W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Piekarnik nie chce się włączyć – Przyczyny i rozwiązania

author avatar
Łukasz Proszek
Komentarze:  0

Piekarnik, który nie chce się włączyć, niekoniecznie oznacza groźną awarię. Najważniejsze, aby szybko zlokalizować przyczynę. Wszystkie z nich wymieniłem poniżej. W artykule znajdziesz od razu porady, co zrobić, gdy piekarnik nie chce się włączyć.

Piekarnik nie chce się włączyć - Przyczyny i rozwiązania

Spis treści:

  Nieustawiony lub zepsuty zegar

  Kiedy piekarnik nie działa, większość osób myśli o poważnych usterkach. Okazuje się, że nie zawsze musi tak być. Czasami przyczyna jest błaha.

  Gdy zorientujesz się, że Twój piekarnik Beko, Amica lub innej marki nie chce się włączyć, nie panikuj. W pierwszej kolejności zerknij na zegar. Czy działa prawidłowo? Jeśli nie, masz odpowiedź.

  • Rozwiązanie: Nastaw zegar, aby pokazywał prawidłową godzinę. Najczęściej robi się to za pomocą przycisków + i -. W przypadku wątpliwości zajrzyj do instrukcji obsługi urządzenia.
  • Rozwiązanie 2: Jeżeli zegar nie chce się włączyć, prawdopodobnie przepaliły się jego styki. Wtedy musisz wymienić ten element. Najlepiej powierz to zadanie fachowcowi, który zrobi to szybko oraz bezpiecznie.

  Ranking piekarników do zabudowy – zwycięzca

  Electrolux EOE7P31Z

  Awaria selektora

  Selektor to inaczej przełącznik funkcji piekarnika. Odpowiada za kierowanie dostępnymi trybami grzania. Jeśli się spalił, wówczas nie uda Ci się włączyć urządzenia.

  • Rozwiązanie: Wymień selektor. Znajdziesz go przy pokrętle, przy użyciu którego zmieniasz tryb pracy. Aby się do niego dostać, odkręć śruby i zdemontuj górny panel. Zrób zdjęcie, w jaki sposób kable i inne elementy są podłączone do starego selektora. Odłącz je i podepnij tak samo do nowej części. Zamontuj cały panel z powrotem.

  Masz dość awarii swojego piekarnika? Porozglądaj się za nowym:


  Spalone konektory przy selektorze

  Zdarza się, że to nie sam selektor jest winny, że piekarnik Bosch, Electrolux, Siemens bądź inny się nie włącza. Bywa, że odpowiadają za to konektory, które są do niego podpięte. Jeśli się przepalą, pojawia się tego typu awaria.

  • Rozwiązanie: Odkręć górny panel piekarnika i przyjrzyj się selektorowi oraz konektorom. Jeśli wyglądają na spalone, musisz je wymienić. Nowe konektory podłącz do przełącznika, zamontuj z powrotem górny panel.

  Uszkodzony przewód zasilający

  Przyznasz, że kabel od piekarnika to element mocno narażony na uszkodzenie. Wystarczy chwila nieuwagi, aby go zagiąć czy też przygnieść kuchenną szafką. Gdy jest uszkodzony, sprzęt nie będzie działać.

  • Rozwiązanie: Niezbędna jest wymiana przewodu zasilającego. Ostrożnie zdemontuj ten zepsuty. Prawdopodobnie musisz przy tym odkręcić śruby przytrzymujące styki. Włóż w odpowiednie miejsce nowy kabel i przykręć śruby.

  Wypięty przewód z gniazdka

  Są sytuacje, kiedy piekarnik Samsung, AEG itp. nie działa, bo kabel wypadł z gniazdka. Jak widzisz, nie zawsze usterki są bardzo poważne.

  • Rozwiązanie: Wepnij przewód zasilający do gniazdka. Upewnij się, że ponownie nie wypadnie.

  Aktywna blokada rodzicielska

  Masz małe dzieci i używasz blokady rodzicielskiej? Zastanów się, kiedy ostatnio była aktywowana. To ona być może spowodowała, że piekarnik Electrolux, Gorenje, Whirlpool bądź innej marki nie działa, a raczej sprawia takie wrażenie.

  • Rozwiązanie: Dezaktywuj blokadę rodzicielską. Robi się to na różne sposoby, zależnie od marki urządzenia. Przykładowo w piekarniku Amica musisz musisz zwykle jednocześnie wcisnąć sensor zegara i wskaźnik skierowany do dołu. Potwierdzeniem wyłączenia blokady będzie zniknięcie symbolu klucza. Z kolei w piekarniku Beko wchodzisz w menu, znajdujesz symbol kłódki i wciskasz klawisz -.
  • Dodatkowa porada: Zawsze warto wiedzieć, jak odblokować i włączyć piekarnik. Tego typu zabieg nie dotyczy wyłącznie dezaktywacji blokady rodzicielskiej.

  Podsumowanie

  Dlaczego piekarnik nie chce się włączyć? Najczęściej przez: nieustawiony lub zepsuty zegar, awarię selektora bądź jego konektorów, uszkodzony lub wypięty przewód zasilający czy włączoną blokadę rodzicielską.

  Większość z tych przyczyn spokojnie dasz radę usunąć samodzielnie. Czasem wystarczy jedynie bliżej poznać sterowanie piekarnikiem bądź zwrócić uwagę na jego kabel.

  Pozostałe poradniki o awariach i problemach z piekarnikiem:

  Oceń publikację
  [Głosy: 2 Średnia: 5]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments