W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Parownica do ubrań na co zwrócić uwagę?

author avatar
Łukasz Proszek
Komentarze:  0

Jak wybrać parownicę do ubrań, aby dobrze wygładzała i odświeżała ubrania? Na jakie parametry i cechy zwrócić największą uwagę? Szybko się tego dowiesz, bo masz przed sobą najdokładniejszy poradnik zakupowy o steamerach odzieżowych!

Parownica do ubrań - Na co zwrócić uwagę? Jak wybrać

Spis treści:


  Przygotowałem dla Ciebie też aktualizowany i niezależny ranking parownic do ubrań. Zajrzyj do niego po przeczytaniu poradnika zakupowego, aby od razu kupić porządną parownicę!


  Jaka moc i wytwarzanie pary w parownicy do ubrań?

  Parametr mocy odpowiada przede wszystkim za szybkość nagrzewania się urządzenia. Zwykle nie trwa to dłużej niż minutę. Ręczne parownice powinny oferować przynajmniej 1000 W, nawet w bardzo niskich cenach, a stojące powyżej 1500 W.

  Moc wpływa także na wydajność wytwarzania pary, choć liczą się tu przy okazji cechy konstrukcyjne i technologiczne, które za kilka chwil szerzej opiszę. Bardziej profesjonalne steamery stojące mają chociażby podwójny aluminiowy podgrzewacz. To ważne udoskonalenie, gdyż mimo wszystko zasada działania parownicy do ubrań jest przecież prosta.

  Jaka powinna być wydajność parownicy do ubrań? Infografika

  • Ręczne parownice powinny zapewnić Ci przynajmniej 20 g/min, a najlepiej 24 g/min i wyżej.
  • Stojące, z racji wyższych cen, ale i większych możliwości, nie powinny schodzić poniżej 35 g/min. Taka wydajność oznacza większe zastosowanie w przypadku różnych tekstyliów.
  • Jeśli kupujesz ten sprzęt do komercyjnego zastosowania, to celuj powyżej 40, a nawet 50 g/min, chociaż… nie są to i tak jakieś imponujące wartości. Musisz wiedzieć, że najsprawniej parownicom pójdzie z cienką odzieżą. Z tą grubszą jest już trudniej. Zaznaczyłem to także w poradniku o tym, czy warto kupić parownicę do ubrań.

  W każdym razie, im wydajniejsze wytwarzanie pary na stałym poziomie, tym szybciej odświeżysz swoje ubrania. Para głębiej wniknie we włókna materiału, w efekcie zmiękczając i rozprostowując je.

  Przy okazji zneutralizuje brzydkie zapachy i zabije drobnoustroje powodujące infekcje czy zmiany skórne (skuteczne odkażanie). Większa higiena oraz bezpieczeństwo. Potraktowane tak ubranie będzie elegancko się prezentować i lepiej pachnieć. Niezła alternatywa dla prania, prawda?

  Ranking ręcznych parownic do ubrań – zwycięzca

  MPM MZP-01

  Konstrukcja parownicy odzieżowej a wydajność wygładzania

  Efektywność steamerów odzieżowych spoczywa na różnych technologiach i rozwiązaniach konstrukcyjnych, które nie uszły mojej uwadze.

  Wiedz, że nie chodzi tu wyłącznie o usuwanie zagnieceń z ciuchów. Parownice potrafią ciągłym strumieniem pary eliminować zmechacenia, pyłki, kurz, kosmyki włosów, a nawet zwierzęcą sierść. Kompleksowe odświeżanie swojej garderoby, co jest istotne w przypadku ubrań, które nie powinny być zbyt często prane.

  Prześledźmy wspólnie najważniejsze cechy konstrukcyjne:

  Co zwiększa wydajność parownicy do ubrań? Infografika

  • W przypadku parownic ręcznych spodobała mi się technologia SmartFlow. Zoptymalizowany przepływ pary podgrzewa płytkę parową. Po co? Aby nie narazić tkanin na zniszczenie i nie powodować wilgotnych plam na tkaninie (czyli minimalizować kondensację pary wodnej). Idzie z tym w parze powłoka na nasadce, która dzięki niej ma lepszy poślizg przy prasowaniu parowym.
  • Ważnym elementem jest elektryczna pompka. To właśnie ona odpowiada za ciągły i odpowiednio intensywny strumień pary. Czasem tanie steamery mają dobre parametry, ale przez słabe komponenty nie potrafią utrzymać wytwarzania pary na zadowalającym poziomie.
  • Spójrz na miejsce, skąd wydobywa się gorąca para. Końcówka z otworami parowymi musi być odpowiednio wyprofilowana, aby trudno dostępne miejsca nie stanowiły wyzwania dla steamera odzieżowego. Para wodna musi dotrzeć w różne zakamarki, co jest ważne przy odświeżaniu koszul (mankiety, kołnierze, kieszonki, rękawy), ale też spodni (i ich kantów). Newralgicznymi miejscami są obszary pomiędzy guzikami. Pamiętaj, że parownice nie mają tak korzystnie zaprojektowanej stopy jak tradycyjny prasowacz. Wypomniałem im to przy okazji pojedynku parownica czy żelazko.
  • Stacjonarne parownice mają na ogół świetne termostaty. Skutkują stabilną wydajnością pracy.
  • Często mówi się także o braku konieczności stosowania deski, ale… stojące parownice czasem mają ją wbudowaną w swój stelaż. Dla wielu osób jest to praktyczne rozwiązanie, ułatwiające wygładzanie zagnieceń na całej powierzchni ubrania. Przykładem takiego rozwiązania jest deska StyleBoard na wyposażeniu niektórych stacjonarnych prasowaczy parowych firmy Philips.
  • Na końcu rzuć okiem na to, czy w zestawie znajduje się specjalna szczotka. Takie końcówki z włosiem zawsze są przydatne. Idealnie nadają się do grubszych rzeczy, jak i bardzo zakurzonych części garderoby, które długo zalegały Ci w szafie. Skuteczniej wyeliminujesz kurz, włosy, sierść oraz inne zanieczyszczenia z powierzchni ubrania. Zaznaczyłem to nawet jako przewagę steamerów w pojedynku stacja parowa czy parownica do ubrań.

  Planujesz zakupy małego AGD do kuchni? Sprawdź tanie i dobre sprzęty z Lidla!

  Pojemność zbiornika na wodę parownicy do ubrań

  W tym przypadku wypada zupełnie inaczej podejść do parownic ręcznych i stojących.

  Pod tym względem widać między nimi dużą różnicę:

  • Ręczne steamery mają wbudowane zbiorniki, a raczej zbiorniczki, które rzadko przekraczają 200 ml pojemności. To sprzęt bardziej mobilny, łatwy przy przenoszeniu. Taki steamer nie może być zbyt ciężki, aby manewrowanie szło komfortowo, a nadgarstki Cię nie bolały. Są to więc parownice idealne do szybkich i łatwych poprawek, choć niektórzy producenci twierdzą, że 200 ml wystarczy na ogarnięcie do 3 sztuk odzieży. Sporo zależy jednak od stopnia pogniecenia materiału, a także samej wielkości oraz grubości tkaniny.
  • Parownice stojące są bardziej stacjonarne. Służą do prasowania większej ilości odzieży. Pomaga w tym składany wieszak, a zbiorniki na wodę mają najczęściej powyżej 1,5 l. Nie wymagają więc tak częstych dolewek. Doceniłem to także, opisując starcie ręczna czy stojąca parownica.

  W przypadku kompaktowych parownic ręcznych przymknij oko na mniej pojemne zbiorniki, bo tak naprawdę nie mogą być ogromne i drastycznie zwiększać wagi urządzenia.

  W modelach stojących z wężem parowym i wieszakiem zbiornik znajduje się w bazie, która wyglądem często przypomina odkurzacz. W tym przypadku zbiorniki powinny być jak najpojemniejsze, szczególnie gdy robisz sobie maratony odświeżania dużej ilości ciuchów.

  Planujesz zakupy sprzętu do domu? Sprawdź promocje w zaufanych sklepach!

  Zbiorników na wodę dotyczy jeszcze kilka cech:

  • W jakiś sposób tę wodę musisz wlewać, co jest ważniejsze w przypadku ręcznych parownic (częstsze dolewki). Otwór wlewowy powinien być dobrze zaprojektowany, odpowiednio szeroki i szczelny.
  • Sporo osób preferuje odłączane zbiorniki na wodę, twierdząc, że ich napełnianie jest wtedy łatwiejsze. Popieram to.
  • Dodatkową cechą, właściwie ciekawą funkcjonalnością, są rozwiązania zapachowe, że tak je sobie nazwę. O co chodzi? O możliwość nadania ubraniom przyjemnego zapachu. Tak działa np. nasadka zapachowa MyEssence w parownicach Philips. Kilka kropelek aromatu wystarczy, aby ubrania pięknie pachniały. Ciekawy dodatek.

  Niezawodność parownic do ubrań

  Wszystkie powyższe cechy parownic do ubrań są bardzo ważne, ale nic Ci po nich, jeżeli urządzenie szybko się zepsuje lub ciągle będzie wymagało odkamieniania.

  Każdy sprzęt, który korzysta z wody, jest narażony na kamień, osad lub awarię pompki, dysz czy innych elementów.

  Jak producenci parownic zapobiegają awariom, zwiększając żywotność swoich parownic?

  Oto kolejne wskazówki:

  Co zwiększa trwałość i żywotność parownicy do ubrań? Infografika

  • Na czym polega walka z kamieniem? Głównie na systemach odkamieniania, systemach antywapiennych i funkcji samoczyszczenia (np. Easy Rinse, czyli łatwe płukanie), choć to w zasadzie różne nazwy podobnych rozwiązań. Przeciwdziałają gromadzeniu się kamienia w kanalikach parowych lub znacząco ułatwiają odkamienianie parownicy do ubrań. Ważna cecha, dzięki niej parownica jest mniej podatna na osad, lepiej radzi sobie z twardą wodą i nie wymaga drogich środków odkamieniających.
  • Stopy parowe, czyli obszar z otworami, z których wydobywa się para wodna, czasem mają specjalne powłoki chroniące je przed korozją. A inne są po prostu wykonane ze stali nierdzewnej.
  • Dużo dodatkowych cech krąży wokół parownic stojących. Jest tam siłą rzeczy więcej elementów konstrukcyjnych. Element grzewczy bardziej profesjonalnych steamerów stacjonarnych często jest wykonany z mosiądzu lub aluminium. I równie często wykorzystuje zewnętrzny bufor, aby sprawnie pobierać wodę ze zbiornika.
  • Istotny jest stelaż/teleskopowa rura, a także składany wieszak. Tutaj również liczy się wysokiej jakości materiał wykonania.

  Zabezpieczenia w parownicach do ubrań

  Woda, prąd, wysokie temperatury, czyli mieszanka, która zdecydowanie wymaga odpowiednich zabezpieczeń.

  Tym razem zwróć uwagę na przydatne zabezpieczenia:

  • Systemy typu anti-drip wspomagają stabilne działanie strumienia pary i jednocześnie zapobiegają chlapaniu gorącej wody. Ochrona dla Ciebie, ciuchów i często podłogi. Woda nie kapie z głowicy parowej, więc problemu nie ma.
  • Jednym z ważniejszych zabezpieczeń jest ochrona przed poparzeniem. Parownica musi być szczelna, ale sytuację zdecydowanie poprawia termiczna rękawica ochronna w zestawie. Skutecznie zabezpiecza przed wysoką temperaturą pary wydobywającej się z głowicy, gdy naciągasz tkaninę drugą ręką.
  • Niektóre modele automatycznie przełączają się w tryb czuwania, gdy zbiornik na wodę jest pusty. Inne dodatkowo informują Cię o tym za pomocą migającej diody (najczęściej na czerwono).
  • Parownica generując gorącą parę, sama niejednokrotnie mocno się nagrzewa. I co wtedy z nią zrobić, gdzie odłożyć? To bywa problematyczne w przypadku ręcznych modeli. Ale i na to producenci znaleźli sposób. Chodzi o niewielkie podstawki, właściwie bazy, aby móc bezpiecznie odstawić parownicę. W takiej pozycji jej głowica nie będzie miała z niczym styczności.

  Komfort parowego prasowania steamerem do ubrań

  Nawet budżetowe modele ręczne i stojące gwarantują łatwość manewrowania.

  Ocena tego punktu jest teoretycznie łatwa, ale… i tak mam kilka spostrzeżeń:

  • Znaczenie ma długość kabla. Taki sprzęt nie może być bezprzewodowy. Ograniczenie stanowi odległość od najbliższego gniazdka elektrycznego, ale odpowiednio długi przewód zniweluje ten kłopot.
  • Konstrukcja parownicy powinna być ergonomiczna, czyli poręczna i przy okazji nie za ciężka. Z tym założeniem nie ma właściwie problemu na rynku steamerów odzieżowych.
  • Niektóre ręczne modele w zestawie oferują zaczep na drzwi, aby prasowanie stało się wygodniejsze w każdych warunkach. Opcja prasowania w pionie i w poziomie również praktyczna oraz przydatna.
  • Wracając do modeli bardziej stacjonarnych, znaczenie mają kółka jednostki centralnej. Najlepiej, gdy obracają się wokół własnej osi (360°) i są pokryte gumą (nie porysują Ci podłogi).

  Przy okazji dowiedz się, jak prasować parownicą do ubrań. I komfort obsługi, i skuteczność w pewnej mierze zależą także od prawidłowego korzystania ze steamera.

  Stosunek ceny do jakości parownicy do ubrań

  Wszystkie powyższe priorytety zestaw z ceną, oceniając opłacalność zakupu.

  Ten rynek robi się coraz większy i uważam, że często da się znaleźć coś taniego, a równie wydajnego i niezawodnego, co sporo droższych modeli. Spójrz zresztą na podlinkowane na początku poradnika zestawienie. Znajdziesz w nim sporo atrakcyjnych cenowo steamerów.

  Podsumowanie

  Wybierając parownicę do ubrań, zwróć uwagę przede wszystkim na jej wydajność, moc, pojemność zbiornika na wodę, rozmiar i budowę płytki parowej, zabezpieczenia, wagę oraz długość kabla. Dzięki temu nabędziesz sprzęt przystosowany nie tylko do wygodnego odświeżania, ale i skutecznego wygładzania ubrań.

  Oceń publikację
  [Głosy: 5 Średnia: 5]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments