W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Płyta indukcyjna buczy – Przyczyny i rozwiązania

author avatar
Łukasz Proszek
Komentarze:  0

Buczenie płyty indukcyjnej ma kilka zupełnie różnych przyczyn. Czasem dochodzi też do specyficznego cykania, a wiele osób zastanawia się, czy zwiastuje to awarię. Otóż najczęściej… nie! Wszystkie informacje na ten temat znajdziesz w poniższym poradniku.

Płyta indukcyjna buczy – Dlaczego? Przyczyny i rozwiązania!

Spis treści:

  Niesprawny wentylator płyty indukcyjnej

  Kiedy płyta indukcyjna głośno pracuje, nie zawsze musisz obawiać się najgorszego. Niektóre modele tak już po prostu mają.

  Dzieje się tak najczęściej podczas chłodzenia urządzenia, dlatego postaraj się najpierw dokładnie zaobserwować słyszany dźwięk i spróbuj określić, w jakim czasie się pojawia oraz przez ile się utrzymuje.

  W czasie chłodzenia indukcja, a dokładnie jej wiatraki, mogą wydawać nieco głośniejsze dźwięki nawet przez kilka minut. Kuchenki wyprodukowane z tworzywa słabszej jakości często są jeszcze głośniejsze, dlatego lepiej kupić jak najlepszą płytę indukcyjną.

  • Wskazówka: Jeśli kupiłeś sprzęt znanej marki, np. Samsung, Amica, Bosch czy Electrolux, a jego dźwięki są zdecydowanie za głośne i trwają dłużej niż kilka minut, lepiej skontaktuj się z fachowcem. Mogło dojść do uszkodzenia lub poluzowania wentylatora. Taka sytuacja zdarza się i to niezależnie od modelu oraz producenta kuchenki. Nie dokonuj sam naprawy, chyba że jesteś doświadczonym elektrykiem.

  Ranking płyt indukcyjnych – zwycięzca

  Electrolux EIV634/CIV634 Slim-Fit

  Funkcja Booster

  Zastanawiasz się, dlaczego płyta indukcyjna buczy, zwłaszcza podczas uruchomienia dużej mocy lub funkcji Booster?

  Jeśli tak, to nie masz powodu do zmartwień. Takie zjawisko jest czymś normalnym. Odpowiada za to funkcja booster w płycie indukcyjnej.

  Wszystko odbywa się z wykorzystaniem sporej pracy wiatraków, które intensywniej działają w momencie wybrania dużego poziomu grzania płyty. Również kuchenki indukcyjne wolnostojące prawie zawsze oferują funkcje typu Booster. Ba, nie brakuje tej technologii w małych indukcjach dwupalnikowych.

  • Wskazówka: Nie wszystkie posiłki wymagają przygotowania na najwyższej mocy. Niektóre z nich możesz ugotować na średniej temperaturze. Spróbuj, a przekonasz się, że w takiej sytuacji buczenie samo ustąpi.

  Mokre pole grzewcze płyty indukcyjnej lub dno naczynia

  Buczenie płyty indukcyjnej może powodować woda. Jeśli Twoja płyta ma mokre pole grzewcze lub wina leży po stronie niewysuszonego spodu naczynia, możesz usłyszeć dziwne buczenie. To jeszcze częstsze w przypadku szerokich płyt indukcyjnych 80 cm, ponieważ łatwiej przeoczyć wilgotne miejsce.

  • Wskazówka: Zanim uruchomisz indukcję, sprawdź najpierw, czy dokładnie osuszyłeś jej powierzchnię oraz dno garnka lub patelni. Unikniesz tym samym niepokojących Cię odgłosów.

  Niewłaściwe naczynia

  Zastanawiasz się, dlaczego nowa płyta indukcyjna buczy, skoro podłączał ją fachowiec? A może zapomniałeś o kupnie nowych i przeznaczonych do tego celu garnków? To jedna z najważniejszych zasad prawidłowego gotowania na indukcji.

  Tradycyjne naczynia nie mają ferromagnetycznego spodu, dlatego też gotowanie w nich na indukcji nie wchodzi w grę. Płyta może również wydawać charakterystyczne buczenie przy naczyniach z cienkim lub za małym dnem.

  • Wskazówka: Wybieraj specjalne garnki przeznaczone do indukcji, czyli naczynia ferromagnetyczne (przyciągające magnes). Pamiętaj, że ich dno musi być grube, płaskie i bez żadnych odgnieceń. Stosowanie np. ewidentnie uszkodzonej patelni może wywołać awarię Twojej płyty. Nie wiesz, jak wygląda stosowny symbol? Zobacz oznaczenie indukcji na garnku.
  • Dodatkowa porada: Jeżeli nie chcesz długo się zastanawiać nad wyborem, poznaj ranking garnków na indukcję. Nie sprawią Ci żadnych problemów. Dodatkowo sprawdź, jaka patelnia na indukcję jest najlepsza.

  Zobacz specjalne promocje z limitem czasowym!

  Nieprawidłowy montaż płyty

  W niektórych przypadkach, kiedy płyta indukcyjna głośno chodzi, wina może leżeć po stronie nieprawidłowego montażu urządzenia.

  W takim przypadku fale dźwiękowe wydostające się z kuchenki przenoszą się w nieodpowiedni sposób po całej kuchni, a Ty słyszysz niestandardowe i głośne dźwięki.

  • Wskazówka: Niezależnie od tego, czy masz płytę marki Bosch, Amica, AEG czy też Electrolux, w przypadku złego montażu sprzęt może wydawać dziwne buczenie. Skontaktuj się z serwisantem i upewnij się, czy Twój sprzęt podłączono prawidłowo. Samodzielne wykonanie naprawy nie jest dobrym pomysłem. Zwykle gwarancja na sprzęt jest tak skonstruowana, że jakakolwiek ingerencja ze strony użytkownika jest podstawą do zerwania umowy gwarancyjnej.
  • Dodatkowa porada: Do montażu przyłóż się jeszcze bardziej, gdy interesuje Cię płyta indukcyjna z okapem. Dodatkowy element może pracować jako wyciąg lub pochłaniacz (zależnie od modelu). Druga sprawa, że w obu wypadkach z pewnością zwiększy poziom głośności.

  Cykanie płyty indukcyjnej

  Jeśli Twoja płyta indukcyjna wydaje dziwne dźwięki – coś na zasadzie cykania – nie musisz od razu panikować. Charakterystyczny odgłos jest z reguły normalny dla wielu modeli i pojawia się zawsze w określonej sytuacji.

  Jakiej?

  Otóż tzw. cykanie najczęściej ma miejsce w momencie ustawienia urządzenia na niewielką moc. Zazwyczaj jest to 5 lub 6 poziom.

  Cykanie może pojawić się również w innej sytuacji. Jeśli najpierw włączysz płytę i nie postawisz na niej naczynia, również możesz usłyszeć pewien dźwięk. Dzieje się tak, ponieważ kuchenka sprawdza, czy przypadkiem nie umieściłeś patelni, brytfanki lub innego naczynia na którymś z pól grzewczych.

  • Wskazówka: Zanim włączysz płytę, pamiętaj, aby dokładnie osuszyć naczynie, umieścić je odpowiednio na danym miejscu i dopiero później uruchomić sprzęt. Oczywiście, jeśli włączysz początkowo niską moc, charakterystyczne cykanie nadal się pojawi.

  Podsumowanie

  Dziwne dźwięki wydawane przez płytę indukcyjną zazwyczaj nie stanowią dużego problemu i nie oznaczają groźnej awarii.

  Charakterystyczne buczenie, jakie możesz usłyszeć w swojej indukcji, powoduje znajdujący się w środku wentylator. Niezależnie od modelu czasami może się on poluzować, dlatego w takim przypadku lepiej skontaktować się z serwisem.

  Płyta indukcyjna zazwyczaj buczy, jeśli na polu grzewczym bądź na dnie naczynie znajduje się woda. Pamiętaj, aby przed włączeniem indukcji zawsze przetrzeć na sucho jej powierzchnię oraz stawiane na niej naczynie.

  Głośne dźwięki zauważysz również w przypadku złego doboru naczyń lub ich niepoprawnego stanu technicznego. Z tego względu najlepsze rozwiązanie stanowi zakup sprawdzonych garnków z dnem ferromagnetycznym.

  Niepokojącym dla Ciebie odgłosem może być także cykanie. Bez obaw, jest ono spowodowane jedynie ustawieniem za małej mocy danego pola grzewczego.

  Jak widzisz, z pozoru niepokojące dźwięki nie zawsze oznaczają najgorsze. Ważne, aby mimo wszystko obserwować, jak w danej chwili zachowuje się sprzęt kuchenny i w razie potrzeby skontaktować się z serwisem lub elektrykiem.

  Przeczytaj też: Wpływ płyty indukcyjnej na żywność

  Oceń publikację
  [Głosy: 24 Średnia: 4.1]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments