W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Płyta indukcyjna z ramką czy bez?

author avatar
Łukasz Proszek
Komentarze:  0

Obecność ramki w płycie indukcyjnej wpływa głównie na kwestie wizualne… ale nie tylko! Dobrze raz, a porządnie porównać obie wersje i wybrać dla siebie tę lepszą. Jako że sam stałem przed takim dylematem, przekażę Ci niezbędną wiedzę. W efekcie prędko zdecydujesz, czy ramka w indukcji jest Ci potrzebna.

Płyta indukcyjna z ramką czy bez? Co lepsze i dlaczego?

Spis treści:

  Indukcja z ramką czy bez a aspekt wizualny

  To, co jest lepsze: płyta indukcyjna z ramką czy bez, zależy głównie od… Twojego gustu i kuchennej aranżacji. Wybierz tę wersję, która bardziej Ci się podoba i pasuje do blatu czy też całego pomieszczenia. Prosta, ale tak naprawdę najlepsza porada co do tego dylematu.

  Oczywiście nie zostawię Cię wyłącznie z powyższą wskazówką. Obie wersje indukcji niosą za sobą pewne unikalne korzyści, choć niektóre i tak nadal dotyczą aspektu wizualnego.

  Prześledźmy je wspólnie, a podejmiesz rozsądną decyzję na długie lata!

  Ranking płyt indukcyjnych – zwycięzca

  Electrolux EIV634/CIV634 Slim-Fit

  Przewagi płyty indukcyjnej z ramką

  • Zatrzymywanie rozlanych płynów – jeżeli coś Ci wykipi, ramki indukcji stworzą swego rodzaju tamę. Ciecz nie rozleje się tak bardzo na blat (lub w ogóle, zależnie od sytuacji oraz wysokości ramki). A jeśli owy blat wykonano np. z drewna, to tym ważniejsze zabezpieczenie. Ta cecha działa też w drugą stronę: wylewając coś na blat obok indukcji, ramka zatrzyma ciecz, chroniąc powierzchnię płyty.
  • Ochrona brzegów i rogów płyty – zazwyczaj metalowa ramka dokładnie okala całą płytę, więc trudno jakkolwiek uszkodzić jej krawędzie oraz rogi. Tego typu dodatkowa odporność na uszczerbienie stanowi praktyczną korzyść. Niemniej i tak warto uważać, aby nie zrobić nic złego swojej indukcji.

  Planujesz zakupy sprzętu do domu? Sprawdź promocje w zaufanych sklepach!

  Przewagi płyty indukcyjnej bez ramki

  • Minimalizmw mojej opinii bezramkowe indukcje są po prostu ładniejsze. Prezentują się bardziej minimalistycznie. Nie wyznaczają tak dobitnie swojej granicy (zwłaszcza gdy powierzchnia jest w kolorze blatu). Całość wygląda jednolicie, co przykuwa uwagę.
  • Możliwość zlicowania z blatem – rzecz jasna nie każda płyta indukcyjna bez ramki daje opcję zabudowy na równi z blatem. Niemniej obecność ramki praktycznie to wyklucza. Zlicowana indukcja emanuje spójnością aranżacji. Często stanowi najefektowniejszą opcję montażu (a przy okazji chroni brzegi i rogi). Dlatego też ranking płyt indukcyjnych przedstawia głównie modele bezramkowe. Nawet frez/szlif tworzy fajny efekt przechodzenia w blat.
  • Prostsze czyszczeniecałkowicie płaska płyta kuchenna skutkuje prościutkim czyszczeniem. Niestety, obecność ramki trochę to komplikuje. Dlaczego? Ponieważ tworzy dodatkowe zakamarki, w których może gromadzić się kurz i brud, np. resztki jedzenia. W efekcie bezramkowe urządzenie łatwiej doprowadzisz do pełnej czystości (zwłaszcza gdy wiesz, jak i czym czyścić płytę indukcyjną).
  • Brak problemu z zużyciem ramki – wiedz, że ramki nie są produkowane z jakichś kosmicznych materiałów. Niektóre się rysują, a z innych może z kolei zejść lakier. A jak ramki nie ma, to i nie ma tego problemu, prawda?
  • Dobra (a może i jedyna?) opcja dla białej indukcji – interesuje Cię najlepsza biała płyta indukcyjna? W takim wypadku ramka ma mało sensu. W mojej ocenie psuje efekt wizualny. W dodatku bardzo rzadko występuje w tej wersji kolorystycznej.
  • Większa powierzchnia robocza – nie ma w tym może ogromnej różnicy, lecz bezramkowa płyta nie przeznaczy dodatkowego miejsca na ramkę. Tym ważniejsze w modelach 60 cm. W przypadku indukcji 80 cm ta cecha ogrywa już niewielką rolę.
  • Szerszy wybór – w sklepach znajdziesz zdecydowanie więcej płyt indukcyjnych bez ramek. Swoją drogą niejako pokazuje to, które rozwiązanie cieszy się większą popularnością.

  Płyta indukcyjna z ramką czy bez? Ostateczny werdykt

  Ja wybrałem indukcję bez ramki, ponieważ jest jak na moje oko ładniejsza od płyty z ramką. Emanuje minimalizmem, a wiele modeli pozwala na zlicowanie z blatem. Do tego skutkuje prostszym czyszczeniem (ramka niesie za sobą dodatkowe zakamarki).

  Znajdą się jednak osoby, które preferują indukcję z ramką. Furtkę do zakupu takiego modelu stanowi jeszcze lepsza ochrona brzegów i rogów szklanej powierzchni. Ramka może także zatrzymać płyn, gdy Ci coś wykipi.

  Mimo to wolę bezramkowe konstrukcje i taką Ci finalnie polecam. Po poznaniu przewag obu wersji bez trudu podejmiesz decyzję! Pamiętaj też o bardzo dokładnym poradniku jak wybrać płytę indukcyjną. Omówiłem w nim wszystkie najważniejsze aspekty zakupowe.

  Oceń publikację
  [Głosy: 4 Średnia: 4]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments