W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Płyta indukcyjna wymiary – Przegląd rozmiarów indukcji

author avatar
Łukasz Proszek
Komentarze:  0

Płyty indukcyjne, mimo że pozornie są mało zróżnicowane pod względem gabarytów, mogą mieć różne wymiary. Odbija się to na liczbie i średnicy pól indukcyjnych. W poniższym artykule jasno podam Ci wszystkie dostępne rozmiary indukcji.

Płyta indukcyjna wymiary – Przegląd rozmiarów indukcji

Spis treści:

  Standardowe wymiary płyt indukcyjnych

  Wymiary mają swoje znaczenie w kontekście tematu: płyta indukcyjna jak wybrać? To od rozmiaru sprzętu zależy jego umiejscowienie. Na szczęście większość płyt indukcyjnych ma standardowe wymiary, dlatego łatwo dopasujesz je do swojej kuchni.

  Co jednak oznaczają standardowe wymiary? Jakie to są przeciętne gabaryty płyty indukcyjnej? Sprawdź poniżej!

  Standardowe wymiary (szerokość, wysokość, głębokość) płyt indukcyjnych

  Producenci, podając standardowe wymiary płyty indukcyjnej, skupiają się przede wszystkim na dwóch parametrach: szerokości i głębokości. Bardzo rzadko podają też wysokość. Nie bez powodu, ponieważ to szerokość ma największe znaczenie. To ona decyduje, w którym miejscu i w jakiej kuchni sprawdzi się dana płyta indukcyjna.

  Ponadto klasyczne płyty indukcyjne mają często kwadratowy kształt.

  Standardowa szerokość płyt indukcyjnych to ok. 60 cm. Wartość ta może wahać się o kilka centymetrów w jedną lub drugą stronę. Zakres ten da się więc określić w przedziale od 55 cm do 60 cm. Głębokość takich płyt indukcyjnych zwykle wynosi ok. 50 – 52 cm.

  Planujesz zakupy sprzętu do domu? Sprawdź promocje w zaufanych sklepach!

  Wymiary pól grzewczych płyt indukcyjnych 60 cm

  Spore znacznie mają też wymiary pól grzewczych. Nie wpływają one na miejsce i sposób montażu, ale na komfort użytkowania.

  Standardowe płyty indukcyjne mają średnio 4 pola grzewcze (rzadziej 3 lub 5). Popularne są zarówno te o okrągłym kształcie, jak i prostokątne oraz kwadratowe.

  Jeśli na płycie są 4 pola grzewcze, z reguły dwa są mniejsze, a pozostałe dwa przeznaczone są na duże garnki do indukcji. W większości nowoczesnych płyt indukcyjnych istnieje możliwość łączenia dwóch sąsiadujących ze sobą stref. W ten sposób uzyskujesz jedno zsynchronizowane pole grzewcze o jednakowej mocy do podgrzewania potraw w dużych garnkach.

  Mniejsze okrągłe pola mają średnicę od 14 cm do 18 cm, a większe ok. 20 – 24 cm.

  Prostokątne pola grzewcze mogą mieć długość wynoszącą od 20 cm do nawet ok. 35 cm oraz szerokość w zakresie od ok. 18 cm do ok. 24 cm. Wartości te różnią się w zależności od koncepcji producenta. Jeden zdecyduje się na mniejszą ilość większych pól, a inny wykorzysta to samo miejsce na dodatkowe palniki.

  Wymiary takich płyt Ci pasują? Jeśli tak, zobacz najmniej awaryjne płyty indukcyjne 60 cm.

  Ranking płyt indukcyjnych – zwycięzca

  Electrolux EIV634/CIV634 Slim-Fit

  Wymiary szerszych płyt indukcyjnych

  Wymiary płyty indukcyjnej do zabudowy to nie są wartości niezmienne. To, że większość z nich ma szerokość 60 cm, nie oznacza, że nie znajdziesz większych modeli.

  Do dużych kuchni, w których nie brakuje blatu roboczego, czy też dla kilkuosobowej rodziny, lepszym rozwiązaniem niż standardowa płyta indukcyjna wydaje się szerszy sprzęt.

  Duże, nietypowe płyty indukcyjne to modele, których szerokość dochodzi do 80 cm. Są też oczywiście wersje mniejsze (od 70 cm), jak i znacznie większe (dochodzące nawet do 100 cm).

  Na takie płyty indukcyjne trzeba jednak przeznaczyć znacznie więcej miejsca niż na standardowe sprzęty. Szerokie modele mają jednak dodatkową zaletę: większą ilość pól grzewczych. Najczęściej jest ich 5, ale są też modele, które mają ich 6, a nawet 8.

  Siłą rzeczy zwiększa się wtedy zużycie prądu przez indukcję, o ile korzystasz jednocześnie z takiej ilości pól. Nie wspominając o tym, ile kosztuje płyta indukcyjna o takich gabarytach. Rozmiar w największym stopniu wpływa na końcową kwotę tych urządzeń.

  Wymiary pól grzewczych szerokich płyt indukcyjnych

  Wymiary i kształt pól grzewczych w szerszych płytach indukcyjnych raczej nie różnią się od tych w standardowych modelach. Zwiększa się tylko ich ilość.

  Okrągłe pola grzewcze w dużych płytach mają średnicę od 16 cm do nawet 25 cm, a długość prostokątnych stref może przekraczać 30 cm.

  Jak w przypadku standardowych płyt indukcyjnych, tak i w szerszych modelach często wykorzystuje się funkcję łączenia pól.

  Oczekujesz od indukcji większej przestrzeni na gotowanie? Poznaj szerokie płyty indukcyjne 80 cm.

  Niestandardowe wymiary płyt indukcyjnych

  Nie musisz rezygnować z płyty indukcyjnej, nawet jeśli Twoja kuchnia jest mała bądź urządzasz strefę do gotowania w domku letniskowym. Wtedy przyda się model o niestandardowych wymiarach.

  Płyty indukcyjne można znaleźć zarówno w wersji szerszej, jak i znacznie mniejszej niż klasyczne modele.

  Niestandardowe płyty indukcyjne mają szerokość zaczynającą się już od ok. 30 cm (a nawet mniej) i sięgają ok. 50 cm. Te najmniejsze często nazywa się płytami domino, bo przypominają tę klasyczną kostkę do gry.

  Płyty indukcyjne typu domino mają mniej pól: tylko dwa. Strefy mogą być zarówno okrągłe, jak i prostokątne.

  Jeżeli taki sprzęt Cię interesuje, to sprawdź ranking płyt indukcyjnych dwupalnikowych.

  Trochę większe płyty indukcyjne (te o szerokości ok. 45 cm) często mają jedno dodatkowe pole, czyli razem 3. Dobrze sprawdzają się więc w małych kuchniach.

  Ciekawą opcją są też wolnostojące płyty indukcyjne. Są świetnym rozwiązaniem na przykład do domków letniskowych. Mają zwykle jeden lub dwa palniki, czyli nie są idealne do codziennego gotowania, ale do przygotowania szybkiego dania jak najbardziej wystarczą. Ich szerokość rzadko przekracza 35 cm.

  A coś z szerszych modeli? Spójrz na dobre indukcje z okapem. Te większe często osiągają 83 cm szerokości. Mimo to oferują 4 pola, gdyż miejsce zabiera także wbudowany okap.

  Głębokość płyty indukcyjnej i wymiary otworu

  Kolejną istotną kwestią są wymiary otworu pod płytę indukcyjną. Tutaj znaczenie ma nie tylko szerokość danego modelu, ale także jego głębokość.

  Standardowo płyty indukcyjne, niezależnie od swojej szerokości, mają głębokość w granicach 50 – 52 cm. Ciekawe jest to, że otwór pod płytę indukcyjną jest zwykle o kilka milimetrów mniejszy niż sama płyta.

  Ponadto dany model sprzętu może wymagać wykonania innego wycięcia w blacie niż płyta innego producenta. Dlatego przed rozpoczęciem prac zapoznaj się z instrukcją. W niej podane są wszystkie wymiary.

  Ze względu jednak na głębokość płyty indukcyjnej trzeba przyjąć, że głębokość samego otworu w szafce kuchennej powinna wynosić ok. 50 cm.

  Płyty indukcyjne slim-fit

  Nie zawsze jest możliwość umieszczenia płyty indukcyjnej w blacie o odpowiedniej grubości. Czasem szafka kuchenna pod sprzęt ma dodatkowe szuflady czy pod blatem znajduje się piekarnik. W takiej sytuacji rozwiązaniem są płyty indukcyjne w wersji slim-fit.

  Czym są płyty slim-fit?

  To sprzęty o znacznie mniejszej głębokości niż standardowe wersje. Sprawdzają się więc w przypadku płytkich blatów czy nad piekarnikiem.

  Płyty indukcyjne slim-fit mają głębokość mniejszą niż 50 cm, która może wynosić od 40 cm w dół. Niektóre modele nadają się nawet do blatów o grubości 12 mm!

  To także duża zaleta w przypadku mniej oczywistych rozwiązań, np. zmywarki pod płytą indukcyjną.

  Wymiary płyt indukcyjnych w kuchenkach wolnostojących

  Aby całkowicie zamknąć temat rozmiarów indukcji, wspomnę jeszcze o płytach wbudowanych w kuchenki. Nabywasz wtedy jeden sprzęt, mając w nim płytę oraz piekarnik.

  Rozmiary indukcji, a konkretniej jej szerokość, jest uzależniona od szerokości całej kuchenki wolnostojącej. A ona osiąga zazwyczaj 50 lub 60 cm, z czego ta pierwsza wartość jest częściej spotykana.

  Taki sprzęt jest więc nastawiony na swobodne ulokowanie oraz oszczędność miejsca w kuchni.

  Podoba Ci się takie rozwiązanie? Spójrz na najlepsze kuchenki indukcyjne wolnostojące 60 i 50 cm.

  Przeczytaj też:

  Oceń publikację
  [Głosy: 7 Średnia: 4.4]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments