W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Mop parowy czy elektryczny? Który lepszy?

author avatar
Łukasz Proszek
Komentarze:  0

Wiele osób nie widzi większej różnicy pomiędzy mopem parowym a tym elektrycznym, ale bez funkcji pary. W praktyce to zupełnie inaczej działające sprzęty. Skutkuje to odmiennymi zaletami i wadami obu. Czytając poniższy poradnik, prędko poznasz wszystkie różnice i przewagi tych rodzajów.

Mop parowy czy elektryczny - Który lepszy?

Spis treści:

  Mop parowy a elektryczny – różnice

  Ogólnie biorąc, każdy mop parowy to mop elektryczny, bo jakoś tę parę musi wytworzyć (pobiera energię elektryczną z gniazdka). Jednocześnie nie każdy mop elektryczny jest mopem parowym.

  Brzmi zawile?

  Spokojnie, prześledźmy wspólnie konkretne różnice. Już ta część wyjawi Ci sporo unikalnych zalet obu mopów!

  Sposób mycia i konstrukcja głowicy mopującej

  Jedno wiąże się z drugim i najbardziej odróżnia urządzenia parowe od tych bez pary.

  • Mopy parowe oferują w zasadzie 2 rodzaje głowic (obie są płaskie od spodu): trójkątne lub prostokątne. Mopy tego typu wytwarzają parę wodną o wysokiej temperaturze. Nawilża ona i nasadkę (czyli nałożonego pada z mikrofibry), i podłoże, przy okazji dobrze dezynfekując posadzkę.
  • Mopy elektryczne bez pary oferują obrotowe pady, najczęściej 2. Mogą być zarówno w formie wałków, jak i płaskich krążków. Wykorzystują rotację, aby dokładnie myć i jednocześnie polerować podłogę. Zdarzają się jednak całkowicie płaskie mopy elektryczne z pojedynczym padem, ale są mniej skuteczne. Niektóre modele dodatkowo zasysają brud do zbiornika z brudną wodą, a nawilżają pad ze zbiornika z czystą wodą.

  Jak widzisz, istnieją różnice już wewnętrznie, w obu tych rodzajach.

  W każdym razie, mop parowy działa na zasadzie rozpuszczania zabrudzeń parą wodną i zbierania ich płaskim padem (nie potrzebuje detergentów). Mop elektryczny zwilża 2 obracające się pady, które ścierają plamy.

  Co ciekawe, w obu przypadkach da się znaleźć sprzęt 2w1 z opcją odkurzania, ale stanowi on rzadkość.

  Zasilanie

  Bardzo ważna kwestia, o której musisz pamiętać.

  Podczas gdy mopy elektryczne bez pary mogą być i przewodowe, i bezprzewodowe (na akumulator), tak mopy parowe zawsze pracują sieciowo.

  Dlaczego?

  Ponieważ wytwarzanie pary wymaga wysokiej mocy. Napięcie akumulatora ma zbyt niski potencjał, aby to zagwarantować.

  Zastosowanie na różnych rodzajach podłóg

  Tutaj akurat więcej łączy mopy parowe z elektrycznymi bez pary. Mają podobne zastosowanie. Wiedząc, czy mopem parowym można myć panele, wychodzi na to, że odpadają jedynie te woskowane i olejowane.

  Sęk w tym, że tego typu posadzka w ogóle nie lubi się z wodą.

  Niemniej różnica pomiędzy mopami czasem wychodzi w przypadku jakichś delikatniejszych podłóg drewnianych. Bardzo gorąca para wodna może bardziej narazić je na utratę jakości bądź połysku.

  Co do wodoodpornych paneli winylowych oraz laminowanych, oba mopy dobrze się sprawdzają. 

  Wielofunkcyjność

  Wspominałem już, że w obu przypadkach występują czasem modele 2w1, czyli odkurzająco-myjące.

  Jeżeli chodzi o mopy parowe, to jednak nie wszystko.

  Dostaniesz także model z wieloma końcówkami i funkcją wyjęcia z korpusu mniejszego oczyszczacza parowego. Udowadnia to ranking mopów parowych, w którym wyróżniłem również takie sprzęty.

  To ogromnie zwiększa zastosowanie. Łatwiej wyczyścisz fugi, płytki na ścianach w łazience, lustro, szyby, armaturę łazienkową czy sprzęt AGD. A to tylko proste przykłady.

  Niektóre akcesoria mopów parowych idą jeszcze dalej.

  Znajdziesz chociażby nakładki do odkażania dywanu, nakładki do odświeżania odzieży czy tapicerki meblowej, a nawet rękawice parowe, którymi wyczyścisz cokolwiek.

  A co z mopami elektrycznymi bez pary? Biedniej, te z krążkami czasem oferują dodatkowe ściereczki do woskowania podłogi. Poza dbaniem o posadzkę raczej nie zapewniają nic więcej.

  Ranking mopów parowych – zwycięzca

  Vileda Steam Plus XXL 168935

  Przewagi mopów parowych

  • Mopy parowe są bardzo skuteczne w usuwaniu uporczywych zabrudzeń. Prędko rozpuszczają je parą wodną. Mycie posadzki nie trwa długo, mając pod ręką tak efektywny sprzęt.
  • Dużą zaletę stanowi dezynfekcja podłóg. Para wodna pozbywa się wielu bakterii i alergenów. Świetne rozwiązanie dla alergików i rodzin z małymi dziećmi. To, czy warto kupić mop parowy, w wielu przypadkach spoczywa właśnie na tym atucie.
  • Do tego wszystkiego nie potrzebujesz detergentów. Nie tracisz na nie pieniędzy.
  • W przypadku niektórych modeli zachwyca wielofunkcyjność. Jak już wspominałem, zależnie od akcesoriów i obecności hybrydowej konstrukcji, użyjesz mniejszej wersji mopa oraz wielu końcówek. Wyczyścisz nie tylko podłogi, ale i armaturę, grilla, sprzęt kuchenny, fugi, lustra czy szyby. W grę wchodzi także odświeżanie i dezynfekcja wykładzin, tapicerowanych mebli, a nawet odzieży.
  • Prawie każdy mop parowy ma jakąś regulację natężenia pary. Dzięki niej jeszcze lepiej dopasujesz działanie urządzenia do rodzaju posadzki bądź stopnia zabrudzenia.
  • Zestawiając mopy parowe z tymi bez pary i na akumulator, w tym przypadku nie ogranicza Cię czas jego działania.
  • To, ile kosztuje mop parowy, wcale nie musi oznaczać dużego wydatku. Znajdą się urządzenia do 300 zł, które znakomicie spełniają swoje zadanie. W ogólnym rozrachunku średnia cen jest tu niższa niż w drugim przypadku. Zwłaszcza patrząc na czołowe sprzęty.

  Planujesz zakupy sprzętu do domu? Sprawdź promocje w zaufanych sklepach!

  Przewagi mopów elektrycznych bez pary

  • Lepsze modele oprócz zbiornika na czystą wodę oferują też ten na brudną wodę. Przy ekstremalnie zabrudzonej posadzce istnieje mniejsze ryzyko rozmazywania brudu. Jest on bowiem na bieżąco odprowadzany, cały czas usuwasz plamy czystą wodą.
  • Łatwiej o używanie detergentu podczas mycia podłogi. Niektóre modele mają wbudowany spryskiwacz, a inne dozują środek czyszczący z pojemnika na wodę. To cecha, która skutkuje przyjemnym zapachem po mopowaniu, a czasem wspomaga jego skuteczność.
  • Jak już wiesz, mopy, które nie korzystają z pary wodnej, mogą być bezprzewodowe. Masz wtedy nieograniczony zasięg działania. Nie przejmujesz się dostępem do gniazdek elektrycznych i nie przepinasz sprzętu.
  • Przekazałem Ci w tym artykule informację, że zastosowanie co do rodzajów podłóg jest podobne. Mimo to bardzo gorąca para wodna może nieco gorzej wpłynąć na niektóre delikatne podłogi. Lepsze mopy elektryczne często zostawiają za to nieco mniej wody na posadzce. To także zwiększa bezpieczeństwo podłoża.

  Mop parowy czy elektryczny? Ostateczny werdykt

  Mopy parowe dużo lepiej dezynfekują podłogę, gdyż korzystają z pary wodnej, nie potrzebując detergentu. Często są też wielofunkcyjne. Nie ogranicza ich czas działania, ale za to długość przewodu. Mopy na prąd bez pary mogą być za to bezprzewodowe. Czasem lepiej się sprawdzają przy większej warstwie brudu.

  Jak widzisz, trudno tu wyłonić zdecydowanego zwycięzcę. Wszystko zależy od Twoich wymagań i preferencji.

  Dlatego też na koniec przygotowałem jeszcze konkretne wskazówki, kiedy lepszy jest mop na parę, a kiedy bez niej.

  Kup mop parowy, jeżeli:

  • Mopujesz częściej niż rzadziej, więc nie dopuszczasz do powstania większej warstwy brudu na całej powierzchni.
  • Pragniesz szybko usuwać pojedyncze, uporczywe/zaschnięte plamy.
  • Pragniesz jak najlepiej zdezynfekować posadzkę, bo cierpisz na alergię lub masz małe dziecko.
  • Nie przeszkadza Ci konieczność podłączania sprzętu do gniazdka. Jednocześnie nie chcesz się przejmować stanem naładowania urządzenia.
  • Nie wymagasz roztaczania przyjemnego zapachu po mopowaniu i chcesz zaoszczędzić na zakupie detergentów.
  • Interesuje Cię wielofunkcyjny sprzęt z różnymi akcesoriami do mycia innych obiektów niż wyłącznie podłoga.

  Wybierz mop elektryczny bez pary, jeśli:

  • Często zdarza Ci się myć mocno zabrudzoną podłogę i chcesz zminimalizować ryzyko rozmazywania brudu podczas mopowania.
  • Wolisz jednak mieć opcję używania detergentu.
  • Interesuje Cię wyłącznie sprzęt działający bezprzewodowo.
  • Masz w domu delikatniejsze podłogi i boisz się, że na dłuższą metę para wodna może zmniejszyć ich jakość.

  A jeżeli masz już doświadczenie z tymi mopami i własną opinię o tym, który z nich jest lepszy, podziel się nią w sekcji komentarzy.

  Co do pojedynków różnego sprzętu do mopowania, opisałem także starcie mop parowy czy zwykły. Tak, te drugie, czyli tradycyjne również mają swoje unikalne plusy.

  Oceń publikację
  [Głosy: 6 Średnia: 4.5]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments