W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Patelnia grillowa czy grill elektryczny?

author avatar
Łukasz Proszek
Komentarze:  0

Patelnia grillowa i grill elektryczny – teoretycznie służą do tego samego. Sęk w tym, że osiągają to w zupełnie odmienny sposób. Idą za tym konkretne przewagi dla jednej bądź drugiej kategorii. Które są finalnie ważniejsze? Co warto wiedzieć na temat tego pojedynku? Zajrzyj poniżej, a prędko się dowiesz!

Patelnia grillowa czy grill elektryczny?

Spis treści:

  Przewagi patelni grillowej

  • Niższe cenyranking patelni grillowych pokazuje, że niektóre produkty potrafią sporo kosztować. Nie da się jednak ukryć, że średnia cen jest tu zdecydowanie niższa. Obstawiam, że finalnie wydasz mniej właśnie na patelnię.
  • Więcej miejsca na blacie – patelnia siłą rzeczy ląduje na kuchence. Nie stracisz przestrzeni roboczej na blacie. W wielu kuchniach to mocna korzyść.
  • Rozmieszczenie gniazdek nie ma znaczeniainteresuje Cię tylko ułożenie patelni na palniku. Nie przejmujesz się, czy przewód zasilający dosięgnie gniazdka, bo go tu nie ma.
  • Prostsze przechowywanie – nawet większej patelni prędzej znajdziesz miejsce w szafce niż masywniejszemu grillowi na prąd. To bardziej kompaktowe narzędzie do grillowania. Do tego dużo lżejsze, czyli łatwiejsze w transporcie.
  • Prostsze czyszczenie – pojedynek patelnia grillowa czy grill elektryczny znam od kuchni… dosłownie. Korzystam z obu tych produktów i w mojej ocenie czyszczenie patelni jest prostsze. Płyty grilla bywają większe, a są przecież zwykle 2. Do tego dochodzi tacka na spływający tłuszcz. Ręczne szorowanie potrafi zabrać sporo czasu. Doprowadzenie patelni do pełnej czystości przebiega łatwiej. Jeżeli jednak posiadasz zmywarkę, przypisz tej przewadze mniejszy priorytet.
  • Brak zużycia prądu (zależnie od kuchenki) – owszem, nie zawsze musi tak być. Wystarczy, że masz w domu dobrą płytę indukcyjną. Wtedy nie ominiesz grillowania bez poboru energii elektrycznej. Korzystając jednak z gazu, zachowasz energooszczędność. Pamiętaj, że grille elektryczne bywają bardzo mocne. Cały czas ciągną pokaźną dawkę prądu, więc nawet w porównaniu ze smażeniem na indukcji może to Cię więcej kosztować.
  • Brak efektu miażdżenia produktów – zamykany grill dwustronny na prąd wydaje się kuszącą opcją, prawda? Od razu obrabia produkty spożywcze od dołu i góry. Jeżeli jednak nie oferuje regulacji wysokości pokrywy, mocno dociśnie chociażby szaszłyki czy miększe warzywa. A wtedy wyjdą… plackowate. Z patelnią nie ma tego problemu.
  • Niższe ryzyko awariico może się zepsuć w patelni? Praktycznie nic. Jedynie jakieś większe uszkodzenie mechaniczne wykluczy bezpieczne użytkowanie. Grille na prąd mają z kolei sporo elektroniki. Usterki związane z nią bywają losowe.

  Ranking patelni grillowych – zwycięzca

  Ballarini Murano 28 cm

  Przewagi grilla elektrycznego

  • Kontrola temperatury i czasu – aż żal byłoby tego nie wprowadzić w takim sprzęcie. Tryb manualny da Ci pełną kontrolę nad temperaturą. Dokładnie ją ustawisz. Timer poinformuje Cię z kolei, przez jaki czas grillujesz. Trudno coś zepsuć, prawda? Precyzyjnie zrealizujesz przeróżne przepisy kulinarne na grillowane potrawy.
  • Zautomatyzowana pracanajlepsze grille elektryczne to pod tym względem prawdziwe skarby! Wybierasz tryb pracy, czyli po prostu rodzaj przekąski, nagrzewasz sprzęt, umieszczasz żywność i… czekasz. Bez żadnych regulacji i kombinacji uzyskasz idealnie zgrillowaną przekąskę lub pełnoprawne danie. Tego typu styl pracy zadziwił mnie np. podczas testu Tefal OptiGrill Elite GC750D30.
  • Prostsze grillowanie – ta przewaga ma ścisły związek z poprzednimi. Dysponując lepszym modelem, nie musisz w ogóle znać się na grillowaniu. Ale nie chodzi tylko o to. Grille na prąd są zazwyczaj zamykane. Od razu obrabiają żywność z obu stron i to bardzo dokładnie. Nie musisz zmieniać jej położenia. Ten aspekt wypada korzystniej nawet w pojedynku grill gazowy czy elektryczny.
  • Szybsze grillowanie – a skoro nie obracasz przekąski, to cały proces trwa krócej. Nie wspominając o tym, że nie musisz jakoś szczególnie doglądać jedzenia. Większość modeli sygnalizuje stopień wypieczenia. Przykładowo gdy stek przejdzie w medium, urządzenie puści sygnał dźwiękowy. Sam proces nagrzewania również nie trwa długo. Nie stracisz ani czasu, ani sił (a tym bardziej nerwów).
  • Szersze zastosowaniepanini, a może nawet gofry, ciasto czy pizza?! Tak, to możliwe, używając wielozadaniowego grilla elektrycznego. Nie służy wyłącznie do mięsa, warzyw bądź szaszłyków. Zrobienie czegoś w stylu tostów to banał. A jeżeli w zestawie znajdziesz wymienne płyty, przygotujesz chociażby słodsze wypieki. Patelnia nie zaoferuje Ci takiej wielofunkcyjności. Tę zaletę doceniłem także w artykule o tym, czy warto kupić grill elektryczny.
  • Dodatkowe funkcje – one także poszerzają zastosowanie. O trybach pracy, regulacji temperatury, timerze i dodatkowych płytach już wiesz. Ale to nie wszystko! Niektóre grille na prąd oferują rozmrażanie, jak i intensywne podsmażanie. Użyteczne opcje.
  • Wysokie bezpieczeństwo – jasne, nie zachowując odpowiedniej uwagi, można się przypadkowo oparzyć. To samo dotyczy jednak patelni. A że grille elektryczne bywają praktycznie bezobsługowe, zwiększa to bezpieczeństwo. Nie trzymasz uchwytu i nie musisz uruchamiać kuchenki.
  • Zazwyczaj więcej miejsca na żywność – napisałem zazwyczaj, gdyż niektóre patelnie mogą zapewnić Ci więcej miejsca niż bardziej kompaktowe grille. Patrząc na to bardziej ogólnie, elektryczne grille są pojemniejsze. Zmieścisz na nich więcej, co znów może przyspieszyć cały proces grillowania.
  • Brak konieczności wygrzewania – patelnie grillowe mają różne powłoki. Często łączy je jednak to, że najlepiej pracują dopiero po kilku tygodniach użytkowania. Grille elektryczne są w tym bardziej tolerancyjne, bo szybsze. Nie musisz ich jakoś specjalnie wygrzewać.
  • Mobilniejsza możliwość grillowania (zależnie od sytuacji) – że co?! Przecież sam wspominałem, że patelnie są mniejsze (i przy okazji dużo lżejsze) i nie wymagają dostępu do prądu. Tak, prawda, podtrzymuję to. Zauważ jednak, że w tym wypadku nie potrzebujesz kuchenki, a jedynie dostęp do prądu. W niektórych sytuacjach, np. podczas wyjazdu na działkę, ta cecha może stanowić korzyść.

  Planujesz zakupy małego AGD do kuchni? Sprawdź tanie i dobre sprzęty z Lidla!

  Patelnia grillowa czy grill elektryczny? Ostateczny werdykt

  W mojej kuchni zwyciężył grill elektryczny. Przekonał mnie automatycznymi programami, a więc łatwą obsługą, szybką pracą oraz wielofunkcyjnością. Potrawy wychodzą z niego idealne, a nie jestem kulinarnym geniuszem. Ponadto oferuje więcej miejsca na żywność.

  Patelnia także ma jednak swoje mocne przewagi. Zazwyczaj stanowi niższy wydatek. Nie wymaga dostępu do prądu, a więc siłą rzeczy nie pobiera go. Zajmuje mniej miejsca podczas pracy oraz przechowywania. W dodatku łatwiej mi się ją czyści.

  Mimo wszystko wolę grill na prąd. Steki, łosoś, papirusy czy coś bardziej wege zachwycają mnie po wyjęciu z płyty takiego grilla. Osobiście bardzo polecam tego typu sprzęt.

  I jak tu nie lubić postępu technologicznego?

  Oceń publikację
  [Głosy: 1 Średnia: 5]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments