sprzęt ma specjalny mikroprzełącznik. Jego zadaniem jest dokładne zamykanie drzwiczek.

  Zdarza się jednak, że czujnik ulega awarii. Wtedy nie jest w stanie odczytać, czy drzwi urządzenia są zamknięte, czy nie. Finalnie mikrofalówka nie grzeje.

  • Rozwiązanie: Mikroprzełącznik (jeden lub kilka w zależności od modelu) sprawdzisz za pomocą miernika. Przyłóż go w odpowiednie miejsca i przekonaj się, czy czujnik działa prawidłowo i czy każdy z nich ma właściwą ciągłość. Jeśli nie, zepsuty element trzeba wymienić na nowy.

  Planujesz zakupy sprzętu do domu? Sprawdź promocje w zaufanych sklepach!

  Płytka mikowa

  Jeśli nie wiesz, dlaczego mikrofala nie grzeje, a powyższe opcje się nie sprawdziły, kolejną możliwością jest uszkodzona płytka mikowa.

  Płytka mikowa znajduje się na antenie i stanowi pewnego rodzaju osłonę. Jest to jeden z najczęściej psujących się elementów w kuchenkach mikrofalowych.

  • Rozwiązanie: Sprawdź, czy płytka nie jest zabrudzona lub uszkodzona. Jeśli okaże się wadliwa, wymień ją na nową. Płytka mikowa to niedrogi element wyposażenia mikrofalówki.
  • Dodatkowa rada: Jeśli po włączeniu mikrofalówki zauważysz iskrzenie, z dużym prawdopodobieństwem jest to spowodowane właśnie uszkodzeniem płytki mikowej.

  Przepalenie kondensatora

  Istotnym elementem każdej kuchenki mikrofalowej jest kondensator. To w nim kumuluje się energia elektryczna. Jego przepalenie skutkuje więc tym, że mikrofala nie grzeje. Jak naprawić taką awarię i sprawdzić działanie kondensatora? Okazuje się, że nie jest to takie łatwe.

  Kondensator kumuluje i przechowuje duże ilości energii elektrycznej, które mogą być śmiertelne. Dlatego zachowaj ostrożność, sprawdzając ten element lub zleć to specjaliście (co w tym wypadku szczególnie doradzam!). Nawet po odłączeniu urządzenia od źródła zasilania w kondensatorze mogą znajdować się spore ilości energii.

  • Rozwiązanie: Aby upewnić się, czy kondensator jest przepalony, użyj multimetru, który umożliwia także sprawdzenie jego pojemności. Przed rozpoczęciem prac koniecznie całkowicie rozładuj kondensator. Jeśli okaże się, że jest uszkodzony, wymień go na nowy z zachowaniem wszelkich środków ostrożności.
  • Dodatkowa rada: Kondensatory w mikrofalówkach mają rezystory rozładowujące. Jeśli jednak element ten jest uszkodzony, napięcie może gromadzić się w okolicach zacisków. Dlatego skorzystaj z pomocy fachowca lub po kilku minutach od odłączenia urządzenia zrób zwarcie zacisków. Wykorzystaj w tym celu wkrętaki z bardzo dobrze izolowanymi uchwytami.

  Masz dość awarii swojej mikrofalówki? Zobacz moje niezależne zestawienia, aby kupić nowy model:


  Niesprawny moduł sterowania

  Moduł sterowania w mikrofalówce pozwala kontrolować i zmieniać ustawienia oraz pracę urządzenia. Jak każdy element może ulec uszkodzeniu. Jeśli panel sterowania nie działa prawidłowo, mikrofalówka nie grzeje, nie uruchamia się lub przerywa pracę, sprawdź moduł sterowania.

  • Rozwiązanie: Jeśli podejrzewasz moduł sterowania jako sprawcę awarii sprzętu, najlepiej oddaj mikrofalówkę do elektryka. Może okazać się, że wymiany wymagają tylko niektóre podzespoły, a nie cały panel. Uszkodzony moduł trzeba wymienić.

  Planujesz zakupy małego AGD do kuchni? Sprawdź tanie i dobre sprzęty z Lidla!

  Przepalony transformator

  Za problemy z grzaniem w mikrofalówce może odpowiadać także uszkodzony transformator. To on pozwala wytworzyć wysokie napięcie potrzebne do zasilenia anteny magnetronu.

  W przypadku gdy podczas pracy mikrofalówki poczujesz nieprzyjemny zapach spalenizny, z dużym prawdopodobieństwem jest to właśnie wina przepalonego transformatora. Uszkodzeniu najczęściej ulega wtórne uzwojenie wysokiego napięcia.

  • Rozwiązanie: Uszkodzony transformator wymień na nowy. Odpowiednie oznaczenia modelu znajdziesz na tabliczce znamionowej mikrofalówki.

  Mikrofalówka słabo grzeje – Dlaczego i co zrobić?

  Często zdarza się nie tylko tak, że mikrofalówka działa, ale nie grzeje, ale również może grzać bardzo słabo, tzn. wytwarzać mikrofale o mniejszej mocy niż ta ustawiona.

  Jakie mogą być przyczyny nieodpowiedniej pracy sprzętu?

  Skoki napięcia w sieci

  Nierzadko za słabe działanie mikrofalówki odpowiada nie sam sprzęt, a sieć energetyczna. Szczególnie na terenach poza większymi miastami zdarzają się spadki i skoki napięcia w instalacji.

  Kiedy mikrofalówka nie dostaje odpowiedniego napięcia, nie może wydajnie pracować z pełną mocą. Grzeje więc słabiej, niż powinna.

  • Rozwiązanie: Problem może rozwiązać odpowiedni zasilacz z zabezpieczeniem przeciw spadkom napięcia w sieci, do którego podłączysz mikrofalówkę.

  Zabrudzenia

  Rozwiązaniem problemu mogą być czasem tak proste czynności, jak wyczyszczenie komory mikrofalówki. Zabrudzenia, a szczególnie tłuszcz, osadzają się na ściankach urządzenia, zmniejszając jego moc i możliwości.

  W efekcie mikrofalówka słabiej grzeje, gdyż generowane mikrofale mają więcej przeszkód na swojej drodze.

  Częste czyszczenie, dbałość o wnętrze mikrofalówki oraz niezasłanianie otworów wentylacyjnych to również dobry sposób na przedłużenie żywotności urządzenia.

  • Rozwiązanie: Wystarczy dokładnie wyczyścić wnętrze mikrofalówki, aby pozbyć się zabrudzeń i plam z tłuszczu. Jest na to sporo sprytnych sposobów. Opisałem je tutaj: Jak wyczyścić mikrofalówkę?
  • Dodatkowa rada: Zlokalizuj otwory wentylacyjne na obudowie swojej kuchenki mikrofalowej. Zazwyczaj znajdują się po bokach. Pamiętaj, że nie mogą być niczym zasłonięte. Wiele osób stawia mikrofalówkę bezpośrednio przy ścianie z boku, a to błąd.

  Uszkodzona siateczka drzwi

  Drzwi każdej mikrofalówki mają metalową siateczkę z drobnymi otworami. To celowy zabieg. Siateczka zatrzymuje fale w komorze. Zapobiega wyciekowi promieniowania elektromagnetycznego.

  Jeżeli jest jakkolwiek uszkodzona, mikrofale zaczną z niej dosłownie uciekać. Nie obawiaj się, nie zrobią Ci krzywdy, ale kuchenka zacznie słabiej grzać.

  • Rozwiązanie: Nie pozostaje nic innego, jak wymiana drzwiczek mikrofalówki.

  Nieodpowiednio ustawiona moc

  Wspominam o tym przypadku, gdyż… sam się kiedyś zastanawiałem, dlaczego moja mikrofalówka słabo grzeje. Okazało się, że wcześniej podgrzewałem gotową potrawę, w której sposobie przygotowania widniała niższa moc niż ta maksymalna mojego sprzętu.

  W efekcie po prostu zapomniałem przestawić pokrętła na wyższą moc mikrofal.

  • Rozwiązanie: Zazwyczaj każdy ustawia maksymalną możliwą moc mikrofal, aby jak najszybciej odgrzać lub przygrzać żywność. Oczywista sprawa i dobry nawyk. Jeżeli jednak czasem Twoja mikrofala pracuje na niższej mocy, nie zapomnij później jej przestawić.

  Praca mikrofalówki a grubość podgrzewanych posiłków

  Jest jeszcze jedna sprawa, o której muszę Ci wspomnieć. Otóż zimne jedzenie wyjęte z mikrofali nie zawsze oznacza, że sprzęt nie grzeje lub za słabo grzeje.

  Pamiętaj, że mikrofale mają ograniczony zasięg działania. Wnikają w żywność, wprawiając w ruch cząsteczki wody. To właśnie drgania wytwarzają ciepło.

  Jeżeli umieścisz w kuchence mikrofalowej wielkie danie oblane górą sosu, to raczej prędko go nie podgrzejesz (o ile w ogóle obróbka stanie się jakkolwiek równomierna).

  Wiele osób kojarzy działanie mikrofalówki z pracą termoobiegu z piekarnika. W praktyce to zupełnie inne metody obróbki termicznej.

  Podsumowanie

  Mikrofalówka nie grzeje najczęściej przez awarię: magnetronu, bezpiecznika, czujnika zamykania drzwi, płytki mikowej, kondensatora, transformatora lub modułu sterowania. Mikrofala może także grzać, ale słabo, np. przez zabrudzenia w komorze bądź skoki napięcia.

  Niestety, ale większość tych awarii to spore wyzwanie dla osób, które nie mają technicznej wiedzy. Czasem trudno też znaleźć jakieś schematy, bo sprawa jest indywidualna, zależy od konkretnego modelu. Dlatego też często kończy się na wizycie fachowca.

  Co innego z problemem słabo grzejącej mikrofalówki. Nie zawsze oznacza to poważniejszą awarię czy choćby usterkę. Czasem wynika z nadmiernego zabrudzenia komory czy przysłaniania otworów wentylacyjnych.

  Przeczytaj też: Czy mikrofalówka może stać na lodówce?

  Oceń publikację
  [Głosy: 3 Średnia: 5]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments