Orbitrek magnetyczny czy elektromagnetyczny?

Orbitrek magnetyczny czy elektromagnetyczny? Jakie są zalety i wady obu? Czy inny mechanizm hamowania ma w ogóle większe znaczenie? W moim kolejnym poradniku dotyczącym trenażerów eliptycznych szybko odpowiem Ci na te pytania!

orbitrek magnetyczny czy elektromagnetyczny który lepszy

Spis treści:

  Zarówno orbitreki magnetyczne, jak i elektromagnetyczne bardzo często wyglądają podobnie. Zupełnie inna sytuacja niż z umiejscowieniem napędu oraz koła zamachowego – bo to zauważysz od razu.

  Sęk w tym, że trzeba poznać atuty oraz mankamenty dostępnych rozwiązań, aby lepiej zainwestować swoją kasę, prawda? Postanowiłem więc omówić pojedynek orbitreka magnetycznego z elektromagnetycznym. Przejdźmy do konkretów!

  Mechanizm hamowania, czyli podstawowa różnica

  Najważniejszą sprawą w analizowaniu tego, który orbitrek jest lepszy – magnetyczny czy elektromagnetyczny – jest zrozumienie ich mechanizmu hamowania, bo tym się różnią. I z tego wynika kilka innych cech.

  Omówiłem to pokrótce w jednym z poprzednich artykułów, a konkretniej: Rodzaje orbitreków – jakie są i czym się różnią?

  Jeżeli chcesz oszczędzić kliknięcie myszki, spokojnie – odwołam się do najważniejszych informacji.

  • Sprzęt elektromagnetyczny, jak sama nazwa wskazuje, ma elektromagnesy umieszczone blisko koła zamachowego. Działa w oparciu o elektryczny silnik. Na konsoli ustawiasz opór, a system hamowania zwiększa lub zmniejsza oddziaływanie elektromagnesów na koło. Do pracy niezbędna jest energia elektryczna.
  • Sprzęt magnetyczny również wymaga najczęściej prądu do działania, choć są modele z regulacją manualną. Nie ma tu typowego silnika elektrycznego, a silnik serwo (serwomotor). Zamiast elektromagnesów pojawiają się zwykłe magnesy umieszczone na ruchomym ramieniu. Na skutek regulacji oporu przybliżają lub oddalają się od koła zamachowego, zmieniając jego obciążenie.

  Omówione systemy hamowania z jednej strony stanowią podstawę tego pojedynku orbitreków, ale z drugiej dają bardzo podobny efekt w postaci regulacji oporu w szerokim zakresie.

  Mimo wszystko da się zauważyć pewne korzyści, jak i braki obu typów, do których zaraz przejdziemy.

  Pamiętaj, że orbitrek magnetyczny wcale tak znacząco nie odbiega od drugiego typu pod względem funkcjonalności. Taki sprzęt nadal daje dostęp do konsoli z elektronicznym sterowaniem czy programami treningowymi.

  Oribtrek magnetyczny czy orbitrek elektromagnetyczny - Zalety - Infografika

  Zalety magnetycznych orbitreków

  • Ceny są niejednokrotnie bardzo przystępne, a nie brakuje na tym rynku modeli dających duży komfort treningu. Dzięki temu zdecydowana większość trenażerów eliptycznych kupowanych do domowego użytku to właśnie urządzenia magnetyczne.
  • Zużycie energii stoi na stosunkowo niskim poziomie. Nawet mocno eksploatowany sprzęt nie wpłynie drastycznie na wysokość rachunków za prąd. No i jest możliwość zakupu modelu z manualną regulacją oporu, który nie potrzebuje energii do obciążania koła zamachowego.

  Szukasz sprzętu treningowego do domu? Kupuj w zaufanych sklepach!

  Wady magnetycznych orbitreków

  • Są bardziej podatne na awarie. Korzystają z większej ilości komponentów, jeżeli chodzi o mechanizm hamowania koła zamachowego. I są to części ruchome, więc z czasem mogą się wyrobić. Dodatkowo silniki serwo zazwyczaj nie wytrzymują tyle co silniki elektryczne konkurencyjnego typu.

  Zalety elektromagnetycznych orbitreków

  • Największą przewagą jest większa skala regulacji oporu oraz odczuwalność wszelkich zmian w dostępnym zakresie.
  • Takie orbitreki są mniej awaryjne, bo nie mają tylu podatnych na awarie części sterujących oporem (chodzi o ruchome komponenty, np. ramiona/uchwyty, które nie są tu potrzebne). Sam silnik także wykazuje porządną żywotność.
  • Niejednokrotnie jeszcze bardziej wzrasta funkcjonalność. Na przykład w postaci większej ilości bardziej wyszukanych programów treningowych.

  Wady elektromagnetycznych orbitreków

  • wyraźnie droższe, przynajmniej jeżeli rzeczywiście mówimy o pełnoprawnym mechanizmie elektromagnetycznym (o czym jeszcze wspomnę).
  • Sam zakup sprzętu to nie wszystko. Orbitreki elektromagnetyczne są zdecydowanie bardziej prądożerne od drugiego typu.

  Orbitrek elektromagnetyczny nie zawsze nim jest!

  Rynek sprzętu treningowego przyzwyczaił mnie do tego, że trzeba uważać na różne przekłamania.

  O co tym razem chodzi? O błędne nazewnictwo. Zapewne często celowe…

  Jeżeli przeglądałeś już oferty orbitreków elektromagnetycznych w kilku sklepach, to zapewne rzuciło Ci się w oczy bardzo duże zróżnicowanie cenowe. Dostępne są zarówno modele poniżej 1500 zł, jak i takie kosztujące ponad 5000, 10000, a nawet 30000 zł!

  Niestety, różnica polega często na tym, że te tańsze urządzenia wcale nie mają silnika elektrycznego i elektromagnesów. Ich nazwa jest upraszczana ze względu na posiadanie komputera i konsoli z elektronicznym sterowanie. Ale już dobrze wiesz, że nie stąd bierze się ten podział, a magnetyczne modele też są najczęściej wyposażone w taką elektronikę.

  Złota rada? Jeżeli orbitrek elektromagnetyczny wydaje Ci się podejrzanie tani, to dobrze przeczytaj jego specyfikację – a najlepiej zadzwoń lub napisz do sprzedawcy, aby przekonać się, jak w rzeczywistości jest regulowany opór.

  Przeczytaj też: Co to jest orbitrek? Jak działa?

  Orbitrek magnetyczny a elektromagnetyczny – konkluzja

  Zauważyłeś jedną rzecz, drogi czytelniku? W pojedynku mało co wspominałem o płynności pracy, komforcie treningu oraz poziomie głośności.

  Dlaczego? Przecież to bardzo ważne cechy każdego orbitreka.

  Owszem, ale wcale nie zależą w tak dużym stopniu od mechanizmu hamowania! Większe znaczenie mają: dopasowanie długości kroku i rozstawu platform, a także zakupienie porządnego oraz markowego sprzętu, który się nie rozleci.

  System hamowania ma największy wpływ na opór i związane z nim mechanizmy. Nie idą za tym wcale dużo lepsze parametry poprawiające płynność pracy, wygodę użytkownika i zmniejszające generowany hałas.

  Pamiętaj, że wszystkie ważne porady zawarłem w zestawieniu, które wyjawia, jaki orbitrek wybrać. Koniecznie tam zajrzyj, bo od razu poznasz czołowe modele.

  Wróćmy jednak do naszego pojedynku, bo czas na ostateczny werdykt.

  Szerszy zakres regulacji oporu, szczególnie w jego górnej granicy, nie każdemu będzie potrzebny. Odczuwalność zmian oporu jest z kolei mocno subiektywna. Wiele osób w ogóle nie zauważy różnicy!

  Zasada wyboru mechanizmu hamowania jest więc prosta:

  • Domowy użytek to bardziej orbitrek magnetycznych. Funkcjonalność tych modeli jest wysoka, a i tak sporo osób nie korzysta z wyszukanych programów treningowych. Nawet przy bardzo częstych treningach, o ile kupisz solidny model, nie zajedziesz go na tyle, aby szybko się popsuł. Nie ma więc sensu przepłacać za drugi typ, o ile nie potrzebujesz ekstremalnego oporu.
  • Komercyjny użytek to już bardziej orbitrek elektromagnetyczny. Na siłowniach i w klubach fitness taki sprzęt jest często oblegany, więc musi być jak najtrwalszy. Elektromagnesy bez ruchomym części dają pewność, że tak będzie.
  Oceń publikację
  [Głosy: 2 Średnia: 5]
  Subscribe
  Powiadom o
  guest
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments