W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Oznaczenia na garnkach do indukcji – Opis symboli

Łukasz Proszek
Komentarze:  0

Oznaczenia na garnkach to podstawa do tego, aby dowiedzieć się, na jakie płyty się nadają. Działając wbrew symbolom, szybko zniszczysz naczynia… lub samą płytę. Poznaj wszystkie symbole, które występują na garnkach, a przede wszystkim ten dotyczący użytku na płycie indukcyjnej.

Oznaczenia na garnkach do indukcji

Spis treści:

  Jak wygląda oznaczenie indukcji na garnku?

  Symbol świadczący o tym, że garnek nadaje się na indukcję, jest bardzo charakterystyczny. To szlaczek tworzący cewkę indukcyjną. Niektórzy nazywają go zwojnicą bądź sprężyną. Jeśli widzisz go na spodzie naczynia, sprawdzi się na Twojej nowoczesnej kuchence.

  Oznaczenie na garnku - symbol indukcji

  Pamiętaj, aby szukać tego znaczka od zewnętrznej strony dna. Zdarza się, że poza symbolem zauważysz też napis. Będzie to słowo indukcja, induction bądź induktion (zależnie od producenta).

  Co w sytuacji, gdy nie widzisz żadnego symbolu na spodzie garnka? To mało prawdopodobne, ale niewykluczone. Wówczas musisz poszukać go na opakowaniu lub w dołączonej do kompletu instrukcji.

  Gdy znajdziesz potwierdzenie, że masz właściwe naczynie, to już połowa sukcesu. Pozostaje Ci tylko dowiedzieć się, jak gotować na indukcji.

  Ranking garnków na indukcję – zwycięzca

  Gerlach Prestige Plus

  Oznaczenie na garnkach do indukcji – dopasowanie do innych kuchenek

  Na rynku znajdziesz wiele naczyń, które przystosowano zarówno do użytku na indukcji, jak i innych typach kuchenek. Dla każdego obowiązuje osobny symbol, dlatego warto je znać.

  W przypadku kuchenki gazowej będzie to palnik z kilkoma płomieniami. Zazwyczaj dostrzeżesz trzy, choć czasami bywa ich więcej. To popularne oznaczenie wykorzystywane przez producentów. Przyznasz, że od razu kojarzy się właśnie z gazową kuchenką.

  Oznaczenie na garnku - symbol płyty gazowej

  Ciekawi Cię, jak oznaczana jest płyta elektryczna? Poznasz ją po charakterystycznym symbolu pola grzewczego. Nie odchodzą od niego płomienie. Ułatwia to domyślenie się, że chodzi o urządzenie elektryczne.

  Oznaczenie na garnku - symbol płyty elektrycznej

  Pamiętaj, że często stosowane jest osobne oznaczenie płyty ceramicznej. W tym przypadku też zobaczysz pole grzewcze, ale utworzone z przerywanych linii.

  Oznaczenie na garnku - symbol płyty ceramicznej

  Są producenci, którzy dodatkowo stosują symbol urządzenia halogenowego. W tym przypadku są dwa pomysły. Jeden to pole grzewcze z dwiema połówkami okręgu w środku. Czasami dodatkowo umieszcza się kilka czarnych kwadracików w dwóch rzędach.

  Oznaczenie na garnku - symbol płyty halogenowej

  Podobnie jak przy indukcji, przy innych typach kuchenek również często pojawiają się podpisy. Zwykle są w języku angielskim, a więc odpowiednio gas, electric, ceramic oraz halogen.

  Koniecznie pamiętaj o tym, aby zawsze sprawdzać oznaczenia. Od tego zależy, czy ugotujesz posiłek bez żadnych problemów. Źle dobrane garnki powodują, że płyta indukcyjna buczy lub w ogóle nie działa.


  Stoisz przed wyborem sprzętu do gotowania? Zobacz nowoczesne indukcje:


  Możliwość mycia w zmywarce – jak wygląda takie oznaczenie na garnkach do indukcji?

  Symbol ten bardzo łatwo rozpoznasz. Przedstawia wnętrze zmywarki z umieszczonymi w środku talerzami. To proste oznaczenie, które kojarzy się jednoznacznie. Nie musisz się więc martwisz, że go nie rozpoznasz.

  Oznaczenie na garnku - symbol mycia w zmywarce

  Czasami dodatkowo dodawane są idące z góry, przerywane kreseczki. Symbolizują strumienie wody. Przyznasz, że to rozwiewa wszelkie wątpliwości, co to za symbol.

  Pod spodem być może zauważysz też napis w stylu dishwasher safe. To potwierdzenie, że naczynie bez żadnych przeszkód umyjesz w zmywarce.

  Jeśli go nie widzisz i nie ma tego typu informacji w instrukcji lub na opakowaniu, nie ryzykuj. Myj naczynie ręcznie, aby przypadkowo go nie zniszczyć.

  Planujesz zakupy sprzętu do domu? Sprawdź promocje w zaufanych sklepach!

  Możliwość używania garnków na indukcję w piekarniku – jak rozpoznać?

  To proste. Na dnie naczynia zauważysz znaczek przypominający piekarnik. Wyraźnie dostrzeżesz drzwiczki i umieszczone nad nimi pokrętła. Masz gwarancję, że garnek nie zniszczy się w wyniku używania w taki sposób.

  Oznaczenie na garnku - symbol piekarnika

  Niemniej coraz częściej producenci stosują oznaczenie piekarnika z kilkoma pofalowanymi kreskami w środku. Symbolizują panujące w komorze ciepło. Niewykluczone, że pod spodem znajdziesz podpis oven-safe.

  Nie umieszczaj garnka w piekarniku, jeśli nie widzisz tego typu znaczka. Poza tym nawet jeśli jest na dnie, nie oznacza to, że możesz używać naczynia bez żadnych ograniczeń. Zazwyczaj maksymalna zalecana temperatura to 180 stopni Celsjusza.

  Jednocześnie miej na uwadze, że bez względu na to, jak gotujesz, wpływ indukcji na żywność sam w sobie nie jest szkodliwy.

  Gdzie znajdują się oznaczenia na garnkach do indukcji?

  Najczęściej zauważysz je na spodzie naczynia, od zewnętrznej strony. Wystarczy, że chwycisz garnek i odwrócisz go do góry dnem, a wszystkiego się dowiesz. Nie musisz się martwić, że ich nie zauważysz. Są duże i wyraźne, więc bez obaw.

  Gdy symboli nie ma na spodzie, zerknij do instrukcji obsługi, ewentualnie na opakowanie. Z pewnością gdzieś są oznaczenia potwierdzające, że to dobry garnek na indukcję.

  Planujesz zakupy małego AGD do kuchni? Sprawdź tanie i dobre sprzęty z Lidla!

  Oznaczenie indukcji na garnku – co zrobić, gdy go nie ma?

  Jeśli masz stare garnki bez symboli i nie wiesz, czy nadają się na indukcję, łatwo to sprawdzisz.

  Przeprowadź szybki test za pomocą magnesu. Przyłóż go do dna naczyń i zobacz, co się stanie. Jeśli czujesz mocne przyciąganie, prawdopodobnie masz odpowiednie garnki na płytę indukcyjną.

  Pamiętaj, że magnes przykłada się do zewnętrznej strony dna. Gdy nic się nie dzieje w trakcie testu, raczej musisz kupić nowy komplet naczyń do kuchni.

  Oceń publikację
  [Głosy: 1 Średnia: 5]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments