W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Płyta indukcyjna 230 V – Czy warto? Plusy i minusy!

author avatar
Łukasz Proszek
Komentarze:  6

Czy płyta indukcyjna jednofazowa (230 V) ma sens? A może lepiej wybrać siłową indukcję (400 V)? W poniższym artykule dowiesz się, który rodzaj podłączenia płyty indukcyjnej będzie dla Ciebie lepszym rozwiązaniem. Przebadałem ten temat od A do Z.

Płyta indukcyjna na 230 V - Czy warto? Plusy i minusy!

Spis treści:

  Płyta indukcyjna i 230 V, i 400 V

  Na samym początku ważna informacja, bo niestety wiele innych artykułów powiela pewien bzdurny mit.

  Otóż większość płyt indukcyjnych na rynku daje Ci swobodę w wyborze sposobu podłączenia. Nie jest tak, że są tylko 2 osobne grupy (indukcje 230 V oraz 400 V) i musisz przez to dokładnie sprawdzać, która będzie pasować do instalacji w Twoim domostwie.

  Nie chodzi więc o sam wybór konkretnego sprzętu (choć to też bardzo ważna sprawa w ogólnym rozrachunku), a o decyzję, w jaki sposób go podłączyć. 

  Nawet kuchenki indukcyjne wolnostojące często działają na oba sposoby, więc masz w tym dużą swobodę.

  Co więcej, znajdziesz płyty pod siłę, które i tak oferują ogranicznik mocy (bardzo fajna funkcja!). Nawet jak dojdzie do sytuacji na styku i moc przyłączeniowa indukcji doprowadzi do wybicia korków, to następnym razem odrobinę ograniczysz ją prostą regulacją.

  Ranking płyt indukcyjnych – zwycięzca

  Electrolux EIV634/CIV634 Slim-Fit

  Płyta indukcyjna 230 V a szybkość gotowania

  Myślisz, że płyta indukcyjna 230 V zawsze gotuje wolniej od tej podłączonej pod siłę, bo ma od niej mniejszą moc? No cóż, tego typu bzdury także są zawarte w wielu innych artykułach.

  Nie jest jednak powiedziane, że płyta indukcyjna jednofazowa zawsze będzie wolniej gotować niż ta podłączona pod siłę.

  To zależy od liczby wykorzystywanych pól.

  Jeżeli gotujesz na jednym polu indukcyjnym (a w zasadzie nawet dwóch), to nie odczujesz praktycznie żadnej różnicy (nawet korzystając z funkcji typu Booster).

  Sytuacja zmienia się, gdy zamierzasz w tym samym czasie pichcić na 3, a przede wszystkim 4 polach. Wtedy indukcja 230 V rozdzieli swoją całkowitą moc na wszystkie wykorzystywane strefy. W takim wypadku proces termicznej obróbki żywności wydłuży się.

  Czym się różni płyta indukcyjna 230 V od 400 V?

  Po poprzednich częściach mojego poradnika pewnie już to wiesz, ale pozwól, że podsumuję główną różnicę.

  Płyta siłowa (400 V), choć to wciąż ściśle zależne od mocy przyłączeniowej w Twoim domu, zapewne umożliwi Ci gotowanie na 3 lub 4 polach bez ryzyka wybicia korków (i bez zmniejszania mocy pól). Ma dwukrotnie wyższą moc niż przy podłączeniu pod 230 V.

  Jaka powinna być instalacja elektryczna pod indukcję 230 V?

  Najkorzystniej, gdy płyta indukcyjna 230 V będzie miała swój własny obwód elektryczny. Wtedy spadnie ryzyko wybicia bezpieczników.

  Ponadto do instalacji 230 V zaleca się 3×4 mm2, a więc 3 kable o przekroju 4 mm2. Wiele opinii głosi, że nada się również 3×2,5 mm2. Co z samym bezpiecznikiem? Ogólnie polecany zakres to 26 – 32 A.

  Warto spełnić te warunki, choć w praktyce może się wydawać, że wystarczy podłączyć indukcję jednofazową do gniazdka i to tyle. Niby tak, ale kierując się moimi poradami, sprzęt będzie bezpieczniejszy pod kątem przeciążania sieci.

  Czy płyta indukcyjna 230 V może wybić bezpieczniki?

  Może i właśnie w jej przypadku to ryzyko jest większe, mimo mniejszej mocy niż pod siłę. Wszystko zależy od mocy przyłączeniowej Twojego domostwa. Indukcję 230 V wybiera się bowiem głównie do mieszkań w bloku.

  Tego typu lokum nie ma zwykle wielkiej mocy przyłączeniowej. Wynosi zazwyczaj 5 – 7 kW, a sama indukcja 230 V może pobierać ok. 3,5 kW. Wystarczy wtedy, że włączysz pralkę i czajnik, a najprawdopodobniej przeciążysz sieć elektryczną.

  Dlatego też tak doceniam dodatkowe funkcje ograniczające moc indukcji (np. PowerManagement). Masz wtedy większą władzę nad jej pracą, minimalizując ryzyko wybicia bezpieczników… ale i też jeszcze bardziej ograniczając moc płyty.

  Płyta indukcyjna na 230 V – Plusy i minusy

  Płytę indukcyjną 230 V podłączasz do sieci jednofazowej. Ma ona ogranicznik mocy, który przydaje się, gdy energię pobiera równocześnie kilka urządzeń elektrycznych. Ogranicznik skutecznie zabezpiecza przed wybiciem korków, a to gwarantuje Ci nieprzerwaną pracę.

  Wiąże się to jednak z tym, że w takim wypadku nie skorzystasz ze wszystkim palników jednocześnie i nie ustawisz ich na najwyższą moc. Coś za coś.

  Zalety płyty indukcyjnej 230 V

  • W przypadku wielu modeli montaż jest banalny i polega głównie na wpięciu wtyczki w gniazdko. Mowa w końcu o podłączeniu jednofazowym. Nie potrzebujesz do tego fachowca z uprawnieniami (w porównaniu do podłączenia pod siłę).
  • Płyta indukcyjna 230 V jest polecana do mieszkań i starszych domów, w których nie ma możliwości wymiany elektryki. Ogranicznik mocy wyłącza płytę w momencie, gdy jest ona przeciążona, a to zdecydowanie zmniejsza ryzyko wystąpienia awarii.
  • Płyta indukcyjna działa tylko wtedy, gdy na palniku postawione jest naczynie. Ty i Twoi bliscy możecie korzystać ze sprzętu bez obaw o oparzenia!
  • Szybkość nagrzewania, ogólne bezpieczeństwo użytkowania i łatwość utrzymania urządzenia w czystości. To jedne z największych zalet, które deklasują inne rodzaje sprzętu. Omówiłem to szerzej, ustalając, co jest lepsze: płyta indukcyjna czy gazowa?
  • Różne funkcje, które sprawiają, że korzystanie ze sprzętu jest wygodniejsze. Popularne na rynku modele oferują m.in. Booster (szybsze gotowanie), timer, którym ustawiasz, kiedy płyta indukcyjna ma się wyłączyć, a także wskaźnik ciepła resztkowego (informuje o poziomie nagrzania powierzchni płyty). Jeśli masz dzieci, przyda Ci się zabezpieczenie rodzicielskie. Dostępnych opcji jest zdecydowanie więcej. Najlepsze płyty indukcyjne zapewniają nawet bezprzewodową współpracę z okapem, łączenie pól czy sensor smażenia.

  Zobacz specjalne promocje z limitem czasowym!

  Wady płyty indukcyjnej 230 V

  • Wadą ściśle związaną z indukcją podłączoną pod instalacją jednofazową jest niemożność gotowania na wszystkich polach jednocześnie (lub znacząco obniżona moc w takim wypadku). Zwłaszcza gdy w tym samym czasie działają inne sprzęty, szczególnie te mocniejsze (chociażby czajnik czy blender kielichowy).
  • Niektóre osoby do minusów płyt indukcyjnych zaliczają ich wysoką cenę. Płyty 230 V nie są tańsze, bo… zwykle potrafią też działać na siłę, o czym już wiesz. Pamiętaj jednak, że ilość dostępnych na rynku modeli jest ogromna i z powodzeniem znajdziesz sprzęty w niższej, bardziej atrakcyjnej cenie. Wystarczy wiedzieć, ile wydać na płytę indukcyjną.
  • Płyty indukcyjne współpracują jedynie z garnkami, które mają ferromagnetyczne dna. Wiąże się to z dodatkowymi kosztami wynikającymi z zakupu nowego zestawu naczyń. Plusem jest jednak to, że komplet dobrych garnków na indukcję kupujesz raz na kilka czy nawet kilkanaście lat, w zależności od jakości wybranych naczyń.

  Płyta indukcyjna na 230 V czy na siłę – Którą wybrać? 

  Pytanie o to, czy lepsza jest płyta indukcyjna 400 V czy 230 V, pojawia się często, dlatego postanowiłem na nie odpowiedzieć.

  Płyta indukcyjna 230 V czy 400 V (siła) - Zalety - Infografika

  Ogólnie biorąc, płyta indukcyjna 230 V to jedyny słuszny wybór pod instalację jednofazową. Wtedy i tak nie masz możliwości montażu pod siłę. W tej drugiej opcji zapewnisz sobie jednak spokój ducha: indukcja raczej nie wybije korków, możesz używać jej wszystkich pól jednocześnie i na pełnej mocy.

  Przewagi płyty indukcyjnej 230 V

  • W wielu starszych mieszkaniach i domach dostępna jest instalacja jednofazowa 230 V. Zabezpieczenia przedlicznikowe nie są najlepsze, a moc przyłączeniowa stosunkowo niska. Wtedy montaż płyty indukcyjnej 400 V nie jest najlepszym wyjściem. Z uwagi na jej sporą moc łatwo dochodzi do wybicia korków. Wystarczy, że jednocześnie gotujesz obiad, robisz pranie i wstawiasz naczynia do zmywarki.
  • Najczęściej montaż płyty 230 V jest dużo łatwiejszy niż tej pod siłę. Nie musisz zamawiać do tego elektryka, który przybije pieczątkę na karcie gwarancyjnej (czego wymagają producenci podczas podłączenia indukcji pod instalację trójfazową).
  • Gotując zwykle na góra 2 polach, tak naprawdę pewnie nie potrzebujesz podłączenia indukcji pod siłę. Jeżeli jednak masz taką możliwość, to uważam, że będzie to bardziej przyszłościowy wybór (bo nigdy nie wiadomo, czy nie zaczniesz gotować więcej lub dla większej liczby osób).

  Przewagi płyty indukcyjnej 400 V

  • Płyta indukcyjna 400 V ma zwykle dwukrotnie większą moc niż przy podłączeniu pod 230 V. Efektywność pracy obu opcji jest różna, ale zakładając, że zajmujesz naczyniami ponad 2 pola. Gotowanie wody na płycie indukcyjnej 230 V zajmie Ci wtedy o 1 – 2 minuty więcej niż na płycie 400 V. Dla większości osób będzie to jednak akceptowalna różnica.
  • Jeśli masz instalację trójfazową lub możesz ją wykonać, zdecydowanie lepiej postawić na płytę indukcyjną 400 V. Wymaga ona mniejszego zabezpieczenia nadprądowego niż modele 230 V.
  • Płyta podłączona pod siłę, o ile ma do tego odpowiednie warunki (wystarczająca moc przyłączeniowa w mieszkaniu/domu), zapewni Ci możliwość jednoczesnego gotowania na wszystkich polach (również z użyciem funkcji Booster). Nie będzie obniżać i rozdzielać mocy, wykorzystasz pełen potencjał sprzętu. To korzystne szczególnie w szerokich indukcjach 80 cm z 5 polami. Warto jednak wtedy sprawdzić wymiary płyty indukcyjnej.
  • Sieć 230 V wymusza stosowanie przewodów o większym przekroju. Mając płytę indukcyjną 400 V, możesz rozłożyć obciążenie mocy na kilka faz, a to zapewnia lepszą sprawność instalacji.
  • Uważam, że to rozsądniejszy wybór, gdy interesuje Cię płyta indukcyjna z wbudowanym okapem. Dodatkowy pochłaniacz także potrzebuje pewnej dawki mocy.

  Porównując z kolei wygodę użytkowania obu sprzętów, można dojść do wniosku, że stoi ona na podobnym poziomie. Płyty indukcyjne 230 V i 400 V są bezpieczne w użytkowaniu, łatwe w obsłudze i mają podobne funkcje.

  Większą różnicę w tym aspekcie robi jedynie wspomniane gotowanie na wszystkich polach (oraz ewentualnie trudność montażu), które w modelach pod siłę nie jest problemem.

  Dowiedz się też: Ile prądu zużywa płyta indukcyjna?

  Podsumowanie

  Montaż płyty indukcyjnej pod 400 V jest lepszym wyborem niż pod 230 V. Do instalacji trójfazowej podłączysz model o dużej mocy, bez obaw o wywalenie korków. W tym zakresie nic Cię nie ogranicza. Nie martwisz się, czy możesz korzystać w tym samym czasie ze wszystkich palników czy nie.

  Jeśli jednak w Twoim domu jest instalacja 230 V, płyta indukcyjna także ma sens. Choć indukcja podłączona pod siłę jest efektywniejsza, na 230 V również szybko ugotujesz obiad.

  Musisz jedynie uważać przy pichceniu na 3 lub 4 polach jednocześnie (aby nie doszło do przeciążenia i wybicia bezpieczników). Oprócz tej niedogodności płyta indukcyjna jednofazowa zapewni Ci szereg korzyści.

  Z mojego doświadczenia wynika, że każda płyta indukcyjna, czy to 230 V czy 400 V, zapewnia szybsze gotowanie od kuchenek gazowych i większą wygodę pracy (oraz łatwe późniejsze czyszczenie). Dotyczy to także kuchenek indukcyjnych z 2 polami.

  Przeczytaj też:

  Oceń publikację
  [Głosy: 43 Średnia: 4.3]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  6 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments
  Darek
  1 rok temu

  Czy przewód 5×2,5mm2 wystarczy do zasilenia płyty 80cm z 5 polami? instalacja 3 fazowa 400V

  Michal p
  1 rok temu

  Panie Łukaszu a jezeli mam w mieszkaniu mozliwosc zwiekszenja kw np. Do 14 kw na instalacji jednofazowej wtedy bede mog gotowac na wszystkich lolach w indukcji jednowazowej ?

  Jolka
  1 rok temu

  Jak wygląda cenowo zuzycie prądu przy np. godzinnym gotowaniu tego samego na 23V i na 400V ?