W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Odkurzacz słabo ciągnie – Dlaczego i co z tym zrobić?

author avatar
Łukasz Proszek
Komentarze:  0

Twój odkurzacz słabo ciągnie, nie zbiera dokładnie zanieczyszczeń z podłogi, a Ty nie wiesz, z jakiego powodu? Dobrze się składa, ponieważ postanowiłem poruszyć ten temat. Podam Ci wszystkie powody, przez które odkurzacz ma gorszą siłę ssącą, niż powinien mieć.

Odkurzacz słabo ciągnie - dlaczego i co z tym można zrobić?

Spis treści:

  Nadrzędnym zadaniem każdego sprzętu sprzątającego jest sprawne usuwanie śmieci, kurzu i innych paprochów z posadzki i nie tylko.

  Co jednak zrobić, gdy odkurzacz słabo ciągnie (lub w ogóle)? Oznacza to poważną awarię, a może jakąś pierdołę, którą da się samemu naprawić? Poniżej wymienię wszystkie powody tego problemu z rozwiązaniami!

  W analizie poruszyłem nie tylko modele z workami, ale też odkurzacze bezworkowe, aby każdy szybko ustalił, dlaczego jego sprzęt gorzej działa przez spadek siły ssącej.

  Zanieczyszczone filtry

  Odkurzacze, zależnie od rodzaju, mogą mieć nawet kilka różnych filtrów i to różnego typu. Filtr HEPA lub EPA, cylindryczny, gąbkowy, silnika – sporo tego. Niektóre mają większy wpływ na siłę ssącą, a inne mniejszy. 

  Jedno jest pewne – filtry trzeba regularnie czyścić lub wymieniać. Dotyczy to nawet działania odkurzaczy cyklonowych. Już przed zakupem rozsądnie jest wyszukać elektroniczną instrukcję odkurzacza i sprawdzić, jakie są w nim filtry i co ile trzeba je myć, oczyszczać lub wymieniać na nowe.

  Jeżeli oto nie zadbasz, to zaburzysz system filtracji lub pracę silnika. To prosta droga do obniżenia siły ssącej, a nawet gorzej – do spowodowania awarii urządzenia odkurzającego. W dodatku z odkurzacza może śmierdzieć.

  • Rozwiązanie: Po każdym odkurzaniu kontroluj stan filtrów. Jeżeli któryś wygląda na mocniej wyeksploatowany, to wyczyść go zgodnie z zaleceniami producenta. Sporo porad na ten temat przekazałem w artykule o tym, jak wyczyścić filtr odkurzacza bezworkowego. Pamiętaj o regularnej konserwacji, bo jej brak prowadzi do poważniejszych awarii.

  Dibea V008 PRO brudny filtr po odkurzaniu

  Ranking odkurzaczy workowych – zwycięzca

  Miele Complete C3 TotalCare EcoLine SGJP3

  Nadmiernie zapchany worek lub pojemnik

  Ten problem jest ściśle zależny od rodzaju odkurzacza. Tradycyjne odkurzacze workowe są wrażliwe na poziom zapełnienia worka. Czasem wystarczy 40 – 60 procent zapełnienia, aby siła ssąca odkurzacza wyraźnie spadła.

  Odkurzacze bezworkowe, w tym nawet odkurzacze pionowe przewodowe, mają tu przewagę. Poziom zapełnienia pojemnika nie wpływa w tak dużym stopniu na wydajność odkurzania.

  Pojemnik odkurzacza PURON PU20 pełen kociej sierści po teście

  Jedynie skrajny przypadek, czyli przepełniony pojemnik, negatywnie wpłynie na efektywność pracy. Zaliczyłem im to na duży plus przy analizowaniu, co jest lepsze: odkurzacz workowy czy bezworkowy.

  • Rozwiązanie: W przypadku odkurzacza workowego staraj się wymieniać worek, gdy jest zapełniony w co najmniej 75 procentach. Jeżeli mowa o odkurzaczu bezworkowym, to nie dopuść, aby jego pojemnik pękał w szwach od nadmiaru śmieci.

  Zatkana ssawka

  Wiele odkurzaczy ma stosunkowo niewielką ssawkę pod głowicą odkurzającą. Może się ona czasem zapchać większymi kłębami kurzu czy sierści.

  Niejednokrotnie bywa też tak, że na podłodze, np. pod łóżkiem, znajdują się rzeczy, które nie powinny tam leżeć. Może to być zapomniana skarpetka, papierki czy niewielka zabawka dziecka. Takie obiekty tym bardziej mogą zapchać ssawkę.

  • Rozwiązanie: Odwróć głowicę odkurzacza i sprawdź, czy coś nie blokuje przepływu powietrza w ssawce. Jeżeli tak, to usuń kłopotliwy obiekt. Skuteczność zasysania powietrza od razu wróci do normy.

  głowica odkurzająca od odkurzacza Zilan ZLN8471

  Szukasz odkurzacza workowego? Zobacz koniecznie: Zilan ZLN8471 | Test budżetowego i małego odkurzacza

  Zatkany wąż lub rura

  Podobna historia do wcześniejszego powodu, przez który odkurzacz słabo ciągnie. Rzadko się jednak zdarza, aby coś zablokowało się w samej rurze. Niemniej sprawdzenie drożności rury lub węża odkurzacza to chwila, więc polecam to uczynić.

  • Rozwiązanie: Odłącz węża/rurę od głowicy i korpusu odkurzacza, aby sprawdzić drożność. Jeżeli coś zalega w tym elemencie, to usuń niepożądany obiekt. Problem braku zasysania zabrudzeń szybko zniknie. Nie wiesz, jak to najlepiej zrobić? Przeczytaj poradnik o tym, jak najszybciej wyczyścić rurę odkurzacza.

  Kojarzysz odkurzacze Numatic z buźkami? Kupuj je taniej z kodami rabatowymi!

  Uszkodzony wąż

  Nawet niewielkie pęknięcia na wężu mogą znacząco obniżyć siłę ssącą. Wciągane powietrze razem z zabrudzeniami powinno trafiać wprost do worka, a w takim przypadku jego część ucieka na zewnątrz.

  • Rozwiązanie: Przyjrzy się wężowi i sprawdź, czy nie jest nigdzie pęknięty czy dziurawy. Jeżeli tak, to kup nowy egzemplarz węża pasujący do odkurzacza. Próby załatania uszkodzenia mogą być w tym przypadku trudne.

  Zanieczyszczona szczotka

  Odkurzacze workowe mają zazwyczaj wąską ssawkę, o której Ci wspominałem. Ale na przykład polecane odkurzacze pionowe bardzo często oferują turboszczotkę lub elektroszczotkę.

  Jeżeli umieszczona w głowicy szczotka centralna ma twarde włosie, to bankowo będą się na niej owijać włosy i sierść.

  W takiej sytuacji zalegające na szczotce zanieczyszczenia obniżą drożność. Zresztą spadek siły ssącej to jedno, a efektywność penetrowania dywanów to drugie. Szczotka w takim stanie nie będzie tak dobrze wyłuskiwać okruszków i drobnych śmieci z runa dywanu lub wykładziny.

  • Rozwiązanie: Jeżeli używasz odkurzacza, który ma szczotkę z włosiem, oczyszczaj ją po każdym odkurzaniu. Czasem producenci są na tyle wspaniałomyślni, że dołączają w zestawie jakiś czyścik. Jeśli go brakuje, to trzeba taką szczotkę skubać, ewentualnie wykazać się kreatywnością i znaleźć coś, aby czyszczenie było bardziej higieniczne. Ja używam najczęściej małych nożyczek.

  Szczotka odkurzacza pionowego, na którą nawija się dużo sierści

  Problem z elektroniczną regulacją mocy

  Nawet tanie odkurzacze do 200 zł oferują często elektroniczną regulację mocy. Polega na pokrętle lub suwaku, który znajdziesz na korpusie urządzenia. Za pomocą tego elementu dokładnie regulujesz moc.

  I co z tym może być nie tak? No cóż, czasem się zdarza, że użytkownik zmienia moc, a potem o tym zapomina i dziwi się, że odkurzacz słabo ciągnie.

  • Rozwiązanie: Spójrz na regulację mocy i sprawdź, czy jest ustawiona na poziomie, który Cię satysfakcjonuje.

  Problem z mechaniczną regulacją mocy (suwakiem w uchwycie)

  Formalnie nie jest to wcale regulacja mocy, a bardziej ciągu powietrza. Producenci często tak sprytnie ją nazywają, aby człowiek myślał, że chodzi o regulację elektroniczną. Niemniej efekt bywa podobny, bo zmienia się siła ssąca.

  Wszystko za sprawą niewielkiego suwaka, pod którym znajduje się otwór z kratką. Gdy ustawisz suwak w pozycji otwartej, ciąg powietrza staje się słabszy.

  Powody tego, że odkurzacz ciągnie słabiej, niż tego oczekujesz, są dwa. Pierwszy polega na gapiostwie i zostawieniu suwaka w otwartej pozycji. Drugi na jego nieszczelności.

  • Rozwiązanie: Spójrz na suwak mechanicznej regulacji i sprawdź, czy jest ustawiony tak, jak tego oczekujesz. Dodatkowo sprawdź szczelność tego elementu. Podczas odkurzania wystarczy przyłożyć dłoń do suwaka, aby sprawdzić, czy powietrze bardziej przez niego nie ucieka. Również na oko zapewne zauważysz uszkodzenia powodujące nieszczelność. Rozwiązaniem jest wymiana całego węża z uchwytem lub szczelne zaklejenie suwaka (stracisz jednak wtedy możliwość swobodnego otwierania go).

  Awaria silnika

  Jeżeli silnik nie jest sprawny, to z odkurzania nici. A może się tak stać, szczególnie po długim okresie eksploatacji. Przyczyną awarii silnika jest chociażby zwarcie lub zużycie którejś z jego części.

  Problem z silnikiem odkurzacza poznasz po nadmiernym buczeniu, obniżonej sile ssącej, a w skrajnym przypadku dymieniu i zapachu spalenizny.

  • Rozwiązanie: Naprawa silnika odkurzacza jest zazwyczaj mało opłacalna i zostaje kupienie nowego sprzętu odkurzającego.

  Nieszczelna obudowa

  Po przeczytaniu poprzednich punktów zdajesz sobie sprawę, jak ważna jest szczelność i drożność odkurzacza. Dotyczy to nawet jego obudowy.

  Chodzi o klapę, pod którą jest worek, jak również wszelkie uszczelki w pobliżu. Pęknięcia spowodowane uszkodzeniami mechanicznymi mogą negatywnie wpływać na ciąg powietrza.

  • Rozwiązanie: Trudno wymienić obudowę odkurzacza, więc w grę wchodzi albo załatanie nieszczelności domowymi sposobami, albo zakup nowego modelu.

  otwarty Zilan ZLN8471 widok na zamontowany worek materiałowy

  Umierający akumulator

  Ten punkt dotyczy wyłącznie odkurzaczy bezprzewodowych, a więc pracujących akumulatorowo. I właśnie akumulator jest często przyczyną spadku mocy ssącej.

  Stosunkowo naturalną sprawą jest to, że im bliżej rozładowania, tym wydajność odkurzania może być gorzej trzymana. Jeżeli różnica nie jest bardzo wyraźna, to nie trzeba się tym martwić.

  Gorzej, jeżeli akumulator ma za sobą kilkaset cykli ładowania i zmierza ku końcowi swego żywota. Ładuje się go wtedy dłużej, a pracuje dużo krócej niż na początku – i przy okazji nie gwarantuje już takiej siły ssącej co na początku.

  • Rozwiązanie: Wymień akumulator, o ile jest to opłacalne i w ogóle możliwe. Nie wszystkie odkurzacze bezprzewodowe mają wymienne akumulatory, a do wielu trudno znaleźć tę część (szczególnie w dobrej cenie).

  Podsumowanie

  Dlaczego odkurzacz nie ciągnie lub słabo ciągnie? Najczęstsze przyczyny to: zabrudzone filtry, zapchany worek, zatkana ssawka lub wąż/rura, uszkodzony wąż, nieprawidłowa regulacja mocy ssącej lub awarie silnika, obudowy bądź akumulatora.

  Większość z tych usterek bez problemu usuniesz, choć te poważniejsze mogą się skończyć nawet na wymianie odkurzacza na nowy model.

  Pamiętaj, że czasem wymienione przeze mnie przyczyny idą w parze. Sprawdzając swój odkurzacz, nie omiń żadnego punktu.

  Oceń publikację
  [Głosy: 13 Średnia: 4.3]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments