Jak usunąć świeże plamy z kawy?
Mała czarna przez przypadek zabrudziła Twoją ulubioną koszulę? Przyznam, że mnie również zdarzają się tego rodzaju wpadki. Na szczęście w takich sytuacjach stosuję jedną z poniższych metod.
Sprawdź je wszystkie i wybierz swoją ulubioną!
Wrzątek
To najszybszy sposób na plamy z kawy, więc zacznij od polania zabrudzenia wrzątkiem. Gorąca woda błyskawicznie usuwa plamy z kawy, a przy tym nie niszczy struktury tkaniny (przynajmniej większości, zawsze sporo zależy od materiału).
- Brudną odzież zaraz po zabrudzeniu zalej szybko wrzątkiem.
- Następnie tkaninę umieść w pralce z podobnymi kolorami i nastaw standardowe pranie.
Jeśli plama po kawie była zbyt duża, a wrzątek nie do końca sobie z nią poradził, sprawdź pozostałe sposoby. Jestem przekonany, że któryś z nich skutecznie usunie pozostałości po małej czarnej.
Soda oczyszczona
Oprócz właściwości spulchniających doskonale wybiela tkaniny i pomaga w walce z różnego rodzaju zabrudzeniami, także tymi po kawie.
Zobacz, jak łatwo usunąć czarny napar za pomocą sody oczyszczonej!
- Kilka łyżeczek proszku rozpuść w niewielkiej ilości wody. Powinna powstać gęsta papka.
- Pastę nałóż na zabrudzone miejsca i delikatnie wetrzyj w głąb materiału.
- Czynność powtórz jeszcze kilka razy, żeby mieć pewność, że całe zabrudzenie całkowicie zniknęło.
- Odzież wraz z resztkami sody przenieś do pralki i wypierz z dodatkiem proszku.
Ocet
Za jego pomocą usuniesz nie tylko kamień i osad. Ocet to również świetny domowy sposób, by pozbyć się plamy po kawie na białym ubraniu. Zobacz, jak wykorzystać ten specyfik.
- Przygotuj roztwór octu spirytusowego i wody w proporcji 1:1.
- Mieszanką polej zabrudzone miejsca i za pomocą ściereczki lub gąbki pocieraj tkaninę. Rób tak do momentu, aż usuniesz całą kawę.
- Odzież wypierz w pralce w odpowiedniej dla danej tkaniny temperaturze.
Sól kuchenna
Ten produkt najczęściej znajdziesz w szafce kuchennej. Soli używasz głównie do gotowania, ale wiedz, że także skutecznie likwiduje wiele zabrudzeń. Całkiem dobrze poradzi sobie nawet z plamami po kawie.
- Posyp solą brudne miejsca na tkaninie i poczekaj, aż jej granulki wchłonął cały barwnik.
- Następnie odzież wypłucz dokładnie pod bieżącą wodą.
- Ubranie włóż do pralki i wypierz w standardowy sposób.
Żółtko kurze
Zastanawiasz się, jak szybko usunąć plamy z kawy? Sięgnij po babciną metodę i użyj do tego żółtka! Gwarantuję, że nie pożałujesz.
- Oddziel żółtko od białka.
- Do miski wlej niewielką ilość spirytusu oraz odrobinę przestudzonej wody. Całość połącz z żółtkiem.
- Czystą szmatkę maczaj w roztworze i pocieraj nią zabrudzone miejsca. Czynność powtarzaj do momentu, aż plama całkowicie zniknie.
- Odzież dokładnie wypierz w rękach lub po prostu włóż do pralki.
Piwo
Ten alkohol też potrafi zdziałać cuda. Wystarczy jedna (nawet niecała) butelka, by plama po kawie odeszła w niepamięć. Nie ma znaczenia, jaki rodzaj piwa kupisz, sprawdzi się również to z najniższej półki cenowej.
- Brudne miejsca polej obficie piwem i delikatnie potrzyj.
- Poczekaj parę minut, aż alkohol zacznie działać.
- Następnie wypierz odzież w pralce z dodatkiem ulubionego detergentu.
Jak usunąć zaschnięte plamy z kawy?
Z utrwalonymi plamami po kawie trzeba się już trochę bardziej nagimnastykować. Na szczęście nie aż tyle, by dać za wygraną. Poznaj moje sprawdzone metody na walkę z zabrudzeniami po małej czarnej.
Amoniak
Zaschnięta plama z kawy zniknie z ubrania, jeśli polejesz ją odrobiną amoniaku. Nie obawiaj się o uszkodzenia tkaniny, bo to bezpieczny preparat do domowego użytku.
- Zabrudzenie z kawy zwilż delikatnie zimną wodą.
- Na plamę wsyp niewielką ilość amoniaku spożywczego (tego, który dodajesz do pieczenia ciasteczek).
- Całość delikatnie potrzyj i pozostaw na parę minut.
- Kolejno odzież wypłucz w letniej wodzie z dodatkiem szarego mydła, po czym wypierz w pralce.
Sok z cytryny
Cytrusy mają właściwości wybielające, dlatego sprawdzą się również w walce z zabrudzeniami po kawie. Sok z cytryny zastosuj na świeże lub zaschnięte plamy.
Łatwo zastąpisz go również kwaskiem cytrynowym. Wtedy należy przygotować roztwór z dodatkiem wody. Pamiętaj, by zachować standardową proporcję 1:1.
- Tkaninę delikatnie zwilż w zimnej wodzie.
- Zabrudzone miejsce spryskaj obficie sokiem z cytryny i potrzyj kilka razy zdecydowanym ruchem. Wszystko pozostaw na ok. 30 minut. W przypadku kolorowych materiałów czas oczekiwania skróć o połowę.
- Tkaninę przełóż do pralki i wypierz w ulubionym proszku.
Odplamiacz
Kiedy domowe sposoby zawiodły, sięgnij po profesjonalne detergenty do usuwania plam. Na rynku znajdziesz wiele odplamiaczy idealnych do różnego rodzaju tkanin zarówno białych, czarnych, jak i kolorowych.
- Na samym początku zapoznaj się szczegółowo ze wskazówkami umieszczonymi na etykiecie.
- Producenci zalecają miejscowe stosowanie odplamiaczy lub namoczenie całej tkaniny w wodzie z niewielką ilością detergentu. Najczęściej musisz odstawić całość na jakiś czas i poczekać, aż preparat całkowicie wywabi wszystkie zabrudzenia.
- W ostatnim etapie czyszczenia wypierz tkaninę w pralce z dodatkiem proszku. Przy dużych zabrudzeniach odplamiacz dodaj także do szufladki na detergenty.
WD-40
Tego preparatu nie muszę przedstawiać zwłaszcza kierowcom i mechanikom samochodowym. Ma właściwości antykorozyjne i smarujące, a do tego wybawia z opresji przy niektórych zabrudzeniach.
- Dokładnie nanieś preparat na całą plamę.
- Po krótkim czasie zauważysz, że kawa zaczyna znikać z powierzchni tkaniny. Jeśli pozostał po niej jeszcze jakiś ślad, powyższą czynność wykonaj ponownie.
- Udało Ci się usunąć wszystkie zabrudzenia? Świetnie! Na koniec odzież wypierz jeszcze w pralce.
Jak usunąć plamy z kawy w pralce?
Aby pralka skutecznie usunęła wszystkie plamy po kawie, pranie trzeba nastawić bezpośrednio po zalaniu tkaniny napojem. Masz wówczas największą pewność, że urządzenie upora się z całym zabrudzeniem.
Świeże plamy nie potrzebują nawet zbyt wysokiej temperatury. Wystarczający będzie standardowy cykl prania podgrzewający wodę do maksymalnie 40 stopni Celsjusza. Pamiętaj, że jeśli zareagujesz w porę, unikniesz późniejszego szorowania i ocalisz odzież przed zniszczeniem.
Nadal masz wątpliwości i wolisz dmuchać na zimne? Do proszku do prania dodaj niewielką ilość odplamiacza. Taki preparat jeszcze szybciej upora się z brzydkimi zabrudzeniami, oszczędzając Twój czas i wysiłek.
Pamiętaj jedynie, żeby zawsze wybierać detergenty przeznaczone do konkretnego rodzaju tkaniny oraz koloru. W ten sposób zachowasz pierwotną barwę ubrań oraz ich prawidłową strukturę.
Zobacz zestawienia sprzętów do prania i suszenia:
Jak usunąć plamę z kawy na dywanie?
Wiesz już, czym usunąć plamy z kawy z ubrania i jak się do tego zabrać. Powyższe sposoby znakomicie sprawdzają się przede wszystkim do różnego rodzaju odzieży lub pościeli i obrusów, a przecież zdarza się, że mała czarna wyląduje nawet na dywanie.
I co wtedy? Jak się jej skutecznie pozbyć?
Zabrudzenia z wykładziny bardzo szybko usunie piwo albo sól kuchenna. W pierwszym przypadku wystarczy polać alkoholem zabrudzenie i poczekać, aż wsiąknie. Po paru minutach pozostałości po piwie wetrzyj w dywan, a przekonasz się, że po kawie nie ma ani śladu.
Obawiasz się specyficznego zapachu? Wykorzystaj metodę z solą, która w tym przypadku będzie nieco bezpieczniejsza. Produkt rozsyp po wykładzinie i odczekaj kilka chwil. Sól powinna wsiąknąć cały barwnik i sprawić, że plama z kawy na dywanie zniknie jeszcze szybciej, niż się pojawiła. Nadmiar produktu usuń odkurzaczem i zapomnij o problemie.
Mam jeszcze jeden sprawdzony trik. Polecam go szczególnie rodzicom. Kiedy przez nieuwagę na wykładzinę wyleje się mała czarna, sięgnij po chusteczki nawilżane. To jeden z najczęstszych produktów znajdujący się w wyprawce maluchów.
Mokre ściereczki pomogą zebrać nadmiar wilgoci i szybko wywabią brzydką plamę, zanim ta przedostanie się w głąb wykładziny lub dywanu.
Jeżeli chodzi o jakieś specjalne urządzenia, najlepszą opcję stanowi dobry odkurzacz piorący. Dobrze mieć taki sprzęt pod ręką, aczkolwiek kosztuje swoje. Bez trudu usuwa trudniejsze do zmycia plamy z różnych wykładzin.
Zobacz też, jak usunąć inne rodzaje uporczywych zabrudzeń:
Łukasz Proszek
Redaktor naczelny PROrankingów. Od ponad 10 lat zawodowo zajmuję się testami sprzętów, tworząc przy okazji rankingi oraz poradniki (nie tylko zakupowe). Jestem pasjonatem urządzeń elektronicznych, a zwłaszcza RTV, AGD, mobile czy gadżetów dla kierowców. Interesuję się także sportem, gamingiem oraz muzyką, co także ma powiązanie z różnymi urządzeniami. Prowadzę portal, który teraz przeglądasz, jak i współpracuję z kilkoma innymi redakcjami o podobnej tematyce. Jeżeli masz do mnie jakieś pytanie, z chęcią pomogę w sekcji komentarzy.
Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.