W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Płyta gazowa bez płomieni – Zalety i wady

author avatar
Łukasz Proszek
Komentarze:  0

Jeśli zastanawiasz się nad zakupem płyty gazowej bez płomieni, zestawiłem dla Ciebie ich wady i zalety. Pomoże Ci to podjąć właściwą decyzję, bo liczy się przede wszystkim Twój komfort podczas pracy w kuchni. Przeanalizuj wszystkie mocne i słabe strony bezpłomiennych płyt na gaz, a podejmiesz rozsądną decyzję zakupową!

Płyta gazowa bez płomieni - wady i zalety - czy warto?

Spis treści:

  Zalety płyt gazowych bez płomieni

  Innowacyjne sprzęty, jak właśnie płyta typu gaz pod szkłem, szybko zyskują popularność. Nie byłyby tak chętnie wybierane, gdyby nie miały istotnych zalet.

  Prześledźmy je wspólnie!

  Łatwe czyszczenie

  Nie ma wystających palników, nie ma pokręteł, nie ma rusztu, ale jest za to coś innego – łatwe czyszczenie. Tego typu płyty gazowe są płaskie. Nie namęczysz się z usuwaniem plam z takiej powierzchni. Wygląda to praktycznie tak samo jak w indukcjach.

  W efekcie zaoszczędzisz siły i czas. Mało tego, specyficzna budowa bez palników zachęca wręcz do częstszego przecierania sprzętu. Regularnie dbając o czystość szkła płyty, nie pozwolisz, aby na urządzeniu pojawiły się trudniejsze do usunięcia nieczystości.

  Ponadto masz z głowy czyszczenie palników, w tym ich iskrowników. Elementy wytwarzające ciepło są tu w końcu ukryte pod taflą szkła.

  Oszczędne działanie

  Nie chodzi wyłącznie o samo działanie na gazie. Bezogniowe płyty pracują bardziej ekonomicznie od tradycyjnych płyt gazowych do zabudowy. O ile? Nawet o 30 – 50%! Im częściej gotujesz, tym większa to dla Ciebie zaleta.

  Wynika to również z tego, że szklana powierzchnia trzyma ciepło przez pewien czas po wyłączeniu grzania (a skręcając tradycyjny palnik, źródło ciepła momentalnie znika).

  Porównanie z płytami elektrycznymi będzie jeszcze korzystniejsze dla modeli gaz pod szkłem. Twoje rachunki nie wzrosną (a pewnie troszkę spadną) po zakupie takiej płyty grzewczej.

  Brak osmolony garnków i mebli

  Zwróć uwagę, że najlepsze płyty gazowe bez płomieni oferują katalityczne spalanie gazu. Co za tym idzie, emitują mniej spalin, oparów itp. Finalnie Twoje naczynia i meble kuchenne niedaleko płyty nie pokryją się osadem.

  Przeglądając zdjęcia produktowe płyt tego typu, w wielu od razu zauważysz kratki wentylacyjne. To one odpowiadają za wentylację, odprowadzając niepożądane opary. Istotne, że będzie ich znacznie mniej niż w tradycyjnej kuchence.

  Elegancki design

  Trudno się do czegoś przyczepić w kwestii wyglądu zewnętrznego. To pełen minimalizm i elegancja. Płaska powierzchnia potęguje cały efekt. Gaz pod szkłem zdecydowanie upiększy Twoją kuchnię, zapewniając spójność aranżacji.

  Pole pasywne

  Cóż to takiego? Otóż palniki pod szkłem nagrzewają przestrzeń wokół siebie. Producenci płyt gazowych bez płomieni wpadli na iście genialny pomysł. Chodzi o dodatkowe pole, które akumuluje ciepło z innych pól. W praktyce jest… po prostu darmowe. Samo w sobie nie zużywa gazu.

  Jasne, nie posłuży może do smażenia, bo nie osiągnie aż tak wysokiej temperatury, ale za to np. utrzyma temperaturę posiłku – albo posłuży Ci do podgrzania jakiejś przekąski.

  Brak wymiany garnków

  Chociażby w pojedynku płyta gazowa czy indukcyjna wspominałem, że te drugie wymagają specjalnych garnków. Mało tego, gdy naczynia na indukcję były już używane na gazie, trzeba je niestety wymienić.

  W tym wypadku nie spotkasz się z taką sytuacją. Korzystając do tej pory z klasycznej płyty na gaz, nadal możesz używać tych samych garnków, patelni itd.

  Wysokie bezpieczeństwo

  Już sam brak widocznego ognia zwiększa bezpieczeństwo użytkowania. Ale to nie wszystko! Producenci decydują się zwykle na sygnały o wycieku gazu, odcięcie jego przepływu lub kontrolę rodzicielską. Nierzadko to wszystko dostaniesz w jednym urządzeniu.

  Nowoczesne funkcje

  Kolejna wspólna cecha z indukcjami, które pracują przecież w zupełnie inny sposób. W każdym razie w tej kategorii pojawia się booster. Oznacza jeszcze szybsze gotowanie wody. Oprócz tego skorzystasz z timera, nie musząc pilnować zegarka i cały czas stać nad płytą.

  Producenci ochoczo wprowadzają również pauzę. Zatrzymasz gotowanie bez straty ustawień. Z bardziej wyszukanych rozwiązań czasem pojawia się dokładna regulacja temperatury. Dokładnie zrealizujesz niejeden przepis kulinarny, zwłaszcza pamiętając o timerze.

  Nowocześniejsze płyty gazowe bez otwartego ognia potrafią też wykryć wykipienie. Wtedy od razu wyłączają dane pole lub wszystkie aktywowane pola.

  Proste sterowanie

  Brak pokręteł wcale nie oznacza trudniejszej obsługi. Bywa wręcz przeciwnie. Wiele płyt bezpłomiennych zaoferuje Ci nawet 18 poziomów intensywności grzania. Moc ustawisz dotykowym panelem, czyli znów tak samo jak we wspominanych już kilka razy indukcjach. Jak dla mnie mega wygodne!

  Zróżnicowanie pod względem rozmiarów i pól

  Na upartego znajdziesz nawet 2-polowe płyty gazowe pod szkłem. 3, 4 czy 5 obszarów do gotowania to także nie problem. Idzie za tym różnorodność dotycząca wymiarów. Imponujące, gdyż mówimy przecież o niszowej kategorii, w której działa tylko kilku producentów.

  Ranking płyt gazowych bez płomieni – zwycięzca

  Solgaz Innova Comfort IC 4+1 G20

  Wady płyt gazowych bez płomieni

  Jak każdy sprzęt, tak i płyty typu gaz pod szkłem mają swoje wady.

  Warto je poznać przed dokonaniem ostatecznej decyzji, więc lecimy z tematem!

  Długie nagrzewanie

  Palniki nagrzewają się wyraźnie wolniej niż w klasycznych płytach na gaz. To niestety największy minus tej konstrukcji i katalitycznego spalania gazu. Urządzenia tego typu wymagają nieco cierpliwości.

  Wysokie ceny

  Analizując średnią cen w tej kategorii, okazuje się, że gaz pod szkłem jest droższy nawet od indukcji. Porównanie względem tradycyjnych płyt gazowych wypada jeszcze gorzej. Pragnąc nabyć taki sprzęt, musisz szerzej otworzyć swój portfel.

  2 formy zasilania

  Bezpłomienne płyty gazowe wymagają podłączenia do 2 form zasilania. Oprócz gazu musisz zadbać o wpięcie przewodu do gniazdka elektrycznego (ze względu na automatyczne odpalanie gazu oraz elektroniczne sterowanie). Może to nieco skomplikować montaż.

  Niewielkie zróżnicowane odnośnie kolorystyki

  Marzy Ci się biała płyta gazowa bez płomieni? Niestety, ale aktualnie takowej nie znajdziesz. Tego typu kuchenki są najczęściej czarne, nie dając w tym dużego wyboru.

  Zobacz specjalne promocje z limitem czasowym!

  Płyta gazowa bez płomieni – Czy warto?

  Kup płytę gazową bez płomieni, gdy koniecznie szukasz sprzętu działającego na gaz, lecz marzy Ci się wygląd i funkcje żywcem wzięte z indukcji. Płyty gazowe bez otwartego ognia są łatwe w czyszczeniu, unowocześnione, oszczędne i bezpieczne. Mają wiele istotnych zalet.

  Z drugiej strony, długo się nagrzewają, sporo kosztują, a także wymagają 2 form zasilania. Jeżeli te mankamenty Ci jednak nie przeszkadzają, płaska płyta gazowa bez wystających palników przypadnie Ci do gustu.

  Oceń publikację
  [Głosy: 2 Średnia: 5]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments