W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Montaż lodówki do zabudowy – Jak ją zamontować?

author avatar
Łukasz Proszek
Komentarze:  0

Jak zamocować front lodówki do zabudowy? Jak i gdzie prawidłowo ją podłączyć? Między innymi na te pytania odpowie Ci mój poradnik. Sam przeszedłem ten proces, więc mam dla Ciebie sporo przydatnych porad, dzięki którym zaoszczędzisz czas i siły.

Montaż lodówki do zabudowy [Front, podłączenie]

Spis treści:

  Jak zamontować lodówkę do zabudowy? Kilka ważnych informacji

  Zanim podam Ci instrukcję i opiszę krok po kroku montaż lodówki do zabudowy, najpierw przedstawię Ci kilka ważnych zasad. Nie wolno ich pomijać. Zapoznaj się z nimi!

  1. Wybierz odpowiednie miejsce, w którym ustawisz chłodziarkę. Tutaj również musisz pamiętać o pewnych kwestiach. Zachowaj odległość pomiędzy ścianą boczną sprzętu a pomieszczenia wynoszącą przynajmniej 13,5 cm (lub według zaleceń z instrukcji). Zapewni Ci to bezproblemowe otwieranie drzwi.
  2. Jeśli planujesz ustawić lodówkę w ciągu meblowym, odsuń ją od kuchenki o kilka centymetrów. Wystarczy 5 – 10 cm. To samo dotyczy grzejnika, okna lub innego źródła ciepła. Sporo szczegółów na ten temat podałem w poradniku piekarnik obok lodówki.
  3. Podobnie sytuacja wygląda, jeśli chodzi o wentylację. Tutaj również musisz odsunąć szafkę od ściany na odległość 5 cm. Do poprawnej wentylacji dodatkowo potrzeba umieścić kratkę wentylacyjną o powierzchni 200 – 300 centymetrów kwadratowych. Dobrym wyborem będzie np. lodówka, gdzie system wentylacyjny znajduje się w jej podstawie. Należy go wówczas przykryć listwą dekoracyjną.
  4. Po wniesieniu chłodziarki do domu delikatnie zdejmij z niej karton. Uważaj przy tym, żeby nie zarysować ścian urządzenia. Później upewnij się, że sprzęt jest cały i nie brakuje w nim żadnej części. Sprawdź, czy podczas transportu nie doszło do wycieku czynnika chłodniczego. Dopiero po tym ustaw lodówkę w docelowym miejscu oraz usuń z niej wszystkie folie i zabezpieczenia. Pozostaw chłodziarkę na około godzinę, a następnie dokładnie ją umyj. Przy okazji warto wiedzieć, jak transportować lodówkę.
  5. Teraz pora na wypoziomowanie sprzętu. Dzięki temu będzie stabilnie stał na podłożu i nie odczujesz chwiania podczas otwierania drzwi. Tę kwestię również opisałem osobno: w poradniku jak wypoziomować lodówkę.

  Ranking lodówek do zabudowy – zwycięzca

  Samsung BRB30715DWW

  Montaż lodówki do zabudowy – co jeszcze warto wiedzieć?

  Mocowanie frontu lodówki do zabudowy nie jest skomplikowane. Jeśli przez cały proces chcesz przejść samodzielnie, zapoznaj się dokładnie z instrukcją obsługi dołączoną przez producenta. Nie zapominaj, że to praca przynajmniej dla dwóch osób, dlatego zaproś kogoś do pomocy.

  Wiedz, że lodówkę do zabudowy zamontujesz na dwa sposoby. Wszystko zależy od marki oraz konkretnego modelu. Zdarza się, że chłodziarki np. Electrolux, Beko lub Whirlpool nieco inaczej się montuje niż np. urządzenia Samsung.

  Stosując się do zasady „drzwi do drzwi”, front szafki przytwierdzasz bezpośrednio do chłodziarki na specjalnych wspornikach. Producent zawsze dołącza je do opakowania, dlatego nie potrzebujesz dodatkowych części.

  W innych przypadkach front wyposażony jest w zawiasy. Wtedy łączysz go z drzwiami chłodziarki przy użyciu prowadnic ślizgowych. Jeżeli jesteś jeszcze przed zakupem, to warto wiedzieć, jakie zawiasy wybrać w lodówce do zabudowy.

  Dodatkowo każdy producent określa schemat instalacji oraz podaje wytyczne dotyczące szerokości wnęki meblowej. Jeśli montujesz lodówkę z systemem prowadnic, musisz zachować wartość między 580 a 600 mm. Wszystko zależy od typu zabudowy, jaką masz w kuchni.

  1. Szerokość 580 mm – marka Electrolux zaleca taką szerokość, jeśli oprócz lodówki ma zmieścić się jeszcze jeden słupek mebli. Tu musi pojawić się model z zawiasami, gdzie przednia część po zamknięciu półki będzie się opierała o znajdującą się obok szafkę.
  2. Szerokość 600 mm – w tym przypadku oprócz chłodziarki we wnęce zmieszczą się jeszcze dwa niewielkie meble. Wtedy na jednym z nich musisz zamontować zawias.

  Zobacz specjalne promocje z limitem czasowym!

  Jak zamontować lodówkę pod zabudowę? Praktyczna instrukcja

  Czynność wykonasz, nie tylko posługując się instrukcją obsługi dołączoną przez producenta, ale również czytając poniższe wskazówki.

  Poznaj je:

  1. Ustaw lodówkę w wybranym miejscu, stosując się do zasad opisanych w poprzedniej części artykułu. Oczywiście na tym etapie montażu nie musisz dosuwać sprzętu idealnie do określonej odległości. Wszystko wyregulujesz pod koniec montażu. Teraz potrzebujesz przestrzeni pozwalającej na komfortowe wykonanie prac.
  2. Przygotuj wkrętarkę, śrubokręt oraz potrzebne wkręty. Narzędzia te są niezbędne do montażu chłodziarki.
  3. Teraz przystąp do działania. W pierwszym kroku przytwierdź dystanse do zawiasów. Nie zapomnij o listwie maskującej. Ten element zamontuj na górze lodówki.
  4. Używając odpowiednio dopasowanego śrubokrętu lub wkrętarki, przykręć uchwyty mocujące. Znajdziesz je w komplecie dołączonym przez producenta. Po wykonaniu zadania zabezpiecz je plastikowymi klipsami.
  5. W zestawie powinny być również śrubki potrzebne do dalszego montażu. Wykorzystaj je i przytwierdź uchwyty do drzwi chłodziarki.
  6. Jeśli wcześniej nie udało Ci się wypoziomować lodówki, teraz jest na to odpowiedni moment.
  7. Aby montaż lodówki do zabudowy można było uznać za zakończony, trzeba wykonać jeszcze kilka niewielkich kroków. Pierwszy to założenie uszczelki na drzwiach chłodziarki.
  8. Teraz dokładnie dosuń lodówkę do ściany, pamiętając o zachowaniu odległości.
  9. Nie wiesz, jak zamontować drzwi do lodówki pod zabudowę? To proste! Za pomocą wkrętarki lub śrubokręta przytwierdź front urządzenia do mebli. Usuń pozostawione ograniczniki, zastąp je plastikowymi zaślepkami.
  10. W centralnym miejscu frontu meblowego (oczywiście po wewnętrznej stronie) zamontuj stelaż. Przyłóż go do drzwi lodówki i przykręć.
  11. Na koniec załóż wszystkie zaślepki i gotowe!

  Zobacz zestawienia sprzętów do chłodzenia i mrożenia:


  Jak podłączyć lodówkę do zabudowy?

  Wiesz już, jak zrobić szafkę do zabudowy lodówki. Ale żeby sprzęt mógł poprawnie pracować, niezbędne jest coś jeszcze.

  Otóż po zamontowaniu lodówki w zabudowie przychodzi czas na jej podłączenie do zasilania. Niektóre modele wymagają również dostępu do wody. Zarówno w jednym, jak i drugim przypadku musisz przestrzegać pewnych zasad.

  1. Lodówkę umieszczaj zawsze blisko gniazda sieciowego o napięciu 230 V. Dodatkowo jego obieg wymaga zabezpieczenia bezpiecznikiem 16 A oraz poprawnego uziemienia.
  2. Aby za bardzo nie natrudzić się przy podłączeniu, wykorzystaj metodę sznurka i zawiąż go na wtyczkę. Ułatwi Ci to schwytanie wtyczki i podłączenie urządzenia do prądu.
  3. Nie zapominaj, żeby pod żadnym pozorem do tego samego gniazda nie podłączać innych sprzętów. Zrezygnuj również z przedłużacza i listwy zasilającej, ponieważ chłodziarka wymaga bezpośredniego podłączenia do kontaktu.
  4. Dużą ostrożność zachowaj w przypadku samego przewodu lodówki. Nie wyginaj go za bardzo, a co gorsza odkształconego kabla zasilającego nie pozostawiaj w takiej pozycji przez dłuższy czas. Jest to bardzo niebezpieczne i może doprowadzić nawet do pożaru.
  5. Jeśli masz do czynienia z urządzeniem z wbudowaną kostkarką i zbiornikiem wody, już podczas przyłączenia instalacji pomyśl o usytuowaniu lodówki i ewentualnym przedłużeniu rury.
  6. Gdy wszystko się zgadza i masz dostęp do źródła wody, przystąp do podłączenia lodówki. W tym celu zakręć dopływ i podłącz dołączony do chłodziarki zestaw montażowy.
  7. Żeby podajnik prawidłowo spełniał swoje zadanie, ciśnienie wody musi mieć wartość między 140 a 860 kPa. W przypadku za niskiego ciśnienia użyj pompy wspomagającej.
  8. Zanim zasmakujesz zimnej wody, która Cię ochłodzi, początkowo musisz przelać kilka jej litrów. Taki zabieg jest niezbędny do prawidłowej filtracji.
  Oceń publikację
  [Głosy: 4 Średnia: 4]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments