W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Piekarnik nie grzeje – Przyczyny i rozwiązania

author avatar
Łukasz Proszek
Komentarze:  2

Niegrzejący piekarnik to oznaka wielu potencjalnych awarii. Poznaj wszystkie, czytając poniższy poradnik. Prędko się dowiesz, dlaczego piekarnik nie grzeje. Przy okazji poznasz wszystkie rozwiązania tego problemu.

Piekarnik nie grzeje - Przyczyny i rozwiązania

Spis treści:

  Zepsuty czujnik temperatury

  Kiedy piekarnik Bosch lub inny nie grzeje, sprawdź czujnik temperatury. To część odpowiedzialna za kontrolowanie pracy grzałki i temperaturę, jaka panuje w komorze.

  Nie jest to element, który naprawisz. Musisz go wymienić na nowy.

  • Rozwiązanie: Odłącz piekarnik od prądu, a następnie zdejmij tylną klapę piekarnika. Znajdź czujnik. Łatwo go rozpoznasz, to kolorowy kabel z wtyczką. Odłącz go i w jego miejsce podłącz nową część. Zamontuj z powrotem tylną klapę, podłącz sprzęt do prądu.

  Ranking piekarników do zabudowy – zwycięzca

  Electrolux EOE7P31Z

  Uszkodzona grzałka

  Jedna z najpopularniejszych usterek. Pamiętaj, że to właśnie grzałka jest elementem najbardziej narażonym na awarię. Wynika to z dużego obciążenia tego elementu.

  Nie wiesz, jak sprawdzić, czy to grzałka w piekarniku nie grzeje? Najłatwiejsza metoda to zmiana programów za pomocą pokrętła. Jeżeli działa wszystko inne, np. termoobieg w piekarniku czy jego oświetlenie, problem faktycznie tkwi w grzałce.

  • Rozwiązanie: Zdejmij tylną blachę piekarnika. Ostrożnie zdemontuj zepsutą górną grzałkę, odłącz przymocowane do niej konektory. Uważaj przy tym, żeby nie przesunąć i nie uszkodzić warstwy izolacji. Włóż na miejsce nową część i podłącz wszystko, tak jak było na początku. Popraw izolację, zamontuj tylną blachę.

  Awaria modułu sterującego

  Musisz wiedzieć, że to poważna usterka. Na skutek tej awarii piekarnik się nie nagrzewa, ponieważ grzałka bądź termostat nie otrzymuje żadnych informacji.

  • Rozwiązanie: Jedyne rozwiązanie to wymiana modułu sterującego. Biorąc pod uwagę skalę usterki, lepiej powierz to zadanie fachowcowi. Specjalista wie, jak postępować z elektroniką, aby usunąć awarię i nie pogłębić problemu.

  Masz dość awarii swojego piekarnika? Porozglądaj się za nowym:


  Nieustawiony zegar

  Nowy piekarnik nie grzeje? Koniecznie sprawdź, czy zegar został ustawiony. Jeśli nie, nie uda Ci się uruchomić i rozgrzać sprzętu.

  Pamiętaj, że to może zdarzyć się każdemu, niezależnie od marki urządzenia. To czasami z tego powodu nie grzeje piekarnik Gorenje, Amica i innych popularnych producentów.

  • Rozwiązanie: Nastaw prawidłową godzinę na zegarze. Dokładny sposób zależy od marki sprzętu. Na przykład w piekarniku Electrolux musisz nacisnąć przycisk z + lub -. Z kolei w niektórych piekarnikach AEG robisz to za pomocą pokrętła. Po ustawieniu godziny sprzęt będzie działał bez zarzutu.

  Problemy z drzwiczkami

  Czasami piekarnik słabo grzeje z bardzo błahego powodu, czyli kłopotów z drzwiczkami. Sprawdź, czy są domknięte. Starsze sprzęty nie oferują czujnika, który by o tym informował. Jeśli masz takie urządzenie, musisz samodzielnie to sprawdzać.

  Niemniej to nie zawsze kwestia niedomknięcia. Sprawdź też znajdującą się przy drzwiach uszczelkę. Jeśli jest uszkodzona, wymienisz ją samodzielnie.

  • Rozwiązanie: Odłącz piekarnik od prądu i odchyl drzwiczki, aby zobaczyć uszczelkę. Pociągnij ją delikatnie, aby wyjąć z zaczepów. Zacznij montaż nowej uszczelki od góry. Przyłóż jej dłuższą stronę, tak aby nacelować zaczepy do otworów w rogach. Wpasuj ją dokładnie we wszystkich miejscach i upewnij się, że dobrze przylega.

  Planujesz zakupy sprzętu do domu? Sprawdź promocje w zaufanych sklepach!

  Poluzowana wtyczka

  Drobnostka, trudno to nawet nazwać usterką. Niemniej zdarza się. Kiedy termoobieg nie grzeje i nie działa nic innego, skontroluj wtyczkę.

  • Rozwiązanie: Odsuń piekarnik od ściany i sprawdź, czy wtyczka przypadkowo się nie poluzowała. Wciśnij ją i dosuń urządzenie z powrotem.

  Piekarnik słabo grzeje – dlaczego i co zrobić?

  Nie zawsze piekarnik nie grzeje w ogóle. Są sytuacje, kiedy pracuje, ale temperatura w komorze nie jest dostatecznie wysoka.

  Dlaczego tak się dzieje?

  Uszkodzony wentylator termoobiegu

  Wentylator termoobiegu rozprowadza gorące powietrze wewnątrz komory. Kiedy się zepsuje, wówczas Twój piekarnik AEG czy innego producenta nie nagrzewa się dostatecznie mocno.

  Otwórz drzwiczki i uważnie przyjrzyj się wentylatorowi.

  • Rozwiązanie: Jeśli widzisz coś podejrzanego, czas na wymianę tej części. To skomplikowana naprawa, więc najlepiej zaufaj specjalistom. Fachowcy wymienią wentylator szybko i bezpiecznie.

  Awaria dolnej grzałki

  Tę usterkę łatwo poznasz. Jeśli Twoje ciasta są przypieczone z góry, ale mają niedopieczony spód, masz już źródło problemu. Musisz wymienić grzałkę znajdującą się na dole.

  • Rozwiązanie: Odłącz piekarnik od prądu i zdejmij tylną blachę. Odwiń izolację na dole i zrób zdjęcie, jak są podłączone konektory. Odepnij je, wysuń zepsutą grzałkę i na jej miejsce wsuń nową (aż poczujesz opór). Podłącz z powrotem konektory, pomoże Ci w tym zdjęcie. Ułóż izolację, przykręć tylną blachę i podłącz sprzęt do prądu.

  Źle ustawiona temperatura

  Brzmi zaskakująco, ale się zdarza. Masz pewność, że Twój piekarnik Samsung lub innej marki jest sprawny? Skontroluj ustawioną przez siebie temperaturę.

  • Rozwiązanie: Uważnie nastawiaj piekarnik. Zwróć też uwagę na dzieci, gdyż mogą przypadkowo zmienić ustawienia, bawiąc się w kuchni. W razie potrzeby skorzystaj z blokady rodzicielskiej. Przy okazji dobrze wiedzieć, ile nagrzewa się piekarnik, aby sprawdzić, czy nie robi tego zbyt długo.

  Zabrudzone zawiasy drzwiczek

  Piekarnik elektryczny nie grzeje, jak powinien, a używasz go od dłuższego czasu? Zastanów się, czy należycie dbasz o jego czystość. Zwróć uwagę szczególnie na zawiasy przy drzwiczkach.

  Niewykluczone, że są zabrudzone. Przez to drzwi się nie domykają i część ciepła wytworzonego w komorze ucieka na zewnątrz.

  • Rozwiązanie: Starannie wyczyść cały piekarnik, zwracając największą uwagę na zawiasy. W razie potrzeby sięgnij po środek odtłuszczający lub podobny detergent. Dla pewności skontroluj mechanizm zawiasowy. Odkręć go, przeczyść i dokręć lub wymień na nowy, jeśli masz wrażenie, że coś z nim nie tak.
  • Dodatkowa porada: Ogólnie biorąc, masz masę sposobów na to, jak wyczyścić piekarnik. Niektóre obejmują nawet niestandardowe metody. Należy do nich czyszczenie piekarnika tabletką do zmywarki.

  Podsumowanie

  Dlaczego piekarnik nie grzeje? Najczęściej przez awarię czujnika temperatury, grzałki lub modułu sterującego (w tym termostatu). Czasem powód jest błahy, jak np.: nieustawiony zegar, niedomknięcie drzwiczek bądź poluzowana wtyczka.

  Jak widzisz, jest tu pewne zróżnicowanie trudności rozwiązania problemu. Niektóre z przyczyn prędko usuniesz samodzielnie, a do innych potrzebny będzie specjalista.

  Pozostałe poradniki o awariach i problemach z piekarnikiem:

  Oceń publikację
  [Głosy: 1 Średnia: 5]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  2 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments
  Justyna
  3 miesięcy temu

  Witam , mam robiłem z nagrzewaniem piekarnika Amica.
  Parę dni temu go czyściłam i gdy dziś chciałam go urochomić nie działa nagrzewanie i wentylacja.

  Anna
  9 miesięcy temu

  Po wymianie drzwiczek w piekarniku amica nie nagrzewa się z jakiego powodu?