W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Na jakiej wysokości okap? Wysokość okapu nad kuchenką

author avatar
Łukasz Proszek
Komentarze:  0

Jak wysoko zamontować okap względem kuchenki bądź płyty grzewczej? To bardzo istotna kwestia, która wpływa na prawidłowe działanie sprzętu. Przeanalizowałem najlepszą odległość między okapem a różnymi typami sprzętu do gotowania. Wyniki poniżej!

Na jakiej wysokości okap? Wysokość okapu nad kuchenką

Spis treści:

  Wysokość okapu nad kuchenką

  Kiedy zastanawiasz się, na jakiej wysokości montuje się okap, wiedz, że dużo zależy od rodzaju kuchenki. W innym miejscu zamontujesz urządzenie nad płytą indukcyjną, a w nieco innym nad tradycyjnym sprzętem gazowym. Pamiętaj też, że zasadniczą kwestię odgrywa jednocześnie typ urządzenia pochłaniającego zapachy.

  Żeby wszystko dokładniej Ci zobrazować, sporządziłem krótką tabelę. Dowiesz się z niej, jakie wysokości sprawdzą się najlepiej, uwzględniając typ kuchenki.

  Najlepsza wysokość okapu nad płytami elektrycznymi i gazowymi - Infografika

  Okap to bardzo ważny element wyposażenia każdej kuchni. Montując go na innej wysokości niż ta podana w tabeli, ryzykujesz, że nie poradzi sobie ze skutecznym usuwaniem zapachów i pary wodnej unoszącej się z gotowanej potrawy.

  Kiedy sprzęt umieścisz zdecydowanie za blisko płyty, narazisz go na uszkodzenia. Pamiętaj o tym, zwłaszcza jeśli korzystasz z płyty gazowej. Wydobywający się z palników płomień niekiedy nawet topi niektóre elementy okapu, a tego zapewne nie chcesz.

  Wiesz już, na jakiej wysokości zamontować okap kuchenny. Dlatego teraz szczegółowo omówię ten aspekt, biorąc pod uwagę typ kuchenki.

  Odległość między dwoma urządzeniami nie zawsze jest taka sama, co łatwo zauważysz na podstawie tabelki. Wszystko zależy od sposobu działania sprzętu, na którym przygotowujesz posiłek.

  Sprawdź, co jeszcze warto wziąć pod uwagę, montując okap.

  Ranking okapów kominowych – zwycięzca

  Electrolux LFV616K

  Na jakiej wysokości okap nad kuchenką gazową?

  Umiejscowienie okapu nad tym rodzajem kuchenki wygląda specyficznie. Odległość między płytą gazową a okapem nie może być taka sama jak w przypadku tych indukcyjnych lub elektrycznych.

  Dlaczego?

  Nie jest to trudne do wyjaśnienia. Wydobywający się z palników płomień stanowi duże zagrożenie dla urządzenia oraz jego podzespołów. Ogień w przypadku za bliskiego montażu okapu nad kuchenką stopi jego elementy.

  To na tyle niebezpieczne, że nie wolno tego bagatelizować.

  Dlatego sprawdź, jak prawidłowo zamontować sprzęt w zależności od jego rodzaju.

  1. Okap do zabudowy – musi się znaleźć na wysokości 60 cm od płyt lub kuchenek gazowych. Sytuacja wygląda podobnie w przypadku okapów teleskopowych oraz okapów podszafkowych. W zasadzie to właśnie te typy zaliczają się do okapów pod kuchenną zabudowę.
  2. Okap sufitowy – najbardziej wymagający typ okapu pod względem wieszania. Musisz zachować odstęp wynoszący aż 150 cm.
  3. Okap skośny – ten popularny typ okapu kominowego nie ma tak dużych wymagań jak sprzęt sufitowy. Wystarczy, jak umieścisz go 40 – 50 cm wyżej niż płyta.
  4. Okap przyścienny – ten rodzaj sprzętu umieszczasz ok. 70 – 75 cm nad kuchenką gazową.
  5. Okap wyspowy – w przypadku modeli rustykalnych, prostokątnych, nowoczesnych i okrągłych wymagana wysokość okapu względem płyty wynosi między 70 a 75 cm.

  Na jakiej wysokości okap nad płytą indukcyjną?

  Tu również musisz dobrać wysokość, biorąc pod uwagę rodzaj okapu. Sprawdź, jak ten parametr wygląda w poszczególnych sytuacjach.

  1. Okap do zabudowy – zaleca się wyłącznie jedną i konkretną odległość wynosząca 50 cm. Dotyczy to również modeli teleskopowych.
  2. Okap sufitowy – tutaj podobnie jak przy płytach gazowych, musisz zachować odstęp 150 cm od blatu. Wiedz też, że nie ma na to wpływu typ sufitu. Czyli jeśli decydujesz się na model podwieszany, to wysokość i tak musi wynosić 150 cm.
  3. Okap przyścienny – taki model montujesz 60 – 70 cm od płyty indukcyjnej. Dotyczy to zarówno okapu retro, w kształcie odwróconego T, jak też okrągłego czy prostokątnego.
  4. Okap skośny – wysokość okapu nad płytą indukcyjną w tym przypadku musi równać się 40 – 45 cm. Wiedz, że to jednocześnie najmniej wymagający typ urządzenia.
  5. Okap wyspowy – zalecana odległość między nim blatem wynosi 60 – 70 cm. Musisz jej przestrzegać w przypadku każdego okapu: prostokątnego, rustykalnego bądź nowoczesnego.

  Planujesz zakupy sprzętu do domu? Sprawdź promocje w zaufanych sklepach!

  Na jakiej wysokości okap nad płytą elektryczną?

  Skoro już wiesz, jak wysoko powinien znaleźć się okap nad indukcją, to teraz omówię kwestię dotyczącą płyty elektrycznej, choć… to w zasadzie te same zasady odnośnie wysokości co w przypadku indukcji.

  1. Okap wyspowy – ten rodzaj urządzenia musisz umieścić na wysokości 60 – 70 cm od blatu.
  2. Okap przyścienny – sprzęt zamontujesz na ścianie w odległości 60 – 70 cm od płyty ceramicznej.
  3. Okap do zabudowy – pamiętaj, żeby go powiesić 50 cm wyżej niż blat z kuchenką.
  4. Okap skośny – taki model musisz powiesić 40 – 45 cm nad płytą.
  5. Okap sufitowy – jak już wiesz, to najbardziej wymagający ze wszystkich rodzaj okapu. W przypadku kuchenki ceramicznej wyposażonej w pola elektryczne wymagana wysokość wynosi 150 cm.

  Dlaczego wysokość okapu nad kuchenką jest ważna?

  Z prostego względu: zapewnia poprawne działanie urządzenia oraz wspomaga codzienne użytkowanie okapu. Druga rzecz dotyczy bezpieczeństwa.

  Inną odległość zaleca się w przypadku kuchenek indukcyjnych czy też elektrycznych, a jeszcze inną względem modeli gazowych. To, na jakiej wysokości powiesisz sprzęt, wiąże się bezpośrednio również z rodzajem okapu oraz jego kształtem.

  Kolejna kwestia dotyczy Twojej wygody oraz pozostałych domowników. To bardzo ważne, jeśli chodzi o codzienne przyrządzanie posiłków. Jeżeli urządzenie powiesisz za wysoko, to logiczne, że dostęp do niego będzie znacznie utrudniony.

  Chyba nie wyobrażasz sobie, żeby w trakcie gotowania do panelu sterowania lub zamontowanych przycisków sięgać na palcach?

  Wysokość okapu szczególne znaczenie ma oczywiście w przypadku rodzaju kuchenki i samego sprzętu. Niemniej pamiętaj też, że używanie w kuchni takiego urządzenia ma przede wszystkim być wygodne i to też uwzględnij.

  Przeczytaj też: Rura do okapu – Jak dobrać? Jaka średnica?

  Na jakiej wysokości gniazdo do okapu?

  Wiesz już, na jakiej wysokości wiesza się okap. Pamiętaj, że ten parametr równie ważny jest w przypadku gniazda zasilającego. Przemyśl to już w momencie planowania wyposażenia kuchni.

  Miejsce podłączenia okapu do sieci łatwo dopasujesz, przedłużając krawędź wysokości urządzenia. Później wystarczy już, że dokładnie odmierzysz ok. 10 – 15 cm od bocznej linii okapu.

  Wyznaczony punkt będzie docelowym miejscem, które przeznaczysz pod gniazdo zasilające.

  Oczywiście nie musi być widoczne. W zależności od wymagań oraz rozmieszczenia mebli łatwo je ukryjesz za pomocą chociażby szafki. Stworzysz dzięki temu estetyczny wygląd pomieszczenia.

  Niekiedy zdarza się, że gniazdko zasilające montujesz jeszcze przed wyborem i zakupem okapu kuchennego. Wówczas zostaw dłuższy kabel. Podczas późniejszego wieszania urządzenia podciągniesz jedynie przewód w wymaganym kierunku i założysz kontakt natynkowy.

  Oceń publikację
  [Głosy: 2 Średnia: 5]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments