Mikrofalówka nie grzeje – Przyczyny i rozwiązania

Twoja mikrofalówka nagle przestała grzać lub grzeje bardzo słabo? Musisz zatem wiedzieć, co z tym zrobić. W moim artykule podaję wszystkie przyczyny tej awarii. Nie zabrakło oczywiście rozwiązań problemu.

Mikrofalówka nie grzeje – Przyczyny i rozwiązania

Spis treści:

  Uszkodzenie magnetronu

  Jednym z najczęstszych powodów nieodpowiedniej pracy mikrofalówki jest uszkodzony magnetron. Sprawdź najpierw ten element. Nie zawsze okazuje się on zepsuty, więc niekoniecznie trzeba będzie go wymieniać. Jeśli jednak mikrofalówka nie grzeje, magnetron to dobry trop.

  Magnetron to po prostu lampa mikrofalowa, czyli najważniejszy element całej mikrofalówki. Jego zadaniem jest przetworzenie prądu w odpowiednie promieniowanie. Dzięki temu możliwe jest podgrzewanie jedzenia i płynów.

  Uszkodzenie magnetronu może mieć kilka przyczyn. Lampę mikrofalową niszczą zwarcia w instalacjach elektrycznych czy przypadkowe wygięcie magnesów, przez co nie powstaje pole magnetyczne. Znajdujące się na magnetronie pierścienie ferrytowe nie mogą być uszkodzone, bo będą zaburzać powstawanie mikrofal.

  • Rozwiązanie: Jeśli magnetron rzeczywiście uległ uszkodzeniu, jedyną możliwością jest wymiana go na nowy. Niestety, lampa mikrofalowa to najdroższa część kuchenki, ale też najważniejsza. Nowy magnetron znajdziesz w sklepach z elektroniką. Oznaczenie odpowiedniego modelu jest widoczne na jego podstawie lub w instrukcji obsługi mikrofalówki.
  • Dodatkowa rada: Czasem niesprawne działanie mikrofalówki jest spowodowane magnetronem, ale nie jego uszkodzeniem. Sprawdź, czy kable nie są poluzowane. Jeśli tak, wystarczy, że poprawisz lutowanie. Kuchenka mikrofalowa nie grzeje także, gdy przepalony jest bezpiecznik. Wymiana go jest znacznie tańsza niż nowy magnetron.

  Niedziałający czujnik zamykania drzwi

  Inną przyczyną nieprawidłowego działania mikrofalówki jest zepsuty czujnik zamykania drzwi. Tylko jeśli komora jest szczelnie zamknięta, powstaje właściwe promieniowanie i zwiększa się temperatura jedzenia.

  Niedomknięte drzwi mikrofalówki sprawiają, że cały proces grzania nie odbywa się prawidłowo. Każdy sprzęt ma specjalny mikroprzełącznik. Jego zadaniem jest dokładne zamykanie drzwiczek.

  • Rozwiązanie: Mikroprzełącznik (jeden lub kilka w zależności od modelu) sprawdzisz za pomocą miernika. Przyłóż go w odpowiednie miejsca i przekonaj się, czy czujnik działa prawidłowo i czy każdy z nich ma właściwą ciągłość. Jeśli nie, zepsuty element trzeba wymienić na nowy.

  Planujesz zakupy sprzętu? Kupuj na promocjach w zaufanych sklepach!

  Płytka mikowa

  Jeśli nie wiesz, dlaczego mikrofala nie grzeje, a powyższe opcje się nie sprawdziły, kolejną możliwością jest uszkodzona płytka mikowa.

  Płytka mikowa znajduje się na antenie i stanowi pewnego rodzaju osłonę. Jest to jeden z najczęściej psujących się elementów w kuchenkach mikrofalowych.

  • Rozwiązanie: Sprawdź, czy płytka nie jest zabrudzona lub uszkodzona. Jeśli okaże się wadliwa, wymień ją na nową. Płytka mikowa to niedrogi element wyposażenia mikrofalówki.
  • Dodatkowa rada: Jeśli po włączeniu mikrofalówki zauważysz iskrzenie, z dużym prawdopodobieństwem jest to spowodowane właśnie uszkodzeniem płytki mikowej.

  Przepalenie kondensatora

  Istotnym elementem każdej kuchenki mikrofalowej jest kondensator. To w nim kumuluje się energia elektryczna. Jego przepalenie skutkuje więc tym, że mikrofala nie grzeje. Jak naprawić taką awarię i sprawdzić działanie kondensatora? Okazuje się, że nie jest to takie łatwe.

  Kondensator kumuluje i przechowuje duże ilości energii elektrycznej, które mogą być śmiertelne. Dlatego zachowaj ostrożność, sprawdzając ten element lub zleć to specjaliście. Nawet po odłączeniu urządzenia od źródła zasilania w kondensatorze mogą znajdować się spore ilości energii.

  • Rozwiązanie: Aby upewnić się, czy kondensator jest przepalony, użyj multimetru, który umożliwia także sprawdzenie jego pojemności. Przed rozpoczęciem prac koniecznie całkowicie rozładuj kondensator. Jeśli okaże się, że jest uszkodzony, wymień go na nowy z zachowaniem wszelkich środków ostrożności.
  • Dodatkowa rada: Kondensatory w mikrofalówkach mają rezystory rozładowujące. Jeśli jednak element ten jest uszkodzony, napięcie może gromadzić się w okolicach zacisków. Dlatego skorzystaj z pomocy fachowca lub po kilku minutach od odłączenia urządzenia zrób zwarcie zacisków. Wykorzystaj w tym celu wkrętaki z bardzo dobrze izolowanymi uchwytami.

  Masz dość awarii swojej mikrofalówki? Zobacz moje niezależne zestawienia, aby kupić nowy model:


  Niesprawny moduł sterowania

  Moduł sterowania w mikrofalówce pozwala kontrolować i zmieniać ustawienia oraz pracę urządzenia. Jak każdy element może ulec uszkodzeniu. Jeśli panel sterowania nie działa prawidłowo, mikrofalówka nie grzeje, nie uruchamia się lub przerywa pracę, sprawdź panel sterowania.

  • Rozwiązanie: Jeśli podejrzewasz moduł sterowania jako sprawcę awarii sprzętu, najlepiej oddaj mikrofalówkę do elektryka. Może okazać się, że wymiany wymagają tylko niektóre podzespoły, a nie cały panel. Uszkodzony moduł trzeba wymienić.

  Zobacz tanie i dobre sprzęty z popularnego marketu!

  Przepalony transformator

  Za problemy z grzaniem w mikrofalówce może odpowiadać także uszkodzony transformator. To on pozwala wytworzyć wysokie napięcie, potrzebne do zasilenia anteny magnetronu.

  W przypadku gdy podczas pracy mikrofalówki poczujesz nieprzyjemny zapach spalenizny, z dużym prawdopodobieństwem jest to właśnie wina przepalonego transformatora. Uszkodzeniu najczęściej ulega wtórne uzwojenie wysokiego napięcia.

  • Rozwiązanie: Uszkodzony transformator wymień na nowy. Odpowiednie oznaczenia modelu znajdziesz na tabliczce znamionowej mikrofalówki.

  Mikrofalówka słabo grzeje – Dlaczego i co zrobić?

  Często zdarza się nie tylko tak, że mikrofalówka działa, ale nie grzeje, ale również może grzać bardzo słabo. Jakie mogą być przyczyny nieodpowiedniej pracy sprzętu?

  Skoki napięcia w sieci

  Nierzadko za słabe działanie mikrofalówki odpowiada nie sam sprzęt, a sieć energetyczna. Szczególnie na terenach poza większymi miastami zdarzają się spadki i skoki napięcia w instalacji.

  Kiedy mikrofalówka nie dostaje odpowiedniego napięcia, nie może wydajnie pracować z pełną mocą. Grzeje więc słabiej, niż powinna.

  • Rozwiązanie: Problem może rozwiązać odpowiedni zasilacz z zabezpieczeniem przeciw spadkom napięcia w sieci, do którego podłączysz mikrofalówkę.

  Zabrudzenia

  Rozwiązaniem problemu mogą być czasem tak proste czynności, jak wyczyszczenie komory mikrofalówki. Zabrudzenia, a szczególnie tłuszcz, osadzają się na ściankach urządzenia, zmniejszając jego moc i możliwości.

  W efekcie mikrofalówka słabiej grzeje, gdyż generowane mikrofale mają więcej przeszkód na swojej drodze.

  Częste czyszczenie, dbałość o wnętrze mikrofalówki oraz niezasłanianie otworów wentylacyjnych to również dobry sposób na przedłużenie żywotności urządzenia.

  • Rozwiązanie: Wystarczy dokładnie wyczyścić wnętrze mikrofalówki, aby pozbyć się zabrudzeń i plam z tłuszczu.

  Podsumowanie

  Mikrofalówka nie grzeje najczęściej przez awarię jednej z części, a mianowicie: magnetronu, czujnika zamykania drzwi, płytki mikowej, kondensatora, transformatora lub modułu sterowania. Mikrofala może także grzać, ale słabo, np. przez zabrudzenia w komorze bądź skoki napięcia.

  Przeczytaj też: Czy mikrofalówka może stać na lodówce?

  Oceń publikację
  [Głosy: 1 Średnia: 5]
  Subscribe
  Powiadom o
  guest
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments