Pasteryzacja w piekarniku krok po kroku

Pasteryzacja słoików w piekarniku, również tym z termoobiegiem, ciekawi wiele osób. Dlatego też postanowiłem omówić cały proces krok po kroku. Dzięki temu prędko dowiesz się, jak pasteryzować różne rodzaje żywności w urządzeniu do pieczenia!

Pasteryzacja w piekarniku krok po kroku

Spis treści:

  Dlaczego warto pasteryzować słoiki w piekarniku?

  Pasteryzacja w piekarniku jest prostym i szybkim sposobem na przygotowanie domowych przetworów. Metoda na sucho, w porównaniu do pasteryzacji na mokro, pozwala na szybsze zachowanie smaków produktów spożywczych, zachowując przy tym większy porządek w kuchni.

  To sposób, którym konserwuje się żywność za pomocą odpowiedniej temperatury i hermetyzacji, co usuwa lub hamuje rozwój bakterii i przedłuża trwałość jedzenia.

  Jak pasteryzować słoiki w piekarniku?

  Pasteryzacja słoików w piekarniku jest łatwa. Musisz pamiętać o pewnych zasadach, dzięki którym ten proces stanie się skuteczniejszy, a przetwory zostaną odpowiednio zawekowane.

  Poznaj je:

  • Używaj słoików typu twist-off, gdzie słoiki i nakrętki są gładkie oraz bez uszkodzeń.
  • Pamiętaj, że weki, w których potrzebna jest guma lub uszczelki, mogą się zniszczyć pod wpływem temperatury.
  • Układaj słoiki nakrętką do góry.
  • Wyparz wrzątkiem słoiki przed pasteryzacją, a następnie wytrzyj je do sucha.
  • Zostaw około 2 cm wolnego miejsca w słoikach.
  • Zimne słoiki wstaw do chłodnego piekarnika, a lekko ciepłe do uprzednio nagrzanego.

  W jakiej temperaturze pasteryzować słoiki w piekarniku?

  Przy pasteryzacji w piekarniku z termoobiegiem wstaw ostygnięte słoiki do zimnej komory, nie za blisko siebie, ustaw temperaturę 120 stopni Celsjusza i zostaw je na 20 minut. Po tym procesie uchyl drzwiczki i poczekaj, aż całkowicie ostygną.

  Pasteryzacja w piekarniku elektrycznym bez termoobiegu przebiega podobnie. Zmienia się jedynie temperatura (na 130 stopni Celsjusza), a czas wydłuża do 30 minut.

  Jakie przetwory można pasteryzować w piekarniku?

  W piekarniku z powodzeniem zapasteryzujesz wiele różnych produktów spożywczych. Poniżej znajdziesz cenne wskazówki na ten temat.

  Pasteryzacja ogórków w piekarniku

  Ogórki staną się miękkie i stracą wartości odżywcze, jeżeli czas pasteryzacji będzie zbyt długi. Małe słoiki pasteryzuj w temperaturze 130 stopni Celsjusza przez 15 minut, a większe przez 20 minut. Po tym czasie zostaw uchylone drzwiczki, aby uzyskać pyszne i chrupiące ogórki.

  W taki sposób zapasteryzujesz również śliwki lub gruszki.

  Ogórki kiszone nie wymagają pasteryzacji, ale możesz je poddać temu procesowi po 2 – 3 dniach kiszenia. Ustaw temperaturę na 130 stopni Celsjusza, pasteryzuj 30 minut, a następnie ostudź przetwory, uchylając drzwiczki.

  Pasteryzacja mięsa w piekarniku

  Przed pasteryzacją upiecz, ugotuj lub usmaż mięso. Proces powinien trwać 3 dni. Pierwszego dnia 60 minut, drugiego 40 minut, a trzeciego 30 minut. Włóż słoiki do chłodnego piekarnika, ustawiając temperaturę 130 stopni Celsjusza.

  Mięso w słoikach pasteryzowane w piekarniku zachowa świeżość do 6 miesięcy, bez konieczności chłodzenia.

  Pasteryzacja bigosu w piekarniku

  Pasteryzacja bigosu może się różnić, w zależności od sposobu przechowywania słoików po procesie. Jeżeli po pasteryzacji będziesz je przechowywać w lodówce, pasteryzuj danie w temperaturze 100 stopni Celsjusza przez około 20 – 30 minut.

  W przypadku trzymania słoików w piwnicy lub innym miejscu poza lodówką, warto wydłużyć czas pasteryzacji, żeby bigos się nie zepsuł.

  Pasteryzacja dżemu w piekarniku

  Pasteryzacja dżemu w piekarniku różni się w zależności od wielkości słoika. Małe słoiczki pasteryzuj przez 15 minut w temperaturze 110 stopni Celsjusza,  a większe przez 20 minut. Nie zapomnij wtedy o zwiększeniu temperatury do 130 stopni Celsjusza.

  Pasteryzacja papryki w piekarniku

  Wstaw do zimnego piekarnika słoiki z papryką i nastaw temperaturę na 130 stopni Celsjusza. Małe słoiczki trzymaj tam przez 15 minut, a większe 20 minut. Pozostaw je później w piekarniku z uchylonymi drzwiczkami, do ostygnięcia.

  Dzięki pasteryzacji papryka będzie dłużej świeża, zachowując wartości odżywcze, a przy okazji chrupiąca i pyszna.

  Zapasteryzowaną paprykę przechowuj w chłodnym i ciemnym miejscu.

  Planujesz zakupy sprzętu? Kupuj na promocjach w zaufanych sklepach!

  Pasteryzacja buraczków w piekarniku

  Przed pasteryzacją buraczków dokładnie je umyj i ugotuj do miękkości. Odczekaj, aby się nie oparzyć, zdejmij skórkę i zetrzyj na tarce.

  Przygnieć starte buraczki w słoiku, aby nie utworzyły się pęcherzyki powietrza.  Proces pasteryzacji zajmuje jedynie 20 minut, zalecana temperatura to 110 stopni Celsjusza. Po ostygnięciu ustaw słoiki do góry dnem w ciemnym miejscu.

  Pasteryzacja zupy w piekarniku

  Zupy pasteryzowane w piekarniku wymagają około 15 minut i temperatury 180 stopni Celsjusza. Powinny być świeżo przygotowane, najlepiej prosto z garnka i jeszcze bulgoczące. W tym przypadku włóż słoiki do nagrzanego już piekarnika.

  Musisz pamiętać, aby nie pasteryzować zup z dodatkiem śmietany, jogurtu ani mleka. Makaron lub ryż w zapasteryzowanej zupie napęcznieje, dlatego dodaj go w mniejszej ilości.

  Zobacz też:

  Oceń publikację
  [Głosy: 3 Średnia: 4.7]
  Subscribe
  Powiadom o
  guest
  2 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments
  Grażyna
  7 miesięcy temu

  Świetny blog– gratuluję.