W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Piekarnik nie trzyma temperatury – Przyczyny i rozwiązania

author avatar
Łukasz Proszek
Komentarze:  0

Piekarnik, który nie trzyma temperatury, nie pozwoli Ci na poprawne zrealizowanie danego przepisu. W efekcie możesz zmarnować swój czas, siły oraz żywność. Jeżeli temperatura jest inna od ustawionej, koniecznie sprawdź poniższy poradnik. Prędko się dowiesz, dlaczego tak jest i co z tym zrobić.

Piekarnik nie trzyma temperatury - Przyczyny i rozwiązania

Spis treści:

  Zniszczona uszczelka

  Gdy Twój piekarnik Electrolux, Amica, Beko lub innego producenta nie trzyma temperatury, uważnie mu się przyjrzyj. Niewykluczone, że źródło problemu to brak szczelności w komorze. Winna jest uszkodzona uszczelka.

  To usterka, na skutek której nagrzanie komory do ustawionej temperatury jest niemożliwe, więc piekarnik jej nie trzyma. Zdarza się, że prowadzi do poważniejszej awarii, ponieważ grzałki pracują non stop, aby piekarnik się nagrzał.

  • Rozwiązanie: Jeśli uszczelka jest zniszczona, wymień ją na nową. Pociągnij ją mocno, aby wyjąć całość z zaczepów. Przejdź do montażu nowej uszczelki, zaczynając od góry. Przyłóż ją do drzwiczek, wpasuj w otwory i zamocuj na zaczepach. Upewnij się, że dobrze przylega na całej długości.

  Ranking piekarników do zabudowy – zwycięzca

  Electrolux EOE7P31Z

  Uszkodzone zawiasy

  Równie mało kłopotliwa usterka jak zniszczona uszczelka. Czasami to zawiasy utrudniają domknięcie drzwiczek, przez co ciepło wciąż ucieka. Wtedy piekarnik Bosch, Siemens, Gorenje itp. nie osiąga i nie trzyma zadanej przez Ciebie temperatury.

  • Rozwiązanie: Wymień zawiasy na nowe. Za pomocą śrubokręta odkręć znajdujące się przy nich śruby i wyjmij je, zdejmując drzwi (odłóż je ostrożnie w bezpieczne miejsce). Załóż nowe części, ostrożnie włóż drzwi i całość starannie przykręć. Upewnij się, że otwieranie i zamykanie piekarnika nie sprawia żadnych trudności.

  Masz dość awarii swojego piekarnika? Porozglądaj się za nowym:


  Awaria termostatu

  Przechodzimy do poważniejszych problemów. Awaria termostatu do nich należy, gdyż to on odpowiada za włączanie i wyłączanie grzałek we właściwym momencie. Jeśli się zepsuje, piekarnik Whirlpool (i każdy inny) nie trzyma temperatury.

  Do sprawdzenia, czy to problem z termostatem, przyda Ci się multimetr. Za jego pomocą skontroluj, czy oporność maleje i wzrasta, zależnie od ustawionej temperatury. Jeśli nie, wymień termostat.

  • Rozwiązanie: Naprawę tej usterki najlepiej zostawić fachowcowi. Jest bardziej skomplikowana niż np. wymiana uszczelki. Specjalista szybko zamontuje nową część, aby piekarnik znów działał bez zarzutu.

  Awaria czujnika temperatury

  Czujnik temperatury odłącza grzanie w momencie, gdy piekarnik osiąga właściwą temperaturę. Kiedy ulegnie awarii, grzałki wyłączają się przedwcześnie. W komorze nie jest więc dostatecznie ciepło, a piekarnik nie trzyma temperatury.

  • Rozwiązanie: Musisz wymienić zepsuty czujnik. Po odłączeniu piekarnika od prądu zdemontuj jego tylną blachę. Zlokalizuj czujnik, to kolorowy kabelek z wtyczką. Odłącz go, podłącz tak samo nowy element. Zamontuj blachę i ponownie podłącz urządzenie do prądu.

  Planujesz zakupy sprzętu do domu? Sprawdź promocje w zaufanych sklepach!

  Zepsuta grzałka

  Grzałka jest narażona na duże obciążenia, dlatego często ulega awariom. Nierzadko to właśnie przez nią piekarnik Gorenje, AEG, Amica itp. nie trzyma temperatury i utrudnia Ci pieczenie.

  Najpierw przyjrzyj się górnej grzałce. Widzisz na niej czarny nalot lub pęcherzyki? Wymień ją. To samo musisz zrobić w sytuacji, gdy po włączeniu odpowiedniego programu nie żarzy się na czerwono (taka zmiana barwy świadczy o osiągnięciu zadanej temperatury).

  • Rozwiązanie: Odłącz urządzenie od prądu, a następnie zdemontuj tylną blachę. Znajdź na górze grzałkę, odłącz znajdujące się przy niej konektory i wyjmij ją. Zamontuj nowy element, podłączając konektory tak, jak były. Uważaj, aby przypadkowo nie przesunąć warstwy izolacji. Zamontuj tylną blachę.
  • Rozwiązanie 2: Jeśli górna grzałka wygląda i działa prawidłowo, sprawdź tę umieszczoną na dole. Ona także często ulega awariom. Do niej również dostaniesz się po zdjęciu tylnej blachy. Sprawdź ją za pomocą miernika. Jeśli jest zepsuta, wymień ją, postępując podobnie jak w przypadku górnej grzałki.

  Podsumowanie

  Dlaczego piekarnik nie trzyma temperatury? Najczęściej przez nieszczelność (uszkodzona uszczelka lub zawiasy) bądź awarię grzałki, czujnika temperatury lub termostatu. Ten ostatni przypadek jest najpoważniejszy, wymaga pomocy fachowca.

  Pozostałe poradniki o awariach i problemach z piekarnikiem:

  Oceń publikację
  [Głosy: 2 Średnia: 5]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments