Twoja mikrofalówka nagle przestała grzać lub grzeje bardzo słabo? Musisz zatem wiedzieć, co z tym zrobić. W moim artykule podaję wszystkie przyczyny tej awarii. Nie zabrakło oczywiście rozwiązań problemu.

Twoja mikrofalówka nagle przestała grzać lub grzeje bardzo słabo? Musisz zatem wiedzieć, co z tym zrobić. W moim artykule podaję wszystkie przyczyny tej awarii. Nie zabrakło oczywiście rozwiązań problemu.
Spis treści:
Jednym z najczęstszych powodów nieodpowiedniej pracy mikrofalówki jest uszkodzony magnetron. Sprawdź najpierw ten element. Nie zawsze okazuje się on zepsuty, więc niekoniecznie trzeba będzie go wymieniać. Jeśli jednak mikrofalówka nie grzeje, magnetron to dobry trop.
Magnetron to po prostu lampa mikrofalowa, czyli najważniejszy element całej mikrofalówki. Jego zadaniem jest przetworzenie prądu w odpowiednie promieniowanie. Dzięki temu możliwe jest podgrzewanie jedzenia i płynów.
Uszkodzenie magnetronu może mieć kilka przyczyn. Lampę mikrofalową niszczą zwarcia w instalacjach elektrycznych czy przypadkowe wygięcie magnesów, przez co nie powstaje pole magnetyczne. Znajdujące się na magnetronie pierścienie ferrytowe nie mogą być uszkodzone, bo będą zaburzać powstawanie mikrofal.
Równie częsta przyczyna tego, że mikrofalówka nie grzeje, co problem z magnetronem. Bezpiecznik ulega awarii zazwyczaj wtedy, gdy kuchenka jest przegrzana (bo np. za długo pracuje, ma zasłonięte otwory wentylacyjne czy po prostu to model do 4 liter).
Bez bezpiecznika mikrofalówka nie ma jak podgrzewać dań. Omawiany element odcina bowiem zasilanie. Aby sprawdzić, czy usterka dotyczy bezpiecznika, sprawdź jego ciągłość miernikiem (omomierzem).
Inną przyczyną nieprawidłowego działania mikrofalówki jest zepsuty czujnik zamykania drzwi (nazywany też mikroprzełącznikiem). Tylko jeśli komora jest szczelnie zamknięta, powstaje właściwe promieniowanie i zwiększa się temperatura jedzenia. Mikrofale nie mogą uciekać na zewnątrz.
Niedomknięte drzwi mikrofalówki sprawiają, że cały proces grzania nie odbywa się prawidłowo. Każdy sprzęt ma specjalny mikroprzełącznik. Jego zadaniem jest dokładne zamykanie drzwiczek.
Zdarza się jednak, że czujnik ulega awarii. Wtedy nie jest w stanie odczytać, czy drzwi urządzenia są zamknięte, czy nie. Finalnie mikrofalówka nie grzeje.
Jeśli nie wiesz, dlaczego mikrofala nie grzeje, a powyższe opcje się nie sprawdziły, kolejną możliwością jest uszkodzona płytka mikowa.
Płytka mikowa znajduje się na antenie i stanowi pewnego rodzaju osłonę. Jest to jeden z najczęściej psujących się elementów w kuchenkach mikrofalowych.
Istotnym elementem każdej kuchenki mikrofalowej jest kondensator. To w nim kumuluje się energia elektryczna. Jego przepalenie skutkuje więc tym, że mikrofala nie grzeje. Jak naprawić taką awarię i sprawdzić działanie kondensatora? Okazuje się, że nie jest to takie łatwe.
Kondensator kumuluje i przechowuje duże ilości energii elektrycznej, które mogą być śmiertelne. Dlatego zachowaj ostrożność, sprawdzając ten element lub zleć to specjaliście (co w tym wypadku szczególnie doradzam!). Nawet po odłączeniu urządzenia od źródła zasilania w kondensatorze mogą znajdować się spore ilości energii.
Masz dość awarii swojej mikrofalówki? Zobacz moje niezależne zestawienia, aby kupić nowy model:
Moduł sterowania w mikrofalówce pozwala kontrolować i zmieniać ustawienia oraz pracę urządzenia. Jak każdy element może ulec uszkodzeniu. Jeśli panel sterowania nie działa prawidłowo, mikrofalówka nie grzeje, nie uruchamia się lub przerywa pracę, sprawdź moduł sterowania.
Za problemy z grzaniem w mikrofalówce może odpowiadać także uszkodzony transformator. To on pozwala wytworzyć wysokie napięcie potrzebne do zasilenia anteny magnetronu.
W przypadku gdy podczas pracy mikrofalówki poczujesz nieprzyjemny zapach spalenizny, z dużym prawdopodobieństwem jest to właśnie wina przepalonego transformatora. Uszkodzeniu najczęściej ulega wtórne uzwojenie wysokiego napięcia.
Często zdarza się nie tylko tak, że mikrofalówka działa, ale nie grzeje, ale również może grzać bardzo słabo, tzn. wytwarzać mikrofale o mniejszej mocy niż ta ustawiona.
Jakie mogą być przyczyny nieodpowiedniej pracy sprzętu?
Nierzadko za słabe działanie mikrofalówki odpowiada nie sam sprzęt, a sieć energetyczna. Szczególnie na terenach poza większymi miastami zdarzają się spadki i skoki napięcia w instalacji.
Kiedy mikrofalówka nie dostaje odpowiedniego napięcia, nie może wydajnie pracować z pełną mocą. Grzeje więc słabiej, niż powinna.
Rozwiązaniem problemu mogą być czasem tak proste czynności, jak wyczyszczenie komory mikrofalówki. Zabrudzenia, a szczególnie tłuszcz, osadzają się na ściankach urządzenia, zmniejszając jego moc i możliwości.
W efekcie mikrofalówka słabiej grzeje, gdyż generowane mikrofale mają więcej przeszkód na swojej drodze.
Częste czyszczenie, dbałość o wnętrze mikrofalówki oraz niezasłanianie otworów wentylacyjnych to również dobry sposób na przedłużenie żywotności urządzenia.
Drzwi każdej mikrofalówki mają metalową siateczkę z drobnymi otworami. To celowy zabieg. Siateczka zatrzymuje fale w komorze. Zapobiega wyciekowi promieniowania elektromagnetycznego.
Jeżeli jest jakkolwiek uszkodzona, mikrofale zaczną z niej dosłownie uciekać. Nie obawiaj się, nie zrobią Ci krzywdy, ale kuchenka zacznie słabiej grzać.
Wspominam o tym przypadku, gdyż… sam się kiedyś zastanawiałem, dlaczego moja mikrofalówka słabo grzeje. Okazało się, że wcześniej podgrzewałem gotową potrawę, w której sposobie przygotowania widniała niższa moc niż ta maksymalna mojego sprzętu.
W efekcie po prostu zapomniałem przestawić pokrętła na wyższą moc mikrofal.
Jest jeszcze jedna sprawa, o której muszę Ci wspomnieć. Otóż zimne jedzenie wyjęte z mikrofali nie zawsze oznacza, że sprzęt nie grzeje lub za słabo grzeje.
Pamiętaj, że mikrofale mają ograniczony zasięg działania. Wnikają w żywność, wprawiając w ruch cząsteczki wody. To właśnie drgania wytwarzają ciepło.
Jeżeli umieścisz w kuchence mikrofalowej wielkie danie oblane górą sosu, to raczej prędko go nie podgrzejesz (o ile w ogóle obróbka stanie się jakkolwiek równomierna).
Wiele osób kojarzy działanie mikrofalówki z pracą termoobiegu z piekarnika. W praktyce to zupełnie inne metody obróbki termicznej.
Mikrofalówka nie grzeje najczęściej przez awarię: magnetronu, bezpiecznika, czujnika zamykania drzwi, płytki mikowej, kondensatora, transformatora lub modułu sterowania. Mikrofala może także grzać, ale słabo, np. przez zabrudzenia w komorze bądź skoki napięcia.
Niestety, ale większość tych awarii to spore wyzwanie dla osób, które nie mają technicznej wiedzy. Czasem trudno też znaleźć jakieś schematy, bo sprawa jest indywidualna, zależy od konkretnego modelu. Dlatego też często kończy się na wizycie fachowca.
Co innego z problemem słabo grzejącej mikrofalówki. Nie zawsze oznacza to poważniejszą awarię czy choćby usterkę. Czasem wynika z nadmiernego zabrudzenia komory czy przysłaniania otworów wentylacyjnych.
Przeczytaj też: Czy mikrofalówka może stać na lodówce?
Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.