W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Odkurzacz pionowy – Ceny | Ile kosztuje?

Łukasz Proszek
Komentarze:  0

Ceny odkurzaczy pionowych są zróżnicowane. Dlatego też dobrze wiedzieć, co na nie wpływa i jakie są najważniejsze segmenty cenowe. Jako że od lat testuję te sprzęty i obserwuję ich rynek, przygotowałem dla Ciebie kompleksową analizę. W efekcie lepiej dopasujesz swój budżet do oczekiwań.

Odkurzacz pionowy - Ceny | Ile kosztuje?

Spis treści:

  Ile kosztuje odkurzacz pionowy?

  Ceny odkurzaczy pionowych zaczynają się już od nieco ponad 100 zł, a kończą na powyżej 4000 zł. Najwięcej znajdziesz tych do 1000 zł, choć obejmują w dużej mierze modele sieciowe. Te najpopularniejsze bez kabla to zwykle 1000 – 2500 zł.

  Dosyć, że mamy więc 2 główne rodzaje, to jeszcze wypełniają one przeróżne ceny. Jak się w tym połapać? Prześledź dalszą część artykułu, a wszystko stanie się jasne!

  Ranking odkurzaczy pionowych – zwycięzca

  Dyson V15 Detect Absolute

  Najtańsze odkurzacze pionowe do 500 zł

  Tanie odkurzacze pionowe przyciągają uwagę. Prawda jest jednak brutalna. Modele akumulatorowe za kilka stów nie zachwycają mocą. Mają słabe ogniwa, które krótko pracują, nie zapewniając zadowalającej siły ssącej.

  Nie nadają się zatem na dywany czy większy metraż. Trudno się dziwić. Sam akumulator chociażby średniej jakości to koszt ok. 400 zł. Bezprzewodowa praca bardzo mocno wpływa na cenę. W tak niskim budżecie producent musiał oszczędzać wręcz na wszystkim.

  Sytuacja zupełnie się zmienia, gdy interesuje Cię dobry odkurzacz pionowy przewodowy. Nie ma akumulatora, nie ma problemu z nim. Tracisz za to mobilność, potrzebując dostępu do gniazdek w trakcie odkurzania.

  W każdym razie urządzenie sieciowe w tej cenie ma już jak najbardziej sens. Powinno zaoferować Ci ok. 600 W mocy, tryb typowo ręczny czy teleskopową rurę.

  Planujesz zakupy sprzętu do domu? Sprawdź promocje w zaufanych sklepach!

  Odkurzacze pionowe do 1000 zł

  Budżet w okolicach 700 zł, a najlepiej podchodzący pod 1000 zł stanowi już dobrą opcję do zakupu odkurzacza pionowego bezprzewodowego. Jak najbardziej znajdziesz tu modele radzące sobie z zaśmieconymi dywanami. Niektóre oferują elektroszczotki, które są lepsze od turboszczotek.

  Maksymalna moc ssąca, w zasadzie ciśnienie, potrafi przekraczać 20000 Pa. Świetna wartość. Skutkuje mocnym ciągiem powietrza. A jeżeli szczotka centralna ma włosie, z pewnością zbierzesz sierść z wykładzin.

  Potwierdza to mój ranking odkurzaczy pionowych do 1000 zł. W czołówce przedstawia bardzo uniwersalne modele. W dodatku zawiera także top odkurzacze tego typu z kablem. Wyróżniają się często funkcją aktywnego mycia, wciągając nawet rozlane płyny (do osobnego zbiornika)!

  Wracając do akumulatorowych urządzeń, nie wszystko jest jednak takie piękne. W końcu to niższy segment cenowy dla tego rodzaju. Gdzie tkwią kompromisy? Głównie w czasie pracy. Maksymalne tryby są bardzo krótkie, a i te średnie nie zachwycają.

  Dlatego też to głównie modele do małych i średniej wielkości mieszkań. Gorzej sprawdzają się w domach. Wątpliwa bywa również ogólna żywotność akumulatorów. Niektóre nie są tak trwałe, aby bez znacznego spadku efektywności wytrzymać więcej niż 2 – 3 lata.

  Odkurzacze pionowe do 2000 zł

  Ten segment cenowy obfituje w bardzo dużo różnorodnych modeli. Co za tym idzie, dla wielu osób stanowi optymalny budżet na odkurzacz pionowy. Z drugiej strony, łatwo można się też naciąć na nieopłacalny model.

  W każdym razie do 2000 zł wyhaczysz chociażby jakiś starszy, ale wciąż bardzo dobry sprzęt marki Dyson. Już do 1500 zł znajdziesz z kolei wiele dobrze ocenianych modeli Dreame czy Roborock. Pojawiają się również urządzenia Tefal, które często testuję.

  Dlatego też mój ranking odkurzaczy pionowych zawsze przedstawia mocnych reprezentantów do 2000 zł. Co ciekawe, w tym budżecie w górę idzie nie tylko stosunek mocy do czasu pracy. Stosunkowo łatwo o dobry odkurzacz pionowy z funkcją mycia.

  W efekcie wykonasz 2 czynności w tym samym czasie. W cenie do 2000 zł nie powinno Cię rozczarować dodatkowe wyposażenie czy ogólna jakość wykonania. Lepsze odkurzacze pionowe za tę kwotę nadają się również na większy metraż, gdyż – jak już wiesz – potrafią dłużej pracować przy zadowalającej mocy.

  Finalnie jak najbardziej mogą zastąpić klasyczny sprzęt z kablem i rurą. A jeżeli ciekawi Cię tego typu porównanie, dowiedz się, co jest lepsze: odkurzacz pionowy czy tradycyjny?

  Odkurzacze pionowe do 3000 zł

  Jako że od lat korzystam z odkurzaczy pionowych, a jestem wobec nich wymagający, bardzo lubię urządzenia od 2000 do 3000 zł. Powód jest prosty: są kompletne, niczego im nie brakuje. Zadziwiają mocą, dodatkowymi funkcjami oraz wykonaniem.

  W tej grupie natkniesz się zarówno na flagowce znanych i cenionych producentów, ex-flagowce, jak i wyższe serie (zależnie od producenta; konkretnie tego, co ma na szczycie swojej oferty). Dla wielu osób stanowią odpowiedź tak na pytanie, czy warto kupić odkurzacz pionowy.

  Bardzo wysoka siła ssania ułatwi Ci sprzątanie… czegokolwiek. Niektóre modele gwarantują na tyle rozbudowany zestaw, że od razu znajdziesz dodatkowy akumulator. Co to oznacza? Dwukrotnie dłuższy czas odkurzania!

  A same ogniwa pochodzą z najwyższej ligi. Powinny przetrwać wiele długich lat pracy. W tej cenie nie ma mowy o kompromisach. Jeżeli masz wysokie wymagania, duży metraż z dywanami czy sierścią do zebrania, poważnie rozważ odkurzacz pionowy do 3000 zł.

  Odkurzacze pionowe za 3000 – 4000 zł lub więcej

  Opis poprzedniego segmentu cenowego może sugerować, że to już end game; że nie można iść z czymś jeszcze dalej. Otóż można! Najdroższe odkurzacze pionowe za ponad 3000 zł przechodzą najśmielsze oczekiwania.

  Wyróżniają się przede wszystkim jakimiś ekstra cechami. Spójrz chociażby na test Philips AquaTrio 9000 3w1 XW9383/01. W chwili pisania tego tekstu to najwydajniejszy odkurzacz myjący bez kabla, który kiedykolwiek powstał. Obstawiam, że długo nic go nie przebije.

  Tak wybitnym sprzętem usuniesz przywarty brud, w tym dawno zaschnięte plamy. Mało tego, wciągniesz płyny, a po mopowaniu szczotki same się oczyszczą. Oprócz tego to równie wydajne urządzenie podczas odkurzania suchych zabrudzeń.

  Nie potrzebujesz funkcji mycia? No to teraz sprawdź test Dyson V15. Osobiście nie znam skuteczniejszego urządzenia odkurzającego. Tym bardziej imponująca cecha, bo to przecież model na akumulator. Już na bardzo długo trwającym trybie Eco usuwał sierść z dywanów i każde inne nieczystości.

  Jak widzisz, tak wysoka cena ma mimo wszystko sens. Dostaniesz za nią istny kombajn do sprzątania. Ewentualnie bardzo wydajny model o rozszerzonej wielozadaniowości. Nie przejmujesz się, czy odkurzacz poradzi sobie z takim bądź innym zadaniem. Perfekcyjnie spełni swoją rolę.

  Co ciekawe, również innowacyjne automaty odkurzające osiągają podobne pułapy cenowe. Zawsze warto więc rozważyć, co jest lepsze: robot sprzątający czy odkurzacz pionowy?

  Co wpływa na cenę odkurzacza pionowego?

  Analiza poszczególnych segmentów cenowych już Ci to właściwie zdradziła. Przynajmniej jeżeli chodzi o najistotniejsze cechy zwiększające cenę odkurzacza pionowego. Warto jednak to podsumować, bo chodzi o ważne informacje.

  • Rodzaj zasilaniacecha zdecydowanie najbardziej wpływająca na cenę odkurzacza pionowego. Modele pracujące sieciowo, czyli mające kabel, są dużo tańsze niż sprzęty bezprzewodowe. Te pierwsze w dobrej odsłonie dostaniesz już za ok. 300 zł. To mniej niż sam akumulator średniej klasy, a co dopiero cały odkurzacz z nim.
  • Realna moc ssaniamoc odkurzacza a moc ssania to ogólnie 2 różne rzeczy. Tutaj jest o tyle klarownie, że nie ma formalnie mocy znamionowej, gdy mówimy o urządzeniu bez kabla. Są za to tryby pracy i ich ograniczenia czasowe. Ogólnie biorąc, wraz ze wzrostem ceny w górę idzie to, co najważniejsze: stosunek czasu pracy do oferowanej mocy. Droższe modele odkurzają po prostu lepiej i dłużej.
  • Funkcja mycia – jej obecność zazwyczaj powoduje wzrost ceny. Tym bardziej jeżeli chodzi o aktywne mycie. Ono potrafi już wynieść dany model na dużo wyższy poziom cenowy.
  • Ogólna żywotnośćnajtańsze odkurzacze pionowe nie przetrwają pewnie więcej niż 3 – 4 lata. Co innego te za kilka tysięcy złotych. One powinny długo Ci służyć, ponieważ oferują lepszą jakość wykonania, szczelność oraz żywotniejsze ogniwa. Rzecz jasna awaryjność zawsze bywa losowa. Nie ma tu jakiejś twardej zasady i gwarancji, ale osobiście uważam, że kosztowniejszy egzemplarz dłużej przeżyje.
  • Rodzaj nasadki i szczotki – tanie modele z kablem często mają tylko proste ssawki w równie prostej nasadce odkurzającej. Te bez kabla mogą skrywać szczotkę w formie miękkiego wałka. Nadaje się głównie na podłogi twarde. Wraz ze wzrostem ceny łatwiej o szczotki z włosiem (lepsze na dywany) oraz głowice z własnym napędem (mowa o elektroszczotkach).
  • Dodatkowe wyposażenie – nie zawsze bardzo drogie urządzenia oferują więcej końcówek od tych tanich. Ten aspekt może wypadać podobnie… pomijając zapasowy akumulator w zestawie. To już cechuje tylko droższe odkurzacze pionowe.
  • Diody LED – uwielbiam ten dodatek na nasadkach. Diody rozświetlają posadzkę. Prędzej dostrzeżesz śmieci, w tym drobiny kurzu. Jak się pewnie domyślasz, zazwyczaj cechują droższe niż tańsze odkurzacze stojące.
  • Główny filtrw wyższym segmencie cenowym łatwiej o HEPA. Poza tym dodatkowe filtry mogą być trwalsze i skuteczniejsze.

  Jak widzisz, chodzi więc o bardzo ważne aspekty. Wszystkie z nich pojawiają się też w poradniku o tym, jak wybrać odkurzacz pionowy. Nie ma co się oszukiwać, na wydajny, długo pracujący i żywotny odkurzacz pionowy trzeba wydać swoje.

  Z kolei na mniejszy metraż może Ci jednak wystarczyć sprzęt do tysiaka, a nawet 7 stów. Tym bardziej gdy mowa o modelu przewodowym. Pomijając te z aktywnym myciem, reszta jest tania i całkiem dobra.

  Oceń publikację
  [Głosy: 1 Średnia: 5]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments