Orbitrek magnetyczny czy elektromagnetyczny? Jakie są zalety i wady obu? Czy inny mechanizm hamowania ma w ogóle większe znaczenie? W moim kolejnym poradniku dotyczącym trenażerów eliptycznych szybko odpowiem Ci na te pytania!

Orbitrek magnetyczny czy elektromagnetyczny? Jakie są zalety i wady obu? Czy inny mechanizm hamowania ma w ogóle większe znaczenie? W moim kolejnym poradniku dotyczącym trenażerów eliptycznych szybko odpowiem Ci na te pytania!
Spis treści:
Zarówno orbitreki magnetyczne, jak i elektromagnetyczne bardzo często wyglądają podobnie. Zupełnie inna sytuacja niż z umiejscowieniem napędu oraz koła zamachowego – bo to zauważysz od razu.
Sęk w tym, że trzeba poznać atuty oraz mankamenty dostępnych rozwiązań, aby lepiej zainwestować swoją kasę, prawda? Postanowiłem więc omówić pojedynek orbitreka magnetycznego z elektromagnetycznym. Przejdźmy do konkretów!
Najważniejszą sprawą w analizowaniu tego, który orbitrek jest lepszy – magnetyczny czy elektromagnetyczny – jest zrozumienie ich mechanizmu hamowania, bo tym się różnią. I z tego wynika kilka innych cech.
Omówiłem to pokrótce w jednym z poprzednich artykułów, a konkretniej: Rodzaje orbitreków – jakie są i czym się różnią?
Jeżeli chcesz oszczędzić kliknięcie myszki, spokojnie – odwołam się do najważniejszych informacji.
Omówione systemy hamowania z jednej strony stanowią podstawę tego pojedynku orbitreków, ale z drugiej dają bardzo podobny efekt w postaci regulacji oporu w szerokim zakresie.
Mimo wszystko da się zauważyć pewne korzyści, jak i braki obu typów, do których zaraz przejdziemy.
Pamiętaj, że orbitrek magnetyczny wcale tak znacząco nie odbiega od drugiego typu pod względem funkcjonalności. Taki sprzęt nadal daje dostęp do konsoli z elektronicznym sterowaniem czy programami treningowymi.
Zobacz zestawienia sprzętów, które wspomogą Twoją aktywność fizyczną:
Rynek sprzętu treningowego przyzwyczaił mnie do tego, że trzeba uważać na różne przekłamania.
O co tym razem chodzi? O błędne nazewnictwo. Zapewne często celowe…
Jeżeli przeglądałeś już oferty orbitreków elektromagnetycznych w kilku sklepach, to zapewne rzuciło Ci się w oczy bardzo duże zróżnicowanie cenowe. Dostępne są zarówno modele poniżej 1500 zł, jak i takie kosztujące ponad 5000, 10000, a nawet 30000 zł!
Niestety, różnica polega często na tym, że te tańsze urządzenia wcale nie mają silnika elektrycznego i elektromagnesów. Ich nazwa jest upraszczana ze względu na posiadanie komputera i konsoli z elektronicznym sterowanie. Ale już dobrze wiesz, że nie stąd bierze się ten podział, a magnetyczne modele też są najczęściej wyposażone w taką elektronikę.
Złota rada? Jeżeli orbitrek elektromagnetyczny wydaje Ci się podejrzanie tani, to dobrze przeczytaj jego specyfikację – a najlepiej zadzwoń lub napisz do sprzedawcy, aby przekonać się, jak w rzeczywistości jest regulowany opór.
Przeczytaj też: Co to jest orbitrek? Jak działa?
Zauważyłeś jedną rzecz, drogi czytelniku? W pojedynku mało co wspominałem o płynności pracy, komforcie treningu oraz poziomie głośności.
Dlaczego? Przecież to bardzo ważne cechy każdego orbitreka.
Owszem, ale wcale nie zależą w tak dużym stopniu od mechanizmu hamowania! Większe znaczenie mają: dopasowanie długości kroku i rozstawu platform, a także zakupienie porządnego oraz markowego sprzętu, który się nie rozleci.
System hamowania ma największy wpływ na opór i związane z nim mechanizmy. Nie idą za tym wcale dużo lepsze parametry poprawiające płynność pracy, wygodę użytkownika i zmniejszające generowany hałas.
Pamiętaj, że wszystkie ważne porady zawarłem w zestawieniu, które wyjawia, jaki orbitrek wybrać. Koniecznie tam zajrzyj, bo od razu poznasz czołowe modele.
Wróćmy jednak do naszego pojedynku, bo czas na ostateczny werdykt.
Szerszy zakres regulacji oporu, szczególnie w jego górnej granicy, nie każdemu będzie potrzebny. Odczuwalność zmian oporu jest z kolei mocno subiektywna. Wiele osób w ogóle nie zauważy różnicy!
Zasada wyboru mechanizmu hamowania jest więc prosta:
Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.