W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Nowoczesny odkurzacz a inteligentny dom

author avatar
Łukasz Proszek
Komentarze:  0

Odpowiedni sprzęt odkurzający stanowi jedną z podstaw do stworzenia inteligentnego domu. W tym artykule pokażę Ci, dlaczego nowoczesny odkurzacz to ważne urządzenie, gdy pragniesz stworzyć rasowy smart home.

Jaki powinien być sprzęt odkurzający w inteligentnym domu?

Spis treści:

  Inteligentny dom… czyli właściwie jaki?

  Czujniki/sensory, zdalny monitoring, zdalna obsługa sprzętów elektronicznych i nie tylko, żarówki LED, jak również rozwiązania typu multiroom – głównie z tym kojarzy się inteligentny dom.

  Takie miejsce powinno dawać Ci następujące korzyści:

  • Oszczędność czasu i sił poprzez zdalną obsługę oraz zautomatyzowane działanie jak największej ilości urządzeń.
  • Zwiększone poczucie bezpieczeństwa. Chodzi nie tylko o zabezpieczenia antywłamaniowe, ale i o eliminację zarazków (szczególnie gdy jesteś rodzicem).

  Za tym wszystkim idzie komfort oraz poczucie luksusu.

  Właśnie dlatego większość ludzi w pierwszej kolejności patrzy na elementy, które wcześniej wymieniłem… zapominając o czymś równie ważnym: odkurzaczu.

  Sprzątanie, szczególnie wielkiego domostwa, to jeden z najbardziej irytujących obowiązków domowych. Odkąd sam zacząłem testować i stałem się posiadaczem nowocześniejszych rodzajów odkurzaczy, uzyskałem pewność, że warto na nie postawić.

  A teraz pokażę Ci dlaczego.

  Autonomiczne odkurzanie i mopowanie

  Nic samo nie przychodzi. Na luksusowy smart dom trzeba najpierw zarobić (a następnie go utrzymywać). Wielu z nas latami na to pracuje i to bardzo intensywnie.

  Dlaczego by więc nie ułatwić sobie zadań domowych… skreślając z ich listy obowiązek odkurzania? To czysta oszczędność masy czasu, sił oraz nerwów. Po pracy nie przejmujesz się tą często pracochłonną czynnością.

  Odpowiedzią na więc najlepsze roboty sprzątające. I nie musisz tu zbyt daleko szukać, bo my, Polacy, także dokładamy cegiełkę do rozwoju tego rynku. A właściwie potężną cegłę.

  Udowodnił mi to PURON PR10, robot samojezdny naszej rodzimej marki, który okazał się jednym z najlepszych sprzętów, które do tej pory testowałem.

  Realnie wyręczył mnie od odkurzania domu, a warunki u mnie nie są przyjazne dla robota. Pokaźny metraż, sporo dywanów, zwierzęca sierść w kilku pomieszczeniach, gęste umeblowanie – PR10 świetnie sobie z tym poradził, co udowadnia zresztą moja recenzja z uwiecznionymi testami.

  Siła ssąca na poziomie 2500 Pa momentalnie wciągała wszelkie zabrudzenia z wykładzin i podłóg twardych. Z sierścią (spoczywającą na sporym dywanie) nie było problemów, a klasa laserowej nawigacji zachwyciła mnie. PURON PR10 wjeżdżał wszędzie, gdzie mógł się dostać. Niczego ważnego nie omijał i tworzył dokładne mapy w przejrzystej aplikacji. Nie traciłem czasu na pomaganie mu w powrocie na trasę, nie sprawiał mi problemów tego typu.

  Autonomia odkurzania daje też tę korzyść, że uruchomisz robota nawet kilka razy w ciągu dnia. Przyda się to, gdy masz kilkupiętrowe domostwo (w aplikacji bez problemu zapiszesz osobne mapy dla danych pięter).

  PURON PR10 odkurza dywan pokryty kocią sierścią 2

  Co więcej, PURON PR10 to aktualnie najcichszy odkurzacz, z jakim miałem do czynienia. Cecha premium, gdyż wydajne roboty sprzątające (i ogólnie odkurzacze) najczęściej są bardzo głośne, denerwując tym swoich posiadaczy. Mnie ten sprzęt nie przeszkadzał w odpoczynku.

  A mycie podłóg? PURON PR10 oferuje tę funkcję, a ja sprawdziłem ją m.in. na tarasie. Tutaj również stan posadzki szybko się poprawił, a ja musiałem jedynie wymienić nasadkę na tę do mopowania. Kolejna oszczędność czasu i sił, by móc się relaksować, a nie męczyć z ręcznym mopem.

  PURON PR10 test mopowania - mycie tarasu 10

  Sprawdź cenę PURON PR10:
  wdomu24
  (zapłać o 150 zł mniej i otrzymaj akcesoria warte 179 zł gratis, wpisując kod rabatowy PRPR10)
  MediaExpert
  (majowa promocja: 1 zł za akcesoria warte 179 zł)

  A co ze sprzątaniem czegoś poza podłogą?

  Nawet najnowocześniejszy robot sprzątający nie przeskoczy pewnej kwestii: odkurzania czegoś innego niż podłogi oraz tego, co na nich się znajduje.

  Dlatego osobiście jestem fanem połączenia robot sprzątający + odkurzacz pionowy. Ten drugi koniecznie powinien być bezprzewodowy. To właśnie bezprzewodowość wyróżnia większość elementów inteligentnego domu i w mojej ocenie powinna dotyczyć także sprzętu odkurzającego.

  Nie przejmujesz się rozmieszczeniem gniazdek elektrycznych, do tego bez problemu wyskoczysz z odkurzaczem na taras bądź do garażu, aby usprawnić kompleksowe sprzątanie.

  Zakładając, że model pionowy ma dopełniać możliwości robota, a więc służyć np. do odkurzania pajęczyn spod sufitu i ogólnie wyżej położonych obiektów w różnych miejscach, musi być lekki, kompaktowy, hybrydowy (użycie w trybie odkurzacza ręcznego), ale zarazem odpowiednio wydajny.

  PURON PU20 odkurzanie dywanu w pierwszym pokoju

  Zostając przy ofercie polskiej marki PURON, w moje ręce trafił sprzęt spełniający powyższe założenia. Test PURON PU20 pokazał, w jak szybki i łatwy sposób można nim wysprzątać wiele miejsc i obiektów. Na mniejszym metrażu wystarczy jako podstawy odkurzacz, a na większym świetnie wspomoże robota sprzątającego. Do tego nie kosztuje wcale dużo jak na tę kategorię i swoje możliwości.

  Zobacz cenę PURON PU20:
  wdomu24
  (zapłać o 130 zł mniej, wpisując kod rabatowy PRPU20)
  MediaExpert

  Komfort odkurzania połączony z zadowalającą wydajnością spodobał mi się na tyle, że ranking odkurzaczy pionowych prezentuje urządzenia PURON.

  Co więcej, odkurzacze PURON uwzględniłem w prestiżowym i oczywiście niezależnym rankingu odkurzaczy bezprzewodowych.

  Walka z zarazkami

  Wiesz już, jak łatwe staje się utrzymywanie czystości, gdy masz pod ręką nowocześniejszy rodzaj odkurzacza.

  Sęk w tym, że odkurzacz godny inteligentnego domu powinien usuwać nie tylko to, co widzi ludzkie oko.

  Szczególnie w dzisiejszych czasach istotna jest jak najwyższa higiena w domu. PURON PR10 zaciekawił mnie pewną wyróżniającą cechą, a mianowicie lampą UV.

  Jej zadanie jest proste: dezynfekcja podłogi poprzez zwalczanie szkodliwych drobnoustrojów. To duży plus, gdy któryś z domowników jest alergikiem. Jeszcze większy, gdy w Twoim domostwie żyje również raczkujące dziecko. Promieniowanie UV jest niewidoczne dla człowieka, lecz skutecznie usuwa wiele chorobotwórczych bakterii.

  Większa sterylność posadzki oznacza większe bezpieczeństwo dla Ciebie i Twojej rodziny.

  Kojarzysz odkurzacze Numatic z buźkami? Kupuj je taniej z kodami rabatowymi!

  Podsumowanie

  Jak widzisz, inteligentny dom to nie tylko sprzęt do ochrony swojej własności, wszechobecne wyświetlacze, sensory i czujniki. Idealnie dopełniają go nowoczesne sprzęty odkurzające, które znacząco ułatwią Ci życie. A twierdzę tak ze swojego przykładu, bo sam regularnie używam i robota sprzątającego, i odkurzacza pionowego.

  Materiał reklamowy dla Puron.

  Zobacz też zestawienia innych typów sprzętu do odkurzania:

  Oceń publikację
  [Głosy: 1 Średnia: 5]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments