Płyta indukcyjna na 230 V – Czy warto? Plusy i minusy!

Czy płyta indukcyjna jednofazowa (230 V) ma sens? A może lepiej wybrać siłową indukcję (400 V)? W poniższym artykule dowiesz się, który rodzaj podłączenia płyty indukcyjnej będzie dla Ciebie lepszym rozwiązaniem.

Płyta indukcyjna na 230 V - Czy warto? Plusy i minusy!

Spis treści:

  Płyta indukcyjna na 230 V – Plusy i minusy

  Płytę indukcyjną 230 V podłączasz do sieci jednofazowej. Ma ona ogranicznik mocy, który przydaje się, gdy energię pobiera równocześnie kilka urządzeń elektrycznych. Ogranicznik skutecznie zabezpiecza przed wybiciem korków, a to gwarantuje Ci nieprzerwaną pracę.

  Wiąże się to jednak z tym, że w takim przypadku nie skorzystasz z wszystkim palników jednocześnie i nie ustawisz ich na najwyższą moc. Coś za coś.

  Zalety płyty indukcyjnej 230 V

  • W przypadku wielu modeli montaż jest banalny i polega na wpięciu wtyczki w gniazdko. Mowa w końcu o podłączeniu jednofazowym. Nie potrzebujesz do tego fachowca z uprawnieniami (w porównaniu do podłączenia pod siłę).
  • Płyta indukcyjna 230 V jest polecana do mieszkań i starszych domów, w których nie ma możliwości wymiany elektryki. Ogranicznik mocy wyłącza płytę w momencie, gdy jest ona przeciążona, a to zdecydowanie zmniejsza ryzyko wystąpienia awarii.
  • Płyta indukcyjna działa tylko wtedy, gdy na palniku postawione jest naczynie. Ty i Twoi bliscy możecie korzystać ze sprzętu bez obaw o oparzenia!
  • Szybkość nagrzewania, ogólne bezpieczeństwo użytkowania i łatwość utrzymania urządzenia w czystości. To jedne z największych zalet, które deklasują inne rodzaje sprzętu. Omówiłem to szerzej, ustalając, co jest lepsze: płyta indukcyjna czy gazowa?
  • Różne funkcje, które sprawiają, że korzystanie ze sprzętu jest wygodniejsze. Popularne na rynku modele oferują m.in. Booster (szybsze gotowanie), timer, którym ustawiasz, kiedy płyta indukcyjna ma się wyłączyć, a także wskaźnik ciepła resztkowego (informuje o poziomie nagrzania powierzchni płyty). Jeśli masz dzieci, przyda Ci się zabezpieczenie rodzicielskie. Dostępnych opcji jest zdecydowanie więcej. Najlepsze płyty indukcyjne zapewniają nawet bezprzewodową współpracę z okapem, łączenie pól czy sensor smażenia.

  Planujesz zakupy sprzętu? Kupuj na promocjach w zaufanych sklepach!

  Wady płyty indukcyjnej 230 V

  • Niektóre osoby do minusów płyt indukcyjnych zaliczają ich wysoką cenę. Pamiętaj jednak, że ilość dostępnych na rynku modeli jest ogromna i z powodzeniem znajdziesz sprzęty w niższej, bardziej atrakcyjnej cenie.
  • Płyty indukcyjne współpracują jedynie z garnkami, które mają ferromagnetyczne dna. Wiąże się to z dodatkowymi kosztami wynikającymi z zakupu nowego zestawu naczyń. Plusem jest jednak to, że komplet garnków na indukcję kupujesz raz na kilka czy nawet kilkanaście lat, w zależności od jakości wybranych naczyń.

  Płyta indukcyjna na 230 V czy na siłę – którą wybrać? 

  Pytanie o to, czy lepsza jest płyta indukcyjna 400 V czy 230 V pojawia się często, dlatego postanowiłem na nie odpowiedzieć.

  Płyta indukcyjna 230 V czy 400 V (siła) - Zalety - Infografika

  Przewagi płyty indukcyjnej 230 V

  • W wielu starszych mieszkaniach i domach dostępna jest instalacja jednofazowa 230 V. Zabezpieczenia przedlicznikowe nie są najlepsze, a moc przyłączeniowa stosunkowo niska. Wtedy montaż płyty indukcyjnej 400 V nie jest najlepszym wyjściem. Z uwagi na jej sporą moc łatwo dochodzi do wybicia korków. Wystarczy, że jednocześnie gotujesz obiad, robisz pranie i wstawiasz naczynia do zmywarki.
  • Najczęściej montaż płyty 230 V jest dużo łatwiejszy niż tej pod siłę.

  Przewagi płyty indukcyjnej 400 V

  • Płyta indukcyjna 400 V ma większą moc od modeli 230 V. Efektywność pracy obu sprzętów jest różna. Gotowanie wody na płycie indukcyjnej 230 V zajmie Ci o 1 – 2 minuty więcej niż na płycie 400 V. Dla większości osób będzie to jednak akceptowalna różnica.
  • Jeśli masz instalację trójfazową lub możesz ją wykonać, zdecydowanie lepiej postawić na płytę indukcyjną 400 V. Wymaga ona mniejszego zabezpieczenia nadprądowego niż modele 230 V.
  • Płyta podłączona pod siłę, o ile ma do tego odpowiednie warunki (wystarczająca moc przyłączeniowa w mieszkaniu/domu), zapewni Ci możliwość jednoczesnego gotowania na wszystkich polach (również z użyciem funkcji Booster). Nie będzie obniżać i rozdzielać mocy, wykorzystasz pełen potencjał sprzętu. To korzystne szczególnie w szerokich indukcjach 80 cm z 5 polami. Warto jednak wtedy sprawdzić wymiary płyty indukcyjnej.
  • Sieć 230 V wymusza stosowanie przewodów o większym przekroju. Mając płytę indukcyjną 400 V, możesz rozłożyć obciążenie mocy na kilka faz, a to zapewnia lepszą sprawność instalacji.

  Porównując z kolei wygodę użytkowania obu sprzętów, można dojść do wniosku, że stoi ona na podobnym poziomie. Płyty indukcyjne 230 V i 400 V są bezpieczne w użytkowaniu, łatwe w obsłudze i mają podobne funkcje.

  Większą różnicę w tym aspekcie robi jedynie wspomniane gotowanie na wszystkich polach, które w modelach pod siłę nie jest problemem.

  Dowiedz się też: Ile prądu zużywa płyta indukcyjna?

  Płyta indukcyjna i 230 V, i 400 V

  Pamiętaj, że większość płyt indukcyjnych na rynku daje Ci swobodę w wyborze sposobu podłączenia. Nie jest tak, że są tylko 2 osobne grupy (230 V oraz 400 V) i musisz przez to dokładnie sprawdzać, która będzie pasować do instalacji w Twoim domostwie.

  Nawet kuchenki indukcyjne wolnostojące często działają na oba sposoby, więc masz w tym dużą swobodę.

  Co więcej, znajdziesz płyty pod siłę, które i tak oferują ogranicznik mocy. Nawet jak dojdzie do sytuacji na styku i moc przyłączeniowa indukcji doprowadzi do wybicia korków, to następnym razem odrobinę ograniczysz ją prostą regulacją.

  Podsumowanie

  Teoretycznie zakup płyty indukcyjnej 400 V jest lepszym wyborem. Do instalacji trójfazowej podłączysz nawet model o dużej mocy, bez obaw o wywalenie korków. W tym zakresie nic Cię nie ogranicza. Dodatkowo nie martwisz się, czy możesz korzystać w tym samym czasie ze wszystkich palników czy nie.

  Jeśli jednak w Twoim domu jest instalacja 230 V, kupowanie płyty indukcyjnej 400 V nie ma sensu. Wybierz wtedy model 230 V, który też dobrze spełnia swoje zadanie. Choć płyta indukcyjna podłączona pod siłę jest efektywniejsza, na 230 V również szybko ugotujesz obiad.

  Z mojego doświadczenia wynika, że każda płyta indukcyjna, czy to 230 V czy 400 V, zapewnia szybsze gotowanie od kuchenek gazowych i większą wygodę pracy. Dotyczy to także kuchenek indukcyjnych z 2 polami.

  Przeczytaj też:

  Oceń publikację
  [Głosy: 27 Średnia: 4]
  Subscribe
  Powiadom o
  guest
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments