W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Pasteryzacja w piekarniku krok po kroku

author avatar
Łukasz Proszek
Komentarze:  8

Pasteryzacja słoików w piekarniku, również tym z termoobiegiem, ciekawi wiele osób. Dlatego też postanowiłem omówić cały proces krok po kroku. Dzięki temu prędko dowiesz się, jak pasteryzować różne rodzaje żywności w urządzeniu do pieczenia!

Pasteryzacja w piekarniku krok po kroku

Spis treści:

  Dlaczego warto pasteryzować słoiki w piekarniku?

  Pasteryzacja w piekarniku jest prostym i szybkim sposobem na przygotowanie domowych przetworów. Metoda na sucho, w porównaniu do pasteryzacji na mokro, pozwala na szybsze zachowanie smaków produktów spożywczych, zachowując przy tym większy porządek w kuchni.

  To sposób, którym konserwuje się żywność za pomocą odpowiedniej temperatury i hermetyzacji, co usuwa lub hamuje rozwój bakterii i przedłuża trwałość jedzenia.

  W ten sposób zapasteryzujesz przeróżne przetwory, warzywa oraz owoce (np. ogórki, truskawki, maliny) mięso, sałatki czy kompoty.

  Ranking piekarników do zabudowy – zwycięzca

  Electrolux EOE7P31Z

  Jak pasteryzować słoiki w piekarniku?

  Pasteryzacja słoików w piekarniku jest łatwa. Musisz jedynie pamiętać o pewnych ogólnych zasadach prawidłowej pasteryzacji, dzięki którym ten proces stanie się skuteczniejszy, a przetwory zostaną odpowiednio zawekowane.

  Poznaj je:

  • Wszelkie wykorzystywane produkty spożywcze, zwłaszcza warzywa i owoce, powinny być oczywiście świeże oraz odpowiednio dojrzałe.
  • Używaj słoików typu twist-off, gdzie słoiki i nakrętki są gładkie oraz bez uszkodzeń.
  • Pamiętaj, że weki, w których potrzebna jest guma lub uszczelki, mogą się zniszczyć pod wpływem temperatury.
  • Układaj słoiki nakrętką do góry.
  • Wyparz wrzątkiem słoiki przed pasteryzacją, a następnie wytrzyj je do sucha.
  • Zostaw około 2 cm wolnego miejsca w słoikach. Ułatwi to prawidłową pasteryzację w piekarniku.
  • Naczynia układaj na blasze piekarnika (najlepiej wyłożonej papierem do pieczenia).
  • Pamiętaj, aby słoiki nie stykały się ze sobą. Nie powinny też dotykać wewnętrznych ścian komory piekarnika.
  • Zimne słoiki wstawiaj do chłodnego piekarnika, a lekko ciepłe do uprzednio nagrzanego. Prosta zasada, prawda?
  • Podany czas pasteryzacji licz od momentu nagrzania się piekarnika.
  • Po pasteryzacji przetwory przechowuj np. w domowej spiżarni. Odpowiednie miejsce powinno być chłodne i zacienione.

  W jakiej temperaturze pasteryzować słoiki w piekarniku?

  Przy pasteryzacji w piekarniku z termoobiegiem wstaw ostygnięte słoiki do zimnej komory, nie za blisko siebie, ustaw temperaturę 120 stopni Celsjusza i zostaw je na 20 minut. Po tym procesie uchyl drzwiczki i poczekaj, aż całkowicie ostygną.

  Pasteryzacja w piekarniku elektrycznym bez termoobiegu (lub w trybie nagrzewu góra-dół) przebiega podobnie. Zmienia się jedynie temperatura na 130 stopni Celsjusza, a czas wydłuża się do 30 minut.

  Oczywiście nie są to twarde zasady bez wyjątków. Wszystko zależy od konkretnego rodzaju jedzenia oraz wielkości słoików. Dlatego też poznaj poniższe porady dotyczące konkretnych przetworów.


  Zobacz zestawienia sprzętów do pieczenia:


  Jakie przetwory można pasteryzować w piekarniku?

  W piekarniku z powodzeniem zapasteryzujesz wiele różnych produktów spożywczych. Poniżej znajdziesz cenne wskazówki na ten temat.

  Pasteryzacja ogórków w piekarniku

  Ogórki staną się miękkie i stracą wartości odżywcze, jeżeli czas pasteryzacji będzie zbyt długi. Małe słoiki z ogórkami pasteryzuj w temperaturze 130 stopni Celsjusza przez 15 minut, a większe przez 20 minut. Po tym czasie zostaw uchylone drzwiczki, aby uzyskać pyszne i chrupiące ogórki.

  W taki sposób zapasteryzujesz również śliwki lub gruszki.

  Ogórki kiszone nie wymagają pasteryzacji (bo konserwuje je sól), ale możesz je poddać temu procesowi po 2 – 3 dniach kiszenia. Ustaw temperaturę na 130 stopni Celsjusza, pasteryzuj 30 minut, a następnie ostudź przetwory, uchylając drzwiczki.

  Pasteryzacja mięsa w piekarniku

  Jak zapasteryzować mięso w piekarniku?

  Przed pasteryzacją upiecz, ugotuj lub usmaż mięso. Proces powinien trwać 3 dni. Pierwszego dnia 60 minut, drugiego 40 minut, a trzeciego 30 minut. Włóż słoiki do chłodnego piekarnika, ustawiając temperaturę 130 stopni Celsjusza.

  Mięso w słoikach pasteryzowane w piekarniku zachowa świeżość do 6 miesięcy, bez konieczności chłodzenia.

  Pasteryzacja bigosu w piekarniku

  Pasteryzacja bigosu może się różnić w zależności od sposobu przechowywania słoików po procesie. Jeżeli po pasteryzacji będziesz je przechowywać w lodówce, pasteryzuj danie w temperaturze 100 stopni Celsjusza przez około 20 – 30 minut.

  W przypadku trzymania słoików w piwnicy lub innym miejscu poza lodówką, warto wydłużyć czas pasteryzacji (np. do 40 minut), żeby bigos się nie zepsuł.

  Pasteryzacja dżemu w piekarniku

  Pasteryzacja dżemu w piekarniku różni się w zależności od wielkości słoika. Małe słoiczki pasteryzuj przez 15 minut w temperaturze 110 stopni Celsjusza,  a większe przez 20 minut. Nie zapomnij wtedy o zwiększeniu temperatury do 130 stopni Celsjusza.

  Pasteryzacja papryki w piekarniku

  Wstaw do zimnego piekarnika słoiki z papryką i nastaw temperaturę na 130 stopni Celsjusza. Małe słoiczki trzymaj tam przez 15 minut, a większe 20 minut. Pozostaw je później w piekarniku z uchylonymi drzwiczkami, do ostygnięcia.

  Dzięki pasteryzacji papryka będzie dłużej świeża, zachowując wartości odżywcze, a przy okazji chrupiąca i pyszna.

  Zapasteryzowaną paprykę przechowuj w chłodnym i ciemnym miejscu.

  Planujesz zakupy sprzętu do domu? Sprawdź promocje w zaufanych sklepach!

  Pasteryzacja buraczków w piekarniku

  Przed pasteryzacją buraczków dokładnie je umyj i ugotuj do miękkości. Odczekaj, aby się nie oparzyć, zdejmij skórkę i zetrzyj na tarce.

  Przygnieć starte buraczki w słoiku, aby nie utworzyły się pęcherzyki powietrza. Proces pasteryzacji zajmuje jedynie 20 minut, zalecana temperatura to 110 stopni Celsjusza. Po ostygnięciu ustaw słoiki do góry dnem w ciemnym miejscu.

  Pasteryzacja zupy w piekarniku

  Zupy pasteryzowane w piekarniku wymagają około 15 minut i temperatury 180 stopni Celsjusza. Powinny być świeżo przygotowane, najlepiej prosto z garnka i jeszcze bulgoczące. W tym przypadku włóż słoiki do nagrzanego już piekarnika.

  Musisz pamiętać, aby nie pasteryzować zup z dodatkiem śmietany, jogurtu ani mleka. Makaron lub ryż w zapasteryzowanej zupie napęcznieje, dlatego dodaj go w mniejszej ilości.

  Pasteryzacja grzybów w piekarniku

  Do wekowania w piekarniku nadają się zarówno duszone grzyby, jak i te w sosie własnym. Kluczowa zasada to częstotliwość pasteryzacji. Grzyby zapasteryzuj 3 razy w piekarniku (w dobowych odstępach). Za każdym razem ustaw 130 stopni Celsjusza, czekając ok. 40 minut.

  Po upływie tego czasu nie zapomnij ostudzić słoiczków z grzybami, uchylając drzwi piekarnika.

  W czym pasteryzować przetwory w piekarniku?

  Odpowiedź wydaje się prosta: w słoiczkach. Wiedz jednak, że są różne typy. Osobiście preferuję te z metalowym wieczkiem. Nazywa się je słoikami twist-off. Trwałe, a przede wszystkim szczelne. Stanowią dużo lepszą opcję niż słoiki z gumkami typu weck, które w zasadzie nie nadają się do pasteryzacji.

  Unikaj raczej plastikowych zakrętek, gdyż mogą się odkształcić lub po prostu zniszczyć pod wpływem wysokiej temperatury.

  Pojemność i kształt naczyń zależy rzecz jasna od Ciebie i tego, jak porcjujesz pasteryzowaną żywność. W grę wchodzą również szklane butelki. Wygodne do wekowania w piekarniku soków czy kompotów.

  Pamiętaj, że zarówno naczynia, jak i ich wieczka powinny być czyste i suche, a najlepiej wcześniej wyparzone. Zagwarantuje im to sterylność, czyli brak szkodliwych drobnoustrojów w pasteryzowanych przetworach.

  Zobacz też:

  Oceń publikację
  [Głosy: 8 Średnia: 4.4]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  8 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments
  Urszula
  7 miesięcy temu

  Dziękuję bardzo! Bardzo pomocny wpis, uczę się dopiero poprawnej pasteryzacji mięs w gulaszach czy bigosach, pomógł mi bardzo 🙂

  Katarzyna
  1 rok temu

  A jeśli chodzi o pasteryzowanie w piekarniku kiełbasy w słoikach , to jak to robić?

  stanislaw
  1 rok temu
  Reply to  Katarzyna

  Dzieki, za praktyczne , wyczerpujace informacje .

  Agata
  1 rok temu

  Dzięki za wpis o pasteryzacji, wszystko mi wyjaśnił 😃

  Grażyna
  2 lat temu

  Świetny blog– gratuluję.