W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Parzenie 2 kaw jednocześnie w ekspresie – Co warto wiedzieć?

author avatar
Łukasz Proszek
Komentarze:  0

Parzenie 2 kaw w tym samym czasie to jedna z ciekawszych funkcji nowoczesnych ekspresów automatycznych. Czy jest jednak przydatna? Kiedy rzeczywiście ma sens i co trzeba o niej wiedzieć? Tego wszystkiego dowiesz się z mojego artykułu!

Parzenie 2 kaw jednocześnie w ekspresie - Co warto wiedzieć?

Spis treści:

  Już teraz powiem, że jednoczesne parzenie 2 kaw to jedna z najciekawszych funkcji ekspresów, ale… wypada różnie w zależności od konkretnego urządzenia.

  Do tego pojawia się w wielu kosztownych sprzętach (choć nie tylko, co udowodni mój artykuł), dlatego też dobrze o niej wiedzieć jak najwięcej.

  Jako że sprawdzałem ją w wielu przeróżnych ekspresach ciśnieniowych, podzielę się z Tobą moimi doświadczeniami. Dowiesz się, co jest w niej najważniejsze i co rzeczywiście da Ci korzyści.

  Kiedy przydaje się parzenie 2 kaw jednocześnie?

  Zacznijmy od podstaw, czyli tego, czy w ogóle potrzebujesz tej funkcji. Nie chodzi bowiem o to, aby była dla Ciebie bajerem. Najlepiej, gdy stanowi praktyczne udogodnienie.

  A kiedy tak się dzieje?

  Szczególnie w przypadku par, które wstają o tej samej porze i piją tę samą kawę z ekspresu. Oczywiście może to ogólnie dotyczyć kilku domowników, którzy w tym samym czasie raczą się pyszną kawusią.

  Korzystając z funkcji jednoczesnego parzenia 2 napojów, całość potrwa krócej.

  I właśnie szybkość procesu parzenia 2 kaw stanowi tu największy atut. A to rodzi z kolei kolejne zastosowanie, mianowicie podczas wizyty gości.

  Dlaczego?

  Ponieważ wypada im przecież zaproponować kawę do picia, przynajmniej na samym początku spotkania. Gdy kilka z odwiedzających Cię osób pije to samo, omawiana funkcja znów się przyda. Szybciej podasz im aromatyczną kawę.

  W przypadku jednoczesnego parzenia 2 kaw mlecznych pojawia się następny atut: brak konieczności tak częstego czyszczenia wężyka spieniającego.

  W teorii powinien być oczyszczany po każdej kawie mlecznej. Robiąc 2 w jednym czasie, spędzasz na tej czynności dwukrotnie mniej czasu. To szczególnie ważne, gdy dany ekspres nie oferuje automatyki przepłukiwania wężyka (np. parą wodną), gdyż wtedy trzeba go czyścić ręcznie.

  Wiesz już, na jakie zalety możesz liczyć, ale zapewne pamiętasz wstęp artykułu i moją tezę, że sama obecność tej funkcji to nie wszystko – musi działać idealnie.

  Kiedy tak jest? O tym tuż poniżej!

  Ranking ekspresów do kawy – zwycięzca

  Jura E8 (EB)

  Najważniejsze cechy funkcji parzenia 2 kaw jednocześnie

  Powiem wprost: jeżeli funkcja parzenia 2 kaw w tym samym czasie nie spełnia poniższych założeń, to nie ma sensu. Nie będzie bowiem dobrze działać. Chodzi przede wszystkim o 3 pierwsze punkty, więc do rzeczy.

  1. Parzenie 2 kaw z 2 porcji ziaren

  Oczywiste, prawda? Właśnie nie zawsze… Są ekspresy, które pobierają i mielą tyle kawy w ziarnach, ile podczas parzenia pojedynczego napoju.

  Efekt? Kawy wychodzą za bardzo rozcieńczone, tracą dobry smak i aromat, a nie o to przecież chodzi.

  KAŻDY ekspres z funkcją 2 filiżanek ZAWSZE powinien wykorzystywać podwójną porcję w przypadku parzenia 2 kaw. Inaczej ta funkcja Ci się nie spodoba, bo kawa będzie nijaka w smaku.

  Na szczęście topowi producenci o to dbają. Mowa chociażby o marce Melitta, która w niedrogim modelu Latticia OT F30/0-100 (oraz wielu innych swoich ekspresach) pamiętała o tym.

  Na poniższym filmiku wyraźnie widać, że urządzenie 2 razy pobrało i zmieliło ziarna kawy.

  Tak samo było z modelem Melitta LatteSelect F63/0-201:

  Tryb Double Cup Mode daje Ci pewność, że podwójne parzenie nie odbija się jakkolwiek negatywnie na jakości napojów. Kawa czarna bądź też mleczna jest tak samo dobra jak podczas standardowego parzenia. Młynkowi ekspresu nie robi to różnicy, gdyż sprzęt zawsze wie, ile ziaren pobrać, a następnie zmielić.

  2. Równomierne rozlewanie kaw

  Na reklamach w telewizji czy Internecie wszystko wygląda perfekcyjnie: ekspres szybko i równiutko wlewa kawę do 2 filiżanek.

  A rzeczywistość bywa brutalna.

  Znam ekspresy, które do jednej filiżanki leją dużo mniej napoju niż do drugiej. Są też takie, które spieniają wyraźnie mniej mleka do jednego z podstawionych naczyń.

  Irytujące, prawda? Komu wtedy podać szklankę, filiżankę czy kubek, w którym jest mniej kawy?

  Dodam, że często da się zauważyć niewielką różnicę i nie ma w tym nic złego (zwłaszcza w kawach mlecznych; zwykle jest nieco więcej napoju w filiżance bliżej mechanizmu pobierania mleka).

  Tutaj chodzi mi o skrajne przypadki, które bardzo wyraźnie odchodzą od tej samej ilości kawy w 2 filiżankach.

  Kłopot dla kupujących w tym, że tę cechę pokazują dopiero testy i niezależne opinie. Trudno wyczytać ją ze specyfikacji czy opisu producenta.

  Dlatego też polecam śledzenie działu testowego na moim blogu. Często sprawdzam kolejne automaty do kawy. A gdy dany model oferuje funkcję 2 filiżanek, uważnie ją sprawdzam również pod kątem równomierności rozlewania napojów.

  Tak właśnie było w przypadku wspomnianego już ekspresu Melitta Latticia OT F30/0-100. Dobrze sprawdził się również za sprawą braku widoczniejszej asymetrii, nawet w przypadku Latte Macchiato.

  Melitta Latticia OT F30/0-100 zrobione latte macchiato do 2 filiżanek

  3. Funkcja 2 filiżanek a liczba dostępnych kaw

  Nawet nie wiesz, ile razy czytałem lub słyszałem opinie zawiedzionych osób, które liczyły, że w nowym ekspresie zrobią 2 Latte Macchiato do 2 szklanek… a tu nic z tego – mimo że funkcja podwójnego parzenia jest obecna.

  Dlaczego tak się dzieje?

  Bo nie wszystkie ekspresy oferuję to udogodnienie w przypadku całej listy dostępnych kaw. Paradoksalnie – to częściej modele z wieloma, nawet kilkunastoma rodzajami kaw nie obsługują większości lub np. połowy w tym trybie. Inaczej jest z tymi, które zapewniają kilka różnych kaw.

  Potwierdza to Melitta Latticia OT F30/0-100. To ekspres, który nie ma wielu opcji, właściwie te najpopularniejsze (oprócz Espresso także Cappuccino, Latte Macchiato czy samo spienianie mleka), ale wszystkie z nich działają podczas podwójnego parzenia.

  Jak widzisz na poniższym filmiku, tutaj nie rozczarujesz się i zrobisz w tym samym czasie 2 mleczne kawy:

  ZAWSZE sprawdź przed zakupem, ile dostępnych napojów działa także z funkcją 2 filiżanek. Nie wszystkie modele są w tym tak przyjazne jak Latticia OT F30/0-100.

  Zresztą… mogę przywołać mój prywatny ekspres, a więc Melitta Passione OT F53/1-102. Ta sama firma co w przypadku Latticia OT, lecz dłuższa lista kaw, ale za to nie wszystkie dostępne przy 2 filiżankach (jedynie kilka czarnych kaw, żadnej mlecznej). Mimo to lubię ten ekspres i wiedziałem o tym fakcie przed zakupem. Znalazł się zresztą w rankingu ekspresów do kawy.

  Jeżeli w specyfikacji czy opisie nie jest to zaznaczone, postaraj się znaleźć w Internecie elektroniczną instrukcję obsługi do danego modelu. Tam prawie zawsze znajdują się potrzebne informacje.

  Planujesz zakupy sprzętu do domu? Sprawdź promocje w zaufanych sklepach!

  4. Kultura pracy przy funkcji 2 filiżanek

  Kolejna cecha, o której wspominam z własnego doświadczenia. W pewnym ekspresie uruchomiłem funkcję 2 filiżanek i na chwilę się oddaliłem.

  Co zastałem po powrocie do kuchni? Niezły bałagan…

  Okazało się, że większość kawy nie trafiła do filiżanek. I to nie przez to, że źle umieściłem naczynia pod dozownikiem.

  Jak do tego doszło?

  Przez wibracje, które wytwarzał sprzęt. Lżejsze filiżanki po prostu tańczymy na podstawce, przez co same zmieniły swoją pozycję. Następnym razem musiałem je przytrzymywać.

  To trochę upierdliwe, prawda? Niestety, w tym przypadku, podobnie jak z ilością rozlewanej kawy, trudno to sprawdzić przed zakupem. Trzeba posiłkować się testami czy filmikami.

  No i zawsze pamiętaj, aby postawić ekspres na równej i twardej powierzchni. Czasem takie sytuacje nie są wcale winą sprzętu. Pewnym rozwiązaniem są także cięższe filiżanki, lecz zawsze lepiej, aby generowane drgania nie wprawiały w ruch żadnego naczynia na tacce pod dozownikiem.

  5. Czas parzenia do 2 filiżanek

  Wiadomo, że podwójne parzenie (o ile wykorzystuje 2 porcje ziaren, co – jak już wiesz – jest bardzo ważne) skutkuje dłuższym czasem.

  Istotne, aby zrobienie np. 2 dużych kaw mlecznych nie trwało np. 5 minut lub jeszcze dłużej. Niektóre ekspresy radzą sobie z tym niestety nieco dłużej.

  6. Wybór funkcji 2 filiżanek

  Na koniec coś, co właściwie stanowi podstawową, lecz pozornie prostą cechę.

  Jak bowiem ustawić parzenie do 2 filiżanek?

  Wydaje się, że mocno unowocześnione ekspresy z dotykowymi wyświetlaczami ułatwiają sprawą.

  Wcale nie! A przynajmniej nie zawsze. Znów odwołam się do moich testów.

  KRUPS Intuition Preference+ EA875U oferuje piękny ekran z kolorowymi grafikami, ale żeby ustawić funkcję 2 filiżanek, musiałem przebrnąć przez 2 menu i użyć 3 kliknięć (dana kawa -> ikonka plus, czyli dodanie drugiej -> start parzenia).

  A przywoływana już kilka razy Melitta Latticia OT F30/0-100, która w ogóle nie ma wyświetlacza, a jedynie proste ikonki i fizyczne przyciski? 2 szybkie kliknięcia na daną kawę i tyle. Trwa to dosłownie sekundę!

  To tylko pokazuje, że ekspresy do kawy muszą być przede wszystkim praktyczne. Piękne rozwiązania w postaci dotykowych ekranów potrafią ułatwić sporo ustawień, nie przeczę, ale i najprostsze mechanizmy to osiągają (a czasem są jeszcze szybsze w prostszych regulacjach).

  Podsumowanie

  Funkcja 2 filiżanek przydaje się parom, większym rodzinom lub gdy zjawią się u Ciebie goście. Najważniejsze, aby ekspres pobierał 2 porcje ziaren, równomiernie rozlewał kawę, oferował tę funkcję w jak największej ilości kaw, nie przesuwał filiżanek wibracjami czy nie za długo parzył napój.

  Przyda się także prosty sposób wyboru tego udogodnienia.

  Teraz wiesz już absolutnie wszystko o tym ciekawym rozwiązaniu!

  Gdy ja rozmyślałem, jaki ekspres do kawy wybrać, funkcja 2 filiżanek nie była dla mnie priorytetem, lecz znam wiele osób, które bardzo często z niej korzystają. Jeżeli wstępnie może tak być u Ciebie, koniecznie pamiętaj o przekazanych wskazówkach. Wtedy uzyskasz satysfakcję z zakupu!

  Materiał reklamowy dla Melitta. Wszelkie opinie i porady z artykułu pozostają niezależne i subiektywne.

  Zobacz też inne rodzaje ekspresów do kawy:

  Oceń publikację
  [Głosy: 2 Średnia: 5]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments