W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Orbitrek magnetyczny czy elektromagnetyczny?

author avatar
Łukasz Proszek
Komentarze:  0

Orbitrek magnetyczny czy elektromagnetyczny? Jakie są zalety i wady obu? Czy inny mechanizm hamowania ma w ogóle większe znaczenie? W moim kolejnym poradniku dotyczącym trenażerów eliptycznych szybko odpowiem Ci na te pytania!

orbitrek magnetyczny czy elektromagnetyczny który lepszy

Spis treści:

  Zarówno orbitreki magnetyczne, jak i elektromagnetyczne bardzo często wyglądają podobnie. Zupełnie inna sytuacja niż z umiejscowieniem napędu oraz koła zamachowego – bo to zauważysz od razu.

  Sęk w tym, że trzeba poznać atuty oraz mankamenty dostępnych rozwiązań, aby lepiej zainwestować swoją kasę, prawda? Postanowiłem więc omówić pojedynek orbitreka magnetycznego z elektromagnetycznym. Przejdźmy do konkretów!

  Mechanizm hamowania, czyli podstawowa różnica

  Najważniejszą sprawą w analizowaniu tego, który orbitrek jest lepszy – magnetyczny czy elektromagnetyczny – jest zrozumienie ich mechanizmu hamowania, bo tym się różnią. I z tego wynika kilka innych cech.

  Omówiłem to pokrótce w jednym z poprzednich artykułów, a konkretniej: Rodzaje orbitreków – jakie są i czym się różnią?

  Jeżeli chcesz oszczędzić kliknięcie myszki, spokojnie – odwołam się do najważniejszych informacji.

  • Sprzęt elektromagnetyczny, jak sama nazwa wskazuje, ma elektromagnesy umieszczone blisko koła zamachowego. Działa w oparciu o elektryczny silnik. Na konsoli ustawiasz opór, a system hamowania zwiększa lub zmniejsza oddziaływanie elektromagnesów na koło. Do pracy niezbędna jest energia elektryczna.
  • Sprzęt magnetyczny również wymaga najczęściej prądu do działania, choć są modele z regulacją manualną. Nie ma tu typowego silnika elektrycznego, a silnik serwo (serwomotor). Zamiast elektromagnesów pojawiają się zwykłe magnesy umieszczone na ruchomym ramieniu. Na skutek regulacji oporu przybliżają lub oddalają się od koła zamachowego, zmieniając jego obciążenie.

  Omówione systemy hamowania z jednej strony stanowią podstawę tego pojedynku orbitreków, ale z drugiej dają bardzo podobny efekt w postaci regulacji oporu w szerokim zakresie.

  Mimo wszystko da się zauważyć pewne korzyści, jak i braki obu typów, do których zaraz przejdziemy.

  Pamiętaj, że orbitrek magnetyczny wcale tak znacząco nie odbiega od drugiego typu pod względem funkcjonalności. Taki sprzęt nadal daje dostęp do konsoli z elektronicznym sterowaniem czy programami treningowymi.

  Oribtrek magnetyczny czy orbitrek elektromagnetyczny - Zalety - Infografika

  Ranking orbitreków do domu – zwycięzca

  Horizon Fitness Andes 3

  Zalety magnetycznych orbitreków

  • Ceny są niejednokrotnie bardzo przystępne, a nie brakuje na tym rynku modeli dających duży komfort treningu. Dzięki temu zdecydowana większość trenażerów eliptycznych kupowanych do domowego użytku to właśnie urządzenia magnetyczne.
  • Zużycie energii stoi na stosunkowo niskim poziomie. Nawet mocno eksploatowany sprzęt nie wpłynie drastycznie na wysokość rachunków za prąd. No i jest możliwość zakupu modelu z manualną regulacją oporu, który nie potrzebuje energii do obciążania koła zamachowego.

  Szukasz sprzętu treningowego do domu? Kupuj w zaufanych sklepach!

  Wady magnetycznych orbitreków

  • Są bardziej podatne na awarie. Korzystają z większej ilości komponentów, jeżeli chodzi o mechanizm hamowania koła zamachowego. I są to części ruchome, więc z czasem mogą się wyrobić. Dodatkowo silniki serwo zazwyczaj nie wytrzymują tyle co silniki elektryczne konkurencyjnego typu.

  Zalety elektromagnetycznych orbitreków

  • Największą przewagą jest większa skala regulacji oporu oraz odczuwalność wszelkich zmian w dostępnym zakresie.
  • Takie orbitreki są mniej awaryjne, bo nie mają tylu podatnych na awarie części sterujących oporem (chodzi o ruchome komponenty, np. ramiona/uchwyty, które nie są tu potrzebne). Sam silnik także wykazuje porządną żywotność.
  • Niejednokrotnie jeszcze bardziej wzrasta funkcjonalność. Na przykład w postaci większej ilości bardziej wyszukanych programów treningowych.

  Wady elektromagnetycznych orbitreków

  • wyraźnie droższe, przynajmniej jeżeli rzeczywiście mówimy o pełnoprawnym mechanizmie elektromagnetycznym (o czym jeszcze wspomnę).
  • Sam zakup sprzętu to nie wszystko. Orbitreki elektromagnetyczne są zdecydowanie bardziej prądożerne od drugiego typu.

  Zobacz zestawienia sprzętów, które wspomogą Twoją aktywność fizyczną:


  Orbitrek elektromagnetyczny nie zawsze nim jest!

  Rynek sprzętu treningowego przyzwyczaił mnie do tego, że trzeba uważać na różne przekłamania.

  O co tym razem chodzi? O błędne nazewnictwo. Zapewne często celowe…

  Jeżeli przeglądałeś już oferty orbitreków elektromagnetycznych w kilku sklepach, to zapewne rzuciło Ci się w oczy bardzo duże zróżnicowanie cenowe. Dostępne są zarówno modele poniżej 1500 zł, jak i takie kosztujące ponad 5000, 10000, a nawet 30000 zł!

  Niestety, różnica polega często na tym, że te tańsze urządzenia wcale nie mają silnika elektrycznego i elektromagnesów. Ich nazwa jest upraszczana ze względu na posiadanie komputera i konsoli z elektronicznym sterowanie. Ale już dobrze wiesz, że nie stąd bierze się ten podział, a magnetyczne modele też są najczęściej wyposażone w taką elektronikę.

  Złota rada? Jeżeli orbitrek elektromagnetyczny wydaje Ci się podejrzanie tani, to dobrze przeczytaj jego specyfikację – a najlepiej zadzwoń lub napisz do sprzedawcy, aby przekonać się, jak w rzeczywistości jest regulowany opór.

  Przeczytaj też: Co to jest orbitrek? Jak działa?

  Orbitrek magnetyczny a elektromagnetyczny – konkluzja

  Zauważyłeś jedną rzecz, drogi czytelniku? W pojedynku mało co wspominałem o płynności pracy, komforcie treningu oraz poziomie głośności.

  Dlaczego? Przecież to bardzo ważne cechy każdego orbitreka.

  Owszem, ale wcale nie zależą w tak dużym stopniu od mechanizmu hamowania! Większe znaczenie mają: dopasowanie długości kroku i rozstawu platform, a także zakupienie porządnego oraz markowego sprzętu, który się nie rozleci.

  System hamowania ma największy wpływ na opór i związane z nim mechanizmy. Nie idą za tym wcale dużo lepsze parametry poprawiające płynność pracy, wygodę użytkownika i zmniejszające generowany hałas.

  Pamiętaj, że wszystkie ważne porady zawarłem w zestawieniu, które wyjawia, jaki orbitrek wybrać. Koniecznie tam zajrzyj, bo od razu poznasz czołowe modele.

  Wróćmy jednak do naszego pojedynku, bo czas na ostateczny werdykt.

  Szerszy zakres regulacji oporu, szczególnie w jego górnej granicy, nie każdemu będzie potrzebny. Odczuwalność zmian oporu jest z kolei mocno subiektywna. Wiele osób w ogóle nie zauważy różnicy!

  Zasada wyboru mechanizmu hamowania jest więc prosta:

  • Domowy użytek to bardziej orbitrek magnetycznych. Funkcjonalność tych modeli jest wysoka, a i tak sporo osób nie korzysta z wyszukanych programów treningowych. Nawet przy bardzo częstych treningach, o ile kupisz solidny model, nie zajedziesz go na tyle, aby szybko się popsuł. Nie ma więc sensu przepłacać za drugi typ, o ile nie potrzebujesz ekstremalnego oporu.
  • Komercyjny użytek to już bardziej orbitrek elektromagnetyczny. Na siłowniach i w klubach fitness taki sprzęt jest często oblegany, więc musi być jak najtrwalszy. Elektromagnesy bez ruchomym części dają pewność, że tak będzie.
  Oceń publikację
  [Głosy: 2 Średnia: 5]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments