W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Piekarnik do zabudowy – Wymiary

Łukasz Proszek
Komentarze:  0

Piekarnik elektryczny do zabudowy wymaga idealnego dopasowania jego rozmiaru. Jakie są więc standardowe wymiary piekarników? Czy któryś rodzaj sprzętu od nich odbiega? Dokładnie to przeanalizowałem w poniższym artykule!

Piekarnik do zabudowy wymiary standardowe i niestandardowe

Spis treści:

  Standardowe wymiary piekarników do zabudowy

  Sprzęty kuchenne, a dokładniej ich wymiary, są głównymi wytycznymi odnośnie kompletowania mebli. Szczególne znaczenie ma to w przypadku urządzeń do zabudowy. To pod nie musi być dopasowana szafka.

  Montowanie słupka z AGD już od jakiegoś czasu zyskało sporą popularność. I nic dziwnego, skoro można umieścić w nim wszystkie potrzebne sprzęty, między innymi dobry piekarnik do zabudowy.

  Standardowe wymiary piekarnika do zabudowy pozwalają na łatwe dopasowanie nie tylko do pozostałych urządzeń, ale jednocześnie na zakup nowoczesnych mebli.

  Co w tym przypadku oznacza słowo standardowy czy też tradycyjny? Spójrz poniżej.

  Standardowe wymiary piekarników do zabudowy - Infografika

  Najpopularniejsze piekarniki to te o wymiarach ok. 60 cm szerokości, 60 cm wysokości oraz 54,5 – 58 cm głębokości. Mówi się o nich jako o modelach pełnowymiarowych.

  Standardowe wymiary piekarnika do zabudowy:

  • Szerokość wynosi 59,5 cm.
  • Wysokość wynosi 59,5 cm.
  • Głębokość wynosi 54,5 – 58 cm.

  Producenci najczęściej zaokrąglają szerokość i wysokość do 60 cm, dlatego masz do czynienia z kształtem kwadratu. Pamiętaj, aby mimo wszystko przed zabudowaniem sprzętu dokładnie sprawdzić każdy wymiar. Unikniesz dzięki temu przykrej niespodzianki, jaką może być np. za mała głębokość szafki w stosunku do piekarnika.

  Tradycyjne wymiary piekarnika do zabudowy pozwalają głównie na montaż pod blatem. Nie oznacza to na szczęście, że urządzenia nie możesz zamontować w nowoczesnym słupku z AGD. Wystarczy, że wnęka będzie nieco pogłębiona, aby umieścić piekarnik na wysokości wzroku. Więcej szczegółów znajdziesz w poradniku dotyczącym montażu piekarnika.

  • Porada: Podczas wyboru piekarnika zwróć uwagę, czy poszczególne wymiary wewnętrzne podawane są z frontami, czy raczej bez nich. W razie wątpliwości zawsze możesz poradzić się sprzedawcy w sklepie. Sytuacja wygląda nieco inaczej, kiedy piekarnik masz już w domu. Wtedy możesz wspomóc się rysunkami technicznymi.

  Planujesz kuchnię i zastanawia Cię rozmieszczenie sprzętu AGD? Poznaj przydatne artykuły:

  Ranking piekarników do zabudowy – zwycięzca

  Electrolux EOE7P31Z

  Mniej popularne wymiary piekarników do zabudowy

  Klasyczne rozwiązania są co prawda najczęściej wybierane, jednak nie oznacza to, że na rynku nie spotkasz piekarników o innej głębokości lub szerokości.

  Wybór właściwego modelu zależy oczywiście od Twoich preferencji, zabudowy kuchennej, a także liczby domowników. Spore znaczenia ma również to, jak często korzystasz z urządzenia.

  Sprawdź, co jeszcze oferują producenci w kwestii rozmiarów piekarnika:

  • Piekarniki o mniejszej głębokości – zarówno szerokość, jak i wysokość pozostają bez zmian, czyli wynoszą 59,5 cm. Spłyceniu ulega głębokość piekarnika, która wówczas ma 51,5 cm. Takie modele najczęściej przeznaczone są do zabudowy pionowej. Wysokie szafki umożliwiają montaż urządzenia na różnej wysokości.
  • Piekarniki z funkcją mikrofali  – te sprytne urządzenia 2w1 mają w zasadzie taką samą szerokość oraz głębokość co pełnowymiarowe modele. Znacząco zmienia się za to ich wysokość, która zwykle osiąga ok. 45,5 cm. To różnica prawie 15 cm względem standardowego sprzętu. Piekarnik z mikrofalą jest wielofunkcyjnym urządzeniem do mniejszej kuchni i zabudowy pionowej na dowolnej wysokości.
  • Piekarniki parowenajczęściej odpowiadają gabarytom standardowych urządzeń. Szerokość i wysokość są takie same, czyli w okolicach 59,5 cm. Głębokość także mieści się w granicach, które podałem dla standardowych wymiarów. Tutaj jednak pewna uwaga: w ogólnym rozrachunku najlepsze piekarniki paroweciut głębsze, tzn. zakres głębokości wynosi 56 – 58 cm; nie da się praktycznie znaleźć np. 54,5 cm, co w zwykłym sprzęcie jest często spotykane.

  Planujesz zakupy sprzętu do domu? Sprawdź promocje w zaufanych sklepach!

  Pojemność piekarnika do zabudowy

  Wymiary piekarnika w zabudowie determinują jego pojemność. To kolejny ważny parametr, bo musi być dostosowany do tego, co zwykle pieczesz i dla ilu osób. Siłą rzeczy rozmiar urządzenia bardzo na to wpływa.

  Dlatego też nic Ci po mniejszym piekarniku, który piękne wkomponujesz w kuchenną aranżację, jeżeli jego komora okaże się zbyt ciasna.

  Niemniej sprzęt do zabudowy, nawet ten o niewielkich gabarytach, zwykle zapewnia solidną pojemność.

  Prześledźmy ją wspólnie w oparciu na rodzajach piekarników do zabudowy:

  • Piekarniki o standardowych wymiarach oferują najczęściej 70 – 77 l pojemności. W niskim segmencie cenowym znajdą się nieco mniej pojemne urządzenia do pieczenia, np. na 65 l. Z tego zakresu raczej nie wybijają się modele z podzieloną komorą (np. DualCook firmy Samsung). Często osiągają ok. 75 l.
  • Pojemność piekarników parowych do zabudowy jest podobna do pojemności zwykłych: 68 – 77 l.
  • Co z niższymi piekarnikami z mikrofalą? Tu już widać wpływ mniejszych gabarytów, a konkretniej wysokości. Niższa komora tego sprzętu oferuje zazwyczaj 43 – 50 l.

  Co wynika z tej analizy?

  Piekarniki standardowe i parowe to ogrom miejsca na pichconą żywność. Ich pojemność i wymiary, szczególnie wysokość, dają Ci możliwość jednoczesnego pieczenia na kilku poziomach, nawet 3. Dzięki temu za jednym razem przygotujesz chociażby mnóstwo ciasteczek, które mają wyjść tak samo.

  Pamiętaj jednak, że niższe piekarniki 2w1 nie są płytsze od standardowych czy parowych. Nadal zmieścisz w nich głębokie blachy z dowolnymi potrawami, ich komory są głębokie.

  Niemniej zawsze bardziej przyszłościowym wyborem jest większy model o pojemności przekraczającej 70 l.

  Znając rozmiary piekarników oraz zakres ich pojemności, bez problemu znajdziesz sprzęt pasujący zarówno do zabudowy kuchennej, jak i mieszczący to, co zwykle pieczesz!

  Oceń publikację
  [Głosy: 4 Średnia: 5]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments