W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Okap podszafkowy czy teleskopowy – Który lepszy?

author avatar
Łukasz Proszek
Komentarze:  0

Zarówno okapy podszafkowe, jak i teleskopowe nie wymagają ogromu miejsca. Dobrze sprawdzają się w mniejszych kuchniach, choć istnieją między nimi pewne różnice. Chcesz je poznać? Koniecznie przeczytaj poniższy artykuł. Szybko się dowiesz, który okap będzie dla Ciebie lepszym rozwiązaniem!

Okap podszafkowy czy teleskopowy - Który lepszy?

Spis treści:

  Okap podszafkowy a teleskopowy – Różnice

  Różnica pomiędzy urządzeniami dotyczy przede wszystkim ich budowy.

  Okap teleskopowy po zamontowaniu przypomina dno półki kuchennej, z kolei model podszafkowy umieszczasz bezpośrednio pod meblem.

  Choć oba urządzenia nadają się do małych pomieszczeń, to nie odznaczają się taką samą wydajnością. Przewagę pod tym względem zyskuje okap podszafkowy. Wynika to głównie z mocniejszego silnika.

  W takim wypadku okap podszafkowy lepiej się sprawdzi do małych, ale otwartych kuchni. Z kolei okap teleskopowy ze względu na niewielkie wymiary poleca się głównie do zamkniętych przestrzeni.

  Kolejna różnica pomiędzy tymi dwoma urządzeniami wynika z precyzji w trakcie działania. Pomimo zapewnień producentów okap teleskopowy nie do końca poradzi sobie z pochłanianiem zanieczyszczeń po wysunięciu dodatkowej listwy. W efekcie nie obejmie swoim zasięgiem większej przestrzeni niż ta znajdująca się bezpośrednio nad kuchenką.

  Okap podszafkowy w przeciwieństwie do swojego rywala zapewnia mniejszy poziom generowanego hałasu. Przekłada się to głównie na większy komfort gotowania. Na powierzchni sprzętu nie gromadzą się zanieczyszczenia w postaci kurzu. Nie powiesz tego o modelach teleskopowych, zbierających brud w licznych zakamarkach.

  Ranking okapów podszafkowych – zwycięzca

  Electrolux LFG716R

  Właściwości okapu podszafkowego

  Okap podszafkowy cechuje prosta i niewielka konstrukcja, idealnie sprawdzająca się w małych pomieszczeniach. Pamiętaj, że przestrzeń w takich miejscach musi być dokładnie przemyślana i wykorzystana za pomocą właściwych sprzętów. A to zapewnia już model podszafkowy montowany pod spodem kuchennej półki. Dzięki temu nie tracisz cennego miejsca.

  Nie ma także przeciwwskazań, żeby z tego rodzaju sprzętu korzystać jako z wyciągu. Potrzebne będzie w tym przypadku podłączenie do przewodu kominowego.

  Okap podszafkowy z racji nieskomplikowanej budowy jest bardzo prosty w obsłudze i nadaje się do długiego użytkowania. Wpływa na to bezawaryjność sprzętu. Jeśli już dojdzie do usterek podzespołów, łatwo zdemontujesz poszczególne części i zlokalizujesz problem.

  Takie urządzenie bardzo łatwo i szybko wyczyścisz, nie marnując za dużo czasu. Wiedz, że umieszczenie bezpośrednio nad kuchenką przekłada się na skuteczność w działaniu. Jednocześnie pamiętaj, że okapy podszafkowe nie gwarantują tak dużej wydajności jak np. dobry okap kominowy.

  Zalety okapu podszafkowego

  1. Prosty i szybki montaż urządzenia.
  2. Nieskomplikowana konstrukcja idealnie komponująca się z różnymi aranżacjami pomieszczenia.
  3. Okap podszafkowy nie sprawia problemów w utrzymaniu w czystości.
  4. Dzięki prostej budowie łatwo go zdemontujesz i rozłożysz na części.
  5. Idealny do niewielkich pomieszczeń, co zawdzięczasz niewielkim wymiarom.
  6. Montując okap podszafkowy w swojej kuchni, łatwo go zakryjesz w zabudowie meblowej. Taki sprzęt jest zatem dyskretny i mało widoczny.
  7. Model podszafkowy należy do jednych z najtańszych rozwiązań na rynku.

  Wady okapu podszafkowego

  1. Niewielka wydajność, choć głównie na tle większych rodzajów okapów do kuchni.
  2. Nadaje się głównie do pomieszczeń o powierzchni nieprzekraczającej 20 metrów kwadratowych.
  3. W kuchni otwartej na salon nie zapewni w pełni efektywnego oczyszczania powietrza.

  Zobacz specjalne promocje z limitem czasowym!

  Właściwości okapu teleskopowego

  Po zamontowaniu okap teleskopowy przypomina dolną część kuchennej szafki. Weź to pod uwagę w przypadku zabudowy indywidualnej.

  Ten rodzaj urządzenia szczególnie poleca się do niewielkich pomieszczeń zamkniętych. Cechuje go prosta budowa z wysuwaną do zewnątrz listwą. Najczęściej po pociągnięciu części sprzęt uruchamia się automatycznie, załączając w tym samym czasie wbudowane oświetlenie.

  Okap teleskopowy, jak każdy inny, nadaje się do pracy jako wyciąg lub pochłaniacz. W efekcie zamontujesz go bez trudu w miejscu, gdzie nie ma dostępu do przewodu kominowego.

  Urządzenie do poprawnego działania potrzebuje wtedy dwóch rodzajów wkładów. Jednym z nich jest filtr węglowy do pochłaniania zapachów. Drugi typ, aluminiowy, wykorzystujesz do likwidacji cząsteczek tłuszczu.

  Zalety okapu teleskopowego

  1. Ze względu na niewielkie wymiary nie zajmuje dużo miejsca.
  2. Idealny do małych i zamkniętych pomieszczeń.
  3. Jest niemalże niewidoczny, dlatego nie rzuca się aż tak bardzo w oczy.
  4. Zapewnia prostą obsługę i zazwyczaj uruchamia się sam po wysunięciu listwy.
  5. Pasuje do różnego wystroju kuchni, a po połączeniu z zabudową tworzy spójną i estetyczną całość.

  Wady okapu teleskopowego

  1. Oferuje niewielką wydajność, przez co nie sprawdzi się w większych pomieszczeniach.
  2. Na jego powierzchni i w zakamarkach lubi zbierać się kurz, co wpływa na konieczność częstszego sprzątania.
  3. Wbrew zapewnieniom producentów po wysunięciu szuflady okap nie obejmuje swoim zasięgiem większej przestrzeni.

  Okap podszafkowy czy teleskopowy? Ostateczny werdykt

  W moim pojedynku zwycięża okap podszafkowy. Uważam, że jest lepszy niż teleskopowy. Lepiej radzi sobie z pochłanianiem zapachów przez większą wydajność. Duża w tym zasługa mocniejszego silnika, którego raczej nie stosuje się do urządzeń teleskopowych.

  Z tego względu okap podszafkowy wykorzystasz w nieco większej kuchni lub otwartej przestrzeni. W przeciwieństwie do swojego rywala cechuje go mniej donośna praca. Mniejsza ilość wytwarzanego hałasu to przede wszystkim większy komfort użytkowania i pełna swoboda podczas gotowania.

  Sprzęt podszafkowy dodatkowo nie sprawia problemów, jeśli chodzi o utrzymanie w czystości. Nie musisz wysuwać dodatkowej kasety, więc nie zostawiasz odcisków palców.

  Niezależnie od preferowanego sprzętu zobacz też poradnik o tym, jaki okap kuchenny wybrać. Dzięki zakupowym wskazówkom jeszcze lepiej zainwestujesz swoje pieniądze.

  Oceń publikację
  [Głosy: 5 Średnia: 4.8]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments