W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Pierwsze pranie w nowej pralce – O czym pamiętać?

author avatar
Łukasz Proszek
Komentarze:  3

Czy nowa pralka wymaga jakiegoś specjalnego traktowania za pierwszym praniem? O czym należy wtedy pamiętać? W poniższym poradniku dowiesz się na ten temat wszystkiego, co istotne!

Pierwsze pranie w nowej pralce – O czym pamiętać?

Spis treści:

  Zanim uruchomisz po raz pierwszy pralkę

  Pamiętaj, aby dokładnie zapoznać się z instrukcją obsługi. Pierwsze pranie w nowej pralce bez jakiejkolwiek wiedzy na ten temat może nie być miłym doświadczeniem. Zalecenia producenta są kluczowe, aby cały proces przeprowadzić bezpiecznie.

  Sprawdź, co jeszcze musisz wiedzieć, zanim uruchomisz swój sprzęt po raz pierwszy.

  Ranking pralek – zwycięzca

  Miele WWI860 WCS

  Kalibracja bębna – co to takiego?

  Kalibrację powinno się przeprowadzić przed pierwszym uruchomieniem sprzętu. Takie działanie ma na celu usprawnienie pracy i oznacza automatyczne wyważanie bębna.

  Wiedz, że proces trzeba wykonywać co 30 lub 40 cykli prania. Dlaczego? Wszystko przez duże wibracje oraz intensywne ruchy bębna podczas prania, a szczególnie w etapie wirowania.

  Kalibracja nie jest skomplikowana. Jeśli nie będziesz jej regularnie wykonywać, to szybko zauważysz zmiany w działaniu pracy swojego urządzenia.

  Mogą to być:

  • Bardzo głośne dźwięki podczas prania ubrań.
  • Potężne wibracje przy wirowaniu.
  • Zaprzestanie pracy w trakcie cyklu prania.
  • Nieprawidłowa praca bębna. Będzie się obracał tylko w jedną stronę lub więcej obrotów wykona w prawo niż w lewo.

  Jak wykonać kalibrację bębna? To zależy od modelu pralki. Koniecznie przeczytaj instrukcję obsługi.

  Wskazówki dotyczące kalibracji w pralkach Samsung

  Modele WW… (wielokropek dotyczy dalszej nazwy i numeru urządzenia).

  1. Kalibrację wykonuj z pustym bębnem.
  2. Wyłącz i ponownie uruchom pralkę.
  3. Naciśnij w tym samym czasie przyciski TEMPERATURA oraz OPÓŹNIENIE i przytrzymaj je przez ok. 3 sekundy.
  4. Następnie na wyświetlaczu pojawi się komunikat Cb, oznacza on kalibrację.
  5. Aby rozpocząć kalibrację, naciśnij START/PAUZA.
  6. Zauważysz, że bęben zacznie się obracać raz w jedną, a raz w drugą stronę. Cały proces zazwyczaj trwa około trzech minut.
  7. Kiedy na wyświetlaczu zobaczysz 0 lub END, to znak, że kalibracja przebiegła pomyślnie.

  Modele WF… (podobnie jak wyżej: wielokropek dotyczy dalszej nazwy i numeru urządzenia).

  1. Odłącz urządzenie od zasilania.
  2. Wciśnij przycisk z napisem Wł./Wył. W tym samym czasie przytrzymaj kolejno guziki TEMPERATURA oraz OPÓŹNIENIE przez ok. 3-4 sekundy.
  3. Na wyświetlaczu pojawi się komunikat o nazwie CLB.
  4. W celu włączenia kalibracji przytrzymaj przycisk START/PAUZA.
  5. Kalibracja potrwa ok. 3 minuty. Po jej zakończeniu na wyświetlaczu zobaczysz komunikat END lub 0, a urządzenie wyłączy się samo.

  Po wykonaniu kalibracji możesz przejść do kolejnego etapu przygotowania sprzętu do prania.

  Planujesz zakupy sprzętu do domu? Sprawdź promocje w zaufanych sklepach!

  Krótka instrukcja przed włączeniem pierwszego prania

  Czy to podczas uruchamiania lodówki, czy pralki lub innego urządzenia, instrukcja obsługi okazuje się bardzo ważna. Zawiera ona informacje, dzięki którym bez pomocy fachowca przygotujesz sprzęt do dalszego działania.

  Pamiętaj, że w tym przypadku nie ma znaczenia marka sprzętu. Pierwsze uruchomienie urządzenia zawsze wygląda tak samo w przypadku producentów Bosch, Samsung, Beko, Whirlpool, LG czy też Electrolux.

  Kiedy kupujesz nowy sprzęt, w jego wnętrzu mogą znajdować się minimalne ilości wody oraz zabrudzenia, jak np. smar. Pewnie zapytasz skąd, skoro pralka nie była jeszcze używana.

  Woda pozostała po tzw. próbach fabrycznych. Po wyprodukowaniu urządzenia specjaliści sprawdzali, czy działa ono poprawnie. Z kolei smar, jak się domyślasz, wynika z montażu poszczególnych części.

  Aby pozbyć się resztek wody i brudu, konieczne jest przeprowadzenie tzw. pustego prania.

  W tym celu:

  1. Upewnij się, że zawór wody jest odkręcony.
  2. Zamknij drzwi pralki.
  3. Do szuflady na detergenty dodaj odrobinę płynu lub najlepszego proszku do prania. Pamiętaj, że powinien się on znajdować w przegródce prania zasadniczego. Ilość środka piorącego ma wynosić 1/3 miarki zalecanej przez producenta przy praniu lekko zabrudzonej odzieży.
  4. Wybierz program z temperaturą równą lub nieco wyższą niż 60 stopni Celsjusza i uruchom urządzenie. Możesz również włączyć opcję czyszczenia bębna, o ile Twój model jest w nią wyposażony. Lepsze pralki zwykle go oferują.

  Jak widzisz, pierwsze uruchomienie pralki powinno odbywać się bez wsadu.

  Pierwsze pranie zabrudzonych ubrań

  Przeprowadzenie pierwszego prania ubrań nie różni się niczym od tego, które wykonujesz po raz dziesiąty czy nawet setny. Mimo to czasami nawet nie zdajesz sobie sprawy, że robisz to nie do końca prawidłowo.

  Pamiętaj, że omijanie istotnych czynności może wiązać się nawet z awarią pralki, dlatego przeczytaj uważnie poniższe punkty.

  1. Upewnij się, że sprzęt jest podłączony do zasilania.
  2. Zanim włożysz do bębna zabrudzone ubrania, sprawdź, czy ich kieszenie są puste. Umieszczone w nich elementy mogą nie tylko utrudnić prawidłowy przepływ wody, ale przede wszystkim spowodować uszkodzenia sprzętu.
  3. Zasuń suwaki i zapnij guziki.
  4. Bieliznę umieść w specjalnych woreczkach. Ich zadaniem jest ochrona delikatnych materiałów przed uszkodzeniem oraz przedostaniem się do wnętrza uszczelki.
  5. Odzież, z której lubią wychodzić włoski, odwróć na lewą stronę.
  6. W szufladzie na detergenty umieść wybrane przez siebie środki piorące.
  7. Wybierz program dostosowany do wsadu i uruchom pralkę.

  Zobacz zestawienia sprzętów do prania i suszenia:


  Dlaczego pierwsze uruchomienie pralki bez wsadu jest tak bardzo ważne?

  Wiesz już, że zanim zaczniesz na dobre eksploatować swoje urządzenie, trzeba je uruchomić z tzw. pustym praniem. Jest to w pewnym sensie test dla pralki, czy działa prawidłowo. Aby dokładnie to sprawdzić, koniecznie przetestuj ją w maksymalnej temperaturze.

  Gorąca woda ma na celu „rozgrzanie” wnętrza urządzenia oraz jego wyregulowanie. Nastawienie pustego prania zaraz po zakupie pralki pomoże Ci również w pozbyciu się wszelkich zanieczyszczeń pozostałych po montażu części.

  Jedynie poprawne pierwsze uruchomienie sprzętu pozwoli Ci na jego dalsze bezawaryjne użytkowanie. Często okazuje się, że wielu uszkodzeń można było uniknąć, stosując się do zaleceń producenta. Z tego względu tak ważne jest dokładne zapoznanie się z instrukcją obsługi.

  Przeczytaj też:

  Oceń publikację
  [Głosy: 3 Średnia: 4.3]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  3 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments
  Ania
  2 lat temu

  Wartościowy artykuł dziękuje:)

  Waldek
  1 rok temu

  Każdą pralkę trzeba kalibrować? W instrukcji do Haier i-PRO 5 HW90 nie ma nic na ten temat. Czy to tajemna wiedza serwisowa??