W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Piekarnik buczy i głośno chodzi – Przyczyny i rozwiązania

author avatar
Łukasz Proszek
Komentarze:  0

Jeżeli nie wiesz, dlaczego Twój piekarnik buczy, brzęczy lub ogólnie głośno i podejrzanie działa, lepiej szybko zlokalizuj problem. Nie musi jednak wcale dotyczyć bardzo poważnej awarii. Poznaj wszystkie przyczyny, które wymieniłem, sprawdź rozwiązania i pozbądź się tego problemu!

Piekarnik buczy - Przyczyny i rozwiązania

Spis treści:

  Awaria wentylatora

  Gdy buczy Twój piekarnik Bosch, Electrolux bądź innej marki, być może doszło do awarii wentylatora. To mocno eksploatowany element budowy (ważna część tego, jak działa termoobieg w piekarniku), dlatego takie sytuacje się zdarzają.

  Aby zweryfikować tę hipotezę, najpierw musisz zdemontować wentylator, a później dobrze mu się przyjrzeć. Jeżeli widzisz, że coś jest z nim nie tak (jakieś uszkodzenie mechaniczne), wymień część na nową.

  Pamiętaj, żeby zwrócić uwagę na to, jaki masz piekarnik: Gorenje, Beko, Samsung, Amica, AEG czy inny. Na tej podstawie dopasujesz nowy wentylator.

  • Rozwiązanie: Otwórz drzwi piekarnika. Zlokalizuj wentylator i odkręć mocujące go śruby. Zdejmij kratkę osłaniającą element. Odkręć śmigło wentylatora, zdejmij je i uważnie obejrzyj. Jeśli widzisz jakieś uszkodzenia, zamontuj nową część. Umieść ją w miejscu starego wentylatora, załóż kratkę i wkręć śruby.

  Masz dość awarii swojego piekarnika? Porozglądaj się za nowym:


  Ranking piekarników do zabudowy – zwycięzca

  Electrolux EOE7P31Z

  Zabrudzony wentylator

  To, że piekarnik głośno chodzi, nie oznacza od razu, że wentylator się zepsuł. Zdarza się, że jedynie mocno się zabrudził.

  Warto skontrolować to od razu po usłyszeniu dziwnego buczenia. Niewykluczone, że do wentylatora przedostał się niewielki przedmiot. Pamiętaj, że może doprowadzić to do poważniejszej awarii na skutek ciągłego obijania się o ten element.

  • Rozwiązanie: Otwórz do końca drzwi piekarnika, a następnie odkręć śruby, które są mocowaniem wentylatora. Odkręć śmigło, zdejmij je i starannie wyczyść. Zachowaj ostrożność, aby przypadkowo nie zniszczyć elementu. Czysty wentylator umieść na swoim miejscu, zamocuj wszystkie śruby.
  • Dodatkowa porada: Wiele elementów urządzenia wymaga regularnej konserwacji. Dlatego też dobrze wiedzieć, jak wyczyścić piekarnik, również domowymi sposobami.

  Awaria silnika

  To jedna z poważniejszych usterek. Gdy to z tego powodu piekarnik Siemens, Electrolux, Amica czy innego producenta buczy, nie lekceważ go.

  Silnik to część mocno eksploatowana. W jego obrębie dochodzi do różnych awarii, np. zatarcia się łożysk. To dlatego zdarza się, że piekarnik buczy po wyłączeniu.

  • Rozwiązanie: Przy takiej usterce niezbędna jest naprawa silnika piekarnika. Najlepiej zwróć się z tym o pomoc do fachowca. Ktoś, kto ma wiedzę i umiejętności, szybko znajdzie przyczynę awarii i bezpiecznie ją usunie.

  Planujesz zakupy sprzętu do domu? Sprawdź promocje w zaufanych sklepach!

  Podsumowanie

  Dlaczego piekarnik buczy i głośno chodzi? Najczęściej przez uszkodzony wentylator, nadmiernie zabrudzony bądź nieco zablokowany wentylator, a także przez awarię silnika. Ten ostatni przypadek jest najpoważniejszy.

  Pozostałe poradniki o awariach i problemach z piekarnikiem:

  Oceń publikację
  [Głosy: 1 Średnia: 5]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments