W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Na jakiej wysokości powiesić telewizor 75 cali?

author avatar
Łukasz Proszek
Komentarze:  0

Powieszenie telewizora 75 cali to wyzwanie nie tylko ze względu na jego wymiary oraz wagę. Musisz poznać kilka zasad, aby wybrać odpowiednią wysokość montażu. Stanie się to proste, gdy przeczytasz poniższy poradnik.

Na jakiej wysokości powiesić telewizor 75 cali?

Spis treści:

  Na jakiej wysokości telewizor 75 cali w salonie?

  Zasada jest bardzo prosta: telewizor 75 cali powinien być powieszony na takiej wysokości, aby środek jego ekranu znajdował się na równi z Twoimi oczami. Zazwyczaj to około metr od podłogi. Raczej nie ma co schodzić niżej.

  Co jeśli na kanapie czy fotelach siedzą osoby o odmiennym wzroście? Wbrew pozorom to nie problem.

  Sprawdź wtedy, na jakiej wysokości znajdują się oczy każdej osoby, gdy siedzi przed telewizorem. Następnie albo uśrednij wynik, albo powieś telewizor 75 cali tak, aby jego centralna część znajdowała się na linii wzroku najwyższego domownika.

  Polecam raczej drugi sposób. Dlaczego? Ponieważ zazwyczaj lepiej powiesić telewizor 75 cali nieco wyżej niż za nisko. W drugim przypadku oglądająca osoba jest bardziej narażona na ból szyi czy ramion.

  Istnieje zresztą druga zasada (choć w mojej opinii nie tak uniwersalna). Dotyczy montażu telewizora na ścianie w ten sposób, aby to jego dolna krawędź była na równi z oczami oglądającego.

  Ranking telewizorów 75 cali – zwycięzca

  Sony XR-75X95L

  Na jakiej wysokości telewizor 75 cali w sypialni?

  Oglądanie telewizji w sypialni wiąże się raczej z pozycją leżącą. Co za tym idzie, zmienia się nieco zasada montażu telewizora 75-calowego na ścianie. Powinien być wyżej, jakieś 1,5 – 1,8 m nad podłogą.

  Tutaj także znajdzie się druga zasada, a mianowicie 30 cm powyżej linii wzroku (licząc od środka ekranu).

  Dodatkowo zadbaj o regulację kąta nachylenia. Oferuje to praktycznie każdy uchwyt do montażu odbiornika na ścianie. Skieruj go wtedy w dół, aby nie musieć za bardzo zadzierać głowy podczas oglądania telewizji z łóżka. Zagwarantuje Ci to komfort.

  Planujesz zakupy sprzętu do domu? Sprawdź promocje w zaufanych sklepach!

  Czym grozi nieodpowiednia wysokość zawieszenia telewizora 75 cali?

  Przede wszystkim nadmiernym napięciem mięśni szyi, barków oraz ramion. Gdy TV 75 cali spoczywa za nisko, nadmiernie pochylasz swoją głowę, co powoduje dyskomfort. Taki sam efekt wywoła zadzieranie głowy, jeżeli telewizor został za wysoko powieszony.

  Co ciekawe, to nie jedyny problem.

  Niektóre telewizory, zwłaszcza na matrycach LCD LED typu VA, nie oferują zbyt dobrych kątów widzenia. Jeżeli oddalasz się od ekranu w pionie lub poziomie, kontrast oraz kolory ulegają degradacji. Finalnie widzisz nieco zniekształcony obraz, nie mogąc cieszyć się w pełni swoimi ulubionymi serialami oraz filmami.

  Obstawiam, że nie po to wydajesz sporo kasy na dobry telewizor 75 cali, aby nie wykorzystywać jego potencjału, prawda? Dlatego też prawidłowa wysokość powieszenia go na ścianie jest tak ważna. Niemniej na pierwszym miejscu stoi Twoje zdrowie oraz komfort oglądania.

  Wysokość powieszenia telewizora a odległość od niego

  Wymiary telewizorów 75 cali są spore. Dlaczego o tym wspominam? Ponieważ nic Ci z wcześniejszych porad, jeżeli usiądziesz za blisko ekranu. Wtedy Twoja głowa będzie zmieniać pozycję, nadwyrężając szyję, barki oraz ramiona.

  Dlatego też koniecznie dowiedz się, jaka odległość od telewizora 75 cali jest najlepsza. Zakładając, że spełnisz zalecenia z obu poradników, zagwarantujesz sobie relaksacyjną pozycję przed telewizorem. W dodatku dobrze go wykorzystasz, podziwiając piękny obraz bez defektów.

  Oceń publikację
  [Głosy: 8 Średnia: 4.4]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments