W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Odkurzacz śmierdzi – Przyczyny i rozwiązania

Łukasz Proszek
Komentarze:  0

Smród czy jakikolwiek podejrzany zapach z odkurzacza ma różne powody. Czasem zwiastuje poważną awarię, a innym razem coś, co zalega w sprzęcie. Aby zdiagnozować przyczynę i prędko rozwiązać ten problem, przeczytaj poniższy poradnik.

Odkurzacz śmierdzi – Przyczyny i rozwiązania

Spis treści:

  Zabrudzona komora odkurzacza

  Gdy wyczujesz nieprzyjemną woń z urządzenia, prawdopodobnie wina leży po stronie zanieczyszczonej komory. Wiele zabrudzeń przedostaje się do środka np. podczas wyciągania worka.

  Sytuacja dotyczy również odkurzaczy bezworkowych, wyposażonych w specjalny zbiornik. Pamiętaj, że wypełniona brudem komora jest szczególnie niebezpieczna dla alergików oraz astmatyków.

  • Rozwiązanie: Regularnie sprawdzaj stan komory urządzenia. Jeśli zauważysz w niej zalegający brud, całość dokładnie umyj mokrą szmatką i pozostaw do całkowitego wyschnięcia.

  Ranking odkurzaczy workowych – zwycięzca

  Miele Complete C3 TotalCare EcoLine SGJP3

  Brudny filtr odkurzacza

  Smród z odkurzacza bardzo często wynika z zabrudzonego filtra. W przypadku dużych zanieczyszczeń element ten nie wykona poprawnie swojej pracy. To oznacza, że nie przefiltruje dokładnie powietrza, które z powrotem trafi do otoczenia. W efekcie zaczniesz oddychać cząsteczkami brudu, kurzu i pyłu.

  Wiedz, że to na powierzchni filtra lubią gromadzić się liczne zanieczyszczenia, dlatego musisz zadbać o poprawną eksploatację tego elementu.

  • Rozwiązanie: Sprawdź stan filtrów, w jakie wyposażony jest Twój odkurzacz. W przypadku HEPA, czyli elementu zmywalnego, bezpiecznie go wymontuj i umyj pod bieżącą wodą. Jeśli korzystasz z filtra wykonanego z włókniny, jedynym rozwiązaniem będzie zakup nowego i zamontowanie w miejscu starego. Szczegóły opisałem np. w poradniku o tym, jak wyczyścić filtr odkurzacza bezworkowego. Niemniej podane rady często dotyczą systemów filtracji w modelach na worki.
  • Dodatkowa porada: Pamiętaj, że wiele dobrych odkurzaczy wyposażonych jest w więcej niż jeden rodzaj filtra. Przykładem jest chociażby ten od silnika, wylotowy lub cykloniczny (mają go najlepsze odkurzacze pionowe). Je także regularnie sprawdzaj i gdy pojawi się taka konieczność, wymieniaj na nowy.

  Kojarzysz odkurzacze Numatic z buźkami? Kupuj je taniej z kodami rabatowymi!

  Przepełniony worek

  Gdy odkurzacz śmierdzi, przyczyną problemu bywa też przepełniony worek. Pamiętaj, że jego wnętrza nie mogą w 100 procentach wypełniać zanieczyszczenia. Ok. 1/3 jego powierzchni musi pozostać wolna.

  Jeśli zaniedbasz to, miej świadomość, że z urządzenia zacznie wydobywać się mało przyjemny zapach. Oprócz tego nie licz na dokładne sprzątanie. Pojawi się bowiem problem, dlaczego odkurzacz słabo ciągnie.

  • Rozwiązanie: Sprawdź stan umieszczonego w odkurzaczu worka. Papierowy wyrzuć w do kosza i zastąp go nowym. W przypadku worka syntetycznego dokładnie go oczyść i ponownie zamontuj na swoim miejscu.

  Zalegająca sierść

  Zastanawiasz się, dlaczego śmierdzi z odkurzacza? Problem nierzadko powoduje znajdująca się w worku sierść zwierząt.

  Wszystko jeszcze bardziej potęguje, kiedy wciągasz ją zaraz po spacerze lub kąpieli psiaków. Sierść jest wówczas mokra, a to wydobywa z niej intensywniejszy zapach. Dodatkowo odkurzacz w trakcie pracy nagrzewa się, przez co zapach zwierząt jest jeszcze bardziej wyczuwalny i nieprzyjemny.

  • Rozwiązanie: W zależności od modelu wyrzuć lub wyczyść dokładnie worek odkurzacza. W przypadku drugiej opcji nie umieszczaj wewnątrz tego elementu, jeśli jest zamoczony. Worek musisz najpierw bardzo dobrze osuszyć.

  Niedrożna rura

  Gdy śmierdzi z odkurzacza, upewnij się, czy wina nie leży po stronie zanieczyszczonej rury.

  To w niej lubią gromadzić się włosy, sierść czy też kłęby pyłu i kurzu. Wtedy drożność rury blokuje się, powodując brzydki zapach w trakcie odkurzania. Dodatkowo urządzenie nie wciąga efektywnie zanieczyszczeń, dlatego jego działanie jest mało skuteczne.

  • Rozwiązanie: Sprawdź wnętrze rury i w przypadku jej zablokowania usuń wszystkie zanieczyszczenia za pomocą długiego pręta lub ściereczki przewiązanej sznurkiem. Dokładniej opisałem te oraz inne metody w artykule o tym, jak wyczyścić rurę odkurzacza.
  • Dodatkowa porada: Podczas odkurzania pamiętaj, żeby bacznie obserwować, jakie zanieczyszczenia wciągasz do środka. Wiele z nich zatrzymuje się w rurze. Gdy są to resztki jedzenia, po pewnym czasie dojdzie dodatkowo do procesu gnilnego, a tego raczej nie chcesz, prawda?

  Awaria silnika

  Problem nie zawsze dotyczy zabrudzonego filtra lub przepełnionego worka. Zdarza się, że przy sprzątaniu wyczujesz smród prosto z silnika odkurzacza.

  Zapach spalenizny może oznaczać awarię głównego elementu urządzenia. Uszkodzenie najczęściej dotyczy uzwojenia mieszczącego się na wirniku.

  • Rozwiązanie: Konieczne będzie wezwanie na pomoc fachowca, który oceni stan szkody i zaleci dalsze działania. Awaria silnika to duży problem. Dlatego miej świadomość, że nierzadko lepiej kupić nowy sprzęt niż inwestować w drogie części do starego.
  • Dodatkowa porada: Jeżeli masz odkurzacz myjący uważaj, aby nie zalać go wodą. Może to prowadzić właśnie do awarii silnika lub elektroniki.

  Przegrzanie silnika

  Zapach spalenizny nie zawsze wiąże się z poważną awarią. Czasem pojawia się przez zbyt długą pracę urządzenia, zwłaszcza na maksymalnej mocy. Bardziej narażone są na to tanie odkurzacze do 200 zł, ale nie tylko.

  • Rozwiązanie: Przerwij odkurzanie i zaczekaj, aż odkurzacz ostygnie. Sprawdzisz to, dotykając jego korpusu.

  Jak usunąć nieprzyjemny zapach z odkurzacza?

  Jeśli po zastosowaniu się do wskazówek wciąż wyczuwasz nieprzyjemną woń, nic straconego. Nie musisz czekać, aż zapach sam zniknie.

  Wiele osób używa różnego rodzaju odświeżaczy oraz olejków zapachowych, również zamiast wyczyszczenia czy wymiany worka i innych elementów. Wiedz, że nie jest to poprawne rozwiązanie. Nie usuwa przyczyn brzydkich zapachów, a jedynie je maskuje.

  O wiele lepiej sprawdzi się zastosowanie niektórych domowych produktów. Dodaj je do precyzyjnie wyczyszczonego i umytego już odkurzacza. Dzięki nim podczas sprzątania po całym domu rozniesie się przyjemna woń.

  W worku lub komorze sprzętu umieść jedną laskę cynamonu. W przypadku gotowego zmielonego proszku po prostu wciągnij niewielką ilość do środka w trakcie odkurzania.

  Podobnie zrób z kawą. Produkt rozsyp na podłodze, a szczotka automatycznie wciągnie go do środka. Użyj jeszcze niezaparzonej kawy lub wykorzystaj fusy po wypitym naparze.

  Podsumowanie

  Dlaczego odkurzacz śmierdzi? Najgorszym przypadkiem jest zapach spalenizny (zwiastuje awarię silnika). Czasem odkurzacz musi jednak chwilę ostygnąć, być może za długo pracował. Inne powody to: brudna komora, filtr lub rura, a także zalegająca sierść i przepełniony worek.

  Jak widzisz, zdecydowaną większość tych problemów szybko usuniesz. Ogólnie biorąc, warto trzymać się zaleceń z instrukcji obsługi swojego sprzętu. To tam dowiesz się, jak często i w jaki sposób czyścić poszczególne elementy. Zredukujesz tym samym ryzyko pojawienia się smrodu z odkurzacza.

  Oceń publikację
  [Głosy: 3 Średnia: 5]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments