W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Osuszacz adsorpcyjny czy kondensacyjny – Który lepszy?

author avatar
Łukasz Proszek
Komentarze:  0

Osuszacze dzielą się na 2 rodzaje: adsorpcyjne oraz kondensacyjne. Który z nich jest lepszy i dlaczego? Co je wyróżnia? Przeczytaj mój poradnik, a prędko się tego dowiesz. Dzięki temu zdecydujesz, co jest dla Ciebie lepsze.

Osuszacz adsorpcyjny czy kondensacyjny – Który lepszy?

Spis treści:

  Osuszacz adsorpcyjny a kondensacyjny – Różnice

  Pierwsza różnica pomiędzy urządzeniami dotyczy ich wydajności. Osuszacz adsorpcyjny utrzymuje ją cały czas na jednym poziomie, niezależnie od warunków otoczenia. Trochę inaczej jest w przypadku drugiego sprzętu. Efekty jego działania są zdecydowanie lepsze, kiedy w pomieszczeniu panuje wysoka temperatura.

  Warto wspomnieć również o energooszczędności, ponieważ jest to znacząca kwestia, jeśli chodzi o tego rodzaju urządzenia. Wiele co prawda zależy od Twoich potrzeb i ustawień, jakie zastosujesz, ale też od funkcjonalności osuszacza.

  Okazuje się, że mniejszy pobór prądu dotyczy modeli kondensacyjnych, chociaż nie zawsze jest to regułą.

  Żadne z urządzeń nie lubi pracować w pomieszczeniu, gdzie są duże ilości zanieczyszczeń, pyłu i kurzu. Wpływa to na zmniejszenie wydajności. Nierzadko również prowadzi do awarii.

  Mniej odpornym na wszelkiego rodzaju zabrudzenia zewnętrzne jest sprzęt adsorpcyjny. W przeciwieństwie do swojego rywala nie do końca sprawdzi się np. w dużych zakładach budowlanych.

  Jeśli kupujesz osuszacz do pomieszczenia, w którym na co dzień będziesz przebywać, zwróć uwagę także na różnice dotyczące głośności pracy. Najczęściej to model adsorpcyjny działa ciszej. Urządzenie kondensacyjne lepiej sprawdzi się do nieużytkowanych przestrzeni, gdyż swoim głośnym działaniem zakłóci Twój spokój.

  Osuszacz adsorpcyjny jest dodatkowo znacznie lżejszy. Z powodzeniem przetransportujesz go do innego budynku lub pomieszczenia. Niestety, ale biorąc pod uwagę ciężar osuszacza kondensacyjnego, są z tym pewne problemy.

  Ostatnią rzeczą jest podgrzewanie powietrza. Doskonale radzi sobie z tym osuszacz adsorpcyjny. Model kondensacyjny utrzymuje przez cały czas taką samą temperaturę w pomieszczeniu.

  Ranking osuszaczy powietrza – zwycięzca

  Meaco Arete One 25L

  Właściwości osuszacza adsorpcyjnego

  Osuszacz adsorpcyjny osusza pomieszczenie za pomocą filtra. Jego zadaniem jest wyłapanie całej wilgoci wraz z pozostałymi zanieczyszczeniami.

  Wciągnięte powietrze przedostaje się następnie na specjalny granulat silikonowy, gdzie odsysana jest nadmierna wilgotność. Do pomieszczenia przedostaje się ze zwiększoną temperaturą, poprawiając warunki otoczenia.

  Model adsorpcyjny sprawdzi się głównie w budynku, w którym panujące ciepło nie przekracza 12 stopni Celsjusza. Wyższa temperatura nie będzie prawidłowa do naturalnego osuszenia pomieszczenia.

  Osuszacz adsorpcyjny z powodzeniem wykorzystasz tam, gdzie wymagany jest minimalny poziom wilgotności. Przykładem jest chociażby piwnica, która zazwyczaj narażona jest na gromadzenie się pleśni i grzybów.

  Zalety osuszacza adsorpcyjnego

  1. Utrzymuje stałą wydajność niezależnie od temperatury panującej w pomieszczeniu.
  2. Skraca czas pracy poprzez zwiększenie temperatury otoczenia nawet o 10 stopni Celsjusza.
  3. Urządzenie charakteryzuje cicha praca. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby umieścić je w pomieszczeniu, w którym przebywasz przez dłuższy czas.
  4. Pozbywa się wilgoci bez schładzania powietrza. Sprawdzi się więc nawet w temperaturze 0 stopni Celsjusza.
  5. Znakomicie nadaje się do niewielkich pomieszczeń i częściowych zawilgoceń na ścianach.

  Wady osuszacza adsorpcyjnego

  1. Do poprawnej pracy w niższej temperaturze potrzebuje większego zużycia energii elektrycznej.
  2. Nie radzi sobie w pomieszczeniach o dużym zanieczyszczeniu. Nie sprawdzi się więc do prac budowlanych i remontowych.
  3. Jego użytkowanie niesie za sobą spore koszty, do jakich należą między innymi wyższe rachunki za prąd.

  Zobacz specjalne promocje z limitem czasowym!

  Właściwości osuszacza kondensacyjnego

  Często mówi się, że osuszacz kondensacyjny swoją budową przypomina tradycyjny klimatyzator. W swojej pracy wykorzystuje tzw. efekt rosy, który polega na skraplaniu wody w zimnych miejscach.

  Urządzenia te są wydajne w pomieszczeniach o wysokim poziomie wilgotności, tam też są najbardziej skuteczne. Żeby było to możliwe, wartość ta musi stanowić ok. 80 procent. Podobnie jest w przypadku temperatury. Sprzęt najlepiej sobie radzi, kiedy wynosi ona ok. 30 stopni Celsjusza.

  Modele kondensacyjne cechuje spora wytrzymałość na urazy mechaniczne oraz energooszczędność. Niezależnie od warunków ich zużycie energii elektrycznej znajduje się zawsze na przyzwoitym poziomie.

  Zalety osuszacza kondensacyjnego

  1. Niewielkie zużycie energii elektrycznej, a tym samym nie za wysokie rachunki za prąd.
  2. Niewielka wrażliwość na zanieczyszczenia pomieszczenia.
  3. Skuteczne wyłapywanie pyłu i kurzu z otoczenia.
  4. Spora wydajność dająca możliwość usunięcia ok. 45 l wilgoci w ciągu doby. Również dlatego taki sprzęt często pojawia się w materiale: ranking osuszaczy powietrza.
  5. Idealny do pomieszczeń o dużej przestrzeni.
  6. Bardzo dobrze radzi sobie z osuszaniem powietrza w bardziej zawilgoconych budynkach.
  7. Sprawdzi się w przypadku wilgoci technologicznej.

  Planujesz zakupy małego AGD do kuchni? Sprawdź tanie i dobre sprzęty z Lidla!

  Wady osuszacza kondensacyjnego

  1. Wydajność urządzenia zależy od warunków panujących w osuszanym pomieszczeniu.
  2. Temperaturę powietrza podgrzewa jedynie do 2 stopni Celsjusza, dlatego potrzebuje więcej czasu na pozbycie się nadmiernej wilgotności.
  3. Generuje duży hałas, przez co nie do końca sprawdzi się w zamieszkanych pomieszczeniach.
  4. Ma spore wymagania dotyczące temperatury otoczenia. Urządzenie nie wykona dostatecznie dobrze swojej pracy w budynku, gdzie panuje mniej niż 0,5 stopnia Celsjusza.

  Przeczytaj też: Osuszacz powietrza – Czy warto kupić? Co daje?

  Osuszacz adsorpcyjny czy kondensacyjny? Ostateczny werdykt

  Osuszacz kondensacyjny czy adsorpcyjny? Większe uznanie mimo wszystko należy się dla kondensacyjnego. Wykorzystasz go nawet podczas prac remontowych i budowlanych. Bardzo dobrze poradzi sobie z pyłem i kurzem, a w czasie eksploatacji nie generuje dużych kosztów.

  Nawet podczas kilkugodzinnego działania osuszacz kondensacyjny nie zużyje za dużej ilości energii elektrycznej, co nie przełoży się na zwiększone rachunki za prąd. Charakteryzuje go również precyzyjne i sprawne działanie, a także utrzymanie temperatury pomieszczenia na stałym poziomie.

  Sprzęt adsorpcyjny sprawdza się głównie w czystych pomieszczeniach, bez nadmiaru kurzu, pyłu i innych zanieczyszczeń (czyli generalnie do utrzymywania optymalnej wilgotności powietrza w domu). Musisz też pamiętać o tym, że podnosi temperaturę powietrza.

  Niezależnie od preferowanego typu dowiedz się też, jaki osuszacz powietrza wybrać i na co zwrócić uwagę. Wybór rodzaju to fundament, ale są także inne ważne cechy, które wypada poznać.

  Oceń publikację
  [Głosy: 13 Średnia: 4.2]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments