Moc odkurzacza a moc ssania – Co trzeba wiedzieć?

Jaka powinna być moc odkurzacza? Czy równa się ona realnej mocy ssania? Jakie są aktualne ograniczenia mocy silników odkurzaczy? Na te oraz wiele innych pytań odpowie Ci poniższy artykuł. Dzięki temu rozsądnie dobierzesz potencjał sprzętu do oczekiwań!

Moc odkurzacza a moc ssania – Co trzeba wiedzieć?

Spis treści:

  Moc odkurzacza a dyrektywa unijna

  Moc odkurzacza to bez wątpienia najważniejsza kwestia decydująca o jakości i działaniu urządzenia. Parametr ten mówi sporo także o jego wydajności oraz skuteczności. Pamiętaj, że to od niego zależy, ile potrzebujesz wysiłku, aby precyzyjnie pozbyć się z podłogi wszystkich zanieczyszczeń.

  Skoro to moc decyduje o tak ważnych kwestiach, to najlepszym rozwiązaniem byłyby wybór odkurzacza z jak najwyższym parametrem. Niestety, taki zakup był możliwy, ale do czasu, a dokładnie do 2014 roku.

  Wtedy w całej Unii Europejskiej wprowadzono rozporządzenie dotyczące regulacji maksymalnej mocy odkurzaczy. Stało się to nie bez powodu, ponieważ im wyższa moc, tym większą ilość energii elektrycznej pobiera sprzęt. To zdecydowanie nie jest korzystnym rozwiązaniem ani dla Ciebie, ani dla środowiska.

  Maksymalna moc odkurzacza do roku 2014 wynosiła aż 2700 W. Po wprowadzeniu zmian w przepisach prawnych parametr ten nie przekraczał już nawet 1600 W. Z kolei dyrektywa unijna, jaką wprowadzono w 2017 roku, zakazuje produkcji i związanej z tym sprzedaży sprzętów o mocy przekraczającej 900 W.

  Wyjątek stanowią modele wyprodukowane przed wprowadzeniem nowych przepisów. Znajdowały się cały czas w sklepach aż do momentu całkowitego opustoszenia magazynów.

  Takim działaniem ograniczono oczywiście wpływ negatywnych działań na planetę. A po wprowadzeniu dyrektywy udało się zaoszczędzić ok. 20 terawatogodzin energii elektrycznej w ciągu 12 miesięcy. Po oszacowaniu i przełożeniu daje to 20 lat poprawnego funkcjonowania chociażby metra w jednym z największych miast w Anglii.

  To nie wszystko, co wprowadziło w życie ograniczenie mocy odkurzaczy. Okazuje się, że roczne zużycie energii w żadnym wypadku nie może przekroczyć 43 kWh na jeden rok. Oprócz tego dyskusji poddano również ilość wytwarzanego hałasu. Po zmianie przepisów maksymalna wartość musi wynosić 80 dB.

  Moc odkurzacza a moc ssania – Czy jest różnica?

  Omawiając ten wątek, miej świadomość, że moc ssania odkurzacza nie ma nic wspólnego z mocą próżni. Często zdarza się nawet, że sprzedawcy kiepskiej jakości urządzeń specjalnie podnoszą dany parametr, aby zwiększyć wydajność.

  Pamiętaj zatem, że moc wyrażana w watach wiąże się bezpośrednio z samym silnikiem urządzenia. W żaden sposób nie przekłada się i nie dotyczy siły ssania. Nie daj się zmylić, że parametr ten odpowiada za skuteczność odkurzania.

  Siła ssania, podobnie jak moc odkurzacza, zależy głównie od konkretnego modelu, jego konstrukcji oraz efektywności. Nie bez znaczenia są również elementy urządzenia, dzięki którym powietrze wraz z zanieczyszczeniami przedostaje się do wnętrza.

  Producenci oferują urządzenia o różnej sile ssania. I tak w przypadku wysokiej jakości sprzętów z regulacją trybu pracy pod uwagę brana jest wyłącznie jedna wartość. Dotyczy największej siły stosowanej podczas najgłośniejszych i najwyższych pod względem zużycia energii ustawień.

  Moc odkurzacza nie oznacza większej siły ssącej. Jest jedynie wyznacznikiem, jak dużą ilość prądu pobierze odkurzacz podczas sprzątania.

  Pomijając dyrektywę unijną, przyjmę, że sprzęt o mocy 1000 W w ciągu 1 godziny zużyje 1 kW energii elektrycznej. Jak łatwo zauważysz, moc urządzenia dotyczy wyłącznie poboru prądu, a nie kwestii, jaką jest moc wejściowa odkurzacza.

  Co zatem oznacza to pojęcie? Najprościej mówiąc, to wartość mocy, za sprawą której odkurzacz pozbywa się zabrudzeń w trybie standardowym lub zgodnie z zaleceniami producenta. Często różni się od maksymalnej wartości mocy, czyli tej, kiedy urządzenie pracuje przy największych ustawieniach.

  Przeczytaj też: Jaki odkurzacz kupić? Wybór odkurzacza

  Jaka moc odkurzacza do domu?

  Odkurzacz o jakiej mocy najlepiej wybrać do domu? Wiesz już, że parametr ten po wprowadzeniu dyrektywy unijnej obniżono do 900 W. Nie oznacza to, że zawsze musisz wybierać modele o najwyższych parametrach. Najczęściej spotkasz urządzenia, których parametr utrzymuje się w granicy od 50 do 600 W.

  Wybierając dobrej jakości odkurzacz, zadbaj, aby jego moc ssąca wynosiła od ok. 300 – 400 W. Wartość ta w zupełności wystarczy do domowych porządków.

  Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że odkurzacze o mocy 900 W sprawdzą się szczególnie w domach lub mieszkaniach z grubymi i włochatymi dywanami. Miej zawsze na uwadze, że to, ile watów ma odkurzacz, nie zawsze decyduje o jego skuteczności.

  Liczy się również siła ssania, od jakiej zależy jakość sprzątania.

  Nie zawsze moc ssąca na poziomie 400 W będzie dobrym wyborem. Zwłaszcza w przypadku zwierząt, których sierść lubi gromadzić się na kanapie oraz dywanach. W takiej sytuacji lepiej wybierz odkurzacz o mocy ssania powyżej 400 W. Takie odkurzacze doskonale poradzą sobie z pozostałościami gubionymi przez czworonogi.

  Przeczytaj też: Filtr EPA czy HEPA w odkurzaczu?

  Szukasz nowoczesnego odkurzacza? Zobacz produkty cenionych producentów!

  Moc odkurzaczy pionowych

  Podobnie jak przy sprzętach tradycyjnych, tak i w przypadku modeli pionowych moc minimalna odkurzacza nierzadko mylona jest z innymi wartościami.

  Oprócz tego producenci nie podają również siły ssącej takich urządzeń. Oczywiście istnieją nieliczne wyjątki, ale dotyczą one tylko niektórych marek i pojedynczych modeli.

  Żeby było jeszcze trudniej, to wielu producentów posługuje się pewnymi jednostkami, które bywają trudne do rozszyfrowania, jeśli nie wiesz dokładnie, czego dotyczą.

  1. Pa – nazwa pierwszej z nich odnosi się do Paskali. To nimi najczęściej posługują się producenci, podając siłę ssania konkretnego odkurzacza. Takie określenie jest bardzo mylne, ponieważ dotyczy przede wszystkim ciśnienia. W przypadku odkurzaczy pionowych określa, z jaką mocą sprzęt wciągnie do środka zabrudzenia znajdujące się na podłożu.
  2. AW – skomplikowana jednostka dotycząca watów powietrznych. Dotyczy mocy ssącej, ale nie pomyl jej z wartością wyrażaną w tradycyjnych watach.

  Decydując się na zakup odkurzacza pionowego, bierz pod uwagę powyższe jednostki, dzięki czemu dokonasz poprawnego wyboru.

  Ale jaka w takim razie jest najlepsza moc tego rodzaju urządzeń?

  Uważa się, że wartość 15000 Pa stanowi doskonałą opcję, jeśli chodzi o odkurzacze pionowe. Na rynku znajdziesz także modele 25000 Pa gwarantujące znakomity ciąg powietrza.

  Jak widzisz, podane przeze mnie dane wyrażone są w Pa. Co z watami powietrznymi? Tutaj jest nieco inaczej, ponieważ w ich przypadku producenci lubią dość mocno koloryzować.

  I tak też poszczególna wartość dotyczy całej serii odkurzaczy, a nie jednego, konkretnego modelu. Mimo wszystko przyjmuje się, że opcja między 100 a 160 AW jest najkorzystniejszą z możliwych. Z dostępnych w sklepach urządzeń niektóre przekraczają nawet 200 AW i znajdziesz je w moim rankingu odkurzaczy pionowych.

  Pamiętaj, że taki parametr możliwy jest wyłącznie w najintensywniejszym trybie pracy. Dlatego staraj się sprawdzać również siłę ssania wykorzystywaną przy innych ustawieniach, szczególnie tych średnich.

  To samo dotyczy zresztą robotów sprzątających. Tam producenci najczęściej podają ciśnienie robocze, czyli omówione już Paskale. Wartości w przypadku tego sprzętu dochodzą do 2000 – 3000 Pa, co akurat temu rodzajowi urządzeń wystarczy.

  Inna sytuacja dotyczy odkurzaczy pionowych przewodowych. Czerpią energię z gniazdka, a nie akumulatora, więc najwięcej o ich realnej sile ssania mówi moc nominalna. Niemniej niektórzy producenci i tak podają ciśnienie robocze.

  Oceń publikację
  [Głosy: 14 Średnia: 4.3]
  Subscribe
  Powiadom o
  guest
  2 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments
  Michał
  8 miesięcy temu

  Bardzo ciekawy wpis.