W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Pierwsze uruchomienie zmywarki – Jak włączyć zmywarkę?

author avatar
Łukasz Proszek
Komentarze:  0

Jak zabrać się za pierwsze uruchomienie nowej zmywarki? Co i jak zrobić, aby prawidłowo włączyć urządzenie do zmywania naczyń? Szybko się tego dowiesz, czytając poniższy poradnik!

Pierwsze uruchomienie zmywarki - Jak włączyć zmywarkę?

Spis treści:

  1. Podłącz zmywarkę do prądu i wody

  Podłącz urządzenie do prądu, odpływu oraz zaworu zimnej wody zgodnie z zaleceniami producenta (znajdziesz je w instrukcji obsługi). Generalnie zmywarki nie wykorzystują przyłącza ciepłej wody, ponieważ same ją podgrzewają.

  Ranking zmywarek do zabudowy 60 cm – zwycięzca

  Bosch SMV6ZCX10E

  2. Sprawdź i ustaw twardość wody

  Zanim pierwszy raz uruchomisz sprzęt, musisz wiedzieć, jak ustawić twardość wody w zmywarce.

  Weź pod uwagę, że w przypadku takich urządzeń nie sprawdzi się woda z wysoką zawartością wapnia. Zamiast krystalicznie czystych naczyń z komory wyjmiesz głównie porysowane i pozbawione blasku, ewentualnie z nieestetycznym nalotem.

  Poziom twardości wody sprawdzisz, używając przeznaczonych do tego pasków. Zamocz listek w zimnej wodzie, odczekaj chwilę i sprawdź wynik. Już po około 60 sekundach poznasz poziom twardości swojej wody.

  Wiesz już, jaką twardość ma woda. Przejdź do wyregulowania systemu zmiękczania wody w zmywarce. Wskazówki znajdziesz w odpowiedniej tabeli w instrukcji dołączonej do sprzętu.

  Musisz zapisać wszystkie ustawienia tak, jak zaleca producent. W innym wypadku cały proces pójdzie na marne.

  Przy okazji poklikaj chwilę po ustawieniach zmywarki. Sprawdź dostępne programy i ich regulacje oraz inne przydatne opcje. Zdobyta w ten sposób wiedza przyda Ci się w końcowym etapie pierwszego uruchomienia nowej zmywarki.

  3. Dodaj sól

  Pierwsze uruchomienie zmywarki wymaga od Ciebie dodania soli. Tylko wtedy wszystko będzie działało prawidłowo. Wynika to głównie z tego, jak działa zmywarka.

  Odkręć korek pojemnika ‘salt’ (znajduje się zwykle na dnie komory, pod dolnym koszem) i bez względu na model oraz markę sprzętu napełnij najpierw wnętrze dozownika wodą.

  W nasypywaniu soli pomocny jest specjalny lejek, niekiedy producent dołącza go do sprzętu. Granulki powinieneś wsypywać do momentu, aż ze zbiornika zacznie wypływać woda.

  Zakręć nakrętkę dozownika soli i nastaw wstępne płukanie. Dzięki temu upewnisz się, że na dnie komory nie ma rozsypanych kryształków. Warto też w ogóle wiedzieć, jaka sól do zmywarki jest dobrym wyborem. Ten ochronny preparat dba i o sprzęt, i o naczynia.

  4. Dodaj nabłyszczacz

  Dodaj do zmywarki także specjalny płyn nabłyszczający. Wtedy naczynia będą lśniące i bez zacieków, a o to Ci zapewne chodzi.

  Uchyl drzwi i otwórz odpowiednią przegródkę. Zauważysz na niej charakterystyczny znaczek przypominający gwiazdkę.

  Płyn wlej do linii oznaczającej maksymalny poziom (nie przekraczaj nigdy wskaźnika typu Max, ponieważ w komorze wytworzy się zbyt dużo piany). Upewnij się, że wieczko zbiornika jest zamknięte.

  Planujesz zakupy sprzętu do domu? Sprawdź promocje w zaufanych sklepach!

  5. Zastosuj detergent

  Pierwsze użycie zmywarki wymaga również zastosowania odpowiedniego detergentu. W sklepach znajdziesz kapsułki, tabletki, płyny oraz preparaty w proszku.

  Tabletki, kapsułki i innego typu kostki nie wymagają precyzyjnego dozowania i są bardzo uniwersalne. Płynne lub sproszkowane środki lepiej sprawdzają się za to na krótkich programach zmywania (ponieważ dodajesz ich tyle, ile trzeba).

  Pamiętaj, że stosowanie płynu do naczyń nie jest wskazane, bo może doprowadzić do awarii sprzętu (za bardzo się pieni). Wiedz też, że niektóre najlepsze kostki do zmywarek w swoim składzie zawierają już środek nabłyszczający, preparaty z solą oraz chroniące szklane naczynia.

  Tabletki o tak zróżnicowanym składzie są odpowiednie jedynie do wody o stopniu twardości do 21°dH. Jeśli Twoja woda ma wyższą twardość, pamiętaj o osobnym dodaniu soli oraz płynu nabłyszczającego.

  6. Uruchom puste płukanie (bez naczyń)

  Zastanawiasz się, jak włączyć zmywarkę i który program będzie do tego odpowiedni? Wybierz jeden z cykli z użyciem gorącej wody, a najlepiej płukanie. Pamiętaj, aby za pierwszym razem nie wypełniać koszy naczyniami, ale mimo wszystko zastosować sól, nabłyszczacz i detergent.

  Po zakończeniu pracy urządzenie będzie gotowe do dalszego użytkowania. Jeżeli przypadkowo ustawisz zły program, dowiedz się, jak zresetować zmywarkę.

  Po tych wszystkich krokach zmywarka będzie już gotowa na efektywne zmywanie brudnych naczyń. Wystarczy, że przy kolejnym użyciu załadujesz je do komory i wybierzesz program odpowiedni do ilości, rodzaju i stopnia zabrudzenia naczyń.

  Wiele nowoczesnych zmywarek oferuje automatyczne programy. Wtedy sprzęt sam reguluje parametry cyklu. To dobre rozwiązanie na sam początek przygody z nową zmywarkę, zwłaszcza jeśli jest to Twój pierwszy sprzęt tego typu.

  Pierwsze uruchomienie zmywarki – z naczyniami czy bez?

  W Internecie znajdziesz różne informacje o tym, jak powinno wyglądać pierwsze uruchomienie zmywarki Beko, Electrolux, Bosch, Whirlpool, Amica czy innej marki. Spory dotyczą głównie wkładania do komory brudnych naczyń.

  Niezależnie od producenta użycie zmywarki pierwszy raz musi odbyć się bez wsadu. Pozwala to na wyparzenie i przygotowanie zmywarki do wieloletniego użytkowania. W ten sposób pozbędziesz się resztek z procesu produkcyjnego.

  Mimo braku naczyń w komorze nie zapomnij o użyciu odpowiednich detergentów.

  Skoro już wiesz, jak uruchomić zmywarkę po raz pierwszy, i zastosujesz się do kluczowych zasad, to zapewnisz sobie tym samym długie użytkowanie sprzętu oraz nieskazitelną czystość naczyń.


  Dopiero myślisz o zakupie zmywarki? Zobacz moje zestawienia:


  Jakich błędów unikać podczas pierwszego uruchamiania zmywarki?

  • Bez dokładnego zapoznania się z instrukcją nie podejmuj się podłączania żadnego elementu ani do wody, ani do prądu.
  • Pamiętaj, aby preparatów do zmywarki nie zastępować tradycyjnym płynem do mycia naczyń. Zwróć również uwagę na ilość stosowanych detergentów. Nigdy nie przekraczaj zalecanej normy, bo efekt będzie jak z płynem do naczyń: za dużo piany i ryzyko awarii.
  • Przed pierwszym uruchomieniem zmywarki nie zapomnij o dolaniu wody do zbiornika przeznaczonego do soli zmiękczającej.
  • Włączenie zmywarki bezpośrednio po podłączeniu musi odbyć się bez wsadu. W kolejnych cyklach uważaj, aby nie umieszczać zbyt blisko siebie talerzy.
  • Niezależnie od tego, czy uruchamiasz sprzęt po raz pierwszy, czy robisz to kolejny raz, po zakończeniu pracy nie otwieraj drzwi od razu. Poczekaj, aż sprzęt ostygnie i odparuje. Dzięki temu na szkle nie pojawią się brzydkie zacieki. Unikniesz też poparzenia parą. Niektóre zmywarki automatycznie otwierają swoje drzwi w odpowiednim momencie.

  Podsumowanie

  Przed pierwszym uruchomieniem zmywarki ustaw na niej twardość wody, dodaj sól, nabłyszczacz oraz środek czyszczący zgodnie z moimi poradami. Wybierz jeden z podstawowych programów zmywania (najlepiej płukanie) i nie wkładaj naczyń do komory w pierwszym cyklu.

  Generalnie nie są to trudne czynności, a wszystko i tak znajdziesz dokładnie opisane w instrukcji swojego sprzętu. Dzięki tym prostym krokom niejako wyparzysz komorę zmywarki, a przy okazji poznasz kluczowe elementy jej budowy.

  Oceń publikację
  [Głosy: 10 Średnia: 4.3]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments