W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Piekarnik obok lodówki – Co warto wiedzieć?

author avatar
Łukasz Proszek
Komentarze:  2

Ustawienie piekarnika obok lodówki kusi sporo osób. Dla jednych to praktyczne rozwiązanie, a dla innych coś, co potęguje efekt wizualny kuchennej zabudowy. Jaki jednak odstęp zachować? Czym grozi zbyt bliska odległość? Czy piekarnik obok lodówki to w ogóle dobry pomysł? Wszystkiego się dowiesz z mojego artykułu!

Piekarnik obok lodówki – Co warto wiedzieć?

Spis treści:

  Czy piekarnik może stać obok lodówki?

  Czy piekarnik obok lodówki to dobre oraz bezpieczne rozwiązanie? Często jak najbardziej! Wąska szafka cargo, a nawet kilkunastomilimetrowa płyta zwykle wystarcza, aby piekarnik do zabudowy stał blisko lodówki i nie szkodził jej.

  Pamiętaj jednak, że wszystko zależy od konkretnych modeli urządzeń… a konkretniej od wymogów zawartych w ich instrukcjach. Właśnie tymi informacjami musisz się kierować w pierwszej kolejności, aby nie utracić gwarancji.

  Ponadto istnieje pewna zasada, której warto przestrzegać podczas ustawiania piekarnika i lodówki w przestrzeni kuchennej: Nie zaleca się umieszczania obok siebie lodówki i piekarnika w formie wolnostojącej.

  Choć najlepsze lodówki zużywają niewiele prądu, w towarzystwie piekarnika zaczną zużywać go o wiele więcej. Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ piekarnik to silne źródło ciepła i ustawiony obok lodówki nagrzewa ją, tym samym zakłócając jej prawidłową pracę.

  Czasami jednak ograniczona ilość miejsca kuchennego wymusza ustawienie piekarnika obok lodówki. Dobrym patentem w takich sytuacjach jest zamontowanie izolacji termicznej, która oddzieli dwa sprzęty.

  Na rynku istnieją także modele piekarników, które posiadają wbudowaną funkcję chłodzenia obudowy. Urządzenie tego typu nie nagrzewa się do wysokich temperatur, tym samym nie oddziałując ciepłem na otoczenie czy obiekty stojące w jego otoczeniu.

  Ranking piekarników do zabudowy – zwycięzca

  Electrolux EOE7P31Z

  Piekarnik z funkcją pyrolizy obok lodówki – dobry czy zły pomysł?

  Wiele polecanych piekarników do zabudowy oferuje funkcję pyrolizy. Odpowiada za samoczyszczenie urządzenia w bardzo wysokiej temperaturze – do 500 stopni C. Dzięki temu wnętrze piekarnika oczyszcza się z tłuszczu czy też innych zabrudzeń.

  Niestety, tak wysoka temperatura wpływa negatywnie na pracę innych sprzętów AGD, które stoją obok piekarnika. Zwłaszcza na prawidłowe działanie chłodziarko-zamrażarki, która całą pobieraną energię wkłada w chłodzenie swojego wnętrza. Piekarnik z pyrolizą w bliskiej odległości od lodówki to więc zły pomysł.

  A dużo lepiej nie jest nawet z niektórymi najlepszymi piekarnikami parowymi. One z kolei wykorzystują często katalizę, która także rozgrzewa wnętrze do kilkuset stopni.

  Przeczytaj też:

  Czym grozi za mała odległość między piekarnikiem a lodówką?

  Aby zyskać pewność, czy dany piekarnik może stać obok lodówki, najlepiej sprawdzić to w instrukcji obsługi urządzenia. Jeśli nie zastosujesz się do wytycznych producenta danego sprzętu, czekają Cię niemiłe niespodzianki.

  Jakie konkretnie? Oto lista:

  • Utrata gwarancji – zmniejszając zalecaną przez producenta odległość między piekarnikiem a lodówką, automatycznie utracisz gwarancję. W przypadku dużego AGD jest ona bardzo ważna, więc lepiej przestrzegać warunków montażowych.
  • Zwiększony pobór energii elektrycznej – umieszczenie obok siebie dwóch tak przeciwnie działających sprzętów (jeden chłodzi, drugi grzeje) niesie za sobą konsekwencje w postaci większego poboru energii (lodówka nie wyłącza się). Chłodziarko-zamrażarka zmuszona jest wtedy do pobierania większej ilości prądu, by utrzymać stałą temperaturę chłodzenia oraz mrożenia. Konsekwencją tego są większe rachunki, ale i wzmożona eksploatacja lodówki, a to już krok od jej awarii.
  • Wadliwe działanie sprzętu – ustawienie lodówki obok piekarnika, który nie jest przystosowany technicznie na takie „połączenie”, będzie niosło za sobą przykre konsekwencje w działaniu lodówki. Nagle może się okazać, że przestała ona chłodzić albo temperatura w jej wnętrzu jest za wysoka. Przez to produkty umieszczone w komorze chłodziarki nie będą odpowiednio schładzane, jedzenie zacznie się psuć, a Ty będziesz miał w niedalekiej przyszłości zepsuty sprzęt i braki w portfelu z powodu zmarnowanego pożywienia.
  • Szybkie tworzenie się lodu w lodówce – z powodu ogrzewania kompresor lodówki zaczyna się intensywnie chłodzić, a w wyniku tego lód zamarza szybciej. Może nawet dojść do sytuacji, w której lodówka mrozi zamiast chłodzić.
  • Zmiany w wyglądzie lodówki – pod wpływem ciepła wydzielanego przez piekarnik obudowa lodówki (mowa tu głównie o modelach w jasnych kolorach) żółknie, a farba pęcznieje i niekiedy odpryskuje. Mając mocno wyeksponowany w kuchni sprzęt, np. elegancką i kosztowną lodówkę side by side z rankingu, tego typu defekty z pewnością Cię wkurzą.

  Piekarnik w słupku obok lodówki side by side

  Lodówka i piekarnik obok siebie – czy są z tego jakieś korzyści?

  Lodówka w towarzystwie piekarnika niesie ze sobą również korzyści.

  Jedną z nich jest wygoda użytkowania. Dzięki takiemu ustawieniu szybko przełożysz jedzenie z lodówki do pieczenia. Komfort będzie jeszcze większy, kiedy zdecydujesz się na montaż piekarnika w tzw. słupku.

  Wiele osób decyduje się na piekarnik w słupku, pragnąc uzyskać wymarzony efekt wizualny. Pasuje to do wielu różnych aranżacji kuchennych, również gdy ma się dobrą lodówkę do zabudowy, a nie wolnostojącą.

  Zobacz specjalne promocje z limitem czasowym!

  O czym pamiętać, montując lodówkę obok piekarnika?

  Jeśli zależy Ci na takim ustawieniu lub masz niewielką kuchnię i innej możliwości nie ma, przede wszystkim zapoznaj się z instrukcją obsługi sprzętu. Znajdziesz w niej informacje na temat tego, czy producent dopuszcza możliwość tego typu montażu, czy też nie. Jeśli tak, umiejscowienie sprzętów nie wpłynie na ich gwarancję ani jakość pracy.

  Przezorny zawsze ubezpieczony!

  Gdy masz wątpliwości, czy rozwiązanie w postaci lodówki obok piekarnika jest na pewno bezpieczne, skuś się na zapewnienie sprzętom dodatkowej izolacji.

  Co możesz zrobić?

  1. Zastosuj matę izolacyjną między piekarnikiem a lodówką.
  2. Zamontuj kratki wentylacyjne – osobny, niezależny komin powietrzny dla każdego z urządzeń i drożność wlotów powietrza zminimalizują ewentualne ryzyko kumulowania się ciepła w zabudowie sprzętów.
  3. Zastosuj szafkę cargo między sprzętami – nawet wąska szafka o szerokości 20 cm umieszczona między piekarnikiem a lodówką sprawi, że będzie to doskonały sposób na odizolowanie urządzeń.

  Bezpieczne odległości między piekarnikiem a lodówką

  Przed podjęciem decyzji o ustawieniu w kuchni piekarnika i lodówki obok siebie zwróć uwagę na rekomendację producentów tych sprzętów.

  W wielu przypadkach minimalna odległość między lodówką a piekarnikiem wynosi 3 – 4 cm w formie płyty meblowej.

  Dużo nie zmienia się także w przypadku lodówek do obudowy. Owszem, ich boki nie oddają ciepła, taki sprzęt nie wymaga odstępu w stosunku do mebli po bokach, ale co z tego, skoro może mu zaszkodzić ciepło wydzielane przez piekarnik?

  A oto kilka wytycznych zalecanych przez poszczególne firmy. Pamiętaj jednak, że czasem sporo zależy od rodzaju lodówki, jak i konkretnej serii urządzeń.

  1. Samsung – ta firma kategorycznie nie zaleca takiego połączenia.
  2. Bosch – istnieje możliwość montażu lodówki obok piekarnika, ale pod warunkiem, że sprzęty dzielić będzie ścianka np. z płyty meblowej.
  3. LG – ustawienie takie nie jest zalecane, ale dla upartych firma ta postawiła wytyczne, aby zachować minimalne odstępy między urządzeniami – po bokach 5 cm, a od góry 10 cm.
  4. Haier – jeśli lodówka stojąca obok piekarnika ulegnie usterce, nie obowiązuje jej gwarancja.
  5. Whirlpool – firma ta zabrania takiego ustawienia.

  Podstawę wiedzy zawsze stanowi instrukcja obsługi. Jeżeli milczy na temat odległości między piekarnikiem a lodówką, napisz bezpośrednio do producenta danego sprzętu (szczególnie piekarnika).

  Nie dam rady postawić piekarnika z dala od lodówki – co zrobić?

  Mając bardzo ciasną kuchnię i nie mogąc spełnić wymagań odnośnie bezpiecznej odległości piekarnika od lodówki, musisz iść na pewien kompromis.

  Jaki?

  Jeden ze sprzętów nie może być pełnogabarytowy. Trzeba zdecydować który.

  Jeżeli chodzi o chłodziarko-zamrażarki, to w grę wchodzi mała lodówka podblatowa. Dużo to nie zmienia w Twojej sytuacji? W takim razie rozważ mini piekarnik wolnostojący.

  Na pierwszy rzut oka trochę przypomina nieco przerośniętą mikrofalówkę. Postawisz go na blacie, co daje dużą swobodę i rozwiązuje problem.

  Inną opcją jest dobry piekarnik z mikrofalą. Tego typu modele są do zabudowy, ale zazwyczaj mają mniejszą wysokość niż standardowe, więc łatwiej ulokować je gdzie indziej niż w pobliżu lodówki.

  Mimo to w pierwszej kolejności lepiej pokombinować, aby móc bezpiecznie ulokować oba pełnogabarytowe sprzęty. Wybór wersji mini któregoś z nich to ostateczność. Chyba że mniejsze wersje tych urządzeń w zupełności Ci wystarczą. Wtedy pozbędziesz się kłopotu z umiejscowieniem, oszczędzając sporo przestrzeni.

  Podsumowanie

  Czy ustawienie piekarnika obok lodówki jest możliwe? Tak, zwłaszcza gdy to sprzęty do zabudowy. Musisz jednak zapoznać się z zaleceniami producenta w kwestii takiego ustawienia (znajdziesz je w instrukcji obsługi sprzętu). Szczególną ostrożność zachowaj przy piekarniku z pyrolizą.

  Jeśli urządzenia nie są dostosowane do pracy w bliskim sąsiedztwie, zastosuj odpowiednią izolację między nimi w formie szafki, płyty meblowej, maty izolacyjnej lub kratek wentylacyjnych.

  Miej świadomość, że w momencie awarii lodówki większość producentów nie uznaje w takiej sytuacji gwarancji sprzętu. Podobnie jest, gdy zmywarka znajduje się pod piekarnikiem. To nawet jeszcze gorszy przypadek.

  Przeczytaj też:

  Oceń publikację
  [Głosy: 3 Średnia: 4.7]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  2 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments
  Joanna
  2 lat temu

  Czy piekarnik parowy do zabudowy może być zamontowany obok lodówki, także w zabudowie?