W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Nawilżacz Parowy czy Ultradźwiękowy – Który lepszy?

author avatar
Łukasz Proszek
Komentarze:  0

Nie możesz się zdecydować, który nawilżacz jest lepszy: parowy czy ultradźwiękowy? Przeczytaj zatem mój poradnik! Szybko poznasz główne przewagi jednego i drugiego rodzaju. Dzięki temu prędko ustalisz, który okaże się dla Ciebie korzystniejszą inwestycją.

Nawilżacz parowy czy ultradźwiękowy – Który lepszy?

Spis treści:

  Nawilżacz parowy a ultradźwiękowy – Różnice

  Nawilżacze parowe podgrzewają wodę do takiej temperatury, aby mogła wrzeć. W efekcie wytwarza się mgiełka. Z kolei nawilżacz ultradźwiękowy rozbija cząsteczki wody za pomocą fal dźwiękowych. Mgiełka przedostaje się do otoczenia, wykorzystując specjalną membranę umieszczoną na dnie urządzenia.

  Urządzenie parowe swoim działaniem przypomina czajnik elektryczny. Wytworzona para rozprzestrzenia się po pomieszczeniu, często podnosi też panującą w nim temperaturę. To rzadko spotykana cecha wśród rodzajów nawilżaczy powietrza.

  Kolejną rzeczą, jaka różni te sprzęty, jest woda wlewana do środka komory. Do modelu ultradźwiękowego nadaje się wyłącznie woda destylowana. Tradycyjna kranówka mogłaby zaburzyć jego działanie oraz wpłynąć niekorzystnie na Twoje zdrowie.

  W przypadku nawilżacza parowego nie ma to dużego znaczenia. Zbiornik bez problemu napełnisz wodą z kranu. Sprzęt bardzo dobrze sprawdzi się także w przypadku zwierząt. Jego praca nie wpłynie niekorzystnie na czworonogów.

  Sytuacja wygląda już inaczej, jeśli chodzi o nawilżacz ultradźwiękowy. Nie jest polecany dla właścicieli pupili, gdyż słyszą one wytwarzane przez niego wysokie dźwięki.

  Nawilżacz parowy czy ultradźwiękowy? Który z nich jest lepszym wyborem? Sprawdzę to, przeprowadzając swego rodzaju pojedynek. Ostateczny werdykt znajdziesz na końcu.

  Ranking nawilżaczy powietrza – zwycięzca

  Stadler Form Robert

  Właściwości nawilżacza parowego

  Nawilżacz parowy do swojego działania wykorzystuje specjalne grzałki, które podgrzewają wodę w celu wytworzenia się pary. Cechuje go spora wydajność.

  To, co dodatkowo wyróżnia urządzenie na tle innych modeli, to sterylność. Podgrzewana woda uzyskuje bardzo wysoką temperaturę, dzięki czemu giną wszystkie bakterie i zarazki. Sprzęt jest nie tylko zdrowy, ale także higieniczny.

  Nawilżacz parowy zazwyczaj oferuje jeden większy zbiornik. Z jego wnętrza woda przedostaje się do mniejszej komory, gdzie dochodzi do procesu podgrzewania. Niewielka ilość cieczy, jaka bierze w tym udział, świadczy o energooszczędności nawilżacza parowego.

  Warto także wspomnieć o eksploatacji urządzenia. Nie jest droga, co zdecydowanie wyróżnia sprzęt na tle innych.

  Zalety nawilżacza parowego

  1. Brak konieczności używania destylowanej wody. Z powodzeniem napełnisz zbiornik tradycyjną kranówką, która w dodatku nie spowoduje osadzania się na meblach białego nalotu.
  2. Niska cena zakupu, a oprócz tego bezproblemowa eksploatacja, która nie generuje dodatkowych kosztów.
  3. Nawilżacz jest bardzo higieniczny i sterylny.
  4. Duża wydajność. Wiele urządzeń potrafi odparować nawet ok. 700 ml wody w ciągu godziny. Ranking nawilżaczy powietrza docenia tę cechę.
  5. Tworząc parę, urządzenie likwiduje wszystkie bakterie oraz zarazki.
  6. Niektóre modele oferują wbudowane dodatkowe funkcje, dlatego też sprawdzą się np. do inhalacji lub aromaterapii.
  7. Nawilżacz parowy nie rozpocznie swojego działania, jeśli szczelnie nie zamkniesz jego pokrywy. To gwarantuje bezpieczeństwo.

  Planujesz zakupy sprzętu do domu? Sprawdź promocje w zaufanych sklepach!

  Wady nawilżacza parowego

  1. Rozprzestrzeniająca się para jest niebezpieczna. Może powodować oparzenia, dlatego ten rodzaj nawilżacza nie jest zalecany dla dzieci.
  2. Drewniana podłoga, meble, a nawet książki nie lubią gorącej mgiełki. Ma na nie niekorzystny wpływ.
  3. Nawilżacz podnosi temperaturę pomieszczenia nawet o 2 stopnie, co nie zawsze okazuje się zaletą.
  4. Urządzenie generuje spory hałas, co bywa szczególnie kłopotliwe w nocy.
  5. Nawilżacz parowy nie oferuje higrostatu, dlatego nie wiesz, jaki poziom wilgotności powietrza panuje w Twoim otoczeniu.

  Właściwości nawilżacza ultradźwiękowego

  Nawilżacz ultradźwiękowy często nazywany jest generatorem mgły. Emitowana do otoczenia para wbrew pozorom nie jest gorąca, dlatego nie powoduje oparzeń.

  Ten rodzaj urządzenia podczas pracy nie emituje uciążliwego hałasu, cechuje go także spora energooszczędność. Dla większego komfortu producenci często zapewniają możliwość stosowania ciepłej oraz zimnej mgiełki.

  Nierzadko urządzenie obraca się w trakcie pracy, docierając mgiełką do każdego zakątka w pomieszczeniu. Świadczy to o dużej wydajności. Zwróć uwagę także na dość niską cenę. Zwykle nie wydasz majątku na model wyposażony w dodatkowe funkcje i ustawienia.

  Zalety nawilżacza ultradźwiękowego

  1. Nawilżacz jest bezpieczny nawet dla dzieci. Wydobywająca się ze środka para jest zimna i nie powoduje oparzeń. To więc dobry nawilżacz powietrza do pokoju dziecka.
  2. Urządzenie swoją pracę wykonuje bardzo cicho, nie słyszysz nieprzyjemnych dźwięków.
  3. Wiele nawilżaczy oferuje ciekawy design, który producenci wzbogacają kolorowym podświetleniem.
  4. Wbudowany higrostat zapewnia dopasowanie poziomu nawilżenia do warunków w pomieszczeniu.
  5. Urządzenie ma kompaktowe rozmiary, dlatego nie sprawia problemu podczas transportu.
  6. Nawilżacz ultradźwiękowy zapewnia dużą wydajność, jak również niski pobór energii elektrycznej.
  7. Wiele modeli oferuje tzw. pręt jonizujący pomagający w likwidacji bakterii i wirusów.

  Planujesz zakupy małego AGD do kuchni? Sprawdź tanie i dobre sprzęty z Lidla!

  Wady nawilżacza ultradźwiękowego

  1. Do poprawnego działania sprzętu musisz używać wody destylowanej. Ta pochodząca z kranu wytwarza niebezpieczne dla zdrowia cząsteczki, które pod postacią białego nalotu osadzają się na meblach.
  2. Znajdujące się wewnątrz filtry wstępne często się zapychają. Musisz także pamiętać o konieczności ich częstej wymiany.
  3. Nawilżacz ma negatywny wpływ na zwierzęta, słyszą wytwarzane przez niego ultradźwięki (w porównaniu do nas, ludzi).
  4. Sprzęt generuje spore koszty eksploatacji związane m.in. z zakupem zapasu wody destylowanej.

  Zobacz też pojedynek: Nawilżacz ewaporacyjny czy ultradźwiękowy?

  Nawilżacz powietrza parowy czy ultradźwiękowy? Ostateczny werdykt

  Biorąc pod uwagę fakt, że nawilżacz parowy stanowi duże pewne ryzyko oparzeń, zwycięzcą w moim pojedynku został model ultradźwiękowy. Co prawda nie sprawdzi się u właścicieli zwierząt, ale rekompensatą tego jest bezproblemowa eksploatacja w przypadku najmłodszych.

  Urządzenie ultradźwiękowe jest też wydajniejsze, a co najważniejsze, nie pobiera dużej ilości energii. Często oferuje wbudowany higrostat, nie musisz więc obawiać się, że poziom nawilżenia w Twoim otoczeniu będzie za niski lub zbyt wysoki.

  Nawilżacz ultradźwiękowy bardziej się sprawdzi, jeśli w domu masz drewnianą podłogę, a jego lokalizację ma stanowić miejsce w pobliżu mebli i książek.

  Kolejna rzecz przemawiająca za tego rodzaju sprzętem wiąże się z designem. Bez problemu wkomponujesz go do swojego wnętrza. O nastrój wieczorową porą zadba kolorowe podświetlenie. Celowo wymieniam to na końcu, ponieważ w przypadku nawilżaczy kwestia ta nie jest aż tak bardzo znacząca jak np. wydajność czy higieniczność.

  Oceń publikację
  [Głosy: 1 Średnia: 5]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments