W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Montaż płyty gazowej – Jak podłączyć płytę gazową?

author avatar
Łukasz Proszek
Komentarze:  1

Montaż płyty gazowej, szczególnie na blacie i nad piekarnikiem, wiąże się z kilkoma ważnymi zasadami. Musisz je poznać, gdy stoisz przez podłączeniem płyty na gaz. Potrzebną wiedzę szybko uzyskasz za sprawą mojego poradnika.

Montaż płyty gazowej – Jak podłączyć płytę gazową?

Spis treści:

  Kto może podłączyć płytę gazową?

  Choć montaż płyty gazowej nie jest skomplikowany, to pod żadnym pozorem nie wolno wykonywać go samodzielnie.

  Chyba że posiadasz do tego odpowiednie uprawnienia. W innym przypadku konieczne będzie wezwanie na pomoc fachowca.

  Jedynie osoba z pełnymi uprawnieniami może podjąć się podłączenia kuchenki gazowo-elektrycznej bądź samej płyty na gaz. Ściśle informują o tym również przepisy, dlatego nie warto ryzykować i dokonywać montażu na własną rękę. Inaczej stracisz gwarancję na swój sprzęt, jeśli coś pójdzie nie tak.

  Podłączenie kuchenki przez wykwalifikowanego gazownika to przede wszystkim zyskanie pełnego bezpieczeństwa. Brak specjalnych kompetencji może być przyczyną wybuchu gazu. Montażysta po zakończeniu wszystkich czynności musi również podpisać się na specjalnej karcie, co jednocześnie zapewnia Ci prawidłowe użytkowanie sprzętu.

  Ranking płyt gazowych do zabudowy – zwycięzca

  Samsung NA64H3010BS/O1

  O czym należy pamiętać, podłączając płytę gazową?

  Zanim wspomnę o samym podłączeniu kuchenki, przedstawię Ci kilka istotnych kwestii.

  Są nimi zasady montażu płyty gazowej. Pamiętaj, że tylko ich przestrzeganie pozwala na bezpieczną i prawidłową eksploatację urządzenia.

  1. Nie montuj kuchenki w odległości mniejszej niż 150 cm od okna i drzwi. Niekontrolowany powiew powietrza może zgasić płomień. Jest to szczególnie niebezpieczne w starszych modelach, które nie są wyposażone w specjalne zabezpieczenia.
  2. Płyta nie może znajdować się obok lodówki. Kuchenka umieszczona w odległości mniejszej niż 30 cm wpłynie niekorzystnie na pracę chłodziarki.
  3. Gdy planujesz montaż płyty gazowej nad piekarnikiem elektrycznym, pamiętaj, aby zachować niewielki odstęp pomiędzy urządzeniami. Specjaliści zalecają, aby wynosił on przynajmniej ok. 2 cm.
  4. Płyty lepiej nie ustawiaj bezpośrednio przy zlewie. Woda może zalać płomień lub dostać się na rozgrzany tłuszcz znajdujący się w naczyniu. Szczególnie gdy Twój sprzęt to płyta gazowa bez płomieni. Nie ma rusztu, więc naczynia są nieco niżej.
  5. Zadbaj, aby odległość od palników do wyciągu kominowego nie była mniejsza niż 75 cm. 
  6. Okap nie może znajdować się niżej niż 45 cm od płyty.
  7. Nad kuchenką nie montuj gniazda sieciowego. Należy je umieścić w bezpiecznym miejscu i zadbać, aby było wyposażone w bolec ochronny.
  8. Podłączenie płyty gazowej do zabudowy wymaga zakupu odpowiedniego węża spełniającego normę PN-EN 14800. Musi on jednocześnie pasować do rodzaju używanego w budynku gazu.
  9. W domu nie wolno korzystać z dwóch typów instalacji – chodzi tutaj o gaz ziemny z sieci oraz ten pochodzący z wymiennych butli.

  Planujesz zakupy sprzętu do domu? Sprawdź promocje w zaufanych sklepach!

  Jak bezpiecznie podłączyć płytę gazową?

  Aby dowiedzieć się, jak podłączyć płytę gazową, zapoznaj się z instrukcją obsługi. Tam również znajdziesz informację, że producent wyraźnie zabrania montażu niedoświadczonym osobom.

  Możesz zdecydować się na umiejscowienie płyty bezpośrednio w blacie kuchennym lub jej montaż równo z blatem. W każdym z tych przypadków nie ma mowy o powstaniu żadnej szczeliny. Wypełni ją specjalna uszczelka, która nie będzie wymagała dodatkowego zabezpieczenia klejem lub silikonem.

  1. Montaż płyty gazowej w blacie rozpoczyna się od wywiercenia otworu w miejscu, gdzie ma znaleźć się płyta grzewcza. Często producenci do swoich zestawów dołączają specjalny szablon, co znacznie ułatwia tę czynność.
  2. Jeśli nie znajdziesz szablonu w pudełku urządzenia, nie panikuj od razu. Po prostu przyłóż płytę do konkretnego miejsca i obrysuj ją dokładnie z każdej strony. Pamiętaj, aby otwór był odrobinę mniejszy od rzeczywistych wymiarów. Pomocna na pewno będzie instrukcja, gdzie znajdziesz dokładną długość oraz szerokość płyty. Największe są zwłaszcza płyty gazowe 5-palnikowe.
  3. Zabezpiecz blat, to pozwoli uniknąć jego uszkodzeń.
  4. W jednym z rogów wytnij niewielki otwór, aby móc go powiększyć za pomocą wyrzynarki. Jednocześnie zdecyduj, w którym miejscu umieścisz płytę – na środku czy przy samej krawędzi blatu.
  5. Jeśli blat wykonano z drewna, zaimpregnuj jego wewnętrzne ścianki specjalnym preparatem lub klejem. 
  6. Chcesz zastosować dodatkowe zabezpieczenia? Użyj taśmy izolacyjnej w miejscu bezpośredniego stykania się płyty z blatem.
  7. W przygotowany otwór włóż płytę gazową do zabudowy i przykręć ją za pomocą odpowiednich narzędzi.

  Teraz już wiesz, jak zamontować płytę gazową w blacie.


  Zobacz zestawienia płyt i kuchenek na gaz:


  Podłączanie płyty gazowej do sieci

  Działania te muszą odbywać się pod okiem wykwalifikowanego fachowca. Nie podejmuj się tego zadania, jeśli nie masz odpowiedniego doświadczenia. Pamiętaj, że decydując się na tę czynność na własną rękę, narażasz nie tylko swoje zdrowie, ale przede wszystkim życie.

  1. Podłączenie płyty należy wykonać przy użyciu miedzianych lub stalowych rurek bezszwowych.
  2. Zawór powinien znajdować się w łatwo dostępnym miejscu, tak aby zapewnić szybkie odcięcie dopływu gazu.
  3. Konieczne jest użycie specjalnego węża. Jego długość powinna wynosić przynajmniej 1 metr. Oprócz spełniania konkretnej normy powinien on jednocześnie przejść dokładną kontrolę jakości.
  4. Na króćce węża załóż nieużywane uszczelki.
  5. Odpowiednio dokręć złącze.
  6. Teraz pora na sprawdzenie szczelności gazu. Wykonuje to jedynie fachowiec.
  7. Jeśli wszystko przebiegło prawidłowo, specjalista podbija pieczątkę na karcie gwarancyjnej.

  Montaż płyty gazowej na wyspie kuchennej – czy to dobry pomysł?

  Wielu osobom marzy się taki sposób ulokowania sprzętu do gotowania, szczególnie gdy chodzi o minimalistyczną i szklaną płytę gazową.

  Pomimo dużego trendu na aranżacje kuchni z wyspą, montowanie na niej płyty gazowej nie jest łatwym i jednocześnie doskonałym w realizacji pomysłem. Wszystko przez szereg obostrzeń dotyczących bezpieczeństwa użytkowników.

  Decydując się na takie rozwiązanie, musisz pamiętać, aby poszczególne rury od gazu poprowadzić pod sufitem. Dodatkowo nie możesz ich niczym przykryć ani zabudować. Już na tym etapie łatwo się domyślisz, że nie będzie to korzystne, chociażby pod względem estetycznym.

  W niektórych przypadkach istnieje możliwość montażu specjalnego ekranu wentylującego, jednak o tym decyduje nadzór. Dopiero kiedy rura umiejscowiona jest u góry, można poprowadzić ją do płyty gazowej.

  W tym miejscu należy również wspomnieć o zaworze. Podobnie jak przy tradycyjnym montażu, tutaj również musi znajdować się w łatwo dostępnym miejscu.

  Montaż kuchenki na wyspie kuchennej jeszcze bardziej komplikuje się, kiedy masz do czynienia z gazem płynnym. Trzeba go poprowadzić przez rury znajdujące się w podłodze. Będzie to możliwe, jeśli podstawowa instalacja mieści się w niewielkiej odległości.

  Pamiętaj, aby po podłączeniu płyty i rozpoczęciu gotowania na niej dbać o jej konserwację. To osobny temat, który dokładnie omówiłem w artykule o tym, jak i czym czyścić płytę gazową. Ta wiedza przyda Ci się w przyszłości.

  Oceń publikację
  [Głosy: 2 Średnia: 5]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  1 Komentarz
  Inline Feedbacks
  View all comments
  Tomasz
  1 rok temu

  Jak połaczyć gaz jednoczesnie do płyty i piekarnika w zabudowie jednej szafce kuchni ?